dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 73

Temat: Fotowoltaika

  1. #41
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał janio32 Zobacz post
    Podane mam tak :
    zapotrzebowanie na ciepło
    EA: 327.2 MJ (m2/rok)
    EA: 90.9 kWh(m2/rok)
    EV: 127.8 MJ (m2/rok)
    EV: 35.5 kWh (m2/rok)
    Projektowa strata ciepła przez przenikanie 6810 W
    Ev nie na m3?
    Wychodzi ok 3kW strat na wentylację... Masz w projekcie grawitacyjną?

    Ale bardzo z grubsza licząc, potrzebujesz z 10 kWh na ogrzewanie. Jak dobrze dopilnujesz pod tym względem w czasie budowy może trochę mniej, bardziej prawdopodobne, że robiąc na skróty ekipy jeszcze trochę to pogorszą.

    Na podczerwień to są żarówki czy promienniki. Maty to ściema, bo podczerwień to światło. Fakt, że niewidzialne, ale co do zasady nie przechodzi przez materiały, przez które nie przechodzi światło widzialne (z drobnymi wyjątkami, jak np filtry fotograficzne które nie przepuszczają światła widzialnego a przepuszczają podczerwień). Więc mata przykryta płytkami, panelami czy tynkiem ogrzewa te materiały i dopiero one oddają do pomieszczenia ciepło i promieniowanie podczerwone - niezależnie jak zostały ogrzane.
    IMO nie ma sensu przepłacać na bajer marketingowy w postaci podczerwieni emitowanej przez coś, co jest przykryte. A przykryć warto i to sporą masą wylewki, żeby akumulować ciepło co pozwoli grzać wtedy, kiedy jest tanio a nie wtedy, kiedy potrzebujesz ciepła.

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;7541929]Ev nie na m3?
    Wychodzi ok 3kW strat na wentylację... Masz w projekcie grawitacyjną?

    Tak pomyliłem się przy pisaniu EV3
    Wentylacja grawitacyjna. o rekuperacji nie myślę bo chyba szkoda kasy na ten system
    Zadzwonię do przedstawiciela Elektry i pogadam na temat kabli lub mat grzejnych

  3. #43

    Domyślnie

    Nie wiem czy szkoda, a ile masz kominów wentylacyjnych u siebie? Ten koszt wraz z robocizną odejdzie Ci przy WM, w zamian masz mniejsze straty zimą i brak potrzeby kiszenia się w tym okresie.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał janio32 Zobacz post
    Wentylacja grawitacyjna. o rekuperacji nie myślę bo chyba szkoda kasy na ten system
    Wentylacją grawitacyjną wypuścisz grzejąc prądem z 1000zł rocznie. Z dobrym rekuperatorem góra 10% tego. Ale ważniejsze IMO, to że wentylacja działa kiedy Ty chcesz i tak jak Ty chcesz, a nie jak natura i konstrukcja pozwala. No i nie dmucha zimnym powietrzem po plecach.

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Nie wiem czy szkoda, a ile masz kominów wentylacyjnych u siebie? Ten koszt wraz z robocizną odejdzie Ci przy WM, w zamian masz mniejsze straty zimą i brak potrzeby kiszenia się w tym okresie.
    O ile dobrze policzyłem to szybów jest 10.
    Co do rekuperacji,rozmawiałem z siostrą która pracuje w pracowni architektonicznej i rozmawiała z gościem co sprzedaje rekuperację i twierdzi,że to jest przerost formy nad treścią i on by tego nie zakładał twierdząc,że to zbędne wydanie kasy którą można przeznaczyć na ocieplenie lub okna.

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wentylacją grawitacyjną wypuścisz grzejąc prądem z 1000zł rocznie. Z dobrym rekuperatorem góra 10% tego. Ale ważniejsze IMO, to że wentylacja działa kiedy Ty chcesz i tak jak Ty chcesz, a nie jak natura i konstrukcja pozwala. No i nie dmucha zimnym powietrzem po plecach.
    Czy takie dmuchanie jest odczuwalne skoro otwory są blisko sufitu?

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał janio32 Zobacz post
    Czy takie dmuchanie jest odczuwalne skoro otwory są blisko sufitu?
    Przy grawitacyjnej odczuwam i bardzo mi to przeszkadza. To był ważniejszy czynnik niż oszczędności $ gdy wybierałem wentylację.

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy grawitacyjnej odczuwam i bardzo mi to przeszkadza. To był ważniejszy czynnik niż oszczędności $ gdy wybierałem wentylację.
    Expertem w tej dziedzinie nie jestem ale moje spostrzeżenie jest takie:
    chałupa będzie stała ok 100m od lasu i wlot świerzego powietrza w/g mnie jest wskazany gdybym mieszkał w centrum miasta gdzie wlatywały by mi spaliny owszem zgodzę się z taka wentylacją

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał janio32 Zobacz post
    Expertem w tej dziedzinie nie jestem ale moje spostrzeżenie jest takie:
    chałupa będzie stała ok 100m od lasu i wlot świerzego powietrza w/g mnie jest wskazany gdybym mieszkał w centrum miasta gdzie wlatywały by mi spaliny owszem zgodzę się z taka wentylacją
    To nie planujesz w ogóle wentylacji? Nie możesz - przepisy tego wymagają.

    3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

    Innymi słowy - przy grawitacyjnej kominami wyciągane jest zużyte powietrze, a zimne wpada przez nieszczelne (obowiązkowo nieszczelne) okna czy inne dziury w ścianach.

    A czystość powietrza zimą po wioskach jest często gorsza, niż w miastach (no, może poza Krakowem, któremu nic nie dorówna).

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    janio32

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Szydłowiec
    Kod pocztowy
    26-500
    Posty
    35

    Domyślnie

    Wentylacja będzie taka jaka zaprojektował projektant, jak na razie nie będę inwestował w rekuperacje,
    jedynie co to w trakcie budowy mogę poprowadzić orurowanie pod wylewką i być w przyszłości gotowy do zakupu urządzenia.
    Bardziej interesują mnie wypowiedzi odnośnie PV i ogrzewania po przez maty jak i co czy taka instalacja zapewni mi ogrzanie domu.
    Skłonny jestem jechać w drygi koniec polski do użytkownika takiego ogrzewania

  11. #51

    Domyślnie

    Dokładnie, pisałeś, że sporo tych kominów. WM to brak potrzeby płacenia za ich wykonanie. Rzeczywista różnica między WG a WM wcale nie jest taka wysoka, żeby rezygnować z dobrej wentylacji. Ja jestem bardzo zadowolony z niej. Chcę przewietrzyć to włączam trzeci bieg. Nie muszę zimą otwierać okna i wypuszczać ciepła, ale jak ktoś lubi to może to zrobić

    Co do PV to w jednym wątku dokonałem obliczenia opłacalności:
    https://drive.google.com/file/d/0BxH...BDbU1RUDg/view

    Aha, uwzględniam tutaj tylko taryfę G11, mogę dorobić G12, ale wtedy opłacalność odsunie się pewnie w czasie do 20 lat i więcej Jednym słowem, chciałem montować, ale chłodna kalkulacja pokazuje, że na tą chwilę nie warto. W dodatku prawo mamy bardzo niepewne.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał janio32 Zobacz post
    Wentylacja będzie taka jaka zaprojektował projektant
    a kiedy on to projektował czy projektował uczciwie, skoro masz wentylację grawitacyjną? Do uzyskania pozwolenia na budowę trzeba mieć odpowiedni współczynnik Ep, o co jest trochę trudniej bez odzysku ciepła z wentylacji. albo więc masz stare pozwolenie na budowę, albo projektant poleciał w kulki przy obliczeniach zapotrzebowania Twojego domu na ciepło.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Witam!
    Przy ogrzewaniu podłogowym warto się zastanowić, czy zamiast mat, lub drutów nie dać c.o. Piecyk elektryczny c.o. np Kospel ma tę zaletę, że zajmuje mało miejsca (porównywalną z rozdzielnicą elektryczną 3x12 natynkową), stosunkowo tani oraz łatwo nim sterować.
    Inną zaletą jest to, że "w razie czego" można w c.o. podpiąć piec gazowy.
    Jak na razie to w OZE mamy dynamicznie zmieniające się prawo (patrz wiatraki).
    Nie wiadomo, czy jakaś ważna Osoba w państwie decydująca o sposobach pozyskiwania energii nie nie będzie miała kolejnego snu, w którym 7 cienkowarstwowych paneli zje 7 tłustych monochromatycznych. Stąd zgodnie z sennikiem egipskim jedynym racjonalnym wyjściem będzie wykopać jeszcze większą dziurę w ziemi by pozyskiwać węgiel.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Witam!
    Przy ogrzewaniu podłogowym warto się zastanowić, czy zamiast mat, lub drutów nie dać c.o. Piecyk elektryczny c.o. np Kospel ma tę zaletę, że zajmuje mało miejsca (porównywalną z rozdzielnicą elektryczną 3x12 natynkową), stosunkowo tani oraz łatwo nim sterować.
    Inną zaletą jest to, że "w razie czego" można w c.o. podpiąć piec gazowy.
    Jak na razie to w OZE mamy dynamicznie zmieniające się prawo (patrz wiatraki).
    Nie wiadomo, czy jakaś ważna Osoba w państwie decydująca o sposobach pozyskiwania energii nie nie będzie miała kolejnego snu, w którym 7 cienkowarstwowych paneli zje 7 tłustych monochromatycznych. Stąd zgodnie z sennikiem egipskim jedynym racjonalnym wyjściem będzie wykopać jeszcze większą dziurę w ziemi by pozyskiwać węgiel.
    Bzdury. Ten Kospel to gówno. Grzeje z COP 1, a głupia pompa ciepła osiągnie np. 3 i ogrzewanie będzie trzy razy tańsze. Nie kupujcie tego Kospela!
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Bzdury. Ten Kospel to gówno. Grzeje z COP 1, a głupia pompa ciepła osiągnie np. 3 i ogrzewanie będzie trzy razy tańsze. Nie kupujcie tego Kospela!
    Sprawdź jakie rozwiązanie preferuje autor tematu, a potem krytykuj.
    To, że pompa ciepła może mieć cop 3, a nawet większy wszyscy wiedzą. Zapewne w salonie, a może i w innych pomieszczeniach @Janio32 założy klimę (z pewnością porządny inwerter) i będzie wiedział kiedy z niej korzystać. Mając zamiast mat (też COP 1) piec elektryczny będzie miał większe pole manewru. Również gaz i P.C.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam,
    Nawiązując do tematu wątku, chciałbym poinformować, że firma Viessmann przygotowała promocyjną ofertę na instalację fotowoltaiczną pod klucz.
    Zestawy fotowoltaiczne zawierają wszystkie składniki, niezbędne do wykonania instalacji fotowoltaicznej.

    Co zyskujesz?
    -
    Gwarancja ceny zestawu wraz z montażem
    -10 lat gwarancji na panele fotowoltaiczne
    -Oszczędzasz do 16 500 zł z każdego kW zainstalowanej instalacji

    Promocyjne ceny brutto pakietów fotowoltaicznych wraz z montażem zawierają:
    -Profesjonalne doradztwo
    -Montaż instalacji fotowoltaicznej
    -Opieka serwisowa
    -Panele fotowoltaiczne wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym

    Kalkulator i więcej informacji na temat promocji znajdziecie TUTAJ!
    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał carlos68 Zobacz post
    Promocja dla vismanna, jak ktoś się zdecyduje
    Witam, możesz rozwinąć swoją myśl?
    Co masz na myśli?
    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam, możesz rozwinąć swoją myśl?
    Co masz na myśli?
    Pozdrawiam!
    @carlos68 napisał:"Promocja dla vismanna, jak ktoś się zdecyduje".

    Z promocji wynika, że instalacja "M", czyli 4,16 kW może się zwrócić dopiero w 11-tym roku użytkowania. Nie mnie rozstrzygać, co @carlos ma przeciwko promocji, ale "Oszczędzasz do 16 500 zł z każdego kW zainstalowanej instalacji" - dla takiej instalacji nie jest możliwe do osiągnięcia nawet w ciągu 25 lat. Dalej brak skali.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    @carlos68 napisał:"Promocja dla vismanna, jak ktoś się zdecyduje".

    Z promocji wynika, że instalacja "M", czyli 4,16 kW może się zwrócić dopiero w 11-tym roku użytkowania. Nie mnie rozstrzygać, co @carlos ma przeciwko promocji, ale "Oszczędzasz do 16 500 zł z każdego kW zainstalowanej instalacji" - dla takiej instalacji nie jest możliwe do osiągnięcia nawet w ciągu 25 lat. Dalej brak skali.
    Witam,
    Dziękuję za odpowiedź!
    Będę interweniował w tej sprawie.
    Dalej jednak czekam na odpowiedz od carlosa

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #60
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @carlos68, to że Konsultant się pomylił z tymi 16500 oszczędności za każdy 1 kW to oczywiste. Co do promocji - firma Wiessmann nie jest firmą "garażową" i może mieć wyższe ceny. od konkurencji. Nie znaczy, że nie znajdzie amatorów na swoje produkty.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony