dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie autom.reg. powietrza do kominka

    Witajcie
    szukalem w archiwum i wysiadlem.

    Czy ktos z Was ma zastosowana jakas automatyke regulujaca doplyw powietrza do kominka z plaszczem wodnym, czy takie cos w ogole wystepuje, oprocz oczywiscie makroterma?

    Chcialbym dom (przynajmniej przez pierwsza zime) ogrzewac kominkiem (co + cwu). A poniewaz bywa, ze przez 7h moze mnie nie byc, chcialbym wtedy, zeby ogrzewanie moglo funkcjonowac jak najdluzej (tzn przez te 7-9h) i w ten sposob rozwiazac tez sprawe zabezpieczenia przed zagotowaniem wody w plaszczu.
    Z wypowiedzi Waszych wynika, ze jedyna mozliwoscia zmniejszenia mocy kominka, jest przymkniecie doplywu powietrza. Chyba takie rozwiazanie powodowaloby jednoczesne zmniejszenie zuzycie opalu, zwlaszcza wtedy kiedy zapotrzebowanie na cieplo byloby mniejsze.

    Zastanawiam sie czy moje dywagacje nie sa utopia, taka dynamiczna regulacja mocy kominka w zaleznosci od potrzeb cieplnych budynku?

    Przelew goracej wody z plaszcza do kanalizy nie traktuje jako mozliwosci regulacji temperatury w plaszczu (biorac pod uwage oszczednosci w zuzyciu opalu), choc wiem, ze to musi sie znalezc.
    Krzysiek

  2. #2

    Domyślnie

    oczywiscie ze da sie to zautomatyzowac.
    Musialbys zalozyc klape (zaluzje) na kanale doprowadzajacym powietrze. MOzna to zrobic w kanale lub zaraz na wejsciu kanalu w scianie. Wtedy zaluzja moze byc najzwyklejsza czyli okienna (nie musi byc "kanalowa"). Silowniki dobierzesz wtedy tez latwiej. Generalnie uklady kanalowe stosowane sa w wentylacji i beda na pewno drozsze.

    Od rodzaju silownika bedzie zalezalo jak ma dzialac sterowanie. Jesli wystarczy ci funkcja on-off to zastosowalbym np zwykly termostat pomieszczeniowy i przekaznik czasowy (np Legranda) do sterowania silownikiem. Szacuje koszt na okolo 400PLN bez zaluzji.

    Uklad ciagly (zapewniajacy ciagla regulacje) bedzie drozszy.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki za wyjasnienia, mnie tylko zastanawia fakt, dlaczego takie rozwiazania do tej pory nie znalazly szerszego zastosowania. Chyba ze ja o tym nie wiem (jakies namiary please), ale z tematow podejmowanych na forum wynika, ze niewielu uzytkownikow kominkow interesuje cos takiego (z wylaczeniem "makrotermowcow"). A przeciez jezeli mam w sezonie grzewczym spalic 25mp drewna (takie ktos z forumowiczow mial osiagi), to da mi koszt ok. 2500pln. Wtedy juz raczej nie warto myslec o kominku i drewnie, ale o czyms bardziej zautomatyzowanym.
    Krzysiek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony