dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 43 z 46
Pokaż wyniki od 841 do 860 z 916
  1. #841
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    polimer - testuję go od miesiąca - a było koło -10 już u mnie - zero skorplin w reku - czyli działa.
    kod serwisowy do sterownika mam - niestety mam ten sterownik czarno biały - jak patrzyłem - zakres jest od 30% na ustawienie mocy.
    Każdy woli cieplutko - ale lubi co się ma
    Myślę właśnie jak go ustawić -

  2. #842

    Domyślnie

    hm ciekawe jak z wydajnością jeśli polimer, nigdzie nic nie ma, masz jakieś staty "realne" w odzysku ciepła ?(temp. we/wy).
    Hmmm o ile pamiętam to czarnobiały nie ma opcji zmiany min/max wentylatorów, trzeba by dopytać w compit.

  3. #843
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    teraz : -1 zew. w domu wyciąg ok 20,5 - nawiew 15,5
    ok 77% odzysku - bardzo słabo - ale kanały bardzo słabo ocieplone - dopiero się bede za to brał w weeknd.
    Na wydajności 45% reku.
    Jak idzie na 30% to oczywiście liczby są dużo dużo lepsze

    A jak u Ciebie ?

  4. #844

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20221129_214018.jpg
Wyświetleń:	187
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	462504
    40% mocy wentylatorów, na zewnątrz równe 0.

  5. #845
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    wywiew 18 nawiew 18 ?

  6. #846

    Domyślnie

    haha no też tak myśłę 17.9 vs 18 - nie mam pojęcia akurat na ile to poprawne.

    Aczkolwiek sprawdzałem ręcznie miernikiem i temp. jest w domu z nawiewu ok. stopień wyższa - więc W TEORII zgadzało by się, wiadomo że 1st to błąd pomiaru

  7. #847
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tz. bo sie pogubiłem na sterowniku oczywiście pokazuje głupoty bo miałbyś permetuum mobile.
    Przy 0 na zew. - na 40% - jaki masz nawiew do domu z temp. w ręku i przy jakiej temp. w domu wywiewnej ?

    pewnie znasz ale fajny kalk : http://centrale-rekuperacyjne.pl/kal...uperatora.aspx

  8. #848

    Domyślnie

    Sprawność w granicach 90%, sprawdzałem z ręki, przy temp w domu 20st, w nawiewie mamy ok. 18st, średnio jest 2st roznicy(przy ok. 0 na zewnatrz).

  9. #849
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    wzorowa lub wiecej wysysa niż dmucha - dla mnie nieosiągalna wartość - tym bardziej ,że ERV mają sprawność do 85% "książkowo" - zatem w realiach pewnie znacznie mniej.
    Jak bardzo masz ocieplone kanał główny z reku do skrzynki - powietrza zużytego z domu oraz same pe-flexy od wyciągów ( z łazienki , kuchni itd ) ?
    U mnie to "klaczy" najbardziej póki co : /

  10. #850
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    wzorowa lub wiecej wysysa niż dmucha - dla mnie nieosiągalna wartość - tym bardziej ,że ERV mają sprawność do 85% "książkowo"
    Sprawność wymiennika przy zrównoważonych przepływach zależy od tych przepływów - im niższe obroty wentylatora, tym wyższa sprawność. Core ERV ma tak:



    Zazwyczaj opory na nawiewie rosną szybciej, bo powietrze na zewnątrz jest brudniejsze i szybciej zapycha filtr - co powoduje mniejszy strumień nawiewny niż wywiewny a to ładnie podnosi sprawność rekuperatora, ale za to dom zaciąga kompletnie nieogrzane powietrze z zewnątrz wszelkimi nieszczelnościami (a za pasywne uznaje się dom, co przy różnicy ciśnień 50Pa zaciąga nie więcej, niż pół kubatury na godzinę - więc niech nikt nie liczy, że nie ma którędy zaciągnąć).
    To też częsty myk instalatorów - celowo ustawiają większy wywiew, niż nawiew żeby szczęśliwy, nieświadomy klient się cieszył, jaki to super reku zamontował, bo sprawność lepsza, niż producent deklarował.

    I ta teoretyczna sprawność przy ERV jest realna. Jak nie ma odzysku, to przy mniejszych obrotach zamiast rosnąć, to spada przez zaleganie wody w wymienniku.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7993222

    Więc "oszczędzający" i wybierający wymiennik bez odzysku są rozrzutni i tracą na kilka sposobów (niska sprawność choć w teorii lepsza, wysoki koszt nawilżania, lekarstwa)

  11. #851
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    Kaizen : "I ta teoretyczna sprawność przy ERV jest realna. Jak nie ma odzysku, to przy mniejszych obrotach zamiast rosnąć, to spada przez zaleganie wody w wymienniku."

    Dziękuję Ci - nie pomyślałem o tym zaleganiu wody w wymienniku ERV.

    Jak sobie z tym poradzić ? "przegonić" cyklicznie reku na wyższym biegu aby ją "wydmuchać" ? Jeśli tak to nawiew i wywiew ma iść np przez 5 min na wyższym biegu ?

  12. #852
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    Dziękuję Ci - nie pomyślałem o tym zaleganiu wody w wymienniku ERV.

    Jak sobie z tym poradzić ? "przegonić" cyklicznie reku na wyższym biegu aby ją "wydmuchać" ? Jeśli tak to nawiew i wywiew ma iść np przez 5 min na wyższym biegu ?
    Nie wiem, czy się zrozumieliśmy. W ERV nie skrapla się woda, wiec nie może zalegać. Zalega w zwykłym. A jak sobie z tym poradził Owczar (jak jeszcze miał wymiennik bez odzysku) masz w linku.

  13. #853
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    racja - ja przez miesiąc sprawdzałem gdzie to ta woda z niedowierzaniem lekkim - no ale w reku jest ZERO skroplin
    Z niedowierzaniem gdyż ze zwykłego lało się jak z cebra
    Podpowiedz jeszcze - bo mam parametr na sterowniku : temp. rozmrażania ( czyli przy jakiej temp. "odpala się system rozmrażania wymiennika ) - domyślnie był ustawiony na +5 stopni co jest wyraźnie pomyłką kogoś kto to ustawiał.
    I tak szczerze skoro w wymienniku nie ma wody - zastanawiam się jaką wartość ustawić .......

  14. #854
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    I tak szczerze skoro w wymienniku nie ma wody - zastanawiam się jaką wartość ustawić .......
    Nie wiem, jak działa w innych reku. U mnie (w Izzi 300) raz mi się oszronił wymiennik, jak długo było grubo poniżej -15. Ale wcześniej już zadziałał system antyzamrożeniowy.

    U mnie w instrukcji tak jest opisany:
    "System przeciwzamrożeniowy ma zadanie zabezpieczyć wymiennik ciepła przed szronieniem przy niskiej temperaturze zewnętrznej.
    Dzięki zastosowaniu wymiennika entalpicznego o specjalnej budowie odzyskującej wilgoć w rekuperatorze iZZi 300 ERV zjawisko to
    może pojawić się dopiero w przypadku bardzo dużych mrozów, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej około minus 7°C. W takiej
    sytuacji okresowo załącza się tryb odszraniania wymiennika polegający na automatycznym obniżaniu prędkości wentylatora nawiewnego oraz aktywacji opcjonalnej kanałowej nagrzewnicy wstępnej (jeżeli została podłączona).
    "

    Ale jak dokładnie (czy skokowo, czy ma jakąś krzywą, w jakich cyklach - nie wiem). Jakbym miał możliwość, to bym ustawił niżej niż te -7 (+5 to zdecydowanie za dużo przy ERV) i obserwował, jakby taka sytuacja się pojawiła.

  15. #855
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    tak też miałem z tyłu głowy - aby ustawić na ok -5 - powyżej nie ma to sensu.
    Głowię się także z innym zagadnieniem - ocieplenia czerpni i wyrzutni.
    Mam je bardzo krótkie ( ok 1m ) gdyż reku stoi na winklu domu na strychu - w ocieplonej budce - gdzie temp. obecnie jest koło +8 +10 stopnii.
    Rury spiro te ociepliłem lamellą 5 cm - chętnie bym ocieplił wiecej ale.. przy reku po prostu ja nie upcham pomiędzy kanałami więcej - bo jak - skoro krucieć jest zaraz przy króćcu.
    I zastanawiam się jak robią to inni - czy przy reku zostawić to 5cm ( tam gdzie nie ma miejsca ) a zaraz dalej za jakies 30 cm - "dokleić" min. kolejne 5 cm aż do ściany ?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	400px_cwk420ecoALLEGRO.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	36,3 KB
ID:	462516
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	400px_cwk420ecoALLEGRO.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	462515  

  16. #856

    Domyślnie

    Inni to robią tak, kupujesz rękaw z wełny 3cm i wkładasz na spiro - to wszystko, nie zastanawiaj się nawet nad takimi kwestiami.Ja dam 5cm wełny(bo tyle mi zostało z docieplenia) i wystarczy spokojnie, ważne jest żeby nie było przerw w dociepleniu bo w tych miejscach będzie się wykraplać(ciągłość ocieplenia).

    Obecnie nie mam żadnego docieplenia oprócz kawałków elastycznych o których pisałem i nic sie nie dzieje, nic nie kapie itd.(ale też nie ma mrozów -15, z drugiej strony ile tych mrozów będzie ? Statystycznie kilka/naście dni w roku):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Snap 2022-12-01 at 13.10.06.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	95,4 KB
ID:	462537

  17. #857
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    zazdroszczę - ja mam reku w pokoiku +10 stopni na strychu - laemlla ocieplona czerpnia 5 cm - niesttey musiałem niedokładnie przy reku - woda się skrapla - odchyliłem - wsadziłem paluch - wełna mokra....

  18. #858
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    darekjot - a gdzie robiłeś redukcję z 200 na 160 na kanałach do skrzynek ? Zaraz przy reku ? Właśnie myśle wywalić te sztywne spiro fi200 i zmienić na fi160 sonodec - tylko nie wiem gdzie redukcję dać - niby by się dało nawet mufe redukcyjną włożyć bezpośrednio do reku jak pamiętam

  19. #859

    Domyślnie

    Ja mam redukcję od razu w rekuperatorze. Nie widziałem innej potrzeby, z reszta tak jak piszę przy maksymalnym nadmuchu(wietrzenie - 100% mocy) słychać urządzenie i naprawdę bardzo lekko szum, a przy 60% mocy nie słychać totalnie nic(ani szumu w rurach ani rekuperatora). Do każdego anemostatu mam po 2 rury(no oprócz korytarzy - wyciąg, tam po jednej a i tak przykręciłem

    Kup sobie 5m elastycznej(nawet po 3m na allegro są) i będzie spokój

  20. #860
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    i mówisz ,że ta redukcja 200 na 160 - "wchodzi" w reku zamiast tej mufy co była dołożona do reku ?
    Masz gdzieś linka do niej - chętnie kupię taką samą aby potem nie kombinować - skoro masz sprawdzoną

    taka redukcja wejdzie z uszczelką ?

    https://allegro.pl/oferta/redukcja-w...160-9292704897

    i ogólnie pytanie - czemu zdecydowałeś się na fi160 do rozdzielaczy ? Sam cały czas się waham czy dać 160 czy 200 sonodec ....

    Może ktoś podpowie ? Ogólnie mam rozdzielacz 9xfi75 nawiew 8xfi75 wywiew....
    Ostatnio edytowane przez lukaszo11 ; 05-12-2022 o 20:45

Strona 43 z 46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony