dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Centralny zmiękczacz wody

    Witam, jako,że woda w mojej okolicy jest bardzo twarda myślę nad zamontowaniem centralnego zmiękczacza wody. Zależy mi aby pozbyć się kamienia aby aż tak bardzo nie osiadał się w czajniku, pralce, na kabinie prysznicowej itd.Mam kilka pytań i byłabym wdzięczna za odpowiedź:

    - czy taki zmiękczacz działa na zasadzie dzbanka np. brita? czy wtedy można już sobie takie dzbanki odpuścić i gotować wodę prosto z kranu?
    - jako zapalona akwarystka (jak to pięknie brzmi ) korzystam z wody RO (odwrócona osmoza) i kupuję ją w sklepie zoologicznym, czy taki zmiękczacz działa na tej samej zasadzie co filtry RO? Zastanawiam się czy (zakładając,że po zamontowania zmiękczacza parametry wody będą odpowiadały moim rybom) można taką wodę lać bezpośrednio do akwarium?
    - czy jest to drogie w utrzymaniu? czy wymaga określonych przeglądów itd?

    Rozmawiałam z hydraulikiem który takie cuda montuje, powiedział,że w granicach 1500 zł (już z montażem) można taki zmiękczacz zamontować-czy w tej cenie faktycznie coś fajnego idzie kupić? Co polecacie?

    Z góry dziękuję

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Cena zalezy od wielu czynnikow.
    Jak twarda ta woda i jakie jej zuzycie? Im wiecej i wieksze tym wieksze urzadzenie.
    To nie jest RO. Tylko woda w ktorej wapn i magnez zostaly podmienione na sód. Wiec bym tego fishkom nie dawal.
    1500 to podejrzanie tanio jak za urzadzenie dobrej jakosci.
    Utrzymanie: ~1kg soli na 1m3 wody. Czyli okolo 1pln za 1m3 uzdatnionej wody. Plus raz do roku przeglad urzadzenia.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał viviene Zobacz post
    - czy taki zmiękczacz działa na zasadzie dzbanka np. brita? czy wtedy można już sobie takie dzbanki odpuścić i gotować wodę prosto z kranu?
    W filtrach dzbankowych jest mieszanka różnych materiałów, w tym żywicy jonowymiennej (czyli tego co w zmiękczaczu). Ale sam zmiękczacz nie usuwa "wszystkiego" tylko wapń i magnez (czyli to co powoduje kamień).

    - jako zapalona akwarystka (jak to pięknie brzmi ) korzystam z wody RO (odwrócona osmoza) i kupuję ją w sklepie zoologicznym, czy taki zmiękczacz działa na tej samej zasadzie co filtry RO? Zastanawiam się czy (zakładając,że po zamontowania zmiękczacza parametry wody będą odpowiadały moim rybom) można taką wodę lać bezpośrednio do akwarium?
    patrz wyżej, ale zamiast kupować wodę w sklepie, możesz sobie zainstalować filterek RO (niezależnie od zmiękczacza) - to nie jest duży koszt.

    - czy jest to drogie w utrzymaniu? czy wymaga określonych przeglądów itd?
    Jastrząb już opisał koszty.

    Rozmawiałam z hydraulikiem który takie cuda montuje, powiedział,że w granicach 1500 zł (już z montażem) można taki zmiękczacz zamontować-czy w tej cenie faktycznie coś fajnego idzie kupić? Co polecacie?
    Dobry zmiękczacz (rozmiar najpopularniejszy - 25 litrów złoża) to koszt ok 2200-2500 PLN netto.
    Najtańsze chińskie urządzenia to koszt ok 1200-1300 brutto (do kupienia w marketach budowlanych).
    Zazwyczaj montaż to koszt 200-800 PLN (zależnie od materiałów i stopnia skomplikowania instalacji lub widzimisie instalatora).
    Szczerze mówiąc to omijałbym to co proponuje ten hydraulik.

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie też woda 21d w skali niemieckiej czyli bardzo twarda. Czy poza dodatkowymi bajerami ma jakieś znaczenie jaki zmiękczacz się wybierze zakładając ten sam rozmiar złoża? Mi hydraulik proponuje AquaHome 20 albo Water System Mars. Oba bardzo drogie. Inny hydraulik z kolei Aqua Soft 25 a jeszcze inny jeszcze co innego. Pewnie zależy na co który ma rabaty.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    U mnie też woda 21d w skali niemieckiej czyli bardzo twarda. Czy poza dodatkowymi bajerami ma jakieś znaczenie jaki zmiękczacz się wybierze zakładając ten sam rozmiar złoża? Mi hydraulik proponuje AquaHome 20 albo Water System Mars. Oba bardzo drogie. Inny hydraulik z kolei Aqua Soft 25 a jeszcze inny jeszcze co innego. Pewnie zależy na co który ma rabaty.
    Patrząc na to co polecają lokalni hydraulicy to zazwyczaj jest to zależne właśnie od tego na co mają rabaty. Ale jest też różnica w jakości komponentów. Ważna jest przede wszystkim głowica i złoże. Im tańszy zestaw tym większa szansa na chińszczyznę, która w skrajnych przypadkach może być ryzykowna.
    Jeśli system ma dobrą głowicę i złoże to reszta jest już mniej istotna (pomijając kwestię odpowiedniego dobrania rozmiaru).

  6. #6

    Domyślnie

    A co znaczy dobra głowica i złoże? Po czym można to określić? Przeglądając niby fachowe artykuły w komentarzach praktycznie przy wszystkich mocno zalatuje marketingiem, co bardziej zniechęca niż zachęca.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    A co znaczy dobra głowica i złoże? Po czym można to określić? Przeglądając niby fachowe artykuły w komentarzach praktycznie przy wszystkich mocno zalatuje marketingiem, co bardziej zniechęca niż zachęca.
    Dobra głowica to marki: Clack, Fleck, Autotrol, ostatnio też modne jest Erie. Omijać wszelkie chińskie BNT, RX, czy inne krzaki.
    Dobre złoże to Lewatit, Dowex, ostatecznie też Purolite. Chociaż rodzaj użytego złoża jest trudny do zweryfikowania, bo kupuje się gotowy zestaw, w którym złoże jest już bez opakowania. Dobrym sposobem sprawdzenia czy faktycznie firma stosuje dobre złoże jest poproszenie o certyfikat jakości danej partii wystawiony przez producenta (odpowiednio firmy Lanxess, Dow). Jeśli jest tam takie złoże to nie powinno być problemu z przekazaniem takiego dokumentu bo jest on zawsze dostarczany/wysyłany przy zakupie złoża.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki bardzo za informację. Widzę, że w takim układzie taki np ZM-Work 20 spełniałby wymienione kryteria. Do tego 5 lat gwarancji i to poniżej 2k. Jest też EKO-OPTIMA 30/O nieco droższy, ale ponoć można samemu zamontować.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Dzięki bardzo za informację. Widzę, że w takim układzie taki np ZM-Work 20 spełniałby wymienione kryteria. Do tego 5 lat gwarancji i to poniżej 2k. Jest też EKO-OPTIMA 30/O nieco droższy, ale ponoć można samemu zamontować.
    Nie sądzę aby poniżej 2k było coś co spełnia te kryteria... ZM prawdopodobnie jest z głowicą BNT i złożem 'no name'...

  10. #10

    Domyślnie

    No właśnie widzę, że głowica Autotrol Logix i złoże purolite za ok 1,8k chyba że to jakaś promocja, ale nic nie piszą.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    No właśnie widzę, że głowica Autotrol Logix i złoże purolite za ok 1,8k chyba że to jakaś promocja, ale nic nie piszą.
    To może jakiś inny model znaleźliśmy...

  12. #12

    Domyślnie

    Znalazłem tutaj http://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-...gix-p-202.html. Chyba, że czegoś brakuje w tym zestawie, ale jest jako kompakt wiec zakładam, że ma wszystko co trzeba. Nie piszą tylko ile wody idzie na regenerację i ile to trwa no i ile prądu to ciągnie.
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 19-03-2017 o 10:46

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Znalazłem tutaj http://bluewater24.pl/zmiekczacz-do-wody-na-caly-dom-zm-work-20-autotrol-logix-p-202.html. Chyba, że czegoś brakuje w tym zestawie, ale jest jako kompakt wiec zakładam, że ma wszystko co trzeba. Nie piszą tylko ile wody idzie na regenerację i ile to trwa no i ile prądu to ciągnie.
    Opis jest trochę naciągany, ale ogólnie wygląda nie najgorzej...
    Nie piszą nic o zaworze solankowym więc pewnie go nie ma... bypass też jest dodawany osobno (całkiem drogo) i nie jest to bypass firmy Autotrol (GE) tylko chiński, od głowic BNT - po prostu pasuje też tutaj. Ale w końcu na czymś musza oszczędzać skoro jest w takiej cenie...

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Szukam zmiękczacza - woda może jakoś super twarda nie jest (nie czuje tego ) ale zaczyna mnie wkurzać ten cholerny kamień na wszystkim dookoła. Pomożecie ?
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  15. #15

    Domyślnie

    Akwarystyczny test kropelkowy za parę złociszy wykaże jaką jest rzeczywista wartość tej wody. Przy okazji zmiękczona woda nie jest wskazana dla osób z nadciśnieniem i generalnie sercowców.

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    Szukam zmiękczacza - woda może jakoś super twarda nie jest (nie czuje tego ) ale zaczyna mnie wkurzać ten cholerny kamień na wszystkim dookoła. Pomożecie ?
    Co to za woda? Wodociągowa czy studzienna? Jaka twardość? Jakie zużycie miesięczne?
    To na początek żeby móc coś pomóc

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Wodociągowa, twardość muszę określić, zużycie z 4000 l +/-
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał mic81 Zobacz post
    Wodociągowa, twardość muszę określić, zużycie z 4000 l +/-
    Może wystarczy tel do wodociągów lub wizyta na ich stronie? Oni mają obowiązek podać Ci taki parametr.
    Zuzycie bardzo niskie...

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mic81
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Słubice
    Kod pocztowy
    69-100
    Posty
    972

    Domyślnie

    Taki mi się wydaję ale sprawdzę na pod-liczniku
    Projekt Z287L o pow. 146 m2 (w tym garaż i pom techn 28 m2) -parterowy z poddaszem nieużyt na stropie ok. 25 cm pur. Ściany nośne izodom2000. Ściany wew. silka 12. Podłoga - płyta fundamentowa 20cm XPS 300 [kPa] Dach- dwuspadowy. GWC WM + recu. podłogowka glikolowa, CWU - boiler max 300 L.
    Dziennik budowy z komentarzami http://forum.muratordom.pl/showthrea...11#post6251811

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Może wystarczy tel do wodociągów lub wizyta na ich stronie? Oni mają obowiązek podać Ci taki parametr.
    Zuzycie bardzo niskie...
    No nie do końca tak to jest. Niedawno przeprowadziłem się z bloku do domu w granicach tego samego miasteczka. Jeden zakład wodociągowy zaopatruje cały teren. W bloku woda miała twardość 28 stopni niemieckich a w nowym domu 18, i jak to wytłumaczyć. Dodam, że blok był "świeży" bo z 2008 roku więc i instalacje wodne młode. Kupiłem w zoologicznym tester twardości kropelkowy i zmierzyłem. Jest bardzo dokładny.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony