dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    krzywas

    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Posty
    1

    Domyślnie

    Mam peoblem zamówiłem piec co. na węgiel robiony przez ślusarza ,piec jest prosty i nie ma żadnej automatyki.
    W domu położyłem ogrzewanie podłogowe i rury do grzejników i wszystko w EKO-Plastiku .
    Problem jest , jak zapobiec przekroczeniu temperatury 80 stopni
    rozwiązanie musi być pewne i nie drogie proszę o wszelkie sugestje na ten temat.

  2. #2

    Domyślnie

    piec węglowy i ogrzewanie podłogowe to duże wyzwanie , w zasadzie to powinieneś mieć obieg podłogowy z mieszaczem ( najlepiej jakby mieszacz był sterowany regulatorem podłogowym ) , druga pompka ma kaloryfery , natomiast żeby zabezpieczyć się przed wzrostem temperatury dodatkowo powinien byc obieg bezpośrednio ( z pominięciem pomp obiegowych ) do zasobnika CWU , ja mam cos w tym rodzaju , ale generalnie trudo będzie ci znaleźć odpowiedni sterownik ( sterowniki )
    Piotrek

  3. #3

    Domyślnie

    Jeżeli masz kocioł robiony, bez żadnej automatyki i w dodatku na paliwo stałe, to utrzymanie niskiej temperatury wody będzie prawie niemożliwe. Według mnie taki kocioł nadaje się jedynie do instalacji otwartych z dużą bezwładnością cieplną. Poza tym nie powinieneś stosować żadnych zaworów termostatycznych. W przypadku ich zadziałania nie ma możliwości szybkiego zminiejszenia mocy kotła. Wrzucenie kilku łopat paliwa wraz z zadziałaniem zaworów automatycznych może się skończyć zagotowaniem instalacji. Reasumując: ogrzewania podłogowe w twoim przypadku powinno być jedynie małym uzupełnieniem do systemu konwencjonalnego( mam na myśli grzejniki - kaloryfery, oczywiście po zastosowaniu mieszacza.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Wg PN-91/B-02413 kotły na paliwo stałe mają zastosowanie do zasilania instalacji ogrzewań wodnych, grawitacyjnych i pompowych systemu otwartego (połączonych z atmosferą), w których temperatura wody na zasilaniu nie przekracza 100°C, ciśnienie robocze nie jest większe niż ciśnienie dopuszczalne dla stosowanych urządzeń i elementów instalacji, w których woda instalacyjna służy wyłącznie do celów grzewczych. Praktycznie temperatura wody zasilającej nie powinna przekraczać 95°C, a ciśnienie panujące wewnątrz 2 bar.
    Przeponowe naczynia wzbiorcze są przeznaczone dla układów zamkniętych - nie połączonych z atmosferą. Warunki stosowania tych naczyń objęte są normą PN-B-02414.
    Przeznaczone są do instalacji ogrzewań wodnych grawitacyjnych i pompowych, w których źródłem ciepła są: wymiennik ciepła albo kocioł opalany paliwem ciekłym, gazowym lub zasilany energią elektryczną. Woda w instalacji powinna mieć temperaturę nie przekraczającą 100°C i nie powinna być pobierana z instalacji.
    Kotły na paliwa stałe, w normalnym wykonaniu, nie są wyposażone w urządzenia zabezpieczające przed wzrostem temperatury wody w nich powyżej 100°C.
    Kotły pracujące w układzie zamkniętym wymagają dopuszczenia Urzędu Dozoru Technicznego. Kotły zaś na paliwa stałe nie są urządzeniami ciśnieniowymi, nie podlegają więc UDT.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    17 kwietnia 2002 roku ukazała się norma PN-EN 303-5 „Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300 kW. Określenia, wymagania, badania i oznaczenia”. Norma jest kalką normy europejskiej EN 303.5:1999 IDT. Norma ta dotyczy kotłów grzewczych przeznaczonych do systemów centralnego ogrzewania, w których nośnikiem ciepła jest woda o temperaturze do 100°C, pracujących z maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniem do 6 bar. Aby kocioł na paliwo stałe mógł pracować w układzie zamkniętym musi być wyposażony w odpowiednie urządzenia zabezpieczające przed wzrostem temperatury wody powyżej 100°C na wyjściu z kotła. Norma, jako rozwiązanie proponuje, zastosowanie wbudowanego lub dobudowanego podgrzewacza wody (pojemnościowego lub przepływowego).
    Norma PN-EN 303-5 wyróżnia trzy zakresy wyposażenia kotła w urządzenia zabezpieczające:
    a) w przypadku systemu spalania paliwa umożliwiającego szybkie wyłączenie, w:
    • regulator temperatury,
    • ogranicznik temperatury bezpieczeństwa.
    b) w przypadku systemu spalania paliwa umożliwiającego tylko częściowe wyłączenie (np. kotły z rusztem mechanicznym lub automatycznym zasilaniu paliwem, w których w chwili „stanu zagrożenia” warstwa żaru na ruszcie jest ograniczona), w:
    • regulator temperatury,
    • ogranicznik temperatury bezpieczeństwa,
    • niezawodne urządzenie do odprowadzania nadmiaru mocy szczątkowej, skumulowanej w warstwie żaru pozostającego na ruszcie kotła w chwili „stanu zagrożenia”,
    c) w przypadku, gdy system spalania paliwa nie jest wyłączalny (np. kocioł stałopalny z rusztem stałym), a nominalna moc cieplna kotła nie przekracza 100 kW, w:
    • regulator temperatury,
    • niezawodne urządzenie do odprowadzania możliwie maksymalnej mocy cieplnej, w przypadku powstania „stanu zagrożenia”.
    Wg nowej normy urządzenie do odprowadzania nadmiaru mocy cieplnej powinno zapewniać, że maksymalna temperatura wody w kotle nie przekroczy 110°C. Do tego celu może być stosowane cieplne zabezpieczenie wypływu (zawór termostatyczny) z wymiennikiem ciepła wbudowanym w kocioł. Stosować można zarówno przepływowe, jak i pojemnościowe podgrzewacze, które powinny być tak zbudowane, aby ciepło z kotła mogło być odprowadzane bez dodatkowych urządzeń pomocniczych i bez zasilania energią z obcego źródła. W przypadku zastosowania trwale zabudowanego w kotle przepływowego podgrzewacza wody, nie może być on wykorzystywany, jako podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, lecz jedynie, jako zabezpieczający wymiennik ciepła.
    Czynnikiem chłodzącym może być woda zimna.
    Dodatkowe wymagania normy PN-EN 303-5 dotyczą materiałów, grubości ścianek, połączeń spawanych, wyposażenia, dokumentacji konstrukcyjnej oraz organizacji kontroli i jakości produkcji. Wymagania te są, w przybliżeniu, zgodne z wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego.
    Polecam artykuł w Polskim Instalatorze 10/2002 Kotły na paliwa stałe, a rodzaj zabezpieczenia instalacji c.o. – autorzy: Jerzy Drążkiewicz, Krzysztof Zygadlewicz*.

  6. #6

    Domyślnie

    Przeczytalam uwaznie co napisal SANPIRO. Widze, ze jestes dobrze
    zorientowany. Podziwiam i mam pytanko.
    Czy moge poprosic aby pan instalator nie we wszystkich kaloryferach zamontowal termostaty?
    Mam piec weglowy z automatycznym podajnikiem wegla firmy HEF.
    Poniewaz jestem zmarzluchem, w lazience oraz moim pokoju do pracy
    chcialabym zawsze miec maksymalna temperature. Zalozenie termostatu powoduje obnizenie mocy grzejnika (wyczytalam w MURATORZE). Natomiast moj pan instalator twierdzi, ze mu "popsuje" cala instalacje jak nie zalozy wszedzie termostatow??!! Ponadto, nie mam pewnosci, czy grzejniki typu
    PURMO V22 najlepiej nadaja sie do instalacji otwartej z moim kotlem. Mozesz cos tu podpowiedziec, prosze?
    Pozdrawiam. Miska

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    On 2003-02-28 14:58, miska wrote:
    Czy moge poprosic aby pan instalator nie we wszystkich kaloryferach zamontowal termostaty?
    Zawór termostatyczny spełnia w instalacji grzewczej podwójną rolę: stanowi opór hydrauliczny, kryzując grzejnik oraz współpracując z głowicą termostatyczną reguluje dopływ czynnika grzewczego do grzejnika tak, aby utrzymać stałą zadaną temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu.

    Regulacja stała (zwana też regulają wstępną) obiegu grzejnika pozwala równomiernie rozprowadzać czynnik grzewczy nawet wtedy, gdy do tego samego pionu podłączone są grzejniki o znacznie różniącym się zapotrzebowaniu ciepła.

    Współpraca z głowicą termostatyczną charakteryzuje się takim dławieniem przepływu, aby do grzejnika dopływała odpowiednia ilość czynnika wynikająca z chwilowego zapotrzebowania.

    Tyle wstępu. Na Twoje pytanie mogę odpowiedzieć, że nie ma konieczności aby wszystkie grzejniki były wyposażone w zawory termostatyczne. Jednak należy zapewnić aby była dokonana właściwa regulacja wstępna instalacji centralnego ogrzewania. Przed grzejnikami nie wyposażonymi w zawory termostatyczne powinny być zamontowane zawory z podwójną regulacją względnie zamontowane odpowiednio dobrane kryzy. Chcę tu zwrócić uwagę, że samo zamontowanie zaworów termostatyczny przed wszystkimi grzejnikami nie zapewnia równomiernego rozprowadzenia czynnika grzewczego. Jak wcześniej wspomniałem w celu równomiernego rozprowadzenia czynnika dokonuje się właściwie dobranych nastaw wstępnych przy zaworach lub montuje się kryzy.

    Myślę jednak, że niepotrzebnie obawiasz się, że zawory termostatyczne uniemożliwią Ci utrzymanie wysokiej temperatury w pomieszczeniu.Temperatura w pomieszczeniu zależy od tego w jakiej pozycji ustawisz głowicę termostatyczną. Przy całkowitym otwarciu osiągniesz temperaturę maksymalną.


    <font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2003-03-07 11:20 ]</font>

  8. #8
    Guest

    Domyślnie

    W jaki sposób można wyeliminować działanie głowicy termostatycznej przy zaworze grzejnikowym?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    sanipro

    Zarejestrowany
    Dec 2001
    Posty
    784

    Domyślnie

    Jeżeli nastawa głowicy termostatycznej na najwyższy stopień (na całkowite otwarcie) nie wystarcza, można zdemontować głowicę (pamiętając o konieczności dokonania nastawy wstępnej zaworu).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony