dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 70
  1. #41

    Domyślnie

    Nie bez powodu do dziś nie ma tytułu profesora. Mam jego wszystkie materiały i ten co dałeś. Tak na poważnie, to co wkleiłeś czy napisałeś to tak powinno być, ale rzeczywistość jest inna. Sam doskonale o tym wiesz. Zwłaszcza tereny wiejskie ze starymi sieciami TN-C.

  2. #42

    Domyślnie

    Powód, że doktor nie ma tytułu profesora, jest zgoła inny, a jaki, nie wszyscy wiedzą.

    PS. No więc jak - prawda czy fałsz ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #43

    Domyślnie

    o_0, ale co prawda czy fałsz? Czy "nieznaczna" asymetria nie spali odbiorników jednofazowych bo tak napisał Musiał?

  4. #44

    Domyślnie

    Proszę odpowiedzieć, nie lawirować.
    Można się posiłkować tezą na temat miejsca przerwania tego przewodu PEN.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #45

    Domyślnie

    Przecież wszystko już napisałem i jakie jest moje zdanie. Mnie teraz interesuje co to jest "nieznaczna asymetria".

    Ty mi powiedź co się stanie jak na trasie 1000 metrów, przy braku uziemień PEN na trasie i przerwaniu PEN na obojętnie jakim odcinku trasy? Uziemiony PEN na końcu trasy, czyli swoim uziomem. Takie instalacje to nic rzadkiego. Inaczej, jaką rolę spełni uziom dla tej instalacji TN. Moim zdaniem żadną. Spełni rolę taką*samą jak kadziło na zmarłego.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 12-10-2017 o 16:40

  6. #46

    Domyślnie

    Ty mi powiedź co się stanie jak na trasie 1000 metrów, przy braku uziemień PEN na trasie i przerwaniu PEN na obojętnie jakim odcinku trasy? Uziemiony PEN na końcu trasy, czyli swoim uziomem. Takie instalacje to nic rzadkiego.
    Nic się nie stanie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #47

    Domyślnie

    Nic się nie stanie? Skoro nic to nic. Ja się poddaję.

  8. #48

    Domyślnie

    Oczywiście. Przecież uziom ma być sprawny (pomiary okresowe).
    Przecież ma być bardzo mała rezystancja uziemienia.
    Przecież itd.
    W zależności od wartości uziemienia instalacja nadal może funkcjonować, prawda ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #49

    Domyślnie

    No tak, a co ja napisałem w poście #14? Zależnie od impedancji pomiedzy tym uziemieniem, a punktem gwiazdowym transformatora skala szkód będzie różna. To "nic się nie stanie" to tylko takie optymistyczne założenie. Skąd wiesz, że nic się nie stanie? Że jest duża szansa, że prąd popłynie sobie przez ten 1km przez ziemię? No dobrze, z tym kadzidłem to może przegiąłem. Kadzidło to dla N w WLZ.

  10. #50

    Domyślnie

    No, to już dochodzimy do consensusu w sprawie
    Cytat Napisał emigrus
    Ty mi powiedź co się stanie jak na trasie 1000 metrów, przy braku uziemień PEN na trasie i przerwaniu PEN na obojętnie jakim odcinku trasy? Uziemiony PEN na końcu trasy, czyli swoim uziomem.
    Istotną rolę gra tutaj miejsce zarówno uszkodzenia, jak i wartości uziemienia.
    Czyli uziom jest jedna bardzo potrzebny, prawda ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #51

    Domyślnie

    Ja nigdy nie napisałem, że uziom jest niepotrzebny. To podstawowa sprawa.
    Myślałem, że się odniesiesz do jednego zdania, w sumie to pytania do Ciebie, dość ciekawego: "Że jest duża szansa, że prąd popłynie sobie przez ten 1km przez ziemię?" Pewnie większość nie wie o co chodzi, ale ziemia może być przewodem między trafem a domem jak przerwie się PEN. Chyba, de facto po to się robi uziom.

  12. #52

    Domyślnie

    Skąd się wziął kilometr, gdy mamy uziemienie własne, przy budynku ?
    Przecież sam napisałeś -
    Uziemiony PEN na końcu trasy, czyli swoim uziomem. Takie instalacje to nic rzadkiego.
    Cytat Napisał emigrus
    Ja nigdy nie napisałem, że uziom jest niepotrzebny. To podstawowa sprawa.
    Ale napisałeś :
    Uziom fundamentowy czy otokowy jest potrzeby do ochrony przeciwprzepięciowej, połączeń wyrównawczych poprzez GSW a GSW powinno być uziemione poprzez GSU
    No tak - ochrona przeciwprzepięciowa i obecność ochronników jest integralną częścią instalacji elektrycznej, to można jednak sądzić, że jednak uziom jest potrzebny.
    Tylko że nieboszczyk i kadzidło jakoś do tego nie pasują.

    PS. Ciekawe, czy kolega był na ostatnim szkoleniu DEHN w Tarnowie, 29-go września br ?
    Kolega Sęp (DEHN) nadesłał doskonałe materiały z w/w szkolenia.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 12-10-2017 o 18:28
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #53

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie: "Że jest duża szansa, że prąd popłynie sobie przez ten 1km przez ziemię?" Tak czy nie?

    Do poprawnie działającej sieci zasilającej TN-C nie są potrzebne żadne uziomy robocze w domu. Pewnie z kilkadziesiąt procent gospodarstw domowych w Polsce nie ma żadnego uziomu. Jak PEN zostanie zerwany to trudno... Daleko nie muszę szukać, sąsiada dom nie ma uziomu roboczego dla PEN, przyłącze napowietrzne, TL na elewacji, rozdział PEN w skrzynce licznikowej. Instalacja 7 lat temu była od zera robiona bo to stary domek, gdzie właściciel zmarł i kupiło dom młode małżeństwo. Hmm, u mnie jakieś 3/4 domów nie ma uziomu w mojej okolicy.
    Dla ochrony przeciwprzepięciowej i ekwipotencjalizacji budynku i otoczenia jest potrzebny uziom.

    Kolega 10 km ode mnie wybudował nowy dom jakieś 9 lat temu. Brak uziomu. Przyłącze napowietrzne TN-C, skrzynka na elewacji. Rozdział PEN w skrzynce.
    Ostatnio edytowane przez emigrus ; 12-10-2017 o 18:59

  14. #54

    Domyślnie

    Znowu obrócił kota ogonem.
    Jednak napisz do Sejmu o zmianę Prawa budowlanego, tłumacząc, że to bubel.
    A koledzy budujący domy to fachmany jak murarze.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 12-10-2017 o 19:02
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #55

    Domyślnie

    Możesz uzasadnić dlaczego nie?

  16. #56

    Domyślnie

    Nie twierdzę że nie, tylko że są potrzebne.
    A ich sprawa, czy robią dobrze, czy źle.
    W końcu sami się pobudowali, to sami są bohaterami ... we własnych domach.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał emigrus Zobacz post
    Wtedy przyjedzie pogotowie i naprawi PEN. Tak na poważnie wszystko napisałem co było do napisania.

    EOT
    No nie koniecznie przyjedzie, a co gdy PEN jest za punktem rozgraniczenia wlasności? Emigrus zamotałeś się troszeczkę i dajesz się elpapiotr-owi
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #58

    Domyślnie

    Ich domy ich sprawa. Nie mój interes. Dom sąsiada to pół biedy, ale ten nowy dom to ktoś to musiał odebrać... Jak widać da się odebrać.

    Jeszcze raz, uziom jest potrzebny. Niektórzy go nie mają i mieć nie będą. Być może do czasu, aż brak uziomu się zemści.

  19. #59

    Domyślnie

    No nareszcie !!
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #60

    Domyślnie

    Co nareszcie? Że do poprawnej pracy TN-C nie są potrzebne żadne uziomy robocze w miejscu przyłącza? Potwierdzam . Inną kwestią jest, jakie będą konsekwencje braku uziomu przy przerwaniu PEN. Obligatoryjnie to musi być zrobiony podział PEN i zasilenie instalacji odbiorczej w układzie TN-C-S.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony