dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 41 z 46
Pokaż wyniki od 801 do 820 z 916
  1. #801

    Domyślnie

    Jeżeli masz wentylatory AC to najprościej jest zastosować transformator (najlepiej 2szt. do nawiewu i wywiewu). Tylko wówczas jeżeli zmniejszysz np. napięcie o połowę żeby zejść z najniższą wydajnością jeszcze niżej, to tak samo zmniejszysz możliwość zadania wyższej wydajności. Chyba, że zastosujesz przełącznik, odłączający ten transformator.

  2. #802

    Domyślnie

    Nie wiem, jaki jest cel stosowania 2 trafo do 2 wentylatorów, to jest nieporozumienie!

    Trafo z odczepami nie pozwala płynnie sterować pracą nawiewu (i wywiewu), więc bez sensu jest stosować dwa. Jeżeli mielibyśmy bilansować nawiew z wywiewem, to do wywiewu montujemy trafo z odczepami, a na nawiewie (lub odwrotnie, to bez znaczenia) falownik który płynnie pozwoli regulować obroty.
    Jednak do domowych zastosowań wystarczy jedno trafo na dwa wentylatory (u mnie sterowane zdalnie za pomocą przekaźników, które sterowane są poprzez arduino)

    Oczywiście cały opis dotyczy wentylatorów AC (prądu przemiennego), natomiast wentylatory które ma kolega w centrali są prądu stałego EC, sterowane w inny sposób.

    Wracając do meritum, nie chce mi się wierzyć, że centrala o wydajności 300m3/h ma wentylatory które na najniższym biegu pobierają 100W.
    niech kolega może wklei fotkę z tabliczką znamionową tych wentylatorów (jeżeli oczywiście ma ochotę)
    Przy poborze 100W ja mam przepływ w granicach 550m3/h
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 05-04-2022 o 09:14

  3. #803

    Domyślnie

    Kolega martin86 wyraźnie napisał, że ma wentylatory AC i prostą regulację 3 biegową. Na stronie producenta również jest taka informacja.
    Nie mówiłem o trafo z odczepami tylko z jednym uzwojeniem pierwotnym i jednym wtórnym z przekładnią np. 2:1. To trafo byłoby w szeregu pomiędzy tym z odczepem o najniższym napięciu na wyjściu, a wentylatorami. Wówczas bieg 2 i 3 zostaje nietknięty, a bieg 1 byłby o połowę mniej wydajny. Można by też dodać trafo z np. trzema odczepami w szeregu z najniższym odczepem oryginalnym - wówczas byłyby biegi coś a'la 1-1, 1-2, 1-3, 2 i 3.
    Jeżeli to trafo z odczepami w centrali steruje dwoma wentylatorami na raz, to rzeczywiście nie ma sensu stosować 2szt., wystarczy 1szt.
    Wspomniałeś o falowniku, który ma za zadanie regulować obroty jednego z wentylatorów i bilansować przepływ. Nie mniej w oryginalnej centrali nie ma systemu Constant Flow, a biorąc pod uwagę jej niską cenę, po co dokładać taką funkcjonalność płacąc za falownik? Jak zbilansujesz przepływy skoro ich nie mierzysz?
    Ostatnio edytowane przez wello ; 05-04-2022 o 11:14

  4. #804

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    Jak zbilansujesz przepływy skoro ich nie mierzysz?

    Na oko! Dom, to nie laboratorium.

  5. #805

    Domyślnie

    Witam, mam ten rekuperator i po parokrotnym zaniku napięcia pojawiła się taka informacja:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	374
Rozmiar:	80,7 KB
ID:	459197

    i rekuperator przestał pracować. Co można zrobić?

  6. #806

    Domyślnie

    Pewnie EEPROM padł i funkcja sprawdzająca poprawność danych w nim zawartych wywala błąd CRC. Albo skasuj te ustawienia (jeśli się da w tym lub w innym oknie - czyt. zapodaj ustawienia fabryczne), a jeżeli to nie pomoże to tylko kontakt z producentem. Przeważnie w takich sytuacjach wymienia się sterownik.

  7. #807

    Domyślnie

    Szukam użytkowników rekuperatorów ECS z wymiennikiem entalpicznym. Zastanawiam się nad takim kombo:
    CWP 360: https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-113.html
    Wymiennik entalpiczny Core: https://o3ozon.pl/wymiennik-entalpic...450-p-180.html
    lub tańszy OX: https://o3ozon.pl/wymiennik-entalpic...450-p-270.html

    Czy ktoś takie kombo używa?

  8. #808

    Domyślnie

    Witam,
    Stoję przed wyborem centrali do istniejącego budynku w celu obsługi piętra (4 sypialnie + łazienka ok 80m2)
    Zależy mi na:
    1. Wymiennik entalpiczny
    2. By-pass sterowany elektronicznie
    3. Dostęp do centrali z telefonu
    Powyższe założenia spełnia A300 (wiem że dużo prądu zużywa), może coś innego polecicie?

  9. #809
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    CWPP 420 - + erv
    Działa od 4 dni.
    Wilgotność w domu 60%.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221025_124007.jpg
Wyświetleń:	254
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	461867

  10. #810

    Domyślnie

    Witam,
    instalacja rozprowadzona i stoję przed doborem rekuperatora. Myślałem, że spokojnie poczekam z tym do przyszłego roku ale chce się pozbyć wilgoci której jest w domu za dużo. Z tego powodu zerkam w kierunku tańszego rozwiązania choć wstępnie miałem zaproponowane OnyxCompact 500, Neovent KNH 500 Perfect i Defro DRX 400H. Nie wiem czy to dobre rekuperatory czy nie. Nie interesuje mnie odzysk wilgoci a raczej niski pobór prądu, sensowna wydajność i możliwość sterowania z innego poziomu niż będzie umieszczony rekuperator.

    Napisałem do o3zonu przesyłając układ instalacji, doradzono mi CWPP 420 eco. I mam teraz pytania do użytkowników bo opinie były różne:
    - poprawili wykonanie? były tu informację że komuś coś ciekło kombinowali z oklejaniem itd
    - czy rekuperatory ECS będą bardziej prądożerne od innych firm? (to że trzeba wybierać centralę z wentylatorami EC już wiem)

    Czy opłaca się wchodzić w droższe modele o3oznu? Ja nie do końca łapie albo te opisy są na jedno kopyto. Np: cwpp eco420 ma według opisu wentylatory 880m3 a wersja 420 bez eco 680m3, za co zatem dopłacamy 1000 do wersji teoretycznie słabszej? Czym realnie różni się wersja CWPP od CHR?

    Pytanie podstawowe czy warto:
    Jeśli zbytnio nie odczuje różnicy i mogę wydać 5000 zamiast 10 000 to się nie będę zastanawiał, jak mam psioczyć później kilka lat i tak później zainwestować wyższą kasę to też bez sensu. Jeśli nie ECS to coś w podobnym lub niewiele większym budżecie? A może jednak warto dopłacić raz a dobrze? Pytanie ile muszę zainwestować z osprzętem aby rekuperator mi sam się włączał na większy bieg gdy wzrośnie wilgoć w łazience, chyba ze te tanie też to potrafią to się wtedy nie zastanawiam nad droższymi.
    Ostatnio edytowane przez itakpowiem ; 08-11-2022 o 22:13

  11. #811

    Domyślnie

    Cytat Napisał itakpowiem Zobacz post
    Witam,
    instalacja rozprowadzona i stoję przed doborem rekuperatora. Myślałem, że spokojnie poczekam z tym do przyszłego roku ale chce się pozbyć wilgoci której jest w domu za dużo. Z tego powodu zerkam w kierunku tańszego rozwiązania choć wstępnie miałem zaproponowane OnyxCompact 500, Neovent KNH 500 Perfect i Defro DRX 400H. Nie wiem czy to dobre rekuperatory czy nie. Nie interesuje mnie odzysk wilgoci a raczej niski pobór prądu, sensowna wydajność i możliwość sterowania z innego poziomu niż będzie umieszczony rekuperator.

    Napisałem do o3zonu przesyłając układ instalacji, doradzono mi CWPP 420 eco. I mam teraz pytania do użytkowników bo opinie były różne:
    - poprawili wykonanie? były tu informację że komuś coś ciekło kombinowali z oklejaniem itd
    - czy rekuperatory ECS będą bardziej prądożerne od innych firm? (to że trzeba wybierać centralę z wentylatorami EC już wiem)

    Czy opłaca się wchodzić w droższe modele o3oznu? Ja nie do końca łapie albo te opisy są na jedno kopyto. Np: cwpp eco420 ma według opisu wentylatory 880m3 a wersja 420 bez eco 680m3, za co zatem dopłacamy 1000 do wersji teoretycznie słabszej? Czym realnie różni się wersja CWPP od CHR?

    Pytanie podstawowe czy warto:
    Jeśli zbytnio nie odczuje różnicy i mogę wydać 5000 zamiast 10 000 to się nie będę zastanawiał, jak mam psioczyć później kilka lat i tak później zainwestować wyższą kasę to też bez sensu. Jeśli nie ECS to coś w podobnym lub niewiele większym budżecie? A może jednak warto dopłacić raz a dobrze? Pytanie ile muszę zainwestować z osprzętem aby rekuperator mi sam się włączał na większy bieg gdy wzrośnie wilgoć w łazience, chyba ze te tanie też to potrafią to się wtedy nie zastanawiam nad droższymi.
    Pisałem o moim cwpp420 chyba z rok temu - wstawiałem jakieś foto bodajże. W moim egzemplarzu był jakiś nit w środku obudowy zerwany i tyle z mankamentów - przykręciłem samowiertem i jest luz. Tutaj masz jakiś film od producenta ile bierze prądu wentylator EC i zwykłe https://www.youtube.com/watch?v=gq0ykEBf-wM

    Kolega tydzień temu kupił centralę cwp360 z ERV, działa to bardzo dobrze u niego.

    Żaden ze mnie spec ale gdybym miał wybierać rekuperator jeszcze raz to wziąłbym właśnie Ozona (mimo, że moja centrala jeszcze nie podłączona bo ciągle brakuje mi czasu...)
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

  12. #812

    Domyślnie

    Dziękuję za szybki odzew na mój pierwszy napisany post, choć nie pierwszy temat który czytam

    Film ile prądu pobiera widziałem. Z filmu wychodzi że wentylatory zwykłe nie z pokrętłem ostatecznie biorą najmniej prądu. Nie wiem czy to prawda Czytałem też komentarze pod filme w których Pan Piotr zadeklarował zamieszczenie filmu gdzie centrale będą mierzone na pobór pod obciążeniem instalacji a nie na sucho. Póki co go nie ma. Wychodzi to podobnie? I jak to wychodzi w porównaniu do innych producentów. Wiadomo, że tu kwestia wentylatorów a te mogą być różne.

    Myślę, że pobór minimalny związany z minimalną mocą przepływu powietrza się u mnie nie sprawdzi. W związku z wychodzącą w okolicach okien i drzwi balkonowych wilgocią ale też ze względu na zdrowie i komfort chce aby to powietrze było wymieniane. W drugim wątku byli jeszcze uzytkownicy Reventona czy Webbera. Jak ECS ma się do nich wydajnościowo, cenowo w zakupie i kosztowo w eksploatacji?

  13. #813

    Domyślnie

    Z własnej obserwacji, co do tego poboru, to zwykłe silniki będą mogły mieć mniejszy pobór prądu, ale tylko w swoim nominalnym zakresie (czyli max obroty i minimalne obciążenie), w momencie ustawienia małych przepływów (a więc i małych obrotów) silniki BLDC będą miały o wiele lepsze parametry i niższy pobór prądu (dodatkowo będą miały niższe minimalne obroty), tak samo (choć tu już zależy od konkretnego przypadku) może być pod dużym obciążeniem (gdzie wymagany jest duży spręż). Tylko teraz pytanie, czy ta różnica jest wystarczająca do zrównoważenia różnicy w cenie.

  14. #814

    Domyślnie

    Z racji że, rzuciłem hasło także w wątku o Reventonie i był odzew niestety zdubluje pytanie w dwóch wątkach:



    Dziękuję Panowie za odzew:

    zatem co potrzebuje mój rekuperator żebym był szczęśliwym użytkownikiem:
    - układ poziomy koniecznie, nie mam miejsca na wypinanie się od góry!
    - przystępne cenowo filtry dobrej jakości!
    - wentylatory EC?
    - moduł stałego przepływu?
    - czujniki wilgoci w łazience lub w rekuperatorze aby po kąpieli ruszał mocno z kopyta a jak już osuszy to wchodził w zwykły tryb?
    (to takie życzenie nie wiem czy jest to realne, może lepiej dołożyć przez ścianę zewnętrzną w łazience zwykły wyciąg, jak już obecny zintegrowany ze światłem przestanie zajmować kanał mający docelowo służyć rekuperacji. Nie wiem czy to nie był błąd pozwalając zająć kanał wywiewny grawitacyjny gościom od reku)
    - wymiennik z odzyskiem wilgoci? Tu pytanko, czy odzysk wilgoci koniecznie?
    (Pytam bo dziś mi się pojawiają wykwitki wokoł otworów czy w rogach, dół szyby jest codziennie mokry mimo ze w domu jest nagrzane. Boje się że mój główny problem nie zniknie. Dodam, że wydaje mi się, że od kiedy wypianowałem dach i sciany kondygnację wyżej, oraz skosy przyległe do kuchni to problem się wzmógł. Wcześniej na poddaszu niemal hulał wiatr a w domu miałem zimno mimo że kondygnacje niżej u rodziców było za gorąco. Pod drzwiami do schowków obok kuchni musiały leżeć ręczniki bo wiało niemiłosiernie chłodem i wiało to dobre określenie dla napływającego zimnego powietrza).


    Jeśli mam takie wymogi to co szanowni forumowicze by polecili. Powiedzmy, że nie chciałbym przekroczyć 10 000 już ze spięciem wszystkiego do rozprowadzonej instalacji i wyregulowaniem. Jeśli mogę mieć bardzo podobne urządzenie za 7 czy 8 tysi to wiadomo wolę wydać mniej. Chetnie posłucham porad zwolenników taniego reku, zwolenników cena/jakość i osoby ze zdaniem, że w tym przypadku nie ma sensu oszczędzać.

    Dodam że rekuperator będzie stał w pomieszczeniu raczej nie ogrzewanym ale jest wyprowadzony pex aby podłaczyć grzejnik w razie W. Małe pomieszczenie bez ścianki kolankowej zaizolowane 20 cm piany: dach, ściana szczytowa oraz ściana do ogrzewanej docelowo reszty poddasza. Jeszcze nie ma ale niebawem pójdą profile i folia paroizolazycjna i płyty kg. Przynajmniej w tym miejscu gdzie ma stanąć reku. Reszta poddasza musi poczekać do przyszłego sezonu.
    Ostatnio edytowane przez itakpowiem ; 09-11-2022 o 13:26

  15. #815
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Cześć - od 3 tyg mam cwpp 420 - wg. mnie wykonanie bardzo solidne.
    Wymiennik erv - zero skroplin póki co.
    Czy ma 800 czy 600 - nie ma sensu się nad tym zastanawiać - reku ma przepływ max ok 420 m3 co deklaruje producent i wg mnie tyle ma.
    Na 35% mocy "leci" mi do domu ok 150 m3 - 180 m3 ( z amatorskim pomiarem - będę to dopiero mierzył zaawansowanym miernikiem z tubą )
    Ma jonizator - może bajer - ale wg. mnie ciekawy.
    Co do różnic - cwpp 420 - to taka najtańsza prosta wersja - płaciłem za niego koło 6 koła z erv. Droższe wersje już mają automatyczny bajpas , czujniki wilgoci itd.

    co do miejsca zamontowania - polecam aby reku był w + temp.

    ps. masz typową wilgoć w domu - u mnie było to samo Co z tego ,że grzejesz jak dom generuje wilgoć i potem wszystko się skrapla. Jak kupisz reku bez ERV bedziesz miał w zimie to co ja - suszę - musiałem kupowac nawilżacze bo u dzieci w pokoiku było 30% wilgotności.
    Dodatkowo ERV z tego co przedstawiali bardziej doświadczeni Forumowicze - nie generuje skroplin w reku = nie zamarznie w takim stopniu zimą jak zwykły wymiennik. Ufam ,że tak będzie - zobaczymy
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 10-11-2022 o 08:45

  16. #816

    Domyślnie

    Jonizator wyłączyłem, bo potrzebny jak "psu na budę"

  17. #817
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak mówisz ? jak można go ew. wyłączyć ?

  18. #818

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    Cześć - od 3 tyg mam cwpp 420 - wg. mnie wykonanie bardzo solidne.
    Wymiennik erv - zero skroplin póki co.
    Czy ma 800 czy 600 - nie ma sensu się nad tym zastanawiać - reku ma przepływ max ok 420 m3 co deklaruje producent i wg mnie tyle ma.
    Na 35% mocy "leci" mi do domu ok 150 m3 - 180 m3 ( z amatorskim pomiarem - będę to dopiero mierzył zaawansowanym miernikiem z tubą )
    Ma jonizator - może bajer - ale wg. mnie ciekawy.
    Co do różnic - cwpp 420 - to taka najtańsza prosta wersja - płaciłem za niego koło 6 koła z erv. Droższe wersje już mają automatyczny bajpas , czujniki wilgoci itd.

    co do miejsca zamontowania - polecam aby reku był w + temp.

    ps. masz typową wilgoć w domu - u mnie było to samo Co z tego ,że grzejesz jak dom generuje wilgoć i potem wszystko się skrapla. Jak kupisz reku bez ERV bedziesz miał w zimie to co ja - suszę - musiałem kupowac nawilżacze bo u dzieci w pokoiku było 30% wilgotności.
    Dodatkowo ERV z tego co przedstawiali bardziej doświadczeni Forumowicze - nie generuje skroplin w reku = nie zamarznie w takim stopniu zimą jak zwykły wymiennik. Ufam ,że tak będzie - zobaczymy
    A posiadając ERV problem z wilgocią się zmniejszy? Czy nie będę miał suszy ale wilgoć pozostanie na takim samym poziomie i będę mega wkurzony brakiem efektów? Da się to jakoś regulować rodzajem wymiennika? Ozon ma różne na stronie: entalpiczne i hybryda entalpiczne kilka rodzajów do cwpp 420. W zależności od zamontowanego będę miał różny poziom wilgoci?

    Jeśli bym szedł w kierunku budżetowych to co wybrać CWPP czy Webber Req Premium. ECS CWPP 420 kosztuje tyle co Webber Premium 650 a do pierwszego muszę jeszcze dopłacić do wymiennika, do czujników itd w tym drugim mam to podobno już w zestawie w wersji premium.

    Chyba nadmiar mocy to nie problem, powinno dać się to wyregulować czego nie da się zrobić przy niedowymiarowaniu centrali... Piszę o Webberze 650 bo taki jest dostępny od ręki a na 500 trzeba czekać a i cena nie jest jeszcze znana.... a że wiemy jak jest, nie spodziewałbym się aby była niższa niż to co dostępne na stanie

  19. #819
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    a czy Webber nie ma przypadkiem celulozowych wymienników i malutki spręż ?
    Stąd "marketingowo" jest "wszystkomający" a w realu nie ma "nic"
    Nie da się mieć suszy i wilgoci w jednym
    Ja miałem suszę na wymienniku zwykłym i mega problem w zimie.
    Teraz mam 58%

    ps. mierzyłeś ile masz wilgotność w domu obecnie ?




    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2022-11-10_150716336.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	17,8 KB
ID:	462060
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 10-11-2022 o 14:12

  20. #820

    Domyślnie

    Hej, dzisiaj dokupiłem czujnik wilgotności https://o3ozon.pl/czujnik-wilgotnosc...600-p-211.html Dodatkowo mam u siebie PC na sterowniku Compit i moduł internetowy Inext także podłączę do tego też centralę. Rozmawiałem z Panem Piotrem i mówił, że gdy zamontuje się dodatkowo czujnik wilgotności wtedy sterownik centrali sam będzie dostosowywał moc dmuchania.
    Ogrzewane 150m2. Bk 24cm; 15cm Styro 0,31; Dach 30cm wełny 0,36 (stryszek 15cm); podłoga 15cm styro 0,42; fundamentn 10cm (5styroduru+5styropianu); okna 2 szybowe; OP 100% (2 drabinki w łaz, 2 grzejniki w garażu, 2 w pom. gosp.); PC Apic 8kw gruntowa, DZ 4x150 2xspiralny/2xliniowy + dobieg 60mb; PV 9.92kwp na gruncie. http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31hi

Strona 41 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony