dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 46
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 916
  1. #201

    Domyślnie

    Całkiem fajnie wygląda. Ciekawe, jak będzie się sprawował.

  2. #202
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Z tego co wyczytałem, w Lunie zalecano zewnętrzne skrzynki z filtrami, bo te w reku niezbyt się sprawowały. W Ozonie na zdjęciach też jakoś tak słabawo wyglądają, ale może się mylę i "na żywo" to inaczej wygląda.

  3. #203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    No na pewno jest to lepsze niż brak wentylacji czy też wentylacja "grawitacyjna" , ale sądzę że w przypadku całkowitego koszty domu dołożenie do lepszego rekuperatora na wydajniejszym wymienniku , lepszej elektronice i na lepszych wentylatorach około 1500zł nie jest jakimś wielkim wydatkiem ...
    Tym bardziej że ciągle mówimy o ekonomicznym rekuperatorze , bo te "wypasione" są nawet kilka razy droższe ..
    Do wszystkiego można dołożyć "tylko 1500zł"
    D lepszych drzwi, okien dla lepszego U, do lepszego kotła/pompy, by mieć kilka % większą sprawność, do zmywarki, wkładu kominkowego, stacji uzdatniania wody itp, itd.
    Czasem po prostu tej kasy nie ma, albo ktoś woli przeznaczyć ją na inne cele.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    No na pewno jest to lepsze niż brak wentylacji czy też wentylacja "grawitacyjna" , ale sądzę że w przypadku całkowitego koszty domu dołożenie do lepszego rekuperatora na wydajniejszym wymienniku , lepszej elektronice i na lepszych wentylatorach około 1500zł nie jest jakimś wielkim wydatkiem ...
    Tym bardziej że ciągle mówimy o ekonomicznym rekuperatorze , bo te "wypasione" są nawet kilka razy droższe ..
    Można prosić o konkretny model do którego warto dołożyć 1500 i ma wydajność porównywalną z tym ozonem? Pytam gdyż ja w cenie ~4100 nie znalazłem nic o wydajności 350 m3/h, co najwyżej 200-250m3/h i z lepszą "automatyką"

  5. #205

    Domyślnie

    Widać źle zaprojektowany przedział wentylatorów - za mało miejsca po stronie nawiewowej i znaczne zmniejszenie wydajności, wzrost zużycia energii i hałas.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Napisał kabzin82 Zobacz post
    Można prosić o konkretny model do którego warto dołożyć 1500 i ma wydajność porównywalną z tym ozonem? Pytam gdyż ja w cenie ~4100 nie znalazłem nic o wydajności 350 m3/h, co najwyżej 200-250m3/h i z lepszą "automatyką"
    A po co komu 350m3 ?

    Szczerze wentylacje robi się dla ludzi a nie dla kubatury.

    Przyjmuj się że dla jednej osoby trzeba około 20-30m3/h wymiany powietrza, więc dla rodziny 4 osobowej wystarczy 80-120m3/h ...

    U mnie reku działa na około 100-120m3/h ..

    Rodzina 4 osobowa.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #207

    Domyślnie

    No ale 250ka pracując na optymalne 30% nie da Ci tych 100-120m3. Na drugim biegu masz juz większy hałas i większy pobór prądu.

  8. #208
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mezibu75

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-527
    Posty
    4

    Domyślnie A czy ten rekuperator ma bypass?

    Cytat Napisał lukasz1006 Zobacz post
    Zmierzyłem dziś pobór prądu na poszczególnych biegach. Centrala wentylacyjna o3ozon 400



    1bieg 18,3W
    2bieg 25,0W
    3bieg 36,5W
    4bieg 62,2W
    5bieg 113,3W

    chyba nie jest tak strasznie.

    Regulator na sucho pobiera z sieci 1,6W

    i po ściągnięciu przewodu.
    Czytam te wątki i nie mogę wyjść z podziwu. Naprawdę robicie te pomiary z ciekawości czy to jakiś ukryty marketing? W rekuperacji pobór prądu silników to najmniejszy problem, choć istotny w wyliczeniach. W ocenie rekuperatorza O3ozon i jemu podobnych należałoby się zastanowić, czy on w ogóle może być sprzedawany na rynku, czy można mu nadać CE, czy spełnia wymagania ERP2018????? I tu na wstępie pogrąża go brak bypass'u! Urządzenia bez bypassu nie są od dwóch lat dopuszczone do rynku. Od strony techniki użytkowej najważniejszy w rekuperatorze jest algorytm przeciwzamrożeniowy chroniący wymiennik podczas mrozów, sterujący wentylatorami (odmrażanie wywiewem), sterujący czujnikami temperatury (każdy porządny rekuperator ma 3-4 wewnętrzne czujniki), sterujący nagrzewnicą (którą powinien włączać w ostateczności bo jest prądożerna). Rekuperator O3ozon to jakiś prymitywny garażowy potworek. Dla kogoś kto naprawdę zna się choć trochę na wentylacji i na układach automatyki ten produkt jest zupełnie nie warty czasu na dyskusję.

  9. #209
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mezibu75

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-527
    Posty
    4

    Domyślnie

    Czy ten rekuperator ma bypass? Jeśli nie to nie powinien być sprzedawany. Zgodnie z wymaganiami regulacji ERP2017 każdy rekuperator obligatoryjnie musi być wyposażony w bypass wymiennika.

  10. #210

    Domyślnie

    Wkrótce będę rozglądał się za rekuperatorem i poważnie rozważam tego ozona. Z tego co wiem, to rekuperator ten sprzedawany jest z wkładką letnią. Co do systemu antyzamrożeniowego, to planuję nagrzewnicę/chłodnicę wstępną i liczę, że to załatwi problem.
    Czekam na jakiś rzetelny test tego ozona, bo w teori spełnia moje wymagania w kryterium cena/jakość.

  11. #211
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    arturohio

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    85

    Domyślnie

    To może faktycznie ktoś z osób takich kaszpir007 zamiast krytykować wszystko co tańsze niż 4000 niech spróbuje doradzić jaki rekuperator należałoby wziąć pod uwagę w tej cenie. Najlepiej żeby kosztował 2000 a nie 4000. Ale powiedzmy że maks to 4000zl i ani złotówki więcej.

  12. #212

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturohio Zobacz post
    To może faktycznie ktoś z osób takich kaszpir007 zamiast krytykować wszystko co tańsze niż 4000 niech spróbuje doradzić jaki rekuperator należałoby wziąć pod uwagę w tej cenie. Najlepiej żeby kosztował 2000 a nie 4000. Ale powiedzmy że maks to 4000zl i ani złotówki więcej.
    Wiesz silniki EC swoje kosztują , dobry markowy wymiennik przeciwprądowy także , elektronika także ...

    Za około 4000zł można mieć już ekonomiczny rekuperator (AxaVent Kinect 250 jak i alnor Ministair 250).
    Te rekuperatory spokojnie starczą bo i tak normalnie nie będzie sensu robić wymiany większej niż 100-120m3/h

    Wiesz każdy by chciał jak najtaniej , ale czasami się nie da ...

    Te co podałem jest w bardzo korzystnej cenie za to co oferują i nic tańszego na takich podzespołach nie znajdziesz ...

    To są centrale "budżetowe" i jedne chyba z najtańszych na takich podzespołach . Oczywiście są też lepsze , mocniejsze , lepiej wykonane , z lepszą elektroniką ale za cenę nawet kilka razy wyższą ..

    I tyle ...

    Ja swoją opinię już wyraziłem a zrobisz jak chcesz ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #213
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    monat

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał mico1 Zobacz post
    Kilka fotek mojego autorstwa. Zakupiłem jakiś czas temu ale narazie nie mam czasu na montaż.



    free ebay image upload


    ja również kupiłem ten rekuperator CWP 400/200 , wymiennik przeciwprądowy , jak na razie sprawność u mnie waha się ok 70 % @ 90-100% mocy , ale mam jeszcze niedokończoną instalację nawiewno-wywiewną ,oraz nieuszczelnione drzwi zewnętrzne. Standardowo będzie pracować z mocą ok. 40-50% , 3 osoby i założone filtry G4 i F7.
    U mnie wymiennik koloru zielonego aircare czy jakoś tak. Całą instalację robiłem sam ,wszystko wyszło mnie ok 4000-4500 pln.
    Ja jestem zadowolony,
    1. mam oczyszczone powietrze na wlocie do chałupy
    2. mam ogrzane powietrze na wlocie do chałupy ( na dworze -1,2*C ,a na wlocie 18,5*C )
    3. w razie "W" za reku mam nagrzewnicę podłączoną do kotła , potrafi podbić temperaturę powietrza przy max przepływie do temperatury jaka jest na kotle.
    ale wtedy w domu za ciepło , wolę puścić 18-22*C za nagrzewnicą , a temperaturę w pomieszczeniach regulować termostatami na kaloryferach

  14. #214
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Nie ważne jakiej marki / firmy , ważne aby spełniał swoją rolę
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  15. #215

    Domyślnie

    Do mnie ten sam model przyszedł właśnie wczoraj. Wykonanie solidne i precyzyjne. Wentylatory robią wrażenie gabarytami, wymiennik to Recair. Jeszcze nie podłączyłem do instalacji, ale całość wygląda naprawdę bardzo dobrze i obiecująco.

  16. #216
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    Zaraz tu przyleci forumowicz od AIRPACKów i i tak powie że lipa
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  17. #217
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    monat

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    22

    Domyślnie

    Przy mniejszych mocach sprawność wychodzi 75-80% , jak dla mnie wystarczająco . Do przeliczeń korzystam z tej stronki http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx
    zalecam korzystać z IE

  18. #218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał toommm Zobacz post
    Nie ważne jakiej marki / firmy , ważne aby spełniał swoją rolę

    Otóż to - jak jeszcze bezie rozsądnie kosztował i nie pożerał za dużo en. elektrycznej to już w ogóle rewelka
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #219
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    toommm

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Bochnia
    Kod pocztowy
    32-700
    Posty
    922

    Domyślnie

    fajne to , mi wyszło teraz 87 spr
    dom Z216 + , OP 14 pętli , po podłogach 114 m2 , ytong 24 cm + 25 styro grafit , poddasze betonowe + 40 cm piany , fundamenty zwykłe + 20 cm styropianu hydro , wylewki : parter 20 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , piętro 5 cm styropianu + 12 cm wylewki zwykłej , balkon zlikwidowany , okna 3 szyby Veka , dachowe 3 szyby Velux , drzwi drewniane 4 szyby , rekuperacja Wanas 350 , pompa SDC allinone 1 f 9 kw , 100% płytek na podłogach , w planie kominek rekreacyjny.

  20. #220
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    monat

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Lubliniec
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    22

    Domyślnie

    Do symulatora centrali przydaje się jeszcze podanie wilgotności , ja kupiłem na alle...o 4 sztuki termometrów i higrometrami , wychodzi nawet taniej niż na aliekspr...s a miałem je już na drugi dzień. Mają dość duży rozrzut ale poglądowo wystarcza , staram się utrzymywać wilgotność w domu na poziomie 40%

Strona 11 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony