dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1

    Domyślnie wylany chudziak pod ławy a deszcz

    Witam
    W tym tygodniu wykopali mi wykop pod łady (lane w gruncie) i wylali chudziaka, niestety od dzisiaj leje deszcz i ma lać do jutra
    Grunt to glina
    Proszę o poradę: czy deszcz spowoduje namoknięcie ścian wykopu uniemożliwiając lanie ław bez poprawek.

  2. #2

    Domyślnie

    Ławy należy zawsze lać w szalunkach. "Fachowcy" idą na łatwiznę kosztem Twojego domu i kosztem zbrojenia w ławach, które będzie rdzewieć.
    Niedawno wkleiłem tu zdjęcia ław wylewanych w glinie.
    Pod ławą powinien być chudziak, a na nim hydroizolacja.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Pod ławą powinien być chudziak, a na nim hydroizolacja.
    Jakieś nowinki tu czytam. Jaki jest sens hydroizolacji pomiędzy ławą a chudziakiem pod ławami?! Natomiast ławy można wylewać do gruntu, jak wykop jest stabilny, ale żeby beton nie tracił wody można wykop wyłożyć folią.
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 23-10-2017 o 13:07
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  4. #4

    Domyślnie

    Folią wtedy gdy nie masz bednarki ułożonej w ławie , bo ta niestety pogarsza parametry uziomu. Hydroizolacja między chudziakiem (podbudową) a ławą nie ma sensu, dopiero pomiędzy ławą a ścianą z bloczka ma zastosowanie jako warstwa poślizgowa i warstwa startowa hydroizolacji.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    Też bym wolał to robić w szalunku ale dopłata (chyba, żeby mnie zniechęcić) zwaliła mnie z nóg, zresztą dużo budujących leje ławy w gruncie

    Na ławy będzie prawdopodobnie b25 w8 ale pytanie o te obsypane ściany wykopu, kierownik mówi, że jak jest chudziak to nic się nie dzieje - najważniejsze, że grunt pod ławą się nie uplastycznił - ale niektóre ściany wykopu poobsypywały się strasznie i są bardzo plastyczne (glina) - czy taka sytuacja jak opisałem czyli reasumując

    wykop po 2 dniach deszczu (poobrywane ściany) ale chudziak na dnie wykopu deskfalifikuje wylewanie ławy, majster mówi, że błoto zbiorą, wodę wypompują ale.... no właśnie ale. .. czy poza wiekszą ilością betonu - bo większa dziura nic się ławie nie stanie


    Dziękuje za wszelkie podpowiedzi

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotrek0m Zobacz post
    Jakieś nowinki tu czytam. Jaki jest sens hydroizolacji pomiędzy ławą a chudziakiem pod ławami?!
    No to dobrze, że poznajesz "nowinki". Możesz mi napisać jak wykonasz prawidłowo hydroizolację przy rdzeniach wystających z ław?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał drozduu Zobacz post
    Też bym wolał to robić w szalunku ale dopłata (chyba, żeby mnie zniechęcić) zwaliła mnie z nóg, zresztą dużo budujących leje ławy w gruncie
    Pewnie zdecydowana większość tak leje, bo taniej, ale ja na pewno tak nie zrobię.
    Możesz napisać ile sobie zaśpiewali za szalunek ław? Ile metrów mają te ławy?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    e_gregor

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław, Oleśniczka
    Kod pocztowy
    51-314
    Posty
    521

    Domyślnie

    A co da lanie ław w szalunek? Pytam serio. Na pewno będą ładniejsze... 1m zakopane pod ziemią. Kiedyś domy budowano na luźnych kamieniach i stoją. Teraz nawet parterówki mają solidne zbrojone ławy zalewane betonem towarowym. A że troche krzywo będzie, miejscami szerzej? Ważne, żeby zbrojenie nie leżało na dnie wykopu tylko na solidnych podkładkach.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Cytat Napisał drozduu Zobacz post
    T
    Na ławy będzie prawdopodobnie b25 w8 ale pytanie o te obsypane ściany wykopu, kierownik mówi, że jak jest chudziak to nic się nie dzieje - najważniejsze, że grunt pod ławą się nie uplastycznił - a

    Kierownik mądrzej mówi niż wielu amatorów forumowiczów. Zagrożeniem dla ław jest plastyczne podłoże które podczas wylewania miesza się z betonem. Wytrzymałość betonu nie będzie właściwa, będzie to nie ława betonowa, ale ława z mieszanki betonowo błotnej i zasadniczo chodzi o to, żeby tego unikać. W miejscach gdzie się obsypuje wykop można zrobić kawałek szalunku, żeby osłonić to miejsce, żeby ziemia nie osypywała się do lanego betonu. Betonu może być więcej, może być szerzej, byleby rdzeń zbrojenia miał otulinę i był tam gdzie potrzeba. Szalowanie nie jest niezbędne.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Pewnie zdecydowana większość tak leje, bo taniej, ale ja na pewno tak nie zrobię.
    Możesz napisać ile sobie zaśpiewali za szalunek ław? Ile metrów mają te ławy?
    Nie przejmuj się, Ty chcesz mieć naprawdę bardzo dobrze zrobione, wiekszość w naszym kraju to "paproki" które lubią mieć bylejak, ale to szczegół.
    Danie izolacji na chudziaka napewno wydłuzy trwałość fundamentu. A ławy lane w szalunkach da sie potem dobrze zaizolować, wylane w gruncie nawt jak da sie folie PE to boki napewno nie sa zaizolowane. Musialaby byc specjalna folia która łączy sie z betonem podczas wylewania, wtedy jak najbardziej mozna by lac w gruncie. Ale to sa takie zalozenia ze sie wszystko robi bardzo dobrze -> rzeczywistości jest inna, jak najtaniej ....

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Możesz mi napisać jak wykonasz prawidłowo hydroizolację przy rdzeniach wystających z ław?
    Robisz nacięcia przez które przepuszczasz pręty i przygrzewasz papę. W którymś odcinku Łukasz prowadzący kanał Dom za 150 tysięcy na YT łopatologicznie (jak wszystko u niego) pokazywał.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Lepiej dać szlam cementowy, przynajmniej jest lepiej kompatybilny z betonem

  13. #13

    Domyślnie

    o do izolacji łąw w miejscu trzpieni i słupów albo papa z otworami a i są chyba jakies specjalne mazidła w to miejsce - gdzieś widziałem taki filmik


    Chciałem robić papę na chudziaku ale z drugiej strony przecież ściany ławy będą lane w gruncie więc nie ma szans ich zaizolować więc chyba izolacja samego spodu ławy mija się z celem
    Kierownik doradza dla spokojności beton w8 - wiadomo, że nie wodoszczelny ale....

    docelowo chce zrobić drenaż przy ławach, działka ma też dreny melioracyjny

    Jutro rano mają wypompować całą wodę (ok 5cm na chudziaku) i zebrać

    Pytanie tylko - wilgotne ściany nie psują czegoś - wiem - obawa że się obsuną przy laniu ław - jak to znielować żeby mieć pewność że sie nie obsuną - zbierać dużo też średnio

  14. #14

    Domyślnie

    Na rdzeniach papy nie powinno sie dawać. Rdzeń to rodzaj słupa, przecież nie po to sie daje zbrojenie w rdzeniu aby potem słup nie stał stabilnie tylko na warstwie 4 mm elastycznej podstawy.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Na rdzeniach papy nie powinno sie dawać. Rdzeń to rodzaj słupa, przecież nie po to sie daje zbrojenie w rdzeniu aby potem słup nie stał stabilnie tylko na warstwie 4 mm elastycznej podstawy.
    A co niestabilnego w przedzieleniu betonu papą? Za to brak tego przedzielenia powoduje, że cała reszta izolacji przeciwwilgociowej idzie w piach, bo woda ma otwartą drogę do góry.

    Tu wspomniany film Łukasza.
    Około 22:25 zaczyna się o hydroizolacji słupa, a pod koniec jest konkretnie i IMO przekonująco wyjaśnione, czemu brak papy tutaj to błąd.

    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-10-2017 o 19:46

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał drozduu Zobacz post
    Kierownik doradza dla spokojności beton w8 - wiadomo, że nie wodoszczelny ale....
    Ten W8 to jako rezerwa, a podstawa to masa hydroizolacyjna.


    Cytat Napisał drozduu Zobacz post
    Chciałem robić papę na chudziaku ale z drugiej strony przecież ściany ławy będą lane w gruncie więc nie ma szans ich zaizolować więc chyba izolacja samego spodu ławy mija się z celem
    M.in. dlatego nie leje się ław w gruncie.
    Porządna robota pokazana na zdjęciu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przejście rury.jpg
Wyświetleń:	185
Rozmiar:	96,8 KB
ID:	399414  

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co niestabilnego w przedzieleniu betonu papą?
    Taka sama różnica jak pomiędzy utwierdzeniem sztywnym a przegubem.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał forgetit Zobacz post
    Taka sama różnica jak pomiędzy utwierdzeniem sztywnym a przegubem.
    To na gruncie też nie można stawiać słupów? Trzeba do litej skały się dokopać? I co z murami - całe stoją zazwyczaj na papie. Czemu stoją stabilnie?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To na gruncie też nie można stawiać słupów? Trzeba do litej skały się dokopać? I co z murami - całe stoją zazwyczaj na papie. Czemu stoją stabilnie?
    Na gruncie nie stawia się słupów, raczej na stopie albo ławie.
    Oczywiście można tarczę porównać do pręta, ale ja za mało wiem żeby to robić.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Nie izoluje się słupów, rdzeni papą. Dlaczego już koledzy napisali. W filmie gość pokazuje i mówi bzdury.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony