dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 159
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Znów - jeśli jest to prawidłowo ustawione to nie ma żadnych różnic w obu wersjach. (...)
    Więc patrząc z drugiej strony - mokry zbiornik soli daje pewność, że roztwór soli jest nasycony.
    To zapytam inaczej, może trochę naiwnie, po co więc stosuje się suchy zbiornik? Sól dłużej pozostaje w lepszej kondycji, czy o co chodzi...?

    //A co do napełniania zbiornika, to w Akwa (Radom) mimochodem mi powiedzieli, że zbiornik napełniają na 4 h przed regeneracją.
    Na stronie Ecoperla zaś wyczytałem... 15 minut, jeśli dobrze pamiętam.
    Ostatnio edytowane przez LKB ; 31-08-2018 o 14:07

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Napisałem, że tak jest "w domowych warunkach". Upflow wydajniej regeneruje bo ma lepsze wykorzystanie solanki i uwarstwienia złoża. Ale jak jakiś super sprzedawca jako pierwszy etap regeneracji ustawia płukanie wsteczne (które wymiesza złoże) to żadnego uwarstwienia już nie ma... Jeśli się to dobrze ustawi to można uzyskać oszczędności na soli rzędu 30 g/l żywicy na regenerację - chociaż to i tak zawsze są widełki... do tego dochodzi jakaś rezerwa (bo przecież w domu nikt nie monitoruje codziennie jakości wody) i cały zysk jest znikomy. Co innego w przemyśle czy większych instalacjach.
    Czyli reasumując co myślisz o tym, gdybym się zdecydował na Aqua Soft Basic Maxi Plus 25 - czy to najlepszy wybór?
    A jeśli tak, to jaką konfigurację radziłbyś mi wziąć - ustawiony na up-flow czy nie? Z suchym zbiornikiem czy też nie?

    Dzięki za wszystkie komentarze i opinie!

  3. #43
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał LKB Zobacz post
    To zapytam inaczej, może trochę naiwnie, po co więc stosuje się suchy zbiornik? Sól dłużej pozostaje w lepszej kondycji, czy o co chodzi...?
    Szczerze... to nie ma to większych zalet poza marketingiem. Może komuś lepiej ze świadomością, że nie trzyma w zbiorniku wody przez 2 tygodnie? (chociaż to nie tyle woda co nasycona solanka...)

    //A co do napełniania zbiornika, to w Akwa (Radom) mimochodem mi powiedzieli, że zbiornik napełniają na 4 h przed regeneracją.
    Na stronie Ecoperla zaś wyczytałem... 15 minut, jeśli dobrze pamiętam.
    I co ma pomyśleć "zwykły klient"? Pewnie, że jak robi to samo w 15 minut zamiast 4 h to jest to jakiś lepszy sprzęt...? A fizyki nie oszukasz...

  4. #44

    Domyślnie

    Niby niektórym robią się mosty solne w tzw. mokrych zbiornikach. Takie zjawisko nie występuje w tzw. suchym zbiorniku. Ile w tym prawdy to nie wiem. Tak czy siak, czy to mokry zbiornik cyz suchy to dzień przed regeneracją może warto poszturchać tabletki solne w zbiorniku. Nie sypać pełnego zbiornika.

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Niby niektórym robią się mosty solne w tzw. mokrych zbiornikach. Takie zjawisko nie występuje w tzw. suchym zbiorniku. Ile w tym prawdy to nie wiem. Tak czy siak, czy to mokry zbiornik cyz suchy to dzień przed regeneracją może warto poszturchać tabletki solne w zbiorniku. Nie sypać pełnego zbiornika.
    Te mityczne "mosty solne" to dobry chwyt marketingowy... wszyscy o nich słyszeli, ale jeszcze nie spotkałem nikogo kto by faktycznie miał z tym problem.
    Tak jak piszesz - wystarczy raz na jakiś czas (choćby na kilka miesięcy) szturchnąć zbiornik z solą i żadnego mostu nie będzie

  6. #46

    Domyślnie

    Może to niezupełnie w tym wątku być powinno, ale skoro jesteśmy przy zmiękczaczach, to jak jest ze zdrowotnością takiej wody po zmiękczeniu?
    Zdrowsza jest jedynie po zmiękczaczu (ale tu mamy dużo sodu...) czy po odwróconej osmozie (pozbawiona prawie wszelkich minerałów)?
    Jako źródło załóżmy standardową, dopuszczalną wodę wodociągową o twardość 14-15 dH.
    Co do RO nawet z mineralizatorami - nie oszukujmy się, jest to raczej kwestia walorów smakowych, bo tych minerałów w wodzie będzie znikoma ilość - zapewne do standardowej wody źródlanej jej daleko, o wodzie mineralnej nie wspominając

  7. #47
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał LKB Zobacz post
    Może to niezupełnie w tym wątku być powinno, ale skoro jesteśmy przy zmiękczaczach, to jak jest ze zdrowotnością takiej wody po zmiękczeniu?
    Zdrowsza jest jedynie po zmiękczaczu (ale tu mamy dużo sodu...) czy po odwróconej osmozie (pozbawiona prawie wszelkich minerałów)?
    Jako źródło załóżmy standardową, dopuszczalną wodę wodociągową o twardość 14-15 dH.
    Co do RO nawet z mineralizatorami - nie oszukujmy się, jest to raczej kwestia walorów smakowych, bo tych minerałów w wodzie będzie znikoma ilość - zapewne do standardowej wody źródlanej jej daleko, o wodzie mineralnej nie wspominając
    U każdego będzie inaczej ze zdrowiem... jak ktoś musi uważać na sód to woda po RO będzie "zdrowsza" bo bez sodu. Jak ktoś potrzebuje dużo wapnia i magnezu to lepiej żeby pił wodę twardą. Itd.
    Dla zdrowego człowieka przy zbilansowanej diecie nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia. W końcu ile takiej wody (prosto z kranu) wypija dziennie? Nie liczymy wody w napojach, zupach czy w innych zastosowaniach...

  8. #48

    Domyślnie

    Woda nie jest głównym źródłem wapnia i magnezu, więc brak tych minerałów w wodzie po zmiękczeniu nie ma kompletnego znaczenia. Z tym sodem też bez znaczenia dla osób zdrowych. Jedynie ludzie z nadciśnieniem(czy niedociśnieniem?) nie powinni pić takiej wody. Woda z odwróconej osmozy to już totalnie woda "martwa" pozbawiona wszystkiego.
    Mam od 1,5 tygodnia zmiękczacz, zmiękczam póki co do zera i woda ani nie jest słona, ani gorzka. Zawsze można zmieszać wodę surową ze zmiękczoną.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.281
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jak ktoś potrzebuje dużo wapnia i magnezu to lepiej żeby pił wodę twardą. Itd.
    Załóżmy, że komuś z kranu leje się Nałęczowianka. Ma 110mg/l wapnia.
    Dla porównania mleko ma 120mg ale na 100g. Ser żółty zawiera 807mg/100g wapnia.
    Do tego nadmierne picie wody wypłukuje minerały a żeby dostarczyć dziennego zapotrzebowania np. na wapń to trzeba by wypić 9 litrów codziennie. Tylko dobre pytanie, ile z tego z nas wyleci przy piciu takiej ilości wody.

    To marketing producentów wody mineralnej, bo woda nie jest istotnym źródłem minerałów w naszej diecie.

  10. #50

    Domyślnie

    Jak ktoś chce bawić się w jakieś prozdrowotne aspkety wody z własnego kranu to jak już to można podbić jej pH np. ponad 9. Taka woda staje się zasadową/alkaliczną. Niby odkwasza organizm. Czy taka woda jest naprawdę prozdrowotna to też nie do końca wiadomo. Nie zostało to chyba udowodnione naukowo do końca. W sieci jest dużo pseudo "mądrych" co mocno reklamują wodę alakliczną, że wszystko leczy, blablabla, itd.

  11. #51

    Domyślnie

    Ale faktem chyba też jest, że woda pozbawiona minerałów staje się agresywna, tzn. znacznie mocniej wypłukuje z organizmu minerały, które już tam są, bo mocno je absorbuje.

    Co do odwróconej osmozy niektórzy uważają, że owszem, wypłukuje, ale wypłukuje też "złe rzeczy", i że ostateczny bilans i tak wychodzi na plus.

  12. #52
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał LKB Zobacz post
    Ale faktem chyba też jest, że woda pozbawiona minerałów staje się agresywna, tzn. znacznie mocniej wypłukuje z organizmu minerały, które już tam są, bo mocno je absorbuje.

    Co do odwróconej osmozy niektórzy uważają, że owszem, wypłukuje, ale wypłukuje też "złe rzeczy", i że ostateczny bilans i tak wychodzi na plus.
    Ta agresywność to chyba mit... Ja rozumiem zasady fizyczne (wyrównywanie stężeń) ale to co się dzieje w układzie trawiennym człowieka nie zawsze jest identyczne z tym co się dzieje w szklance wody... od tego masz jelita, nerki i inne narządy, żeby sobie regulować bilans minerałów.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Ta agresywność to chyba mit... Ja rozumiem zasady fizyczne (wyrównywanie stężeń) ale to co się dzieje w układzie trawiennym człowieka nie zawsze jest identyczne z tym co się dzieje w szklance wody... od tego masz jelita, nerki i inne narządy, żeby sobie regulować bilans minerałów.
    Na pewno to nie to samo co w szklance wody, ale jednak dieta ewidentnie wpływa tak na niedobór minerałów czy innych składników odżywczych, jak i na ich nadmiar (np. hipernatremia).
    W końcu 9 litrów wody jest dawką śmiertelną dla człowieka, podobnie jak szklanka soli.
    "Wszystko jest trucizną i nic nią nie jest"

  14. #54

    Domyślnie

    Witam, dom 3-4 osoby (częściej 3), 1 łazienka, zużycie wody ok. 10-12 m3/mies. twardość ok. 15 st N, chcemy zejść do minimalnej twardości. ale nie zerowej -mamy 2 typy:
    1. Aqua-Soft Basic 25
    2. AQUAHOME 20-N
    Czytałam, że Viessmann wymaga drogich przeglądów a Aqua-Soft ? B. proszę o ocenę ww. produktów, ew. propozycję innych. Pozdrowienia.
    Ostatnio edytowane przez Nataly ; 14-09-2018 o 22:01

  15. #55
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nataly Zobacz post
    Witam, dom 3-4 osoby (częściej 3), 1 łazienka, zużycie wody ok. 10-12 m3/mies. twardość ok. 15 st N, chcemy zejść do minimalnej twardości. ale nie zerowej -mamy 2 typy:
    1. Aqua-Soft Basic 25
    2. AQUAHOME 20-N
    Czytałam, że Viessmann wymaga drogich przeglądów a Aqua-Soft ? B. proszę o ocenę ww. produktów, ew. propozycję innych. Pozdrowienia.
    Odpowiedź masz w drugim wątku...

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał masakraM Zobacz post
    I od wczoraj działa już u mnie nowy zmiękczacz "home made" i jest już nawet po 2 regeneracjach (startowej i sprawdzającej). Wygląda, że woda od razu zrobiła się mięciutka - ale w dłuższej perspektywie to pewnie jeszcze będziemy obserwować efekty (typu czajnik, prysznice, zmywarka, itp.)

    Załącznik 396331
    Możesz powiedzieć coś więcej o swoim rozwiązaniu ?

    Szukam zmiękczacza do domku z 3 prysznicami, 4 osoby, miesięczne zużycie ~16m^3. Woda wodociągowa z testów kropelkowych mi wychodzi 29°dH.
    Najlepiej z złożem Lewatit oraz głowicą Clack.

    Co prawda nie przypominam sobie aby z 3 pryszniców jednocześnie korzystać ale chciałbym żeby wydajność była >3m^3/h.

    Najbliżej moim wymaganiom znalazłem Blue Water 30l z głowicą Clack oraz złożem Purolite.

    Może jest możliwość wykonania DIY na półproduktach? Głowica, Bypass, zbiornik, złoże, oraz zbiornik na solankę ?

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezp Zobacz post
    Szukam zmiękczacza do domku z 3 prysznicami, 4 osoby, miesięczne zużycie ~16m^3. Woda wodociągowa z testów kropelkowych mi wychodzi 29°dH. Najlepiej z złożem Lewatit oraz głowicą Clack.

    Co prawda nie przypominam sobie aby z 3 pryszniców jednocześnie korzystać ale chciałbym żeby wydajność była >3m^3/h.
    3 prysznice działające jednocześnie to przepływ rzędu 1,3 m3/h Więcej raczej nie potrzebujesz...

    Ale przy tak wysokiej twardości i zużyciu, chcąc mieć regenerację co 10-12 dni, potrzebujesz zmiękczacz z 50 litrami złoża... a to jednocześnie daje wydajność chwilową na poziomie 3 m3/h

    Może jest możliwość wykonania DIY na półproduktach? Głowica, Bypass, zbiornik, złoże, oraz zbiornik na solankę ?
    Wszystko jest możliwe

  18. #58

    Domyślnie

    Witam serdecznie Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Planuję zakup zmiękczacza i mam nadzieję uzyskać pomoc w doborze optymalnego modelu. Potrzebuję zmiękczacza dla trzyosobowej rodziny (niedługo tylko dwie), woda o twardości 19-25 °n. Problem w tym, że zmiękczacz muszę zmieścić w szafce pod blatem kuchennym - innej opcji nie ma. Do dyspozycji mam 68 cm na wysokość i 55 cm na głębokość (szerokość nie stanowi problemu). Do tej pory wytypowałem kilka modeli, które wydaje się, że się zmieszczą.:
    • EcoLuxe 1017
    • CosmoWATER standard 15
    • Ecoperla Slimline CS 14
    • Erie IQsoft Eco 12

    IQSoft ma abstrakcyjną cenę ponad 4,5 tys. Moim faworytem jak na razie jest CosmoWATER, choć jeszcze nie mam pewności czy się zmieści na głębokość. Ma 49,5 cm, ale zakładam, że to wymiar bez by-passu. Nie wiem ile trzeba dodać.
    Co sądzicie o takim wyborze? Może znacie jakieś inne kompaktowe modele, które by miały odpowiednie wymiary?

  19. #59
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    plebyy

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam.
    Większość forumowiczów instaluje zmiękczacze w domkach przed kotłami, a ja mam zamiar zainstalować takie urządzenie w mieszkaniu blokowym, miejsca skromnie, rodzina 2+2, 7-8 m3 zużycia zimnej wody, głowica najlepiej Clack Pallas i złoże Lewatit S1567.
    Co polecacie do bloku, czy ma to sens i czy można zamienić złoże z gorszego na monosferyczne czy raczej rodzaj złoża przypisany jest do danego modelu zmiękczacza.

  20. #60

    Domyślnie

    Witam, proszę o pomoc w wyborze zmiękczacza do wody, 2 osoby dorosłe + 2 dzieci, miesięczne zużycie wody 10m3, woda doprowadzona z wodociągów miejskich, odprowadzana do kanalizacji. Chciałbym zaraz za licznikiem podłączyć zmiękczacz, tak, aby rozprowadzał miękką wodę na wszystkie urządzenia w domu, m.in.pralka, zmywarka, zlew w kuchni, dwie umywalki, wanna, kocioł na pellet. Załączam wyniki badania wody jakie uzyskałem z wodociągów. Czy wybór Aqua-Soft Basic 25 będzie dobrym wyborem, a może jest coś innego warte uwagi do 3 000 zł?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	woda.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	426055  

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony