dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 46
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 915
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mercii85

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie Rekuperator o3ozon - opinie

    Witam
    Jestem bardzo ciekawy Państwa opinie na temat rekuperatora o3ozon.
    http://allegro.pl/centrala-wentylacy...800471527.html
    Czy w tak dobrej cenie można kupić rekuperator który będzie nadawał się do użytku.
    Szukam rozwiązania do swojego domu. Nie mam szczególnie wysokich wymagać. Wentylacja ma działać, fajnie jak uda się odzyskać dzięki rekuperatorowi parę ZŁ w postaci odzysku ciepła .Zależy mi na tym aby powietrze w domu było świeże i wentylacja była cicha. Nie przykładam szczególnie uwagi do podawanych przez producentów wartości odzysku ponieważ może się to mijać z prawdą (pokazał to VW ze swoją czystością spalin ).

    Może ktoś używa urządzeń tej firmy?

    Wiem że był podobny wątek na forum ale wydaje się że nie jest kontynowany. Mam nadzieję że nowy zostanie zauważony przez użytkowników rekuperatorów o3ozon.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercii85 Zobacz post
    Witam
    Jestem bardzo ciekawy Państwa opinie na temat rekuperatora o3ozon.
    http://allegro.pl/centrala-wentylacy...800471527.html
    Czy w tak dobrej cenie można kupić rekuperator który będzie nadawał się do użytku.
    Szukam rozwiązania do swojego domu. Nie mam szczególnie wysokich wymagać. Wentylacja ma działać, fajnie jak uda się odzyskać dzięki rekuperatorowi parę ZŁ w postaci odzysku ciepła .Zależy mi na tym aby powietrze w domu było świeże i wentylacja była cicha. Nie przykładam szczególnie uwagi do podawanych przez producentów wartości odzysku ponieważ może się to mijać z prawdą (pokazał to VW ze swoją czystością spalin ).

    Może ktoś używa urządzeń tej firmy?

    Wiem że był podobny wątek na forum ale wydaje się że nie jest kontynowany. Mam nadzieję że nowy zostanie zauważony przez użytkowników rekuperatorów o3ozon.
    ja posiadam 400
    silniki EBMPAPST K2E190-RA26-01 nie są to silniki EC
    do rekuperatora dokupiłem tylko REGULATOR TRANSFORMATOROWY OBROTÓW TRW 1.2A z 5 stopniową regulacją.
    wszystko działa, rekuperatora nie słychać - wykonanie naprawdę solidne.
    System zamrożeniowy reguluje termostat "z lodówki" z regulacją jeszcze nie przetestowałem.
    Jako alternatywa dla LUNY polecam.
    Ja wyszedłem z założenia że nie ma sensu przepłacać 6tyś za dobry i ładnie wyglądający rekuperator - bo on i tak się nigdy nie zwróci nie potrzebne mi żadne ładne panele sterujące itd.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przez czymś takim myślałem. Ale IMO największy minus to bardzo nędzna sprawność i nieznany (brak danych) pobór prądu w zależności od wydajności.
    Maksymalnie wentylatory ciągną ponad 130W. Ale pytanie, ile np. przy 100m3/h@100 czy 150Pa?
    Konkurencja potrafi wtedy zejść do 10 czy kilkunastu W. Tu pewnie będzie wielokrotnie więcej. A to robi trochę różnicy, jak zamiast 40zł/rok zapłacę 200zł za prąd do reku. Do tego jak odzyska o 25-30 pp mniej ciepła, niż solidny konkurent, to mamy wzorcową ilustrację powiedzenia, że biednych nie stać na tanie rzeczy.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przez czymś takim myślałem. Ale IMO największy minus to bardzo nędzna sprawność i nieznany (brak danych) pobór prądu w zależności od wydajności.
    Maksymalnie wentylatory ciągną ponad 130W. Ale pytanie, ile np. przy 100m3/h@100 czy 150Pa?
    Konkurencja potrafi wtedy zejść do 10 czy kilkunastu W. Tu pewnie będzie wielokrotnie więcej. A to robi trochę różnicy, jak zamiast 40zł/rok zapłacę 200zł za prąd do reku. Do tego jak odzyska o 25-30 pp mniej ciepła, niż solidny konkurent, to mamy wzorcową ilustrację powiedzenia, że biednych nie stać na tanie rzeczy.
    Bez silnika EC nie masz co liczyć na tak niską moc.

    Ja widzę jedną poważną wadę tego rekuperatora.
    Taca ociekowa po stronie ssawnej (świeżej) - jeśli nam wyschnie syfon, lub ulegnie awarii ten kulkowy to mamy zaciąganie smrodu na dom.
    Po co taca ociekowa po tej stronie - nie wiem.
    Rekuperator wygląda jakby konstruowała go osoba, nie do końca mająca pojęcie "co i jak"
    Kolejnym dowodem na to jest wzmianka o filtrach ULPA.
    Albo ktoś nie wie jak wygląda taki filtr, albo rżnie głupa.

    Nie mam nic przeciwko tanim rozwiązaniom, ale wentylatory EC sterowane 0-10V to jest minimum.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    lukasz1006 mierzyłeś ile faktycznie zużywa ci prądu min,śr,max.?
    Również obsrewuje te reku od jakiegoś czau, rozmawiałem z facetem i ma wprowadzić chyba 500 z podwójna rekuperacją,jednak nie wiem co to za wynalazek będzie.Ja biorę jeszcze pod uwagę fakt że te wentylatory ec jak padną to koszt całego reku tego taniego.
    Kuzynowi padł jeden na szczeście na gwarancji wymienili i obecnie jest ok.
    Dom parter 186m2 grz.podł. w tym garaż 35m2 całość podłogówka,ściany 15cm styro.0,031 podłoga 12cm 0,036 strop ok.35cm. PC Alpha Innotec WZS 80H/K DZ 3X200m pe 40.Reku.O3Ozon 360. GWC-plytowe.Kominek typu koza.

  6. #6

    Domyślnie

    Jak dla mnie wystarczy poczytać opis i widać że dane jakie są podane nijak mają się co rzeczywistości ...

    Wymiennik krzyżowy i odzysk 66-79% ???
    Jak ma 40-60% to będzie super ...

    Szczerze mówiąc poza solidną obudową nic ten rekuperator nie oferuje ...
    Prądożerne silniki , wymiennik o niskiej sprawności , nędzna elektronika.

    Nawet tania Luna miała wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy który oferował naprawdę spory odzysk ciepła ..

    Za trochę ponad 4000zł można mieć już rekuperator o sporo lepszych parametrach (np. Sentinel Kinect 250) na wymienniku RecAir RS-160 i na silnikach na prąd stały ...

    Jak dla mnie szkoda kasy na taki "rekuperator"
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 11-09-2017 o 22:22
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7

    Domyślnie

    U mnie priorytetem była sprawna wentylacja i brak "zaduchu" w domu, rekuperacja schodzi na drugi pran.
    Nawet jak ma odzysk 40%-50% to zostaje 3000zł na gaz czy prąd aby nadrobić straty pewnie przez 20lat. Filtry prosta wymiana jest kaseta która się wyciąga i rozkłada, wkłada się nowy filtr docięty.
    Rekuperator na pełnej mocy ciągnie 110W. Postaram się wrzucić w najbliższym czasie pobór prądu na poszczególnych 5 biegach.
    Regulator obrotów posiadam 70/85/105/145/230V. Rekuperator przeważnie chodzi na 1 biegu.
    Ostatnio edytowane przez lukasz1006 ; 12-09-2017 o 10:02

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mercii85

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1006 Zobacz post
    U mnie priorytetem była sprawna wentylacja i brak "zaduchu" w domu, rekuperacja schodzi na drugi pran.
    Nawet jak ma odzysk 40%-50% to zostaje 3000zł na gaz czy prąd aby nadrobić straty pewnie przez 20lat. Filtry prosta wymiana jest kaseta która się wyciąga i rozkłada, wkłada się nowy filtr docięty.
    Rekuperator na pełnej mocy ciągnie 110W. Postaram się wrzucić w najbliższym czasie pobór prądu na poszczególnych 5 biegach.
    Regulator obrotów posiadam 70/85/105/145/230V. Rekuperator przeważnie chodzi na 1 biegu.
    lukasz1006 byłoby super jakby udało Cię wrzucić na forum dane odnośnie zużycia prądu na poszczególnych biegach.
    Ja ze swojej strony napiszę do producenta prośbę o takie dane oraz pytanie o silniki EC.
    Wydaje mi się że odzysk podawany przez producentów rekuperatorów za większe pieniądze jest mocno przesadzony. Zazwyczaj napisane jest w ofertach : do 95%. Może to oznaczać wszystko, także 50% czy 60%.
    lukasz1006 co Cię skłoniło do zakupu tego rekuperatora zamiast np. opisywanej Luny?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz1006 Zobacz post
    U mnie priorytetem była sprawna wentylacja i brak "zaduchu" w domu, rekuperacja schodzi na drugi pran.
    Nawet jak ma odzysk 40%-50% to zostaje 3000zł na gaz czy prąd aby nadrobić straty pewnie przez 20lat. Filtry prosta wymiana jest kaseta która się wyciąga i rozkłada, wkłada się nowy filtr docięty.
    Rekuperator na pełnej mocy ciągnie 110W. Postaram się wrzucić w najbliższym czasie pobór prądu na poszczególnych 5 biegach.
    Regulator obrotów posiadam 70/85/105/145/230V. Rekuperator przeważnie chodzi na 1 biegu.
    Jakie 3000zł ???

    Sentinel KInect to cena 4300zł , wiec jest jedynie droższy o około 1400zł.

    A oferuje duuuuużo większy odzysk i dużo niższy pobór prądu ...

    Co z tego że centrala jest trochę tańsza jak będzie miała odzysk o kilkadziesiąt procent niższy a pobór prądu o kilkadziesiąt Wat wyższy ?

    Przecież ta "tania centrala" już po niedlugim czasie będzie bardzo droga ... w użytkowaniu ..

    Ten rekuperator jest ok , ale powinien kosztować nie więcej niż 2000zł , bo jest to jedynie alternatywa dla Luny200 i innych w zbliżonej cenie ...

    Jeśli dla Ciebie ważna była wentylacja , to starczylo by kupić 2 wentylatory i za kilkaset złotych mieć sprawna wentylację ...

    Przy rekuperacji ważny jest odzysk ciepła , niski pobór prądu i cicha praca ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercii85 Zobacz post
    Wydaje mi się że odzysk podawany przez producentów rekuperatorów za większe pieniądze jest mocno przesadzony. Zazwyczaj napisane jest w ofertach : do 95%. Może to oznaczać wszystko, także 50% czy 60%.
    lukasz1006 co Cię skłoniło do zakupu tego rekuperatora zamiast np. opisywanej Luny?
    Ważna jest konstrukcja wymiennika. Jest sporo różnych rodzajów wymienników i przez ich różnice w konstrukcji różnią się mocno w uzyskiwanym odzysku.
    Jeśli rekuperator ma dość prosty rodzaj wymiennika to nie ma szansy na duży odzysk , a to co napisał "producent" to jeden wielki stek bzdur bo ten rodzaj wymiennika nie ma żadnej szansy nawet zbliżyć się do podanego na stronie odzysku ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #11

    Domyślnie

    ja zapłaciłem 2200zł wiec cena według mnie za wykonany rekuperator była dobra, i naprawdę w tej cenie nic lepszego nie znalazłem. Zastanawiałem się nad Luną350. Instalacje miałem zrobioną pod króćce fi200 system peflex.
    Ten Kinetic 250 na max wydajności pobiera 150W a Kinetic PLUS 190W a ja zmierzyłem i ta moja 400 pobierała 110W.
    Ja wybrałem alternatywę - zawsze można było zostać przy wentylacji grawitacyjnej - zrezygnowałem z kominów a kase wpakowałem w "wentylację mechaniczną" i nawet zostało.
    Ostatnio edytowane przez lukasz1006 ; 12-09-2017 o 11:34

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nikt nie wentyluje non-stop z pelna moca...
    Mnie, przyby osobowej rodzinie wystarcza 80-1000m3/h, pobiera wówczas 18-20W...
    To jest zaleta silników EC, niska moc w dolnym zakresie obrotów, a ten sie wykorzystuje przez 95% czasu pracy...

    U Ciebie tez chodzi na pierwszym biegu...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-09-2017 o 11:35
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercii85 Zobacz post
    Zazwyczaj napisane jest w ofertach : do 95%. Może to oznaczać wszystko, także 50% czy 60%.
    Nie może, bo producenci zazwyczaj podają wykresy oparte na znormalizowanych badaniach. Nie wiem czy to obowiązek, czy dobra wola szanujących się producentów.

    Dla przykładu Airpacki:







    Co do kosztów, to mi wychodzi, że straty na wentylację będą rzędu 12% całych kosztów CO przy rekuperatorze o sprawności 90%. Jak rekuperator miałby 65% to byłyby 33%.

    Czyli jak przy lepszym rekuperatorze ogrzewanie by mnie kosztowało 1,5K zł to by oznaczało, że z tego 180 zł wyleciało wyrzutnią
    Przy gorszym wyleciałoby jakieś 600 zł i wzrost kosztów do ponad 1900zł.

    Czyli lepszy reku przy takich założeniach daje jakieś 400zł oszczędności na odzysku ciepła + ze stówkę pewnie na prądzie. I mamy nawet te 3K zł różnicy zwrócone w 6 lat.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-09-2017 o 11:41

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale to nie są sezonowe sprawnosci, tylko chwilowe i to dla stosunkowo wysokich temp na zewnątrz
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-09-2017 o 11:36
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15

    Domyślnie

    W najbliższym czasie zakupie termometr 4 kanałowy i dokładnie zmierzę jaką ma sprawność rekuperator z o3ozon.
    Link do wentylatorów które są zamontowane w 400tce. https://www.elfadistrelec.pl/pl/went...601/p/30018934
    Ostatnio edytowane przez lukasz1006 ; 12-09-2017 o 11:46

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ale to nie są sezonowe sprawnosci, tylko chwilowe i to dla stosunkowo wysokich temp na zewnątrz
    Proszę bardzo - rzeczywiste pomiary i rzeczywiste temperatury (podobnych danych w necie można sporo znaleźć):



    Źródło Pod koniec wpisu jest też do pobrania pdf z odczytami.

    Warto też zwrócić uwagę, że w czasie testów tutaj były zmieniane obroty wentylatorów - a w tabelce brakuje informacji, na jakim biegu działał rekuperator. W treści artykułu jest stwierdzenie "Wysokie wartości były uzyskiwane wtedy, kiedy urządzenie pracowało na biegach od 1 do 3. Niskie wartości sprawności to praca rekuperatora na biegu „0”" więc nie wrzucając "0" średnia sprawność byłaby jeszcze wyższa.

    A tu dane dla -5 i 0* na zewnątrz dla Mistrala 400 PRO EC



    Jak widać nie ma problemów z przekroczeniem w takich warunkach 90%. Nawet, jak w okrutne mrozy sprawność spadnie i/lub trzeba będzie odpalać grzałkę, to średnia sprawność temperaturowa w okolicach 90% IMO jest jak najbardziej realna (ale trzeba pamiętać, że temperaturowa - odzyskujemy nie faktyczna kWh/kWh, bo nie uwzględniamy różnicy w wilgotności/cieple właściwym powietrza i kondensacji).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekuperator-mistral-pro-400-ec-sprawnosc.jpg
Wyświetleń:	20164
Rozmiar:	18,9 KB
ID:	396571  

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeszcze raz napisze - testy robione w temperaturach 3-5C mnie nie interesują. Jakby zamiescil tam dane z tygodniowego, dwutygodniowego okresu z ujemnymi temperaturami to mozna byłoby sobie liczyć srednią. Ja mierzylem przez godzine przy -12C, wiec wiem, o czym piszę. Ty masz tylko wykresy

    Wykres z mistrala tez mnie nie interesuje, bo to jest wartość chwilowa. Bierzesz reku, podajesz pirzez kilka minut -5C, robisz pomiary przy różnych wydajnościach.
    Wszystko wygląda pieknie, tylko po 30 minutach wymiennik sie oszroni i wyniki staną sie fikcją.

    Faktyczna różnica sprawnosci pomiędzy wymiennikami krzyżowymi a przeciwprądowymi jest mniejsza, niz yo wynika z kart technicznych.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 12-09-2017 o 13:11
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jakie 3000zł ???

    Sentinel KInect to cena 4300zł , wiec jest jedynie droższy o około 1400zł.

    A oferuje duuuuużo większy odzysk i dużo niższy pobór prądu ...

    ..
    Dwa miesiące temu dawałem 3800 z dostawą. Sklep Poleciliście tutaj na forum.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    I jeszcze jedno - w OZC liczonym przez asolta mam:

    Projektowa sprawność rekuperacji ηrecup: 85,0%
    Sezonowa sprawność rekuperacji ηE,recup: 59,5%

    Projektową podawalem ja, biorac pod uwagę dane producenta rekuperatura, jaki chciałem zastosować (Mistral).
    Skonczylo się na lepszym reku, ale moze wyjaśnisz, dlaczego program OZC tak bardzo obniza twartość katalogową ?

    Mam nadzieje, Kaizen, ze liczac zapotrzebowanie swojego domu nie wpisales 90% sprawności odzysku
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  20. #20

    Domyślnie

    Tradycyjny wymiennik krzyżowy użyty w O3ozon ...


    Nazwa:  wymiennik-klasyczny-102936.jpg
Wyświetleń: 20718
Rozmiar:  61,3 KB



    Wymiennik krzyżowy przeciwpradowy:


    Nazwa:  wymiennik-przeciwpradowy-102937.jpg
Wyświetleń: 20811
Rozmiar:  63,3 KB


    Dlatego to co podaje producent to całkowite bzdury , bo odzysk zwykłego wymiennika krzyżowego to około 40-50% ...

    Dlatego uwazam że ten rekuperator w tej cenie (3000zł z przesyłką) to bardzo kiepski wybór.
    Nędzny wymiennik , prądożerne wentylatory , brak elektroniki sterującej ...

    Jedyny plus to ładna , solidna obudowa , ale to chyba najmniej ważna rzecz.

    Osobiście uważam że jak ktoś szuka taniego , energooszczędnego rekuperatora o wysokim odzysku to najtańszym takim rekuperatorem jest Sentinel Kinect.

    Nie jest on idealny i ma swoje wady , ale w tej cenie i tak nie ma konkurencji ...

    Są oczywiście jeszcze lepsze rekuperatory ale też kosztują dużo więcej ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 12-09-2017 o 14:04
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 1 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony