dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 126
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Ja także na bloczkach betonowych mam położoną grubą folię/ gumę basenową, czarną, potem 3 rzędy cegiełek pełnych a potem jeszcze raz ta folia.
    Na chudziak kładłam tę gumę i łączyłam ją z wyższą warstwą na zakład przesuwając ją pod rurkami w otulinach.
    Nie wiadomo do końca jak styropian zareaguje z mazidłami, jest tylko przebadane, że otuliny bez warstwy ochronnej degradują się z materiałami cem-wap.
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^ Styropian nie reaguje z mazidłami , te mazidła czyli masy KMB są bezrozpuszczalnikowe

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Podłaczę się pod temat, bo pytanie mam podobne. W projekcie mam hydroizalcję pozioma chudziaka i fundamentów zrobiona dysperbitem (2x dysperbit), do tego przewidziana jest gadź cementowa (dla wyrównania jak mniemam). Wygalda to tak:

    (od góry w dół)

    2 x dysperbit na podkładzie gruntujacym
    gładź cementowa
    blockzi betonowe
    gładź cementowa
    2x dysperbit na podkładzie gruntujacym
    papa podkładadowa zgrzewalna (mam napisane ze na ławach wykonać papę, więc rozumiem, że dysperbit idzie bezpośrednio na papę?)
    ława

    I na chudziaku mam również 2x dysperbit na podkładzie gruntujacym.

    Mam 2 pytania w zwiazku z powyższym.
    1. Oczywiście co myslicie o tym rozwiazaniu? Czy dysperbit zastapić papa? niektórzy twierdza, że jest on słaba izolacja, a znowu folia łatwo sie dziurawi.
    2. Jak sie łaczy w takim przypadku izolacje chudziaka z izolacja scian fundamentowych? Rozumiem, ze pokrywam dysperbitem chudziaka, ide nim po bloczkach ściany fundamentowej pionowo do góry do miejsca gdzie kończy się ściana fundamentowa i łacze z dysperbitem, który jest pomiedzy bloczkami betonowymi i silikatem?. Powstaje swego rodzaju wanna. Czy to to jest ok? Wedle mojej skromnej wciaz wiedzy tak to powinno mniej wiecej wygladac.

    Kable elektryczne i skretki planuje wstępnie puśić przy ścianie na chudziaku w peszlach, ale jak rozumiem, najpierw hydroizolacja, a potem peszle klade po zaizolowaniu, sensu w przyczepianiu ich faktycznie nie widzę.
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 21-10-2017 o 09:44

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    1. Oczywiście co myslicie o tym rozwiazaniu? Czy dysperbit zastapić papa?
    Tak.


    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    2. Jak sie łaczy w takim przypadku izolacje chudziaka z izolacja scian fundamentowych?
    Na ścianę fundamentową dajesz papę przed murowaniem ścian wyżej. Papa ma wystawać - na zewnątrz na grubość izolacji termicznej ściany fundamentowej, a wewnątrz na tyle, żeby bez problemu zgrzać z papą na chudziaku.
    I nie rób wanny. Bo zrobisz spory mostek termiczny do gruntu. Papa na chudziaku i ścianie fundamentowej ma być w jednej płaszczyźnie. Jak zrobisz wannę, to grzejną wylewkę od fundamentu nieocieplonego od wewnątrz będzie oddzielała jedynie pianka dylatacyjna. A i wnętrze domu będzie praktycznie nie odizolowane od fundamentu a grozi to nie tylko utratą $ ale też skraplaniem tam pary wodnej.

    Co do kolejności, to lepiej IMO najpierw zrobić instalacje, a potem kłaść papę. To trochę więcej zabawy przy papie, ale hydraulik i elektryk sporo kuje i jest bardzo duża szansa, że uszkodzą izolację i to w wielu miejscach.

  5. #25
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kazien kurcze dałeś mi do myślenia teraz.
    Może opiszę sytuację trochę bliżej. W projekcie oryginalnym mamy chudziaka na równo z poczatkiem sciany właściwej, ale tylko 12cm ocieplenia podłogi na gruncie i 5cm wylewki. Chcemy to zmienić (a w sumie już jest zmienione - przeprojektowane) na 20 styro i 9cm wylewki, wiec jakby nie patrzeć podłoga robi się grubsza o 12cm. (pod podłogówke) Nie chcieliśmy tracić na wysokości pomieszczeń na parterze, więc architekt zaproponował, że standardowo obniża się chudziaka.
    Czyli co teraz? uważasz, że lepiej się z tego wycofać? Czy na pewno to spowoduje taki mostek? Przecież ściana fundamentowa również jest od zewnatrz ocieplona.

    pozdrawiam,

    edit:
    podkreślę, że nie obniżam dużo, więc chyba tutaj mnie problem nie dotyczy aż tak bardzo?, obniżam aby zmieścić więcej styro, płyta grzejna - jastrych, powinna po zmianach i tak wypaść powyżej linii fundamentu.
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 21-10-2017 o 10:56

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...82%C4%99bieniu

    Ja bym obniżał ścianę fundamentową. Jak nie masz na równo, to trudno szczelnie połączyć izolację przeciwwilgociową. A mostek termiczny tym większy, im większe zagłębienie chudziaka.

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za linka, przeczytałem, muszę pogadać z architektem.
    U mnie niby cała wylewka będzie stykać się już tylko ze ściana, nie fundamentem, więc bardziej martwi mnie to, że faktycznie będzie ciężej z hydroizolacja oraz temat jak zmieścić styropian na progach - wcześniej o tym nie pomyślałem, a to oczywiste że taki problem się pojawia..a zapewne spraw o których 'nie pomyślałem' jest o wiele więcej..jedno jest pewne, przyszły rok nudny nie będzie

  8. #28
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co do kolejności, to lepiej IMO najpierw zrobić instalacje, a potem kłaść papę. To trochę więcej zabawy przy papie, ale hydraulik i elektryk sporo kuje i jest bardzo duża szansa, że uszkodzą izolację i to w wielu miejscach.
    Kaizen, ale wtedy kable beda w peszlach na chudziaku a pod papa, czy nie obawiamy sie tam wilgoci podciaganej z gruntu? z elektryka to by bło nienajlepiej ja wiem, że zaizolowane ale jednak..

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Kaizen, ale wtedy kable beda w peszlach na chudziaku a pod papa, czy nie obawiamy sie tam wilgoci podciaganej z gruntu? z elektryka to by bło nienajlepiej ja wiem, że zaizolowane ale jednak..
    Papę trzeba wsunąć pod peszle. Albo kable puszczać ścianami i sufitem.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Papa ma wystawać - na zewnątrz na grubość izolacji termicznej ściany fundamentowej,
    Dlaczego na grubość ocieplenia? Czyżby xps ocieplający fundament podciągał wodę i przekazywał ją dalej do eps-a?

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nass Zobacz post
    Dlaczego na grubość ocieplenia? Czyżby xps ocieplający fundament podciągał wodę i przekazywał ją dalej do eps-a?
    XPS nie. Ale beton fundamentu tak. I chodzi o to, żeby był zapas - a nie żeby róg fundamentu od rogu ściany nadziemia oddzielały milimetry powietrza, kleju czy zaprawy. I żeby też trudniej było wodzie z deszczu, która dostanie się po odbiciu od gruntu czy opaski na skraj styku EPS z XPS przecisnąć się tym połączeniem.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Panowie wracam z pewnymi przemyśleniami. Zdecydowałam się poświęcić nieco więcej czasu i $ na papę. Chciałbym dać jedną warstwę papy i na nią dwie warstwy folii budowlanej. Wszystkie peszle odkręcę od chudziaka tak aby można było pod nie wsunąć podgrzaną uprzednio papę. Pytanie brzmi jaką papę zastosować by bylo dobrze?. Myślałem o czymś w rodzaju:
    https://www.castorama.pl/produkty/bu...2.html#product
    Pracował ktoś z tym materiałem i będzie w stanie podpowiedzieć czy nada się to na hydroizolacje chudziaka i czy np. nie będzie wydzielać zapachu w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym?. Na warstwie papy będę miał 12cm styro grafitowego EPS 100 030 od Swisspora. W jaką inną sprawdzoną przez Was papę ewentualnie zainwestować by poźniej nie żałować wyboru?. Czy gradacja posypki na papie ma znaczenie dla jej układania?.

    Pytanie kolejne - jako ze na ścianach fundamentowych mam folie PE zamiast papy zastanawiam się nad połączeniem obu materiałów Obawiam się przygrzewać papy na styku z uwagi na to, że folia pewnie się stopi. Czy jakiś lepik na zimno załatwiłby sprawę w takim przypadku?

    I ostatnie pytanie - czym zagruntować beton przez położeniem papy?. Są specjalne grunty jak Icopal Siplasr Primer ale przy ok. 70m2 do zagruntowania to wyjdzie dość spory koszt. Czy gruntował ktoś chudziak pod papę Dysperbitem DN rozrzedzonym w proporcjach 1:1?.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    tylko papa sbs jak juz cos , a primer icopala jest z rozpuszczalnikiem i strasznie smierdzi podczas aplikacji w pomieszczeniu zamknietym , w sobote gruntowalem garaz, to nawet przy otwartej bramie i maseczce ochronnej czułem ten rozpuszczalnik

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    SBS. I welon poliestrowy (elastyczniejszy). klik

  15. #35

    Domyślnie

    Podłączę się pod temat co by było w jednym miejscu. Co prawda miejsce operacji to płyta jednak beż izolacji od spodu, więc prawie to co zwykły fundament.
    Chcę dodatkowo pod papę termozgrzewalną pod ścianami dać jakiś podkład.... Co mógłbym zastosować w tym miejscu. Czy zwykły dysperbit będzie OK, czy np jakiś lepik na zimno lub inny siuwax ?

    Kolejne pytanie czy wypuszczać papę poza obrys płyty na zewnątrz na grubość izolacji czy nie ?? Nie wiem czy później podczas ocieplania ścian i cokołu płyty nie lepiej byłoby zrobić przesunięcie ocieplenia względem łączenia fundamentu ze ściana, aby nie były na jednym poziomie... Tylko co wtedy z zakładem papy...
    Ostatnio edytowane przez _arek_ ; 25-10-2017 o 11:46

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Po kilku dniach przerwy śpieszę donieść, że hydroizolacja z papy podkładowej ICOPAL PYE PV250 S4.0 (Szybki Profil SBS) jest już prawie gotowa. Każdego dnia począwszy od soboty po kilka godzin dziennie walczymy z tematem w dwie osoby. Praca idzie całkiem łatwo, wręcz zadziwiająco łatwo biorąć pod uwagę fakt że paplnik gazowy trzymałem pierwszy raz w rękach. Mimo to jak widać nawet kompletny laik w tym temacie może sobie z nim poradzić. Podłoże pod papę zagruntowałem wcześniej dysperbitem również Icopala w roztworze wodnym w proporcji 1:1. Generalnie robota jest dość przyjemna szczególnie teraz gdy na dworze chłodno bo można sie przy okazji ogrzać od palnika i gorącej papy
    Ostatnio edytowane przez sagemini ; 31-10-2017 o 08:35

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    Po kilku dniach przerwy śpieszę donieść, że hydroizolacja z papy podkładowej ICOPAL PYE PV250 S4.0 (Szybki Profil SBS) jest już prawie gotowa. Każdego dnia począwszy od soboty po kilka godzin dziennie walczymy z tematem w dwie osoby. Praca idzie całkiem łatwo, wręcz zadziwiająco łatwo biorąć pod uwagę fakt że paplnik gazowy trzymałem pierwszy raz w rękach. Mimo to jak widać nawet kompletny laik w tym temacie może sobie z nim poradzić. Podłoże pod papę zagruntowałem wcześniej dysperbitem również Icopala w roztworze wodnym w proporcji 1:1. Generalnie robota jest dość przyjemna szczególnie teraz gdy na dworze chłodno bo można sie przy okazji ogrzać od palnika i gorącej papy
    a jak ta papa się układa? sztywna jest?

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Na papie będą szły instalacje bezpośrednio?

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Ogólnie przy obecnych temperaturach zewnętrznych papa wewnątrz nieogrzewanego domu staje się dość sztywna. Po podgrzaniu palnikiem mięknie i jest bardzo plastyczna. Naprawdę pod tym względem nie ma się czego obawiać. U mnie było nieco trudniej ponieważ miałem wcześniej wykonaną już elektrykę i większość wiązek jest niestety puszczona po chudziaku.Wszystkie peszle dodatkowo były mocowane kotwami do betonu. Miałem z tym troche zabawy ale udało mi się wszystkie te kable podnieść i podłożyć podgrzaną wcześniej papę pod nie. Podgrzana papa ładnie łapała do zagrundowanego wcześniej podłoża i wcześniejszych pasów papy. Tam gdzie nie złapała pomagalem sobie opalarką zgrzewając łączenia punktowo. Ogólnie wyszło bardzo dobrze, wręcz niespodziewanie dobrze . Obecnie na papie będą szły już pozostałe instalacje tj. hydraulika i odkurzacz centralny. Oczywiście będzie jeszcze folia budowalana i tutaj zastanawiam się czy dać ją pod instalacje (w takim przypadku pewnie zostaną z niej strzępy zanim hydraulik dokończy robotę) czy też dać folię po instalacjach a przed wyłożeniem styropianu.

  20. #40
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Przypilnuj, żeby rurki z cwu były puszczone nie na papie ale w środku warstwy styropianu. Pytanie tylko czy hydraulik będzie chciał to robić - u mnie chcieli ewentualnie założyć "dobrą" otulinę - całe 9mm

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony