dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 22 z 46
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 915
  1. #421

    Domyślnie

    Stoję okrakiem przed wyborem rekuperatora dla trzech pomieszczeń i łazienki. W ostatecznym starciu konkurują podobne cenowo rozwiązania: O3OZON 200m3/h i DOSPEL LUNA 200 z ręcznym baypasem. Czy mogę Państwa prosić o podpowiedź które rozwiązanie będzie lepsze ?

    Dziękuję !

  2. #422

    Domyślnie

    Brałbym ozon, bo w razie czego jest "przyjazny" w przeróbkach, ale nie wiem jak Ty się zapatrujesz na ewentualne "druciarstwo". Luna ma bypass dobra sprawa, ale musiałby dorobić jakieś sterowanie zdalne do tego, bo inaczej to jest do dupy.

    PS Tak naprawdę co wybierzesz będziesz zadowolony.

  3. #423

    Domyślnie

    Sterownik w cenie 100 zł dodawany na stronie O3OZON do ich rekuperatorów to spolszczona wersja Sonoffa z aliexpress https://www.youtube.com/watch?v=d8gxUgbUX94 w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzi żeby zastosować go również w Lunie Dospela.

  4. #424

    Domyślnie

    Ten sterownik to pic na wodę. Równie dobrze można sobie kupić broadlinka, albo inne chińskie rozwiązanie. Tego nawet nie ma co brać pod uwagę podczas zakupu reku .-)

    Tylko ten sterownik steruje zał/wył reku, a nie bypassem którego w ozonie nie ma. W lunie niewiem jak się to przełącza, ale będzie jakieś serwomechanizm potrzebny. Do rozwiązania, ale trzeba pomyśleć, bo latać i ręcznie przełączać 2x dziennie w lato to g... nie robota.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 26-11-2019 o 11:05

  5. #425

    Domyślnie

    Chyba producent tego reku dogadał się z producentem dmuchaw do kotłów na paliwo stałe , bo widzę że montuje teraz dmuchawy do kotłów w swoich centralach

    Inni starają się aby nadmuch był jednolity i wykorzystana cała powierzchnia wentylatorów aby powietrze było jednolicie i z jak najmniejszymi oporami nawiewane , a tutaj producent ma własną wizję

    Ale ma być tanio i będzie tanio. Dmuchawy do kotłów są mocne i ... tanie
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #426

    Domyślnie

    Nie tylko ten producent używa tego typu wentylatorów. Nie widzę jakiegoś problemu z tego powodu. Nie dorabiałbym kosmicznej technologii do prostej centrali. Zresztą tego typu urządzenia mają po prostu działać, a nie powodować spazmy i zachwyty w "internetach". Co można by zarzucić to ewentualne zużycie energii, ale przy tej cenie to byłoby niesprawiedliwe.

  7. #427

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Nie tylko ten producent używa tego typu wentylatorów. Nie widzę jakiegoś problemu z tego powodu. Nie dorabiałbym kosmicznej technologii do prostej centrali. Zresztą tego typu urządzenia mają po prostu działać, a nie powodować spazmy i zachwyty w "internetach". Co można by zarzucić to ewentualne zużycie energii, ale przy tej cenie to byłoby niesprawiedliwe.
    Sam robiłeś test i sprawność centrali w temperaturach dodatnich wyszła bardzo słabo (około 60%) co na wymiennik przeciwpradowy jest wynikiem bardzo kiepskim.

    A jak będzie jak pojawią się mrozy i sama centrala będzie musiała walczyć z samym zamrażaniem wymiennika ?

    Konkurencja na tym samym wymienniku osiąga sprawność około 85%

    Widać więc jak duży wpływ ma konstrukcja centrali , odpowiednio dobrane elementy i odpowiednie sterowanie.

    To nie tak że do zwykłego pudełka od butów wstawi się dwa dowolne wentylatory i "dobry wymiennik" i efekty będą takie same jak w profesjonalnych rekuperatorch.

    Poza drogimi centralami są tez sporo tańsze (około 4000zł) . Może nie mają super marketingu , cudowych kolorowych wyświetlaczy ale też są zbudowane fachowo i na dobrych podzespołach i oferuja sprawność zbliżoną do tych "z najwyższej półki".

    Do normalnego domu i rodziny 3-5 osobowej spokojnie starczy rekuperator 200-300m3/h.
    I tak taki reku będzie działał na 80-120m3/h bo przy normalnym użytkowaniu większy przepływ nie jest potrzebny.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 27-11-2019 o 10:45
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #428

    Domyślnie

    Moja centrala posiada wymiennik krzyżowy, jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby zamarzł. Moje reku dmucha ok 450-500m3/h przy najwyższych obrotach i wtedy sprawność spada do ok 48-52% (nie mierzyłem w dłuższym odcinku czasu, więc może być jeszcze mniej) Na niewielkich obrotach mam ok 60-64% sprawności. Nie wiem skąd wizja, że mam reku przeciwprądowy musiałeś mnie z kimś pomylić.
    Kosztowała chyba 2500zł,
    To nie jest tak, że rekuperator to jakaś mega skomplikowana konstrukcja. Można zrobić sobie samemu całkiem przyzwoity wystarczą dwa wentylatory + wymienniki i obudowa z xps. Każdy który ma trochę pojęcia o majsterkowaniu jest w stanie to zrobić.

    W tej chwili na najniższym biegu wygląda to tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	reku.jpg
Wyświetleń:	330
Rozmiar:	42,3 KB
ID:	437554
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 27-11-2019 o 11:41

  9. #429

    Domyślnie

    Jutro czarny piątek cześć dystrybutorów ma promocje do 45% np na urządzenia np. Ventsa i Frapolu. Jeżeli za pół ceny będzie np. VUT EH ECO A11, albo ONYX PRIDE 200 to zapewne dokonam zakupu droższej centrali. Jeżeli nie będzie takie możliwości to wybieram jednak Lune 200.

    Z ciekawostek to jak obdzwaniam doradców technicznych po różnych firmach z prośbą radę to daje się słyszeć wspólne zawodzenia, że jednak te dawniejsze wymienniki ALUMINIOWE nawet i słabsze parametrami krzyżowe do dziś wzbudzając sentyment swoją trwałością i możliwością prostego wyczyszczenia. Natomiast wszelkie współczesne celulozowe, papierowe plastikowe określane są mianem "OPTYMALIZACJI" kosztowej... Co o tym sądzicie forumowicze?.
    Tu mamy takiego zapomnianego już dinozaura w dobrej cenie https://wentylacja24.pl/rekuperacja/...t-300-v-min-ec

  10. #430

    Domyślnie

    Właśnie wczoraj pierwszy raz od 2 lat wymyłem mój krzyżowy ameliniowy wymiennik

  11. #431
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    To ja będę miał dwa razy tyle roboty
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RekuWnętrze.jpg
Wyświetleń:	224
Rozmiar:	66,1 KB
ID:	437597
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  12. #432

    Domyślnie

    Z ciekawości sprawdziłem jaką sprawność osiąga na maksymalnych obrotach
    Pomiar po 60 minutach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekufull.jpg
Wyświetleń:	280
Rozmiar:	48,0 KB
ID:	437613


    Sprawdzę jeszcze przy ujemnych temp. co z tego wyjdzie.

  13. #433

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    To ja będę miał dwa razy tyle roboty
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RekuWnętrze.jpg
Wyświetleń:	224
Rozmiar:	66,1 KB
ID:	437597


    Jaką sprawność osiągasz na tym reku ? Też go chciałem kupić, ale wtedy mi pieniędzy zabrakło .-)

  14. #434
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Z ciekawości sprawdziłem jaką sprawność osiąga na maksymalnych obrotach
    Pomiar po 60 minutach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rekufull.jpg
Wyświetleń:	280
Rozmiar:	48,0 KB
ID:	437613


    Sprawdzę jeszcze przy ujemnych temp. co z tego wyjdzie.
    Sprawność nędzna. A czemu wywiew ma tylko 18,4*?

  15. #435
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Darkseeder

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-223
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam, czy ten vents VUT300V MINI EC jest dobrym pomysłem? Ktoś ma i mógłby się podzielić?

  16. #436

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Sprawność nędzna. A czemu wywiew ma tylko 18,4*?

    Bo z powodu smogu od 4 dni otwierałem słoiki z górskim powietrzem które miałem w zamrażarkach, stąd ten spadek.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 29-11-2019 o 17:56

  17. #437
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Bo z powodu smogu od 4 dni otwierałem słoiki z górskim powietrzem które miałem w zamrażarkach, stąd ten spadek.
    To tak jak ja

    Tyle, że ja chociaż sprawność mam 86,1% wydajności jak chodzi na maksa.
    Przyjmując, że to 250m3h (raczej więcej) to odzyskuje na dobę w takich warunkach 23,09kWh.
    U Ciebie przy takim przepływie odzyskiwałby zaledwie 15,92kWh - czyli 7,17kWh/dzień mniej.

    Ale OK, przecież na pełnych obrotach w sezonie grzewczym rekuperator chodzi od święta. Porównajmy dla minimum, na którym chodzi reku przez większość czasu w zimie i niech to będzie 100m3/h.

    U Ciebie odzyskuje w takich warunkach 5,95kWh/dobę.



    Przeciwprądowy:




    9,57 kWh/dobę - czyli 3,62 kWh/dobę więcej.

    Przemnóżmy przez 200 dni sezonu grzewczego i mamy 724 kWh/rok różnicy. A to wyliczenia na korzyść krzyżowego - bo i średnio w sezonie temperatura niższa będzie, i sezon raczej dłuższy, i przez część czasu obroty wentylatora wyższe - czyli jak nic oszczędności lepszego wymiennika przekroczą 1000kWh którą możemy przemnożyć przez swoją cenę kWh ciepła.

    Wracając do O3ozon.

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Nie tylko ten producent używa tego typu wentylatorów. Nie widzę jakiegoś problemu z tego powodu.
    Problem wygląda tak:
    WYDAJNOŚĆ 200m3/h w zależności od zastosowanego filtru
    Wydajność centrali 200 m3/h
    MOC min 30W max 90W
    Ciśnienie do 200Pa


    Jak to porównasz z szanującymi się rekuperatorami, to jest nędza. Co więcej - jak patrzę na parametry tych dmuchaw, to raczej nie jest spręż dyspozycyjny rekuperatora (czyli po pokonaniu już oporów wymiennika i filtrów) - a samego wentylatora. Więc z tego musi "pokonać" opór wymiennika:



    Przy 100m3/h jakieś 40Pa. Niby ten reku da radę dmuchąć 200 m3/h... Wtedy sam wymiennik stawiałby opór ponad 100Pa.
    Nie wygląda tragicznie? Tylko, że Recair podaje wykres dla najmniejszego wymiennika o długości 30cm - a cały O3ozon ma 26cm w tym podobno po 3cm izolacji - czyli wymiennik ma co najwyżej 20cm i stawia znacznie większe opory. Akurat te trzy linie są dla wymienników różniących się o 10cm względem poprzednika - więc nie trudno sobie wyobrazić, jak przebiegałaby kolejna linia w lewo od zielonej dla wymiennika 20cm.
    Dalej filtr G4 ma końcowy opór powietrza 250Pa a czysty z 50Pa. Więc jak mamy czysty filtr to już reku ledwo dyszy, a gdzie opory instalacji i przybrudzony filtr?

    Dla porównania:


    Źródło

    Pytanie, czy ktokolwiek zmierzył spręż dyspozycyjny tych wentylatorów i całej centrali? Czy faktycznie jest wyciągnąć 200m3@90W? Przy jakich oporach?

    Dalej - pytanie, jak wygląda wskaźnik W/m3 dla tego reku? Dla przykładu producent dla Izzifast podaje 100m3@40Pa@34W co daje 0,34W/m3 czy 300m3/h@150Pa@170W co daje 0,57W/m3. To już z uwzględnieniem oporów reku.

    A dlaczego tak wątpię w te dane, które tak skąpo producent O3ozon podaje? Bo nie podaje wymaganej rozporządzeniem etykiety energetycznej, więc obstawiam, że w ogóle urządzeń nie przebadał i pisze co mu ślina na klawiaturę przyniesie. Do poczytania.

    Cytat Napisał spacetur Zobacz post
    Zastanawiam się nad sensem wentylacji jeśli chata pusta, wszyscy wstają i idą do pracy (szkoły) jaki sens wtedy wentylować? lub gdy wilgotność spada poniżej komfortowej chyba sens wentylacji również zanika?
    Wentylujesz, by pozbyć się CO2, zapachów, wilgoci, różnych substancji. Wraz z wyjściem domowników te rzeczy nie znikają. Dom ma czas "odetchnąć" i pozbyć się tego. Zostaje pranie, wilgotne ręczniki, kosze na śmieci, często rośliny i inne rzeczy - to też "zużywa" powietrze. Dlatego wentylacja powinna chodzić cały czas. Na mniejszych obrotach, ale "doliczyć" coś na sam dom trzeba.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Recair.jpg
Wyświetleń:	1514
Rozmiar:	15,8 KB
ID:	437625   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RekuPP.jpg
Wyświetleń:	1537
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	437629   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	RekuKrzyżMinimum.jpg
Wyświetleń:	1531
Rozmiar:	45,1 KB
ID:	437630  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-11-2019 o 23:51

  18. #438

    Domyślnie

    Ludzie - nudzicie się ?
    Grzana powierzchnia 185[m2]. 90% powierzchni kalafiory. Grzane PC PW samoróbka z klimy ala Toshiba estia 11 KW. Bufor 1500l. (pozostałość po śmieciuchu), CWU zbiornik z wężownicą 500l grzany raz na dobę o 13. W 2018 roku wstawiona klima konsola Gree na parterze do grzania.- rzadko używana. Na dachu PV 9,6 kw. Rekuperacja.

  19. #439
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Ludzie - nudzicie się ?
    Na pewno nie aż tak, jak Ty, skoro na takimi wpisami zabijasz czas.

  20. #440

    Domyślnie

    Cytat Napisał kudlaty69 Zobacz post
    Ludzie - nudzicie się ?
    Tą PV którą masz w opisie zakładałeś sam, czy zlecałeś ? Bo podobną chcę zamontować

    Jaką temp uzyskujesz z tej pompy samoróbki ? Jakbyś miał chwilę czasu coś więcej byś napisał ?

Strona 22 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony