dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 38 z 46
Pokaż wyniki od 741 do 760 z 915
  1. #741

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Też mi się tak w pierwszej chwili wydawało. Ale nie.
    https://www.rekuperatory.pl/images/a...z-by-passu.png
    Obróć obrazek.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7853008

    Cześć.
    Trochę odkopię jedną odpowiedź ale nie daje mi to spokoju
    Kolega Kaizen napisał, że ten rekuperator jednak jest przeciwprądowy, powołując się na obrazek.
    Jednakże ten obrazek tylko potwierdza, że jest to rekuperator współprądowy, a obrócenie obrazka de facto niczego nie zmienia.
    Więc jak to właściwie jest? Babol producenta, czy jak?

  2. #742
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    Jednakże ten obrazek tylko potwierdza, że jest to rekuperator współprądowy, a obrócenie obrazka de facto niczego nie zmienia.
    Więc jak to właściwie jest? Babol producenta, czy jak?
    Jak Ci wychodzi, że to współprądowy?

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schowek.jpg
Wyświetleń:	1317
Rozmiar:	74,4 KB
ID:	458200  

  3. #743

    Domyślnie

    Wymiennik jest przeciwprądowy, ale wentylatory dmuchają w tą samą stronę, chyba, że czegoś na prawdę nie widzę
    Nie wiem dlaczego, ale nie mogę dodać zdjęcia, więc wklejam link:
    https://imgur.com/a/lgla8ZT

  4. #744
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wello Zobacz post
    Wymiennik jest przeciwprądowy, ale wentylatory dmuchają w tą samą stronę, chyba, że czegoś na prawdę nie widzę
    Nie wiem dlaczego, ale nie mogę dodać zdjęcia, więc wklejam link:
    https://imgur.com/a/lgla8ZT
    A gdzie masz na swoim obrazku te część, gdzie powietrze płynie równolegle? Bo Twoje kreski to jak krzyżowy - a przeciwprądowy jest "rozciągnięty" przez co przez jakiś odcinek prądy powietrza płyną w ... No właśnie ja Twierdzę, że w przeciwne strony. Ty, że w tę samą. Jak prawidłowo rozrysujesz te kreski, to wyjdzie jak na obrazku, który wstawiałem - czyli przeciwprądowo.

  5. #745

    Domyślnie

    Zauważ, że zgodnie z rysunkiem (choć położenie wentylatorów może mylić) powietrze nie leci z góry na dół pionowo, a poziomo.

  6. #746

    Domyślnie

    Macie racje Koledzy
    Dopiero teraz zajarzyłem.
    Dzięki za wyprowadzenie mnie na prostą!

  7. #747
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    micisk9527

    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Skąd
    Pszczyna
    Kod pocztowy
    43-200
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,
    posiadam reku ABP-450/200 i mam takie pytanie ponieważ chcę sterować centralą z telefonu i czy wystarczy podłączyć sterownik WIFI Smart Home za 99zł czy musi być ten sterownik za 420zł ze strony o3ozon ?

  8. #748

    Domyślnie

    Użytkownicy o3ozon, jaką macie wilgotnosc w domu? U mnie 37% przy wymienniku erv. Nie za mało?

  9. #749
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    U mnie na przedpotopowym higrometrze 32%, ale wymienniki mam aluminiowe.

    Trzeba mokrym mopem przelecieć podłogę
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #750

    Domyślnie

    Jak jest pranie czy podłoga przejechana mopem to wilgotnosc wzrasta, do 40-44%. No ale to na kilka godzin i potem znowu spada poniżej 40%.

  11. #751
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Jak nie produkuje się wilgoci w domu to prędzej czy później wilgotność spadnie do poziomu takiego jak jest na zewnątrz, mimo wymiennika entalpicznego.
    Wymiennik "zawraca" wilgoć ale nie całą. Jakby zawracał całą to przy normalnym użytkowaniu domu wilgotność wzrosła by do 100%.

  12. #752

    Domyślnie

    Dorzucę kilka słów od siebie. Przeczytałem cały wątek i mimo zupełnie rozbieżnych opinii zdecydowałem się na centrale A180 razem ze wszystkimi gratami do montażu.
    Dom w Irlandii parterowy oryginalnie bez żadnego docieplenia i wentylacji, to znaczy z wentylacją naturalną lub otwarty kominek. Po dociepleniu i uszczelnieniu w domu wilgoć i zaduch czyli wszystko bez sensu bo ciągle trzeba wietrzyć więc zimno. Po zamontowaniu centrali sucho ciepło i świeżo. Jak dla mnie urządzenie działa ok. Osuszanie powietrza dla mnie jest plusem bo tu zawsze jest wilgotno. Mrozów tu nie ma więc nic nie zamarznie dodatkowe grzanie nie potrzebne. Dom 100m2 wentylacja chodzi na minimum i wydaje mi się że mogłoby jeszcze mniej. Jakość urządzenia bez zastrzeżeń. Dokupiłem dodatkową puszkę z filtrami węglowymi bo wszyscy dookoła palą w kominkach i czasami jest jak w Krakowie, żadnego smrodu w domu. Czy bypass mechaniczny będzie potrzebny? Nie wiem raczej nie bo upałów też tu nie ma. Urządzenie robi dokładnie to co ma robić jakość jest ok. Urządzenie wybrałem też ze względu na możliwość samodzielnego naprawiania. Wszystko to co może się zepsuć można dokupić na Allegro. Jeśli minimalny zestaw funkcji komuś odpowiada ja jak najbardziej polecam.

  13. #753

    Domyślnie

    Bypass jest po to aby schłodzić w nocy dom, kiedy za bardzo się nagrzał w ciągu dnia. W Twoim klimacie to chyba bez sensu.

  14. #754

    Domyślnie

    Bo to prosta skrzynka z dwoma wentylatorami. Ogromny plus tego wynalazku jest jego prostota i podatność na "tunning" Do tego atrakcyjna cena "robi swoje"

  15. #755

    Domyślnie

    Zastanawiam się nad zakupem tej najbardziej podstawowej centrali z o3ozona: https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-124.html

    Kwestia żeby to pochodziło na czas budowy, wyciągało wilgoć technologiczną etc. Co myślicie? Kubatura 350m3 ogólnie, tu max 320m3, ale na czas robót chyba by wystarczyło.

  16. #756
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał inspektorek Zobacz post
    Zastanawiam się nad zakupem tej najbardziej podstawowej centrali z o3ozona: https://o3ozon.pl/centrala-wentylacy...owa-p-124.html

    Kwestia żeby to pochodziło na czas budowy, wyciągało wilgoć technologiczną etc. Co myślicie? Kubatura 350m3 ogólnie, tu max 320m3, ale na czas robót chyba by wystarczyło.
    Nie obawiasz się "zasyfienia" instalacji WM kurzem i innym dziadostwem budowlanym?

  17. #757

    Domyślnie

    Zawsze możesz włożyć filtry stożkowe do anemostatów

  18. #758

    Domyślnie

    Na takie rzeczy to chyba wystarczy 2 wentylatory kanałowe kupić - wyjdzie zdecydowanie taniej.

  19. #759
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał wierzba1234 Zobacz post
    Zawsze możesz włożyć filtry stożkowe do anemostatów
    Zgadzam się z tym podejściem. Ewentualnie dać jeden filtr z grubszej tkaniny filtracyjnej na powrocie (przed wymiennikiem).
    Kupno reku tylko na etap budowlany wydaje mi się jednak nieuzasadnionym wydatkiem - zamontuj docelowy i nie włączaj albo użyj dodatkowych filtrów i kontroluj stan ich zabrudzenia.
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  20. #760

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Nie obawiasz się "zasyfienia" instalacji WM kurzem i innym dziadostwem budowlanym?
    Montowałbym już po wszystkich brudnych pracach.

Strona 38 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony