dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie Przewietrzanie izolacji w kominie systemowym

    Cześć,

    Od jakiegoś czasu nurtuje mnie jedna kwestia i mam nadzieję, że pomożecie mi wyjaśnić wątpliwości.

    Czy przewietrzanie izolacji z wełny mineralnej w kominach systemowych jest wymagana i czy zaburza działanie wentylacji mechaniczne i powoduje straty ciepła?

    Jestem obecnie na etapie wyboru komina odprowadzającego spaliny z pieca kominkowego / koy (będzie palone rekreacyjnie, albo w przypadku braku prądu). Będzie to jedyny komin w domu ze względu na to, że planuję pompę ciepła i instalację wentylacji mechanicznej.

    Większość producentów kominów systemowych ceramicznych przewiduje wentylację izolacji. Znalazłem tylko jednego producenta, który takiej wentylacji nie wymaga - firma Plewa. Materiały oferowane przez wszystkich producentów są podobne (rury ceramiczne, izolacja z wełny, pustaki keramzytobetonowe). Dlaczego więc reszta producentów wymaga przewietrzania izolacji?

    Niektórzy z producentów przewietrzenie izolacji próbują obrócić w atut i traktują to jako doprowadzenie powietrza do spalania. U siebie mam już wykonane doprowadzenie powietrza do spalania pod płytą fundamentową więc takiej opcji nie potrzebuję. Wydaje mi się, że opcja ta powoduje również straty ciepła (co innego gdyby powietrze przepływało między ceramiką a rurą, ale przepływa między pustakiem a izolacją).

    Czy Waszym zdaniem warto w ogóle roztrząsać temat, czy też może wpływ przewietrzania izolacji na działanie wentylacji mechanicznej i straty ciepła będzie znikomy?
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 31-08-2017 o 06:09

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    W tego typu kominach dopływ powietrza z zewnątrz jest chwytem marketingowym gdyż nawet w kotłach kondensacyjnych które wymagają dopływu powietrza do spalania z zewnątrz do kanału ceramicznego są wprowadzane zazwyczaj dodatkowe rury.
    Owa luka pomiędzy wełnianym ociepleniem i pustakiem będzie zaślepiona podczas montażu kominka i podłączania rury spalinowej, dlatego nie będzie miało żadnego wpływu na działanie innych urządzeń.
    Powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz rurą pod posadzką po dostaniu się do kominka będzie wydostawało się rurą spalinową razem ze spalinami a nie wspomnianymi otworami pomiędzy ceramiką i jej ociepleniem a pustakiem .
    Jeśli kominek nie ma takiej funkcji zawsze na rurze doprowadzającej takie powietrze instaluje się sterowalną klapkę pozwalającą na sterowanie ilością powietrza dopływającego do kominka która oprócz klapy na rurze spalinowej służy do regulacji spalania.

    Tematu w ogóle jak to ująłeś nie warto roztrząsać ponieważ nie ma wpływu na działanie wentylacji mechanicznej

    Innym tematem jest wentylacja mechaniczna która będzie miała wpływ na pompę ciepła ale jeśli oba systemy są zintegrowane w jednym sterowniku należy to traktować jako zło konieczne które jest skutkiem ubocznym świeżego powietrza w domu.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 31-08-2017 o 10:09
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Owa luka pomiędzy wełnianym ociepleniem i pustakiem będzie zaślepiona podczas montażu kominka i podłączania rury spalinowej, dlatego nie będzie miało żadnego wpływu na działanie innych urządzeń.
    Wentylacja wełny odbywa się z wyczystki albo jej okolic przez kratkę z zestawu. Już szczelniej przykryte jest górą, choć daleko do hermetyczności i powietrze może się przemieszczać.



    IMO wełnie przyda się wentylacja. Zwłaszcza, że wewnątrz, przy nie paleniu jest chłodno i na ceramice może się skraplać woda.
    Przepływ powietrza jednak wewnątrz takiej wentylacji IMO jest na tyle stłumiony, że nie ma się co przejmować stratami ciepła.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wentylacja wełny odbywa się z wyczystki albo jej okolic przez kratkę z zestawu. Już szczelniej przykryte jest górą, choć daleko do hermetyczności i powietrze może się przemieszczać.

    IMO wełnie przyda się wentylacja. Zwłaszcza, że wewnątrz, przy nie paleniu jest chłodno i na ceramice może się skraplać woda.
    Przepływ powietrza jednak wewnątrz takiej wentylacji IMO jest na tyle stłumiony, że nie ma się co przejmować stratami ciepła.
    Raczej z kratki bo wyczystka czyli drzwiczki kończą zazwyczaj kanał ceramiczny pod którymi w niektórych modelach jest wanienka na ewentualne skropliny i nierdzewna rurka odprowadzająca je na zewnątrz.
    Starsze modele kominów miewały dwoje drzwiczek.

    Kratka jeśli istnieje tak jak zauważył Kol. Kaizen nie powinna powodować zauważalnych strat ciepła.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Wentylacja/przewietrzanie to wentyl podczas/na wypadek pożaru sadzy w kominie. Komina (rur szamotowych) i tak nie uratuje, więc zostawianie tej dziury w domu z WM bez sensu...

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za podpowiedzi,
    Mimo, że teoretycznie ta kratka nie ma większego znaczenia wybiorę jednak komin plewy (tylko ten producent nie wymaga instalacji kratki). Droższy komin skompensuję tym, że zacznę go murować dopiero od stropu (strop zostanie dozbrojony aby przenieść dodatkowe obciążenia) - odejdzie mi parę metrów komina.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Dzięki Panowie za podpowiedzi,
    Mimo, że teoretycznie ta kratka nie ma większego znaczenia wybiorę jednak komin plewy (tylko ten producent nie wymaga instalacji kratki). Droższy komin skompensuję tym, że zacznę go murować dopiero od stropu (strop zostanie dozbrojony aby przenieść dodatkowe obciążenia) - odejdzie mi parę metrów komina.
    Jak wykonasz połączenie rury przyłączeniowej z rurami ceramicznymi? Jak planujesz oprzeć rury ceramiczne na stropie?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Jak wykonasz połączenie rury przyłączeniowej z rurami ceramicznymi? Jak planujesz oprzeć rury ceramiczne na stropie?
    Chciałem zastosować podobne rozwiązanie do tego (u mnie na poddaszu troszkę inny układ ścian):
    Ostatnio edytowane przez Regius ; 10-09-2017 o 22:59

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Wygląda nieźle...przynajmniej na rysunku!

    Nie zapomnij o rozszerzalności stali po podgrzaniu!

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iso2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Chciałem zastosować podobne rozwiązanie do tego (u mnie na poddaszu troszkę inny układ ścian):
    Sorry ale ja czegoś chyba nie kumam.
    W jakim celu komin dzielisz na dwie części ?
    Na dole rura ze stali czarnej a u góry systemowy komin ceramiczny ?
    Dla mnie to trochę bez sensu (bez urazy).
    W jakim domu chcesz to zbudować ?
    W murowanym czy letniskowym ?
    Jestem byłym pracownikiem firmy Jawar. Wszystkie moje dotychczasowe wpisy były reklamą firmy Jawar.

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Wygląda nieźle...przynajmniej na rysunku!

    Nie zapomnij o rozszerzalności stali po podgrzaniu!
    Dzięki za zwrócenie uwagi na rozszerzalność termiczną, zastanowię się nad kompensacją.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Cytat Napisał iso2 Zobacz post
    Sorry ale ja czegoś chyba nie kumam.
    W jakim celu komin dzielisz na dwie części ?
    Na dole rura ze stali czarnej a u góry systemowy komin ceramiczny ?
    Dla mnie to trochę bez sensu (bez urazy).
    Zdecydowałem się na taki pomysł ze względu na następujące przesłanki:
    zmniejszenie kosztu komina systemowego, nadanie "ustawności" pomieszczeniom na parterze (komin dostawiony do ścian zabierał miejsce), wykorzystanie ciepła z piecyka kominkowego w większym stopniu (większa wymiana ciepła poprzez czopuch, dodatkowo na poddaszu rura będzie obudowana ścianką g-k i zostaną dołożone kratki).
    Dlaczego uważasz, że to nie ma sensu?
    Cytat Napisał iso2 Zobacz post
    W jakim domu chcesz to zbudować ?
    W murowanym czy letniskowym ?
    Domek murowany, całoroczny.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iso2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regius Zobacz post
    Zdecydowałem się na taki pomysł ze względu na następujące przesłanki:
    zmniejszenie kosztu komina systemowego, nadanie "ustawności" pomieszczeniom na parterze (komin dostawiony do ścian zabierał miejsce), wykorzystanie ciepła z piecyka kominkowego w większym stopniu (większa wymiana ciepła poprzez czopuch, dodatkowo na poddaszu rura będzie obudowana ścianką g-k i zostaną dołożone kratki).
    Dlaczego uważasz, że to nie ma sensu?

    Domek murowany, całoroczny.
    Ale po co kombinujesz z kominem ?
    Jeśli chcesz żeby oddawał ciepło to zrób stalowy izolowany na całej wysokości.
    Po co Ci komin systemowy na poddaszu ?
    Przecież on tylko zajmuje mnóstwo miejsca
    Tego nie kumam.
    Jestem byłym pracownikiem firmy Jawar. Wszystkie moje dotychczasowe wpisy były reklamą firmy Jawar.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Integer

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-950
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    W tego typu kominach dopływ powietrza z zewnątrz jest chwytem marketingowym gdyż nawet w kotłach kondensacyjnych które wymagają dopływu powietrza do spalania z zewnątrz do kanału ceramicznego są wprowadzane zazwyczaj dodatkowe rury.
    Owa luka pomiędzy wełnianym ociepleniem i pustakiem będzie zaślepiona podczas montażu kominka i podłączania rury spalinowej, dlatego nie będzie miało żadnego wpływu na działanie innych urządzeń.
    Powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz rurą pod posadzką po dostaniu się do kominka będzie wydostawało się rurą spalinową razem ze spalinami a nie wspomnianymi otworami pomiędzy ceramiką i jej ociepleniem a pustakiem .
    Jeśli kominek nie ma takiej funkcji zawsze na rurze doprowadzającej takie powietrze instaluje się sterowalną klapkę pozwalającą na sterowanie ilością powietrza dopływającego do kominka która oprócz klapy na rurze spalinowej służy do regulacji spalania.

    Tematu w ogóle jak to ująłeś nie warto roztrząsać ponieważ nie ma wpływu na działanie wentylacji mechanicznej

    Innym tematem jest wentylacja mechaniczna która będzie miała wpływ na pompę ciepła ale jeśli oba systemy są zintegrowane w jednym sterowniku należy to traktować jako zło konieczne które jest skutkiem ubocznym świeżego powietrza w domu.
    Orientujesz się jak powinna wyglądać wentylacja wełny? Rozumiem że powietrze wciągane jest na dole (przez nieszczelności w okolicy wyczystki? Nie mam tam specjalnych otworów) przepływa konwekcyjnie wzdłuż komina przez "kanały" pomiędzy wełną a pustakiem komina systemowego po czym... No właśnie - co dalej? U mnie nie ma na końcu komina żadnych otworów połączonych z "kanałami" pomiędzy wełną otulającą wkład komina a pustakami. Betonowa czapa szczelnie otula ceramiczny ostatni odcinek wkładu.

  15. #15

    Domyślnie

    I co z tą wentylacją wełny komina systemowego w domu z wentylacją mechaniczną?




    Co zrobić z tą kratką, w której znajduje się odstojnik oraz wentylacja wełny?

    Niedługo zajmę się zabudową kominka (którego jeszcze nie ma jak widać) a nie wiem co z tym zrobić? Generalnie gdybym miał wcześniej świadomość to położył bym dodatkową rurę z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz do wentylacji tej wełny (+ główne doprowadzenie powietrza do spalania w kominku). Teraz zostaje mi albo to olać albo zamurować (zostawić tylko odpływ kondensatu/ deszczu do kanalizacji).

    Pozdrawiam
    Karol

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony