dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 46
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 915
  1. #41

    Domyślnie

    To może ktoś ma takowe pomiary dla Luny200?

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mercii85

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    Lukasz1006 udało Ci się wykonać pomiary sprawności?
    Pozdrawiam

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mercii85

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    43

    Domyślnie

    Czy moze pojawil sie na forum jakis nowy uzytkownik rekuperatora o3ozon? Moze ktos moglby sie podzielic uwagami na temat tego urzadzenia?

  4. #44
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar dzinks0
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rzeszów (Nisko)
    Posty
    364

    Domyślnie

    Ktoś wie dokładnie jakiego producenta jest ten wymiennik w o3ozon?

    Z tą wydajnością jest jak z COPem pc - nawet i 6,0 można w pewnych warunkach wyciągnąć

    Wentylatory EC też nie są idealne, bo jak padnie to "kup pan nowy", bo producent sprytnie scalaki zrobił, że nie można ich ''prawie'' kupić - a kosztują grosze.
    +Energy House - Indywidualna parterówka z płaskim dachem

    Dom+garaż w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fundamentowa na szkle piankowym, ściany beton komórkowy+silikaty, stropy monolit, dach i ściany EPS, PC+PV, OZC=?

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał dzinks0 Zobacz post
    Ktoś wie dokładnie jakiego producenta jest ten wymiennik w o3ozon?

    Z tą wydajnością jest jak z COPem pc - nawet i 6,0 można w pewnych warunkach wyciągnąć

    Wentylatory EC też nie są idealne, bo jak padnie to "kup pan nowy", bo producent sprytnie scalaki zrobił, że nie można ich ''prawie'' kupić - a kosztują grosze.
    Tyle że bardzo łątwo sprawdzić sprawność rekuperatora. Zmierzyć temperturę nawiewu/wywiewu przez i za wymienniiem i wyliczyć sprawność ...

    W ozone jest zwykły wymiennik krzyżowy a takie wymienniki mają sprawnosć około 40-60% max ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #46
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    c674693

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    pomorskie
    Kod pocztowy
    77-544
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mercii85 Zobacz post
    Czy moze pojawil sie na forum jakis nowy uzytkownik rekuperatora o3ozon? Moze ktos moglby sie podzielic uwagami na temat tego urzadzenia?
    Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Ja również posiadam centralę wentylacyjną o3ozon. Mam 480.
    Instalacja posiada 6 nawiewów i tyle samo wywiewów. Najdłuższy odcinek rury flex fi 63/75 ma ok 17m.
    Dom ok 400m3

    Centrala przy prędkości 6m/s w przewodach (notabene naprawdę nie słychać żadnych szumów (na anemostacie wychodzi 3m/s) pracuje na niewielkiej mocy. Nie jest to 50%, tak na oko raczej 30-40%, ale tutaj sobie głowy nie dam urwać. Musiałbym pomierzyć.
    Mimo, że mam regulator tyrystorowy, centrali nie słychać (buczenia) na tej prędkości (dołożony giętki tłumik na nawiewie za reku).
    Stosunek cena/jakość IMHO bardzo dobry. Faktycznie właściciel chętnie doradza. Instrukcja i opis faktycznie kiepski, ale coś za coś .-)
    Sterowanie proste jak budowa cepa.
    Jak to będzie działać zapytajcie mnie za 2-4 lata .-)


    PS Wstępne pomiary przy temp. czerpni 3*C i wywiewie 21*C to 18*C na nawiewie przy 3m/s (anemostat) i wyrzucanej 15*C.
    Zresztą wszystkie krzyżowe mają taką samą sprawność .-)
    Może jak mi się kiedyś zachce sprawdzę ile zużywa prądu.
    Póki co działa i spełnia zadanie, mogę zapomnieć o reku.
    Ostatnio edytowane przez c674693 ; 10-03-2018 o 21:10

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał c674693 Zobacz post
    PS Wstępne pomiary przy temp. czerpni 3*C i wywiewie 21*C to 18*C na nawiewie przy 3m/s (anemostat) i wyrzucanej 15*C.
    Zresztą wszystkie krzyżowe mają taką samą sprawność .-)
    Może jak mi się kiedyś zachce sprawdzę ile zużywa prądu.
    Póki co działa i spełnia zadanie, mogę zapomnieć o reku.
    Czyżby odezwał się producent lub handlowiec ?

    Wymiennik krzyżowy ma odzysk około 40-60% max ....

    Dopiero wymienniki przeciwprądowe mają odzysk od 85 do okolo 95% ...

    Wyniki wiec jakie podajesz są nierealne dla wymiennika krzyżowego ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wywiew schłodzony o 6* gdy nawiew ogrzany o 15* raczej świadczy o dziurawym domu i dużo większym wywiewie od nawiewu na anemostatach (za to zaciąga powietrze wszelkimi nieszczelnościami). Żeby dane się zgadzały, to wyrzutnia powinna mieć jakieś 12* a nie 15* (ale to dawałoby sprawność nieosiągalną dla tego wymiennika).

    Tutaj symulator

  9. #49

  10. #50
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    c674693

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    pomorskie
    Kod pocztowy
    77-544
    Posty
    6

    Talking

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Czyżby odezwał się producent lub handlowiec ?

    Wymiennik krzyżowy ma odzysk około 40-60% max ....

    Dopiero wymienniki przeciwprądowe mają odzysk od 85 do okolo 95% ...

    Wyniki wiec jakie podajesz są nierealne dla wymiennika krzyżowego ...



    Ooooo JESUS... Ja głupi piszę posty... Przecież to się musiało tak skończyć !

    Udzielałem się kiedyś na kilku forach i kończyło się zawsze tak samo, czy to motoryzacyjne, czy o hobby.


    Pozdrawiam i bez obrazy





    Wracając do tematu. Włożyłem na wyrzutni chiński termometr pokazał ~15. Nawiew 17-18. Zewnętrzna 3. Ot tyle i tylko tyle. Nie analizowałem i analizować nie będę tych pomiarów, bo szkoda czasu. Być może pomiary obarczone jakimś tam błędem... Szczerze nie namawiajcie mnie do pomiarów według "wytycznej ekspertów forumowych", bo to się będzie musiało źle skończyć .-) Działa i to najważniejsze.
    Brandzlować się też nie będę nad centralą,bo nie o to chodzi. Liczę tylko, że będzie pracowała niezawodnie...

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Ale się uśmiałem wentylator nawiewny ma regulowaną prędkość aby uzyskiwać jak najlepszą sprawność normalnie perpetum mobile

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał c674693 Zobacz post
    Ooooo JESUS...
    Brandzlować się też nie będę nad centralą,bo nie o to chodzi. Liczę tylko, że będzie pracowała niezawodnie...
    Tyle że cudów nie ...

    Wymiennik krzyżowy znany jest od wielu lat i są znane jego zalety i wady oraz max odzysk ..
    Odzysk był przeciętny (do max 60%) i dlatego od wielu lat stosuje się już w droższych centralach wymienniki przeciwpradowe bo tylko one umożlwoają wyższy odzysk od 85% ...

    Oczywiście wymienniki przeciwpradowe są droższe od krzyżowych ..
    Krzyżowe ciągle się stosuje w najbardziej budżetowych centralach ...

    Sprzedawca rekuperaotra ozone patrząc na opis nie ma pojęcia co sprzedaje i wprowadza w błąd ..

    Więc jeśli masz taki "odzysk" to oznacza że albo centrala jest nieszczelna aby "podrasować" wyniki , albo jest ustawione podciśnienie albo nadciśnienie aby podrasować wyniki. Tyle że takie "rozwiązania" to zwykłe oszustwo i niepoprawne / złe działanie wentylacji ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #53
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    c674693

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    pomorskie
    Kod pocztowy
    77-544
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Tyle że cudów nie ...

    Wymiennik krzyżowy znany jest od wielu lat i są znane jego zalety i wady oraz max odzysk ..
    Odzysk był przeciętny (do max 60%) i dlatego od wielu lat stosuje się już w droższych centralach wymienniki przeciwpradowe bo tylko one umożlwoają wyższy odzysk od 85% ...

    Oczywiście wymienniki przeciwpradowe są droższe od krzyżowych ..
    Krzyżowe ciągle się stosuje w najbardziej budżetowych centralach ...

    ....

    Absolutnie masz rację, wrzuciłem takie wyniki jakie wyszły. Zapewne pomiar był po prostu obarczony błędem. Nie sądzę, żeby central była nieszczelna, prędkość powietrza mierzona anemometrem na wywiewie i nawiewie jest taka sama.

    Centrala budżetowa ! Pewnie, że tak, bo na inną mnie nie stać .-)
    Cena/jakość tak na oko jest naprawdę OK i szukając konkurencji w tej cenie...

    Na samym początku centralami mi buczała i już byłem gotowy kupić przełącznik trafo, ale jak pomierzyłem prędkość na wywiewie w rurach to było jakieś 10-11m/s, ustawiłem i cud... Cisza (oczywiście buczy dalej, ale po zamknięciu drzwi do pomieszczenia jest cisza .-))


    Jestem daleki do reklamowania czegokolwiek, tym bardziej, że "KAŻDY SWOJE CHWALI" Ja się cieszę, że zlikwiduję zaduch w domu

    ...a wszystko zrobiłem praktycznie sam z niewykwalifikowaną ekipą, czytając internet.

    Druga sprawa, że teoretyków jest tyle, że... Po uruchomieniu instalacji stwierdzam, że wystarczy minimum zdrowego rozsądku, aby zrobić to poprawnie .-)

    No, ale co zrobić. W internetach każdy "mondry"

    Pozdrawiam serdecznie

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał c674693 Zobacz post
    Na samym początku centralami mi buczała i już byłem gotowy kupić przełącznik trafo, ale jak pomierzyłem prędkość na wywiewie w rurach to było jakieś 10-11m/s, ustawiłem i cud... Cisza (oczywiście buczy dalej, ale po zamknięciu drzwi do pomieszczenia jest cisza .-))
    10m/s w rurze 63mm x 6 szt (zakładając, że masz po jednej rurze do anemostatu) wychodzi 673m3/h.
    Naprawdę ta centrala jest tyle w stanie wyciągnąć?

    A te 3m/s to ponad 200m3/h. I to ma być 30-40% możliwości?

  15. #55
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    c674693

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    pomorskie
    Kod pocztowy
    77-544
    Posty
    6

    Domyślnie

    Na 5 wywiewnych dam Ci słowo, że daje 10m/s Jeden mam chwilowo zaślepiony .-)
    Rurki 63mm

    Co do procentów, to tak na oko, po pracy wentylatorów .-)

    Jutro mam nadzieję, że już śmignie wszystko .-)

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał c674693 Zobacz post
    Na 5 wywiewnych dam Ci słowo, że daje 10m/s Jeden mam chwilowo zaślepiony .-)
    A jak to mierzysz? Szybkość na rurze? Bo jak na całym anemostacie, to ma pewnie 125mm i x2 trzeba to co pliczyłem, więc jeszcze większy kosmos.
    Pomiar prędkości powietrza bez pola przekroju strumienia nic nie mówi o wydajności wentylacji.

  17. #57
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    c674693

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    pomorskie
    Kod pocztowy
    77-544
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jak to mierzysz? Szybkość na rurze? Bo jak na całym anemostacie, to ma pewnie 125mm i x2 trzeba to co pliczyłem, więc jeszcze większy kosmos.
    Pomiar prędkości powietrza bez pola przekroju strumienia nic nie mówi o wydajności wentylacji.


    Przykładam do rury anemometr .-)

    Na anemostacie spada około połowę bo przekrój rośnie .-)

    Różnica między najdłuższą a najkrótszą rurą (ok 15m) to różnica w przepływie ~0,4/0,2m/s


    PS To nie jest pomiar aptekarski, więc proszę o wyrozumiałość. Anemometr mierzy poprawie, bo to akurat dla mnie istotne w innej dziedzinie .-)


    Gdyby wiało tyle na anemostacie to... faktycznie kosmos .-)


    Chciałem kupić najtańszą tego producenta, ale po rozmowie telefonicznej, sam zaproponował mi tą co mam. Niby tamta mogła być za słaba i cały czas pracować na "pełnym gwizdku". Ta naprawdę sobie radzi z moją instalacją.

    To, że rury flex szumią powyżej 8m/s to fikcja, rury są cicho, głośniej robi się dopiero na anemostatach i rurach giętkich izolowanych wełną.

    Ot takie moje doświadczenia .-) W "internetach" mości Panowie wypisują różne historię i chciałem je trochę wyprostować .-)
    Ostatnio edytowane przez c674693 ; 11-03-2018 o 17:53

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    TO Ci się nei bardzo udało, biorąc pod uwagę dane, jakie tu podajesz, szczególnie z ta wydajnośćią na "40%" i temperaturą na wyrzutni.

    Jak zrozumiem błędy pomiarowe, ale nie XXX %
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #59
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    c674693

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    pomorskie
    Kod pocztowy
    77-544
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    TO Ci się nei bardzo udało, biorąc pod uwagę dane, jakie tu podajesz, szczególnie z ta wydajnośćią na "40%" i temperaturą na wyrzutni.

    Jak zrozumiem błędy pomiarowe, ale nie XXX %
    No widzisz... Taki ze mnie ekspert. Gdzie mi tam do "forumowych ekspertów" Co robić, naturą forum, jest bardzo duża ilość TEORETYKÓW którzy wiedzę czerpią od innych teoretyków, natomiast samodzielnie nie potrafią nawet poprawnie wbić gwoździa, czy skręcić mebli Ikei.

    Pozdrawiam.


    PS Prawie 2 tysiące postów rocznie, to daje około 5 postów dziennie.
    Przecież ja do Szanownego Pana, nie mam "startu"...
    Ostatnio edytowane przez c674693 ; 12-03-2018 o 17:40

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Liczba postow nie ma znaczenia, umiejetnosc poprawnego przeprowadzenia pomiaru i wyciagniecia wnioskow juz tak.
    Ja dwa razy zastanowilbym sie, co jest nie tak, zanim podalbym wyniki pomiaru rekuperatora, ktory ogrzewa nawiewane powietrze o 15C, kosztem odebrania 6C z powietrza wywiewanego.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 3 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony