dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 70
  1. #1

    Domyślnie Koszt robocizny instalacji elektrycznej

    Wiem wiem...
    Temat rzeka. U każdego jest zupełnie inaczej. Jako stały czytelnik tego forum wiem, że rozstrzał wycen za robociznę jest tak duży, że nie warto czasami porównywać takich samych budów w 2 różnych miejscach. Ale to forum. Gdzie jak nie tu uzyskam fachową poradę.

    Chciałbym się Was zapytać o koszt robocizny za instalację elektryczną. Dom z projektu Z131 z małymi przeróbkami:
    https://z500.pl/projekt/654/Z131,wyg...ne-ogolne.html

    Nie ma tu nic skomplikowanego. Rozdzielnia na środku domu co by nie ciągnąć niepotrzebnie kabli, w każdym pomieszczeniu standardowa ilość punktów.
    Do tego oświetlenie przed domem i oświetlenie ogrodu. To wszystko.
    Mój elektryk z polecenia wyjechał za granicę zanim uzyskałem wycenę. Teraz rozpocząłem szukanie na własną rękę i szok... Pierwsza wycena 8600 brutto za samą robociznę bez materiałów. Ja wiem, że fachowcy się cenią ale za 110m2 parterówkę i 5 dni pracy takie pieniądze? Kolejna firma do której się zgłosiłem wyceniła niewiele mniej.

    Powiedzcie mi bo jestem ciekawy. To są normalne stawki które muszę zaakceptować? Jak to u was wyszło? Może zamiast firmy powinienem szukać elektryka, który będzie to robił popołudniami?

    Chciałem wkleić rzut z projektu ale nie mogę załączyć pliku.

    Pozdrawiam i dzięki za pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Wg mojej wiedzy powinno być ok 4-6 tys w zależności co chcesz mieć. Kamery, domofon, anteny, alarm...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Po co szukać elektryka, sam popołudniami ze szwagrem pociągnij będzie za darmo

    A tak na poważnie to skoro od kilku firm dostajesz podobne wyceny tzn. że cena jest ok. Takie są po prostu teraz koszty pracy, że żaden dobry wykonawca nie zrobi instalacji elektrycznej w domku za 4 tys brutto (odejmij sobie od tego VAT, podatek i to co trzeba ludziom zapłacić to wyjdzie że robi się za darmo praktycznie).
    Jeszcze z doświadczenia jak się nie daj Boże umówi na taką niską cenę to potem się nagle okazuje że klient sobie nagle "przypomina" o kamerach, domofonie, instalacji RTV/SAT, alarmowej itp.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    U mnie było dotąd (a jeszcze nie mam rozdzielni i zainstalowanego osprzętu) jakieś 10 dni pracy dla 2 ludków (elektryk i pomocnik od brudnej roboty). Jak rozmawiałem, to ceny zaczynały się od 40zł/punkt (bez montażu rozdzielni i osprzętu). Do tego trzeba doliczyć uziom (jak nie masz fundamentowego), WLZ, dociągnięcie prądu do bramy, furtki, kabli sygnałowych do domofonu itp. oraz rozdzielnię. Ja trochę zaszalałem i sama robocizna pewnie przekroczy 10K zł. Jakbym zrobił mniej punktów to z tysiąca bym pewnie oszczędził. Kolejnego pewnie by mi oszczędził uziom fundamentowy którego nie miałem. Ale 8K zł za robociznę to IMO minimum nawet jak na dom niewiele ponad 100m2 (razem z WLZ, prądem i skrętką do bramy i furtki, uziomem i instalacją komputerową i alarmową).

  5. #5

    Domyślnie

    Problem prawdopodobnie rozwiązany.
    Dostałem wycenę z firmy elektrycznej z mniejszej miejscowości. Cała instalacja materiał plus robocizna wynosi 11600 netto z kopaniem rowów, kablami RTV, UTP, alarmem, rozdzielnią, uziomem... po prostu full opcja. Dodatkowo dostałem promocję za punkt w wysokości 6 zł (płatne dodatkowo). Już mi się zaczyna raźniej na duszy robić. Popytałem w okolicy, podobno naprawdę dają radę.
    Ostatnio edytowane przez Piter_Piter ; 11-10-2017 o 21:03

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piter_Piter Zobacz post
    Problem prawdopodobnie rozwiązany.
    Dostałem wycenę z firmy elektrycznej z mniejszej miejscowości. Cała instalacja materiał plus robocizna wynosi 11600 netto z kopaniem rowów, kablami RTV, UTP, alarmem, rozdzielnią, uziomem... po prostu full opcja. Dodatkowo dostałem promocję za punkt w wysokości 6 zł (płatne dodatkowo). Już mi się zaczyna raźniej na duszy robić. Popytałem w okolicy, podobno naprawdę dają radę.
    IMO różowo. Jaki kabel na WLZ? Uziom jaki? Bednarka która po ośmiu latach wygląda tak:


    źródło i więcej fotek

    IMO bednarka ocynkowana to się nadaje do zalania betonem jako uziom fundamentowy. Jak leży sobie normalnie w gruncie, to tylko kwestia czasu, kiedy przestaje spełniać swoją rolę. Tylko że dowiesz się o tym jak będzie tragedia, bo zabezpieczenie nie zadziała bez uziomu a nikt nie robi w domach jednorodzinnych regularnych pomiarów..

    Samo zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w rozdzielni to ponad 1k zł (więc pewnie masz sugestię zabezpieczenia).

    Pewnie da się zrobić za takie pieniądze wszystko o czym piszesz. Tylko czy dobrze? Znam takich, co dwa gniazdka na pokój niedawno sobie zrobili, bo "a, przedłużaczem sobie pociągnę" a pokoje tradycyjne, po jakieś 30m a nie małe sypialnie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen
    Tylko że dowiesz się o tym jak będzie tragedia, bo zabezpieczenie nie zadziała bez uziomu
    Naprawdę ?
    No zobacz, ja nie mam uziomu na 10 piętrze, i jakoś się nie martwię.
    Dziwne.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Piotrze masz daleko do ziemi to się nie martwisz

    Pozdrawiam
    Marek

    Przepraszam, że nie wnoszę nic do tematu.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 12-10-2017 o 07:43

  9. #9

    Domyślnie

    Hmm ...

    Tam gdzie mieszkałem (6 lat) całe osiedla domków jednorodzinnych (kilkaset od 3 deweloperów) nie miały żadnych bednarek ani uziomów.

    Jak pytałem się elektryka dlaczego to powiedział że jak linia "ziemna" to nie ma takiej potrzeby bo linia jest już uziemniona.

    Jakoś minęło już kilka lat domy jak stały tak stoją i nic się nie dzieje , problemów z odbiorem też nie było ...

    Inny elektryk mi to samo powiedział ...

    Więc jak to jest naprawdę ????
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10

    Domyślnie

    OK, napisałem przykładowo o takiej sytuacji, ponieważ stwierdzenie kolegi Kaizen nie jest prawdziwe, szczególnie dla układu sieciowego TN.
    Tutaj mamy do czynienia ze zwarciem metalicznych pomiędzy przewodami roboczymi (roboczym a neutralnym lub roboczym a ochronnym, a nawet roboczym a ochronno-neutralnym).
    Inaczej ma się sprawa w pozostałych układach sieciowych (TT - wszystkie części przewodzące dostępne przyłączone do uziomu ; IT - gdzie wszystkie części czynne są izolowane od ziemi)
    Tylko po co ja to piszę, skoro opracowania na ten temat są dostępne w sieci ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    OK, napisałem przykładowo o takiej sytuacji, ponieważ stwierdzenie kolegi Kaizen nie jest prawdziwe, szczególnie dla układu sieciowego TN.
    Czyli jak mam instalację z uziomem i przestanie on działać, to nic się nie dzieje? Qrcze, to po co ten uziom?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007
    Tam gdzie mieszkałem (6 lat) całe osiedla domków jednorodzinnych (kilkaset od 3 deweloperów) nie miały żadnych bednarek ani uziomów.

    Jak pytałem się elektryka dlaczego to powiedział że jak linia "ziemna" to nie ma takiej potrzeby bo linia jest już uziemniona.

    Jakoś minęło już kilka lat domy jak stały tak stoją i nic się nie dzieje , problemów z odbiorem też nie było ...

    Inny elektryk mi to samo powiedział ...

    Więc jak to jest naprawdę ????
    Prawda jest taka, że wykonanie uziomu jest wymagane obligatoryjnie, zgodnie z przepisami, a ten deweloper to nieuk, jełop i gamoń, że o jego kierowniku budowy nie wspomnę. (Czytaj moją stopkę)
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli jak mam instalację z uziomem i przestanie on działać, to nic się nie dzieje? Qrcze, to po co ten uziom?
    A, to już wyższa szkoła jazdy.
    Pomyśl o sytuacja awaryjnych i przerwaniu przewodu PEN na zasilaniu, to zrozumiesz.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13

    Domyślnie

    Uziom fundamentowy czy otokowy jest potrzeby do ochrony przeciwprzepięciowej, połączeń wyrównawczych poprzez GSW a GSW powinno być uziemione poprzez GSU. SPD tak naprawdę nie są po to, aby coś chronić tylko wyrównać różnicę potencjału. Zadziałanie iskiernika czy warystora polega na zwarciu doziemnym podczas udaru przy pierwszym stopniu ochrony T1 przy jak najkrótszej drodze. Najkrótsza droga to nasz własny uziom. Najważniejsza jest ekwipotencjalizacja.
    Z tego co widzę kolejny nowy domek bez uziomu fundamentowego co jest podstawą i nie wiem czy już nie wymagane przepisami. Nie ma nic lepszego dla ekwipotencjalizacji niż uziom fundamentowy.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 12-10-2017 o 09:22

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Pomyśl o sytuacja awaryjnych i przerwaniu przewodu PEN na zasilaniu, to zrozumiesz.
    Przerwany PEN i własny uziom zadziała jak kadzidło na zmarłego... Zależnie od impedancji pomiedzy tym uziemieniem, a punktem gwiazdowym transformatora skala szkód będzie różna.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    A, to już wyższa szkoła jazdy.
    Pomyśl o sytuacja awaryjnych i przerwaniu przewodu PEN na zasilaniu, to zrozumiesz.
    To w końcu uszkodzenie uziomu może doprowadzić do tragedii, czy nie?

  16. #16

    Domyślnie

    Uziom nie bierze żadnego udziału w poprawnym działaniu instalacji elektrycznej dla układu TN. Ba, nawet uziom nie jest potrzebny dla RCD, co niektórzy myślą, że bez uziomu RCD nie zadziała co jest nieprawdą. Jak zgnije Ci ta rura miedziana ;], nic się nie dzieje aż do momentu awarii czy przepięcia w instalacji.
    Póki działa instalacja elektryczna poprawnie własny uziom nie pełni żadnej funkcji w układzie TN.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Póki działa instalacja elektryczna poprawnie własny uziom nie pełni żadnej funkcji w układzie TN.
    Czy zaindukowanie przepięcia np. od wyładowania atmosferycznego w pobliżu przy działającej poprawnie instalacji elektrycznej bez sprawnego uziomu nawet z zabezpieczeniami za xK zł przy sieci TN nie grozi tragedią? Czy właśnie wtedy dowiemy się, że uziom zrobił pa pa?

    Gdyby niesprawny uziom było widać od razu, to problem by był od razu rozwiązywany i nie byłoby tragedii w razie W. Właśnie to miałem na myśli pisząc Tylko że dowiesz się o tym jak będzie tragedia, bo zabezpieczenie nie zadziała bez uziomu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-10-2017 o 10:52

  18. #18

    Domyślnie

    Grozi tragedią. Przy prądzie udarowym czy wyładowczym uziom musi w pełni być sprawny z niską rezystancją. Dlatego co 5 lat powinno robić się pomiar rezystancji uziemienia.

    Proponuję czytać wszystko i ze zrozumieniem:

    Jak zgnije Ci ta rura miedziana ;], nic się nie dzieje aż do momentu awarii czy przepięcia w instalacji.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 12-10-2017 o 10:59

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Jak zgnije Ci ta rura miedziana ;],
    Jak zgnije, to się mocno zdziwię. Jakoś wielowiekowe miedziaki wykopywane czy nawet wyciągane z dna morza mają się całkiem nieźle. Podobnie stare dachy z blachy miedzianej. Skorodowaną rurę miedzianą w instalacji CO. Owszem, pokryją się patyną i tyle.
    Nie wiem, skąd dosyć częsta u elektryków obawa o trwałość miedzi, chociaż chyba regularnie widzą stare kable miedziane. A z drugiej strony zadziwia mnie wiara w trwałość bednarki ocynkowanej nawet ogniowo.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdyby niesprawny uziom było widać od razu, to problem by był od razu rozwiązywany i nie byłoby tragedii w razie W. Właśnie to miałem na myśli pisząc Tylko że dowiesz się o tym jak będzie tragedia, bo zabezpieczenie nie zadziała bez uziomu.
    Nieprawda. Są od tego okresowe pomiary rezystancji uziemienia.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony