dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 24
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 479
  1. #401
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Witam.
    Dostałem informacje z firmy która wstępnie ma mi montować pc, że jednostkę zewnętrzną muszę na ścianie budynku powiesić ( ja chciałem na osobnym fundamencie) bo zmieniły się przepisy podatkowe i jak zamontuję na osobnym fundamencie to zapłacę 23% podatku zamiast 8%...
    Czy w tym kraju wiecznie człowiek musi mieć pod górę bo ja już nie wiem.... Ktoś coś wie na ten temat?

  2. #402

    Domyślnie

    Temat znany od dawna. Ale nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem takiego Co Ci zamontuje jak chcesz na 8%.

  3. #403
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    A no chyba, że tak. Dzięki

  4. #404
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Pyjter83

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-832
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMark. Zobacz post
    Witam.
    Dostałem informacje z firmy która wstępnie ma mi montować pc, że jednostkę zewnętrzną muszę na ścianie budynku powiesić ( ja chciałem na osobnym fundamencie) bo zmieniły się przepisy podatkowe i jak zamontuję na osobnym fundamencie to zapłacę 23% podatku zamiast 8%...
    Czy w tym kraju wiecznie człowiek musi mieć pod górę bo ja już nie wiem.... Ktoś coś wie na ten temat?
    Wykonaj fundament jednostki zewnętrznej tak, żeby stykał się z bryłą budynku.
    Mój instalator pompy właśnie takie rozwiązanie stosuje.

  5. #405
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Racja, tak można zrobić. Widzę ze też z Katowic jesteś. U kogo pompę zamawiasz? Może być na pw jak tu nie chcesz.

  6. #406

    Domyślnie

    Było juz o tym w wątku ale nie zostało powiedziane czy dotyczy tak samo splitów i monoblocków (a przynajmnej ja nie zauważyłam). Z pomieszczenia gospodarczego mam puszczoną rure kanalizacyjną fi160 na 3 kolankach 30st pod płytą, 5-6 metrów w linii prostej na działkę. Czy będzie problem z przepchaniem rur przy pompie monoblokowej i jak ze stratami ciepła w grunt? W tą rure kanalizacyjną idą rury preizolowane tak? Jaką to ma średnice, jest jakiś standard?

  7. #407
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Było juz o tym w wątku ale nie zostało powiedziane czy dotyczy tak samo splitów i monoblocków (a przynajmnej ja nie zauważyłam). Z pomieszczenia gospodarczego mam puszczoną rure kanalizacyjną fi160 na 3 kolankach 30st pod płytą, 5-6 metrów w linii prostej na działkę. Czy będzie problem z przepchaniem rur przy pompie monoblokowej i jak ze stratami ciepła w grunt? W tą rure kanalizacyjną idą rury preizolowane tak? Jaką to ma średnice, jest jakiś standard?
    Ja zalecam klientom by robili maks 1 kolano 30st, i wtedy Fi100 wystarcza.
    przy monoblokach trzeba jeszcze grubsze rury więc jakiekolwiek kolana będą jeszcze większym problemem.
    A jak instalator powie że zrobi to na PEX 26-32 bo tą rurę przepchnie to trzeba go z budowy pogonić.
    No chyba że to jakaś bardzo mała pompka.

    Dlatego też polecam by mocno przemyśleć rozwiązania monoblokowe....
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  8. #408

    Domyślnie

    Tak, tylko kiedy ciepnęliśmy tą rurę w grunt nie wgłębiałam sie jeszcze w różnice miedzy podejściami pod split i monoblock. Od splitu odstręcza mnie coroczny przegląd i ponoć wiekśza awaryjność. No dobra to przynajmniej teraz wiem, że przy splicie nie bedzie problemów, dzięki.
    A jakby rury od monoblocku pociągnąć do góry po scianie potem w suficie w warstwie ocieplenia wiązarów i pod elewacją to praktykuje się takie coś?

  9. #409
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Tak, tylko kiedy ciepnęliśmy tą rurę w grunt nie wgłębiałam sie jeszcze w różnice miedzy podejściami pod split i monoblock. Od splitu odstręcza mnie coroczny przegląd i ponoć wiekśza awaryjność. No dobra to przynajmniej teraz wiem, że przy splicie nie bedzie problemów, dzięki.
    A jakby rury od monoblocku pociągnąć do góry po scianie potem w suficie w warstwie ocieplenia wiązarów i pod elewacją to praktykuje się takie coś?
    Pamiętaj że jak pójdziesz do sprzedawcy który sprzedaje tylko skody to powie Ci że skody są najlepsze a inne bee.
    Tak samo jest z pompami jak ktoś może montować tylko splity to powie ze te są najlepsze, jak ktoś nie ma uprawnień na splity to powie że najlepsze na świecie są monobloki i nawymyśla głupoty żeby to uzasadnić.

    Ja mam możliwość montowania wszystkiego, splity monobloki, CO2 i inne, i wiem że najlepiej teraz kupić splita i też można pominąć kwestię gazu i przeglądów bo większości pomp splitowych to nie dotyczy.
    Swoją drogą przegląd kominiarski trzeba robić co kwartał....
    Robisz.....????
    No właśnie!

    Odnośnie rur można iść górą, ale najlepiej nie robić jakiś długich rurociągów, optymalnie do 7m po rurach.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  10. #410
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Zwibel

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    230

    Domyślnie

    Mam pytanie w jaki sposób zmusić serwis instalujący pompę ciepła do wykonania przeglądu? Pompa zainstalowana w tamtym roku w lipcu.
    Pani z biura obiecała mi że za rok się odezwą w sprawie przeglądu. Nie odezwali się do sierpnia. W sierpniu wysłałem dwa maile. We wrześniu kolejnego. Kontaktowałem się telefonicznie. Odpowiedź ...pan się nie martwi jak będzie przegląd trochę później nic się nie stanie. Mamy koniec października...dalej cisza. Dopóki pompa nie będzie miała awarii to będzie wszystko ok, pewnie jak by coś się stało Pan serwisant powiedział by że przeglądu nie była gwarancja nie uznana.

    Z mojej strony mocno odradzam montowanie pompy przez firmy z daleka. Firma powinna być maks 50km od miejsca montażu. Później są takie klocki...pomimo wcześniejszych zapewnień przy sprzedaży że działają od ręki.
    Aż się boję myśleć co by się stało w przypadku awarii.

  11. #411
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zwibel Zobacz post
    Mam pytanie w jaki sposób zmusić serwis instalujący pompę ciepła do wykonania przeglądu? Pompa zainstalowana w tamtym roku w lipcu.
    Pani z biura obiecała mi że za rok się odezwą w sprawie przeglądu. Nie odezwali się do sierpnia. W sierpniu wysłałem dwa maile. We wrześniu kolejnego. Kontaktowałem się telefonicznie. Odpowiedź ...pan się nie martwi jak będzie przegląd trochę później nic się nie stanie. Mamy koniec października...dalej cisza. Dopóki pompa nie będzie miała awarii to będzie wszystko ok, pewnie jak by coś się stało Pan serwisant powiedział by że przeglądu nie była gwarancja nie uznana.

    Z mojej strony mocno odradzam montowanie pompy przez firmy z daleka. Firma powinna być maks 50km od miejsca montażu. Później są takie klocki...pomimo wcześniejszych zapewnień przy sprzedaży że działają od ręki.
    Aż się boję myśleć co by się stało w przypadku awarii.
    Ja bym specjalnie się tym nie przejmował, chyba że mówi że w ogóle nie przyjedzie, u nas żeby nie windować ceny za przegląd poprzez specjalny dojazd robimy je przy okazji jak jesteśmy na montażu w okolicy i wtedy taki przegląd wychodzi czasem po 10 a czasem po 14 miesiącach.
    Producenci tego się nie czepiają bo rozumieją że instalatorzy są bardzo zabiegani i przeglądy czasem bywają nieregularnie.
    W większości przypadków jest też tak że w razie jakiejś usterki to zajmuje się nią ten instalator co powinien robić przegląd.
    Mogę mówić jak jest u nas w firmie, i tak jak pisałem przeglądy nie muszą być idealnie w termin ale jak jest jakaś usterka to ma tu zupełnie inny priorytet, a mamy klientów w całej Polsce i zdarzało się już ze 3 razy że wyjeżdżaliśmy tego samego dnia lub następnego do klienta jak była potrzeba.

    Często jest też tak że można sobie wziąć do przeglądu innego instalatora który ma uprawnienia na dany model pompy.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  12. #412
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Swq

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-215
    Posty
    33

    Domyślnie

    Witam serdecznie forumowiczów!
    Po przeczytaniu kilku wątków o pompach P-W nasuwa mi się kilka kilka wątpliwości, o których sobie wcześniej nie zdawałem sprawy.
    Na wiosnę 2020 planuje montaż pompy Panasonic T-Cap 9kW (WH-SXC09H3E5 oraz agregat WH-UX09HE5). Moc pompy została dobrana przez firmę instalacyjną, która wykona dla mnie cała instalację wod-kan,pompa oraz reku.

    Dom:
    -180m^2 powierzchni ogrzewanych podłóg + garaż (36m^2) oraz kotłownia (10m^2) nie ogrzewana.
    -ściany bloczek komórkowy H+H 24cm + grafit 15cm(ocieplenie w przyszłym roku)
    -podłoga parteru 10cm EPS+10 wylewki lub 15cm EPS+5wylewki <-- o tym zaraz
    -dach 30 cm wełna/piana

    Wyniki z cieplowlasciwe.pl --> http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5ylc
    6,3 kW - maksymalna moc grzewcza
    34W/m^2 -wskaźnik zapotrzebowanie na moc
    12,6 MWh - całk. roczne zużycie na ogrzewanie
    68kWh/m^2 rocznie - wskaźnik zapotrzebowanie na energie
    4kW - dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU

    Pytania/Wątpliwości:

    1.Firma nie robiła OZC, tylko na podstawie podanych przeze mnie danych wybrała 9kW. Czy uważacie za niezbędne wykonanie profesjonalnego OZC? Jeśli tak to kogo polecacie z regionu Zagłębia Dąbrowskiego/ Śląsk/ zachodnia Małopolska?

    2.Wylewki: planowałem 15cm EPS+5-7cm anhydryt ale z tego co przeczytałem lepiej będzie zrobić 10cm EPS + 10 cm cementowej wylewki aby w przyszłości pompa mogła więcej pracować w 2 taryfie.

    3. Czy coś jeszcze możecie mi doradzić na tym etapie? Co mogę zmienić, o czym pomyśleć już teraz żeby potem nie było za późno?

    Z góry dziękuje za pomoc
    Marcin

  13. #413

    Domyślnie

    Witam. Jakim środkiem, preparatem można zabezpieczyć przed wodą, mrozem fundament pod pompą ? Beton z czasem będzie pękał.

  14. #414

    Domyślnie

    Cytat Napisał Swq Zobacz post
    Wyniki z cieplowlasciwe
    6,3 kW - maksymalna moc grzewcza
    12,6 MWh - całk. roczne zużycie na ogrzewanie
    4 kW - dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU ????
    1 Czy uważacie za niezbędne wykonanie profesjonalnego OZC ?
    2. Wylewki: planowałem 15 cm EPS + 5 -7 cm anhydryt,ale z tego co przeczytałem lepiej będzie zrobić 10 cm EPS + 10 cm cementowej wylewki, ....aby w przyszłości pompa mogła więcej pracować w 2 taryfie.
    a/Jeżeli zrobisz tak jak planujesz, to zmiana OZC nawet o 50 % nie spowoduje zmiany mocy wybranej PC,
    b/Jeżeli możesz to zrób wylewkę betonową nawet 12 cm grubości ;
    ....1/ a będziesz tę decyzję błogosławił po wsze czasy,
    ....2/ bo będziesz miał wrażenie że dzieją się CUDA,
    ....3/ ledwo co dogrzewasz, a w domu ciągle jest ciepło!
    c/ w kotłowni warto dać nieznaczne ogrzewanie, aby można tam suszyć pranie w zimie,
    d/ fundament pompy - łącznie z murem aby łatwiej ją ubezpieczyć,
    e/ wykonać kanał pionowy z kotłowni na dach, celem drogi transportowej dla instalacji PV na dachu.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #415
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    a/Jeżeli zrobisz tak jak planujesz, to zmiana OZC nawet o 50 % nie spowoduje zmiany mocy wybranej PC,
    b/Jeżeli możesz to zrób wylewkę betonową nawet 12 cm grubości ;
    ....1/ a będziesz tę decyzję błogosławił po wsze czasy,
    ....2/ bo będziesz miał wrażenie że dzieją się CUDA,
    ....3/ ledwo co dogrzewasz, a w domu ciągle jest ciepło!
    .
    Ciekawe rzeczy na tym forum, grubsza wylewka staje sie generatorem ciepła, a zwykła juz nim nie jest. Faktycznie dzieją się CUDA

  16. #416
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał zwolis Zobacz post
    Witam. Jakim środkiem, preparatem można zabezpieczyć przed wodą, mrozem fundament pod pompą ? Beton z czasem będzie pękał.
    Dysperbit
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  17. #417
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Swq Zobacz post
    Witam serdecznie forumowiczów!
    Po przeczytaniu kilku wątków o pompach P-W nasuwa mi się kilka kilka wątpliwości, o których sobie wcześniej nie zdawałem sprawy.
    Na wiosnę 2020 planuje montaż pompy Panasonic T-Cap 9kW (WH-SXC09H3E5 oraz agregat WH-UX09HE5). Moc pompy została dobrana przez firmę instalacyjną, która wykona dla mnie cała instalację wod-kan,pompa oraz reku.

    Dom:
    -180m^2 powierzchni ogrzewanych podłóg + garaż (36m^2) oraz kotłownia (10m^2) nie ogrzewana.
    -ściany bloczek komórkowy H+H 24cm + grafit 15cm(ocieplenie w przyszłym roku)
    -podłoga parteru 10cm EPS+10 wylewki lub 15cm EPS+5wylewki <-- o tym zaraz
    -dach 30 cm wełna/piana

    Wyniki z cieplowlasciwe.pl --> http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5ylc
    6,3 kW - maksymalna moc grzewcza
    34W/m^2 -wskaźnik zapotrzebowanie na moc
    12,6 MWh - całk. roczne zużycie na ogrzewanie
    68kWh/m^2 rocznie - wskaźnik zapotrzebowanie na energie
    4kW - dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU

    Pytania/Wątpliwości:

    1.Firma nie robiła OZC, tylko na podstawie podanych przeze mnie danych wybrała 9kW. Czy uważacie za niezbędne wykonanie profesjonalnego OZC? Jeśli tak to kogo polecacie z regionu Zagłębia Dąbrowskiego/ Śląsk/ zachodnia Małopolska?

    2.Wylewki: planowałem 15cm EPS+5-7cm anhydryt ale z tego co przeczytałem lepiej będzie zrobić 10cm EPS + 10 cm cementowej wylewki aby w przyszłości pompa mogła więcej pracować w 2 taryfie.

    3. Czy coś jeszcze możecie mi doradzić na tym etapie? Co mogę zmienić, o czym pomyśleć już teraz żeby potem nie było za późno?

    Z góry dziękuje za pomoc
    Marcin
    Powierzchnia do obliczeń w ciepło właściwie nie zgadza mi się z tym co podałeś. Ja bym przyjął jakieś 220 -210 m2, pomieszczenia teoretycznie nie grzane itak będą się grzały przez brak 20cm izolacji między np. garażem a domem.
    do tego rekuperator będzie mielił a to będzie powodowało wymianę ciepła między całym budynkiem z powodu różnicy ciśnień.
    I jak byś to wziął pod uwagę to pewnie zapotrzebowanie wyszło by około 7-7,5 + 1kW na CWU i masz wynik.
    o doborze możesz zobaczyć sobie tutaj moje wideo:

    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  18. #418
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Swq

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-215
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    a/Jeżeli zrobisz tak jak planujesz, to zmiana OZC nawet o 50 % nie spowoduje zmiany mocy wybranej PC,
    b/Jeżeli możesz to zrób wylewkę betonową nawet 12 cm grubości ;
    ....1/ a będziesz tę decyzję błogosławił po wsze czasy,
    ....2/ bo będziesz miał wrażenie że dzieją się CUDA,
    ....3/ ledwo co dogrzewasz, a w domu ciągle jest ciepło!
    c/ w kotłowni warto dać nieznaczne ogrzewanie, aby można tam suszyć pranie w zimie,
    d/ fundament pompy - łącznie z murem aby łatwiej ją ubezpieczyć,
    e/ wykonać kanał pionowy z kotłowni na dach, celem drogi transportowej dla instalacji PV na dachu.
    Ad b) skłaniam się do takiej decyzji - 2*5cm EPS 100 + wylewka betonowa 10-12cm
    Ad c) mam osobno pralnie na piętrze, gdzie będzie oczywiście ogrzewanie
    Ad d) możesz rozwinąć myśl??
    Ad e) o tym już pomyślałem.

    Dzięki za cenne wskazówki !

  19. #419

    Domyślnie

    Cytat Napisał Swq Zobacz post
    Ad d) możesz rozwinąć myśl??
    Gdy przychodzi kwestia ubezpieczenia pompy, ważne jest czy
    jest ona elementem budynku czy stanowi osobną część.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #420
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Ja zalecam klientom by robili maks 1 kolano 30st, i wtedy Fi100 wystarcza.
    przy monoblokach trzeba jeszcze grubsze rury więc jakiekolwiek kolana będą jeszcze większym problemem.
    A jak instalator powie że zrobi to na PEX 26-32 bo tą rurę przepchnie to trzeba go z budowy pogonić.
    No chyba że to jakaś bardzo mała pompka.

    Dlatego też polecam by mocno przemyśleć rozwiązania monoblokowe....
    Ze co za tanie ???

Strona 21 z 24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony