dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 70
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Grozi tragedią. Przy prądzie udarowym czy wyładowczym uziom musi w pełni być sprawny z niską rezystancją. Dlatego co 5 lat powinno robić się pomiar rezystancji uziemienia.

    Proponuję czytać wszystko i ze zrozumieniem:
    To proponujesz mi, czy Piotrowi, który neguje moją wypowiedź o tragedii?
    O przeglądach też pisałem - ile domów jednorodzinnych ma robionych pomiary co pięć lat? Promil? Nie słyszałem od nikogo z domu jednorodzinnego, że robi pomiary.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak zgnije, to się mocno zdziwię. Jakoś wielowiekowe miedziaki wykopywane czy nawet wyciągane z dna morza mają się całkiem nieźle. Podobnie stare dachy z blachy miedzianej. Skorodowaną rurę miedzianą w instalacji CO. Owszem, pokryją się patyną i tyle.
    Nie wiem, skąd dosyć częsta u elektryków obawa o trwałość miedzi, chociaż chyba regularnie widzą stare kable miedziane. A z drugiej strony zadziwia mnie wiara w trwałość bednarki ocynkowanej nawet ogniowo.
    Przecież to był żart. Myślałem, że to wyłapiesz.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To proponujesz mi, czy Piotrowi, który neguje moją wypowiedź o tragedii?
    O przeglądach też pisałem - ile domów jednorodzinnych ma robionych pomiary co pięć lat? Promil? Nie słyszałem od nikogo z domu jednorodzinnego, że robi pomiary.
    Nikt nie robi to nie znaczy, że Ty masz też nie robić. W Twoim interesie dbać o to.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Towarzystwa ubezpieczeniowe tylko zacierają ręce na takie sytuacje gdy brak pomiarów. Można wtedy zapomnieć o jakimkolwiek odszkodowaniu w przypadku zdarzeń wynikających z niesprawnej instalacji elektrycznej.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Nieprawda. Są od tego okresowe pomiary rezystancji uziemienia.
    Proponuję czytać wszystko ze zrozumieniem. Przeczytałeś chociaż całe zdanie od którego rozpoczęła się dyskusja w tym temacie?
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tylko że dowiesz się o tym jak będzie tragedia, bo zabezpieczenie nie zadziała bez uziomu a nikt nie robi w domach jednorodzinnych regularnych pomiarów..
    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Nikt nie robi to nie znaczy, że Ty masz też nie robić. W Twoim interesie dbać o to.
    Trudno siebie (a bywam przecież nie tylko u siebie) zmotywować a nawet pamiętać o tym, jak nikt pomiarów nie robi i nic się nie dzieje. A jak rzucam zdanie, że niedziałający uziom może skutkować tragedią - to dowiaduję się, że głupotę napisałem. I to od elektryka. Więc gdzie tu motywacja do sprawdzania uziomu i pozostałych pomiarów? Spodziewałem się raczej przykładów, jakie to w realu znacie skutki braku/złego uziomu - a czytam coś wręcz przeciwnego.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To proponujesz mi, czy Piotrowi, który neguje moją wypowiedź o tragedii?
    O przeglądach też pisałem - ile domów jednorodzinnych ma robionych pomiary co pięć lat? Promil? Nie słyszałem od nikogo z domu jednorodzinnego, że robi pomiary.
    Z tego co widzę pisząc o tragedii ograniczamy się do wyładowania piorunowego i niesprawnego uziomu. Przy przerwaniu PEN Twój uziom sprawny zadziała na całą sytuację jak kadziło na zmarłego. Napisałem wyżej dlaczego.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Z tego co widzę pisząc o tragedii ograniczamy się do wyładowania piorunowego i niesprawnego uziomu. Przy przerwaniu PEN Twój uziom sprawny zadziała na całą sytuację jak kadziło na zmarłego. Napisałem wyżej dlaczego.
    Żebym dobrze zrozumiał - jak zainstaluję DEHNshield, którego proponujesz mi w innym wątku, to czy będę miał sprawny uziom, czy nie to przy wyładowaniu atmosferycznym on zadziała tak samo dobrze, czy tak czy inaczej pomoże jak kadzidło dla zmarłego?

    A znasz jakieś sytuacje, gdzie działający uziom uratuje przed tragedią?

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Towarzystwa ubezpieczeniowe tylko zacierają ręce na takie sytuacje gdy brak pomiarów. Można wtedy zapomnieć o jakimkolwiek odszkodowaniu w przypadku zdarzeń wynikających z niesprawnej instalacji elektrycznej.
    To prawda. A gamonie co przychodzą oszacować straty są już nieźle wyszkoleni, żeby odróżnić warystorową atrapę od "prawdziwego" SPD. Nawet wiedzą o tym, że warystor się starzeje, z czasem zwiększa się prąd upływu, aż do sytuacji możliwego pożaru od takiego SPD. Mówię o SPD tych tanich. Chociaż mam obiekcje do tych warystorowych za 1000 złotych. Co ciekawe jeszcze tak niedawno one kosztowały 350-400 złotych a dziś ten sam model kosztuje prawie 1000 złotych. To się stało po tych akcjach co kilka firm dostało kary za SPD "atrapy".
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 12-10-2017 o 11:28

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żebym dobrze zrozumiał - jak zainstaluję DEHNshield, którego proponujesz mi w innym wątku, to czy będę miał sprawny uziom, czy nie to przy wyładowaniu atmosferycznym on zadziała tak samo dobrze, czy tak czy inaczej pomoże jak kadzidło dla zmarłego?

    A znasz jakieś sytuacje, gdzie działający uziom uratuje przed tragedią?
    DEHNshield zadziała tylko przy sprawnym uziomie.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Przerwany PEN i własny uziom zadziała jak kadzidło na zmarłego... Zależnie od impedancji pomiedzy tym uziemieniem, a punktem gwiazdowym transformatora skala szkód będzie różna.
    No to wytłumacz, jaka.
    Bo jakoś mam trochę inne informacje na ten temat. No i musisz kolego wystosować petycję do ... wszystkich - usunąć wszelkie uziemienia z sieci i instalacji w układzie TN.
    Są zbędne, według Ciebie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #31

    Domyślnie

    Że co? Myślisz, że wszędzie PEN jest wielokrotnie uziemiany? To byś się zdziwił. Od samego transformatora nawet 500-1000 metrów nie ma po drodze uziemionego PEN. W takiej sytuacji co Ci daje własny uziom? Gdzie napisałem, że uziemienia są zbędne według mnie?

  12. #32

    Domyślnie

    No przecież czytałem o okadzaniu nieboszczyków jako daremny trud ...
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #33
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Też mi się jakoś te kadzidła w oczy rzuciły, doprecyzuj zatem laikom takim jak ja ....
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Też mi się jakoś te kadzidła w oczy rzuciły, doprecyzuj zatem laikom takim jak ja ....
    Albo ja
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #35

    Domyślnie

    To Wy tak, to ja tak: Punkt gwiazdowy transformatora jest uziemiony. Wystarczająca informacja...

  16. #36

    Domyślnie

    Nie wie.
    No to inaczej - przerwa PEN za punktem gwiazdowym. Co wtedy ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #37

    Domyślnie

    Wtedy przyjedzie pogotowie i naprawi PEN. Tak na poważnie wszystko napisałem co było do napisania.

    EOT

  18. #38

    Domyślnie

    Bo chciałem się dowiedzieć, czy poniższe stwierdzenie jest prawdziwe, czy fałszywe :

    W układzie TN, który w obrębie sieci rozdzielczej wspólnej ma postać podukładuTN-C, przewód PEN spełniający rolę przewodu ochronnego PE oraz neutralnego N jestwielokrotnie uziemiony: przy stacji zasilającej, na trasie i przy końcach linii, zwłaszczalinii napowietrznych, oraz przy złączach instalacji. Przerwanie ciągłości tego przewoduw obrębie sieci rozdzielczej wspólnej nie zagraża wystąpieniem znaczącej asymetrii napięćfazowych za miejscem przerwy i nie naraża dostawcy energii na wypłatę odszkodowańza uszkodzone urządzenia odbiorcze. Inaczej jest w układzie TT...

    O pogotowiu nie ma ani słowa
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #39

    Domyślnie

    Coś napisałem w poście #31. Stąd stwierdzenie, że skala szkód będzie różna.

    nie zagraża wystąpieniem znaczącej asymetrii napięćfazowych za miejscem przerwy
    .
    To zdanie jest trochę śmieszne, zwłaszcza słowo "znaczącej".

  20. #40

    Domyślnie

    Chyba będziesz musiał "ochrzanić" doktora Musiała za niewiedzę :

    http://edwardmusial.republika.pl/pliki/alt_tn_tt.pdf
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony