dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Angry Problem z rekuperacją

    Witam wszystkich!
    Chciałabym prosić o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu: posiadam system rekuperacji z jednostką Zehnder 350 VV Luxe, dom o powierzchni 130 m2.
    Od samego początku pracy instalacji nie jestem z niej zadowolona - w domu panuje zaduch, po kąpieli w łazience wszystko jest zaparowane (lustra, ściany, w trakcie kąpieli pod sufitem unosi się po prostu 'mgła'), nie ma możliwości efektywnego przewietrzenia domu za pomocą rekuperacji - trzeba otwierać okna. Praca nawet na najwyższym biegu nie pozwala np. na szybkie usunięcie zapachów po gotowaniu. Kontaktowałam się wielokrotnie w tej sprawie z instalatorem, który twierdzi, że instalacja jest wykonana poprawnie, a jednostka dobrana jest zgodnie z projektem, w którym wydajność rekuperatora obliczona jest na 350 m3/h. Chciałam zweryfikować te informacje, w tym celu skontaktowałam się z inną firmą, gdzie uzyskałam informacje, że jednostka została dobrana nieprawidłowo - jest zbyt mała.

    Czy wydajność obliczona przez projektanta powinna być wydajnością maksymalną rekuperatora, czy też wydajnością w pracy 'normalnej', tj, na najniższym biegu (drugi fachowiec stwierdził, że żeby uzyskać przepływy podane na projekcie - rekuperator musi pracować na 100%, a więc nie ma mowy np. o przewietrzeniu domu) ?

    W chwili obecnej stwierdzam, iż niestety wyrzuciłam pieniądze w błoto, proszę o opinię zarówno fachowców, jak i zwykłych użytkowników rekuperacji.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Agnieszka

  2. #2

    Domyślnie

    Przewietrzanie domu to praca na najwyższym biegu, przy normalnym użytkowaniu rekuperator powinien działać na trochę powyżej minimalnej granicy i wtedy też powinien spokojnie wyciągać to co niepotrzebne i nawiewać świeże powietrze. Sprawdzałaś czy anemostaty wciągają np dym z kadzidła ? Może filtry masz zapchane. Centrala o wydajności 350 m3/h to wcale nie jest mała centrala jak na nieduży dom. U mnie też taki zalecają (dane w stopce). Poza tym Zehnder ma wysoki spręż dyspozycyjny więc nie powinien mieć problemów.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    To na pewno nie wina filtrów - wymieniane regularnie. Pytanie kluczowe - czy przepływy z projektu dotyczą pracy na biegu 'normalnym' czy najwyższym? Co do Twojej odpowiedzi - uściślij proszę - kto zaleca Ci taki rekuperator? Czy informacja pochodzi od konsultanta producenta, projektanta, instalatora? Widzisz - mnie fachowiec z innej firmy powiedział, że mój rekuperator jest zbyt słaby.

  4. #4

    Domyślnie

    Przepływy liczy się dla max wydajności ale nikt nie będzie wentylował w trybie ciągłym całego domu w ten sposób bo to przynosi odwrotny efekt. Wymiana powietrza musi być cicha i odpowiednia do zapotrzebowania w danym momencie. 90 % czasu to praca na minimum i nawet wtedy nie powinno być zaduchu, jaki by to rekuperator nie był to wymiana powinna być, jeśli czuć zaduch to znaczy że przepływu powietrza po prostu nie ma. Hm również "fachowcy" zrobili Ci rekuperację więc nie sugeruj się od razu radami innych, z fachowcami to jest tak że każdy ma swoją opinię i co najważniejsze ma być ona przeciwna od poprzednika. Kto zaleca mi taki rekuperator ? fachowiec, instalator, projekt, a nawet forum miało w tym swój udział tzn w sensie wydajności nie marki. Ostatnio oglądałem i sprawdzałem właśnie taki rekuperator i na najwyższym biegu czyli ponad 350 m3/h dmuchał jak szalony.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    A może po prostu instalacjia jest skopana czy nie wyregulowana i z łazienki nie wyciąga jak powinno a wyciąga gdzie indziej więcej.spotkałem się z takim przypadkiem ze niby profesjonalna firma do najdalej oddalonego pomieszczenia na parterze i była to akurat łazienka puścili tylko dwa cienkie przewody przewody a piętro było obsługiwane przewodami fi125 rozlozonymi na strychu a powietrze idzie tam gdzie ma lzej i wiekszosc szlo na piętro a wystarczyło tyko dac przepustnice na strychu.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    kuusamo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Gdynia
    Posty
    204

    Domyślnie

    A czy mierzyłaś poziom wilgotności w domu, gdy czujesz zaduch? Jaką masz normalną temperaturę w domu i łazience? Rekuperacja tak od razu raczej nie zlikwiduje mgły w łazience podczas kąpieli w bardzo ciepłej wodzie. Najlepiej wrzuć projekt reku na forum.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał kuusamo Zobacz post
    A czy mierzyłaś poziom wilgotności w domu, gdy czujesz zaduch? Jaką masz normalną temperaturę w domu i łazience? Rekuperacja tak od razu raczej nie zlikwiduje mgły w łazience podczas kąpieli w bardzo ciepłej wodzie. Najlepiej wrzuć projekt reku na forum.
    Poziomu wilgotności nie mierzyłam, jednak na pewno coś jest nie tak - w lato wewnątrz całego budynku panuje straszny zaduch, jedynie otwarcie okien pomaga, zapachy z kuchni wyciągane są również bardzo kiepsko.

    Proszę, oto projekt: https://files.fm/u/ueuu667v

    Pozdrawiam

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No i po co te wywiewy w "komunikacji" ?
    Ten anemostat ma piętrze do zamknięcia. Zresztą na parterze też niepotrzebny.

    Kiedy w salonie, czy w sypialni na dole przykładasz dłoń do anemostatu, czujesz powiew ?
    Przy wydajności 350m3/m powinien być bardzo mocno odczuwalny.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał AKS2017 Zobacz post
    Witam wszystkich!
    Chciałabym prosić o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu: posiadam system rekuperacji z jednostką Zehnder 350 VV Luxe, dom o powierzchni 130 m2.
    Od samego początku pracy instalacji nie jestem z niej zadowolona - w domu panuje zaduch, po kąpieli w łazience wszystko jest zaparowane (lustra, ściany, w trakcie kąpieli pod sufitem unosi się po prostu 'mgła'), nie ma możliwości efektywnego przewietrzenia domu za pomocą rekuperacji - trzeba otwierać okna. Praca nawet na najwyższym biegu nie pozwala np. na szybkie usunięcie zapachów po gotowaniu. Kontaktowałam się wielokrotnie w tej sprawie z instalatorem, który twierdzi, że instalacja jest wykonana poprawnie, a jednostka dobrana jest zgodnie z projektem, w którym wydajność rekuperatora obliczona jest na 350 m3/h. Chciałam zweryfikować te informacje, w tym celu skontaktowałam się z inną firmą, gdzie uzyskałam informacje, że jednostka została dobrana nieprawidłowo - jest zbyt mała.

    Czy wydajność obliczona przez projektanta powinna być wydajnością maksymalną rekuperatora, czy też wydajnością w pracy 'normalnej', tj, na najniższym biegu (drugi fachowiec stwierdził, że żeby uzyskać przepływy podane na projekcie - rekuperator musi pracować na 100%, a więc nie ma mowy np. o przewietrzeniu domu) ?

    W chwili obecnej stwierdzam, iż niestety wyrzuciłam pieniądze w błoto, proszę o opinię zarówno fachowców, jak i zwykłych użytkowników rekuperacji.

    Pozdrawiam serdecznie,
    Agnieszka
    Szanowna Pani Agnieszko,

    zachęcam do kontaktu z naszym działem technicznym w celu głębszej analizy Pani problemu związanym z niesatysfakcjonującą wentylacją w Pani domu.
    Postaramy się znaleźć przyczynę i pomóc w rozwiązaniu problemu.
    Kontakt znajdzie Pani na naszej stronie internetowej bądź proszę o wiadomość na adres [email protected] lub telefon 71 3394620 z zaznaczeniem, że chodzi o tę sprawę.

    W kwestii powyższej dyskusji chciałbym odnieść się do niektórych argumentów, które tu padły i Pani obaw w kwestii doboru wielkości centrali.

    Według nas jednostka nie jest zbyt mała i nie mamy większych uwag względem doboru ilości powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Centrala pracując na 3 biegu spełniałaby zatem założenia projektu, które nie są wcale wartościami minimalnymi. Dobór jednostki większej np. Zehnder ComfoAir 450 Luxe sprawiłoby, że projektowa wymiana powietrza zostałaby zapewniona na biegu drugim, a bieg trzeci wykorzystywany byłby wyłącznie w celach przewietrzania, niemniej nie powinno być to w tym przypadku żadnym problemem.

    W kwestii niedostatecznej wentylacji bądź odczucia jej braku w pierwszej kolejności sprawdziłbym filtry czy nie są brudne lub wilgotne oraz czerpnię powietrza, czy nie jest zanieczyszczona np. liśćmi. Kolejną bardzo ważną kwestią jest jakość i regulacja samej instalacji, o czym wspominali również inni użytkownicy. Czy posiada Pani protokół regulacji systemu wykonany przez instalatora, który uruchamiał centralę i system? Nawet najlepsza instalacja i rekuperator mogą działać kiepsko, gdy cały układ nie został wyregulowany i przykładowo zamiast założonego wywiewu w łazience na poziomie 60 m3/h przepływ rzeczywisty wynosi sporo mniej.

    W związku z powyższym zachęcam do kontaktu z naszym działem technicznym w celu pomocy w rozwiązaniu problemu.

    Z poważaniem,
    Paweł Fornal
    Zehnder Polska

  10. #10

    Domyślnie re

    Problem prawdopodobnie został rozwiązany - przyczyną jest dwukrotnie mniejsza ilość powietrza nawiewanego od wyciąganego - czerpnia jest zapchana. Okazało się, iż czerpnia została przyklejona - nie mam możliwości jej zdjęcia i wyczyszczenia, w rozmowie z instalatorem uzyskałam informację, iż najlepiej będzie jak usunę tę siateczkę chroniącą od owadów i innego drobnego ustrojstwa, coś większego i tak nie wejdzie, bo na czerpni są 'żaluzje'.
    Pytanie brzmi - jak zapatrujecie się na takie rozwiązanie? Instalator twierdzi, że i tak wszelkie owady zostaną wyłapane na filtrach w rekuperatorze. Mnie takie rozwiązanie nie do końca się podoba, bo w końcu jakieś zastosowanie ma ta siatka, ale z drugiej strony znalazłam w necie czerpnie bez takiej siatki albo z siatką z bardzo dużymi oczkami.
    Proszę o poradę!
    Pozdrawiam!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony