dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 46
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 916
  1. #721

    Domyślnie

    Latem przydałoby się to przewietrzyć cały dom - bypass musi być.

  2. #722
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Okien nie masz ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #723
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.265
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał inspektorek Zobacz post
    Latem przydałoby się to przewietrzyć cały dom - bypass musi być.
    Co nazywasz przewietrzaniem? Czy jest bypass, czy nie - to rekuperator dostarcza świeżego powietrza i odprowadza zużyte. Kwestia, czy odzyskuje ciepło (a ERV również wilgotność), czy nie.

    W upały w nocy bypass dostarczy trochę chłodu, ale w dzień, jak go nie zdemontujesz/zamkniesz dostarczy więcej upału i persaldo pogorszy komfort.

    Jakiś sens ma automatyczny bypass, który otwiera się i zamyka sam w zależności od warunków. Do tego musi być odpowiednio zaprojektowany - jak to obejście rekuperatora rurą, to co z oporami? Do prawidłowego działania wentylacji musi mieć taki sam opór jak gdy powietrze nawiewane przechodzi przez wymiennik. I powinno być tak samo filtrowane.

    Jak taki automat jest w standardzie to OK, ale czy warto za to dopłacać? IMO niewiele to warte - i tak klimy nie zastąpi. A to źródło potencjalnych nieszczelności i przez to pogorszenia sprawności.

  4. #724

    Domyślnie

    Zamiast tej g... blachy zrób sobie lepiej obejście wymiennika, jak reku nie ma bypassu. "Wymiennik letni" to zwykłe nieporozumienie.

  5. #725

    Domyślnie

    Mam centralę ABP-450/200 jon16. Czy robił ktoś integrację z Domoticzem lub HA po MODBUSie.

  6. #726

    Domyślnie

    Trochę nie na temat, ale mam zrobioną integrację z Domoticzem. Zrobiłem nowe sterowanie z trafo (odczepy- biegi) przekaźniki i ESP tym steruje. Do tego zbieram dane z Luftdaten i włączam lub wyłączam automatycznie reku. Oryginalne sterowanie wywaliłem.

  7. #727

    Domyślnie

    Witam, z projektu wychodzi mi zapotrzebowanie na reku 300m3/h. Czy model A-300 da radę czy brać 420? Jedni piszą żeby brać z zapasem inni że będzie chodził na niskich obrotach i będzie marna sprawność.

  8. #728
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Jeśli planujesz imprezy domowe, to lepiej większy reku. Goście nie będą się dusić.
    Jak zależy Ci na sprawności i minimalizację problemów zamarzania wymiennika zimą, mniejszy.
    Problem zamarzania, ponoć nie występuje przy wymienniku z odzyskiem wilgoci w kierunku nawiewu.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #729

    Domyślnie

    Wypytałem o A-300 bo na stronie nie ma szczegółów istotnych trzeba się o wszystko dopytywać.
    W A-300 są wentylatory niemieckie Ziehl- ABGG za wymiennik Core trzeba dopłacić ok 1000zł brak baypassu automatycznego dopłata do kasety letniej.
    Po zsumowaniu tego wychodzi prawie cena cwk450 z wszystkimi bajerami. Znowu CWK450 to już ponad 7000zł
    Czy za te pieniądze znajdę coś ciekawego u konkurencji?

  10. #730

    Domyślnie

    Oczywiście że jest przeciwprądowy. Przetestowany został poprzedniej zimy, sprawuje się bardzo dobrze, hałasujące wentylatory ucichły po zamontowaniu przełącznika "biegów" z transformatorem. Do tej pory tylko wymiana filtrów i zadowolenie z czystego powietrza w domu

  11. #731

    Domyślnie

    Zamontowałem u siebie CWK 450 ze sterownikiem nano color. Wszystko ładnie wykonane otrzymałem pełną dokumentację. Rekuperator chodzi parę dni bez problemu.

  12. #732
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Chętnie poczytam jak się sprawuje. Wydaje się ciekawym wyborem.
    Możesz przytoczyć tu jego dane techniczne i cenę? Kupowałeś sam na 23%?
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  13. #733

    Domyślnie

    Tak kupowałem i montowałem wszystko sam. Cena cos ponad 7000. Dużo szukałem i za te pieniądze z tą wydajnością nie znalazłem lepszej opcji.
    Mam go na nieogrzewanym strychu i jeszcze nie ogrzewam piętra, jest w trakcie układania drugiej warstwy wełny na skosach.
    Sterownik ma sporo ustawień u mnie chodzi na min 30% bo anemostaty na piętrze pozamykane i praktycznie stojąc obok reku go nie słychać. Solidnie wszystko zrobione wymiennik Recair wentylatory EBM. Jak to rekuperator nie ma tam nic specjalnego ma wentylować i tyle. U mnie jeszcze nic nie napiszę o odzysku itd. bo wykańczam piętro i tam mam straty ciepła. Ale czuć różnicę po załączeniu wentylacji, świeże powietrze i brak ściekania wody z luster w łazience podczas kąpieli Żona po pierwszym dniu powiedziała, że nie wyobraża sobie, żeby w nowym domu nie było rekuperatora i dziwi się, że ludzie robią jeszcze wentylację grawitacyjną w nowych domach gdzie wieje z kratek mrozem z zewnątrz.

  14. #734
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    greenmack

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    tychy
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Witam wszystkich.
    Dwa tygodnie temu kupiłem reku CWP 360/160.
    Rekuperator chodzi cicho i do połowy mocy ( 50-60 W na gniazdku ) jest calkowicie niesłyszalny .
    Mam jednak mały problem z temperaturami jakie osiaga reku. Dom uzytkowany od wczesnej wiosny( po wyłączeniu reku wilgotnosc bardzo szybko rosnie do ok 70%) Wilgotnosc przy działajacym reku to ok 40-50 %.
    Z reku prawie cały czas leci woda z odpływu ( brak wody w innych komorach ) gdy temp na zewnątrz spada ponizej ok + 7 stopni. Poniżej 0 jeszcze nietestowane.

    Ponizej temperatury z rekuperatora ( pomijam straty na przewodach ) mierzone paroma termometrami ( roznica na roznych termometrach ok +- 0,3 stopnia zależnie od rodzaju termometru)
    Temperatury mierzone na pierwszym biegu reku ( ok 35 W z gniazdka )
    Instalacja bez nagrzewnicy

    temp czerpni : 5,1
    temp wurzutni : 9,6
    temp nawiewu do domu : 15,1
    temp wyciagu z domu : 20,6

    temperatury nawiewanego powietrza gdy temp na czerpni jest w okolicach zera do ok +7 wahaja sie na poziomie 13-17.
    Czy takie temp są odpowiednie bo z kalkulatora wychdzi mi ze sprawnosc jest na poziomie 58-65% i zostanawia mnie skąd takie roznice pomiedzy tym co pisza w folderach a realną sprawnoscia
    Ostatnio edytowane przez greenmack ; 13-11-2021 o 07:00

  15. #735

    Domyślnie

    Jak świeży dom? Może jeszcze wodę wyciąga ze ścian? Bo skądś się ta woda musi brać. U mnie przy okolicach 0 na zewnątrz utrzymuje się ok 40-45% wilgotności, jednak u mnie sporo wilgoci jest podawane na bieżąco ( małe dzieci więc kąpiele, pranie przynajmniej raz dziennie), więc jak dużo produkujesz, to i w reku się dużo skropli (im zimniej, tym więcej).
    Jak rekuperator nie chodzi cały dzień ledwo powyżej 60% dochodzi a potem wentylacja potrzebuje jakieś 3-4h aby wilgotność wróciła do poprzedniej wartości.

    Co do temperatur, to podejrzewam że jest ok, taka może być skuteczność na tym wymienniku, zwłaszcza jak dodatkowo występuje mocne roszenie (ta woda co leci z odpływu), a po samych temperaturach można podejrzewać, że wywiew i nawiew masz w miarę równo ustawiony, często instalatorzy ustawiają większy wywiew aby sztucznie podbić temperaturę nawiewu (mniej powietrza trzeba ogrzać, niestety kosztem tego, że brakującą ilość powietrza zaciągnie ci z zewnątrz wszelkimi nieszczelnościami).
    Ostatnio edytowane przez Endrju111 ; 13-11-2021 o 10:52

  16. #736
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    greenmack

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    tychy
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    dom zamieszkany od wczesnej wiosny 2021. Reku zalozone ok 2 tyg temu i do tego czasu w domu była straszna wilgoc bo oczywiscie nie mam WG ( mokre dolne czesci szyb we wszystkich pomieszczeniach itd ) Dom jest ogrzewany tylko podłogowką, dwa psy, akwarium i dziecko,pranie czasem dwa razy dziennie.

    Na stronie o3zone są jeszcze dwa inne rodzaje wymiennikow.
    Warto wymienic na jakis inny czy gra raczej nie warta swieczki?

    co do wentylatorow to nic nie zmienialem, w domu jest bardzo niewielkie nadcisnienie ( troszke wiecej wlatuje do domu niz jest usuwane)
    Ostatnio edytowane przez greenmack ; 13-11-2021 o 11:40

  17. #737

    Domyślnie

    Kilka tygodni u mnie trwało zanim wilgoć wyszła ze ścian i sprzętów, zwłaszcza przy wysokiej produkcji bieżącej. Jak przyjdą większe mrozy, to będzie suszyć o wiele szybciej. Co do samych temperatur, to porównania nie mam, bo sam używam samoróbki, której nie miałem jak porównać do fabrycznego, jednak po wysterowaniu wywiew-nawiew na równo, przy 0 na czerpni wyciąga mi ok 20,8-21 stopni zaś nawiewa wtedy ok 16-16,8 stopni.

  18. #738
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał greenmack Zobacz post
    dom zamieszkany od wczesnej wiosny 2021. Reku zalozone ok 2 tyg temu i do tego czasu w domu była straszna wilgoc bo oczywiscie nie mam WG ( mokre dolne czesci szyb we wszystkich pomieszczeniach itd ) Dom jest ogrzewany tylko podłogowką, dwa psy, akwarium i dziecko,pranie czasem dwa razy dziennie.

    Na stronie o3zone są jeszcze dwa inne rodzaje wymiennikow.
    Warto wymienic na jakis inny czy gra raczej nie warta swieczki?

    co do wentylatorow to nic nie zmienialem, w domu jest bardzo niewielkie nadcisnienie ( troszke wiecej wlatuje do domu niz jest usuwane)
    U mnie wilgoć budowlana zniknęła po 2 latach. Dopiero wtedy budynek inaczej zaczął się zachowywać termicznie.

    A niska sprawność bierze się z wykraplania wody w wymienniku. Musisz albo się z tym pogodzić albo zwiększyć obroty co też spowoduje zmniejszenie odzysku. Można też okresowo przedmuchiwać. Opcja nr 2 to kupić wymiennik z odzyskiem wilgoci ale ja bym się u Ciebie wstrzymal do czasu kiedy na standardowych obrotach (jakie by one u Ciebie nie były) nie zacznie dom się przesuszać za mocno. Na razie wywalaj tą wilgoć na zewnątrz.

  19. #739
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    greenmack

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    tychy
    Kod pocztowy
    42-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Czy taki wymennik z odzyskiem wilgoci ( na stronie o3one nazywany jest chyba ENTALPICZNY ) poprawi sprawnosc temperaturową czy tylko odzyska jakąs tam czesc wilgoci??
    Jaki jeszcze mozna zastosowac wymiennik aby podniesc parametry urzadzenia??

  20. #740
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.265
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał greenmack Zobacz post
    Czy taki wymennik z odzyskiem wilgoci ( na stronie o3one nazywany jest chyba ENTALPICZNY ) poprawi sprawnosc temperaturową czy tylko odzyska jakąs tam czesc wilgoci??
    https://forum.muratordom.pl/showthre...22#post7993222

Strona 37 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony