dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie kostka brukowa na glinie - to jak to właściwie jest?

    Mam pytanie


    Do zrobienia mam opaskę wokół domu oraz poprawienie (w sensie wymiana kostki) podjazdu.
    Całość na podłożu gliniastym.

    No i mam problem. Jak czytam o opasce, to pisze, żeby nie sypać piachu, bo będzie się w nim zbierać woda. To znaczy wcale? Kilka centymetrów chyba musi być, bo kostki na samej glinie nie ułożę...

    Ale jak czytam o podjazdach, to tam już pisze, że na glinie to trzeba większe korytowanie zrobić niż normalnie (w sensie nie 30 a 50 cm). To co, tam już woda nie będzie przesiąkać z ziemi dookoła i nie będzie się gromadzić?

    Mam lekki dysonans poznawczy

  2. #2
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Zamiast pół metra podsypki (durnota) ja dałem geowłukninę drogową i na to kliniec

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Zamiast pół metra podsypki (durnota) ja dałem geowłukninę drogową i na to kliniec
    I się sprawdza/ sprawdzi? Dla osobówki i raz na rok transportu 7mp drewna kominkowego?

    A ile tego klińca i czy niego dałeś beton (w sensie piach z cementem)? Na końcu podjazdu mam garaż z drzwiami otwieranymi normalnie (w sensie nie do góry). I tam co roku podnosi mi w zimie kostkę, że te drzwi, to tak na styk się otwierają. Boję się, że po wymianie pewnego dnia będę szedł do samochodu przed pracą, i do niego nie dojdę, bo będzie z przyczyn niezależnych ode mnie garażowany aż do wiosny

  4. #4
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Miesiąc temu przywoził mi gościu 3 kubiki żwiru to jest jakieś 6 ton plus ciężarówka i zero strat

  5. #5

    Domyślnie

    Krótko i na temat w kwestii podbudowy na gliniastym gruncie
    https://kostkabrukowa.buszrem.pl/pro...przygotowanie/

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Bruk na podjezdzie.
    Po rozmowie z dwoma wykonawcami proponuja oni wykorytowanie na okolo 30cm, geowłóknina, nastepnie podbudowa (kamien 0-30mm) na 30cm i podsypka.
    Wydaje mi sie to troche mało bo w większości gleba składa sie z mieszanki gliny i piachu. Po opadach robi sie bagienko.
    Wykonawca twierdzi że starczy bo tylko samochody osobowe i geowłóknina sprawi że nie bedzie osiadać punktowo.
    Wykonawca raczej z dobra opinią, ludzie o ktorych robił są zadowoleni. Koszt 125-130zł/m2 za wszystko z materiałem (wliczona kostka 50zł/m2).
    Czy na tego typu podłożunie powinno sie zrobić wyższej podbudowy, słyszałem też, że na dnie powinien być tez grubszy kamień.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wojtek_Wisznia Mała

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Wisznia Mała
    Kod pocztowy
    55-114
    Posty
    330

    Domyślnie

    U Ciebie z opisu wyłania się problem z wodą (piszesz o wysadzaniu nawierzchni i problemie z otwarciem drzwi). Przy projektowaniu konstrukcji nawierzchni, niezależnie od jej grubości podyktowanej obciążeniem i nośnością gruntu rodzimego, należy doprowadzić do sytuacji, w której konstrukcja do głębokości przemarzania nie będzie nasączona wodą. Korytowanie należy wykonać ze spadkiem poprzecznym, jednostronnym lub dwustronnym, 3% (3 cm na 1m) i odwodnić drenażem ułożonym wzdłuż podjazdu - drenaż (ułożony ze spadkiem ~2%) musi mieć gdzieś ujście (np. do rowu przydrożnego).

    Nie wdając się w szczegóły głębokość przemarzania wylicz sobie mnożąc razy 0,6 wartość hz z mapki http://www.zb.eco.pl/bzb/22/rozdz_3.htm - dla Warszawy da to 0,6*1m = 60cm. Na taką głębokość licząc od góry kostki powinieneś wymienić swoją glinę na grunt niewysadzinowy. Warstwy od góry:

    8cm - kostka brukowa (na podjazd nie wolno dawać niższej, np. 6cm)
    3cm - podsypka piaskowo-cementowa
    10cm - podbudowa z kruszywa łamanego stabilizowanego mechanicznie
    40cm (dla Warszawy hz = 1m (0,6x100-8-3-10=39 cm)) - pospółka stabilizowana mechanicznie (zagęszczona warstwami)
    geowłóknina

    Taki zestaw (razem z drenażem) zapewni Ci trwały podjazd nawet przy założeniu najgorszego gruntu. Ale może da się mniej?? Zaproś sobie projektanta-drogowca to dobierze Ci najlepsze rozwiązanie.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    To wychodzi u ciebie 60cm całość, nikt chyba tak nie robi... popytałem sąsiadów i znajomych ktorzy mają kostkę od lat i max co im robili to 45cm z kostką. Nic im nie siadło przez wiele lat. Zamierzam dopłacić wykonawcy za dodatkowe 10cm ale myśle że te 45cm z kostką to już chyba starczy. Czy na pirwszą warstwę od gruntu powinno sie dawac grubszy kamien? u mnie chcą robić od razu 0-30.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    To wychodzi u ciebie 60cm całość, nikt chyba tak nie robi... popytałem sąsiadów i znajomych ktorzy mają kostkę od lat i max co im robili to 45cm z kostką. Nic im nie siadło przez wiele lat. Zamierzam dopłacić wykonawcy za dodatkowe 10cm ale myśle że te 45cm z kostką to już chyba starczy. Czy na pirwszą warstwę od gruntu powinno sie dawac grubszy kamien? u mnie chcą robić od razu 0-30.
    No właśnie, właśnie. Nie wiem w końcu jak zrobił Pod , ale też chcę dać ze względów że tak powiem logistycznych sam kliniec na geowłókninę w przypadku podjazdu.. Nie wiem czy tak będzie dobrze. Pytałem się człowieka który to będzie mi dostarczał, i powiedział że na geowłókninę może być sam kliniec.
    No ale wiadomo nie jestem pewny i szukam informacji.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony