dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 12 z 14
Pokaż wyniki od 221 do 240 z 274
  1. #221
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    wally666

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    385

    Domyślnie

    kerad85, a uzywasz podlogi do chlodzenia czy po prostu unikasz przegrzania i to caly sekret Twojego domu?
    --
    Parterowa stodoła pod Warszawą, pow. użytkowa 153m2m wys. 2,7-2,9m, silka 24+20cm grafit 0,031, strop podwieszany i zasypany 45-55cm celulozy 0,037, podłoga 19cm EPS100 0,038. OZC by Asolt ΦHL:6250W (bez CWU) / 41W/m2. Okna 3szybowe, szczelny montaż na taśmach. Pompa grunt on-off Ecopower C9 + CWU Kospel SWPC300, kolektor spiralny 4x200mb PE32, pompa uruchomiona w grudniu 2020, mieszkamy od grudnia 2021.

  2. #222

    Domyślnie

    A co sądzicie o użyciu do chłodzenia nie podłogówki, tylko grzejników podokiennych? Pomijając kwestie estetyki - chyba to przy pompie ciepła jest dość kompromisowe, zarówno do grzania, jak i chłodzenia.

    Mam na myśli grzejniki z wbudowanym wentylatorem - bo zwykłe oczywiście nie nadają się do chłodzenia.
    Ostatnio edytowane przez humidorek ; 03-11-2018 o 17:46

  3. #223

    Domyślnie

    Cytat Napisał wally666 Zobacz post
    kerad85, a uzywasz podlogi do chlodzenia czy po prostu unikasz przegrzania i to caly sekret Twojego domu?
    Jedno i drugie, z tym, że chłodzenie o dziwo nie bardzo było póki co potrzebne. Może sekret w dobrym układzie pomieszczeń, przez co nie muszę wpuszczać ciepła słonecznego bez wprowadzenia dyskomfortu.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  4. #224
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Koledzy spotkałem sie z opinią, że chłodzenie pompa ciepła pw negatywnie wpływa na trwalosc sprezarki. Chodziło konkretnie o mitsubishi zubadan. Wiecie może coś więcej w tej kwestii?

    Pozdrawiam
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  5. #225
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    A podał ktoś konkretny argument jaki to ma konkretnie wpływ na jej trwałość, po za tym, że to rzecz jasna motogodziny.

    Jeśli chodzi o chłodzenie pasywne, to u siebie zastosowaliśmy chłodzenie, ale tylko ścianami plus sufit. Do minimalizacji zysków od słońca służą refleksole.

    Z racji gruntowej pompy używamy tylko Dz do tego celu. Na wejściu glikol przepływa przez chłodnice kanałową thesslagreen 6 rzędową. Potem trafia do wymiennika wpiętego w GZ.
    Sama chłodnica ma za zadanie obniżyć temperaturę by doszło do wykroplenia nadmiaru wilgoci. Przykładowo obniżając do 15 stopni i mając wilgotność na wyjściu 96% po podniesieniu do 24 stopni wilgotność nie powinna przekroczyć 60% w domu. Tego niestety tego lata nie udało się przetestować bo nie miałem jeszcze rekuperatora. Chłodzenie pasywne spisywało się mimo wszystko bardzo dobrze. W domu było przyjemnie chłodno w największe upały - ok 25 stopni - jeszcze bez żadnej izolacji ścian. Nadproża były nagrzane od południa i zachodu do 30 stopni. Nie miałem higrometru, ale sama wilgotność nie powodowała dyskomfortu.

    Po tym lecie będę mógł powiedzieć więcej, ale sama idea przekonała nas najbardziej z dostępnych możliwości chłodzenia. Klimatyzacja rzecz jasna jest zawsze najskuteczniejsza, ale w mieszkaniu używałem jej jako zło konieczne, bo i hałas i suche powietrze przyjemne nie były.

  6. #226
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Nie zgłębiałem dalej tego tematu więc nie wiem czy chodziło o dodatkowy czas pracy czy może o to, że rewersja szkodzi sprężarce. Pompa będzie montowana w domu rodziców, jedyne co mogą zrobić by korzystać z chłodzenia to zamontować w jednym z pokoi klimakonwektor. Podlogowka jest na powrocie więc podejrzewam, że z chłodzenia plaszczyznowego nici.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  7. #227

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Nie zgłębiałem dalej tego tematu więc nie wiem czy chodziło o dodatkowy czas pracy czy może o to, że rewersja szkodzi sprężarce. Pompa będzie montowana w domu rodziców, jedyne co mogą zrobić by korzystać z chłodzenia to zamontować w jednym z pokoi klimakonwektor. Podlogowka jest na powrocie więc podejrzewam, że z chłodzenia plaszczyznowego nici.
    Raczej, ktoś miał na myśli chłodzenie podłogami - to kiepski pomysł.
    Bardzo często słyszę takie teorie od instalatorów, którzy przerzucili się z montażu kotłów na PC.
    Dla nich chłodzenie to abstrakcyjne zagadnienie.
    Aby chłodzić jednym klimakonwektorem, musisz go zamontować na osobnym obiegu i dołożyć do instalacji zasobnik by zwiększyć pojemność instalacji.
    Pojemność w zależności od mocy pompy.
    Jak ktoś myśli o chłodzeniu, to lepiej instalować klimakonwektory - nie muszą być one tej samej marki co źródło ciepła/chłodu.
    Tylko trzeba pamiętać o grawitacyjnym odprowadzeniu skroplin - pompki to zawodne rozwiązanie.

    Rewersyjne pompy ciepła są stworzone do pracy w trybie grzewczym i chłodzącym.
    W trybie chłodzenia PC zużywa się mniej, ze względu na mniejsze obciążenie.

  8. #228
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Ok, dziękuję za odpowiedź. Cała rozmowa z instalatorem sprowadzała się do tego, że bardziej opłacalne jest chłodzenie klimatyzatorem i pewnie trzeba przyznać mu rację, tym bardziej że klimakonwektor jest niewiele tańszy od klimatyzacji a jego plusem jest szybsze nagrzewanie przy niższej TZ. Zastanawia mnie również odczucie tego chłodu w domu, co z wilgotnością przy klimakonwektor ach.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  9. #229

    Domyślnie

    Klimakonwektor, zasilany wodą o temperaturze 7 st C, w taki sam sposób osusza powietrze jak klimatyzator.
    Twój instalator wiedząc, że klimakonwektor miałby być połączony z podłogą wiedział, że nie będzie go można zasilić tak niską temperaturą.
    Przez co efekt chłodzenia, żaden.
    Dlatego kluczowe jest odseparowaniu układu klimakonwektora/-ów - od instalacji płaszczyznowej.

  10. #230
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Ok dzięki za podpowiedź.
    Słoneczna Polana m106a, posadzka niestety 10 cm, ściany 20cm, strop 42 cm, kocioł immergas victrix 12 tt PROPAN, 100% OP, rekuperacja Frapol Onyx 400, PV 3,1 kWp

  11. #231
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Klimakonwektor, zasilany wodą o temperaturze 7 st C, w taki sam sposób osusza powietrze jak klimatyzator.
    Skoro na zasilaniu ma temperaturę znacznie wyższą, niż na wywiewie z klimy to nie może tak samo skutecznie osuszać, jak klima.


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flir_Gree.jpg
Wyświetleń:	626
Rozmiar:	88,7 KB
ID:	439945  

  12. #232
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wymiennik w klimatyzacji będzie miał temperatury bliskie 1-2 stopni i rzecz jasna osuszy bardziej. Przy temperaturze zasilania 7 stopni z wilgotnością też nie byłoby problemu, ale trzeba by robić zdecydowanie większe wymiany powietrza przez wymiennik.

    Coś za coś.

  13. #233

    Domyślnie

    PC P/W też mogą na zasilaniu dać 2 - 3 st.C - tylko po co?
    Wykres H-X potrafisz używać?

    Wiesz, że powietrze można osuszyć rozpylając w nim wodę? - to tak samo użyteczna wiedza w powyższym przypadku, jak te 4 st. różnicy na wymienniku.

  14. #234
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    PC P/W też mogą na zasilaniu dać 2 - 3 st.C - tylko po co?
    Tutaj podają że +5* to minimum na wyjściu z PC. Po drodze jeszcze się ogrzeje i jak 10* będzie miało powietrze na wyjściu z klimakonwektora przy średnim przepływie to będzie sukces.

    A po co? Jak przepuszczasz przez wentylację podobną ilość powietrza, co przez klimatyzator/klimakonwektor, to trzeba je osuszyć tak, żeby po zmieszaniu z nieosuszonym miało komfortową wilgotność. A tymczasem jak schłodzisz do 10* to pozostaje w nim 7,66 g/m3 pary wodnej. Po zmieszaniu pół na pół z powietrzem, co ma 70%@28* z zewnątrz czyli 16,77g/m3 mamy 12,215g/m3 czyli ponad 61%@25* - a zyski bytowe (choćby powietrze, które wydychasz, pranie, gotowowanie itd.) jeszcze tę wilgotność podniosą.
    Im bardziej osuszymy (przez schładzanie) tę część powietrza, która przechodzi przez klimę - tym sprawniejsze osuszanie a sprawności tu latem nigdy za wiele.

  15. #235
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukasz.setlak

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Groblice
    Kod pocztowy
    55-010
    Posty
    5

    Domyślnie

    Posiadam pompę Buderus pw monoblok.
    Dom jest ogrzewany 100% podłogówką. Do tego wykonałem 5 krótkich pętli 3 na górze, dwie na dole i wyprowadziłem je w ścianach. Rury te po całej długości zaizolowałem i podłączyłem do rozdzielaczy od podłogówki. Następnie zainstalowałem wodne klimakonwektory Daikina. Pompa ciepła działa na jednym obiegu. W zimie grzeję podłogówką lub Konwektorami lub na raz jednym i drugim. Na rozdzielaczach zamontowałem elektrozawory tylko na obiegach z podłogówką. Po włączeniu się trybu chłodzenia w PC, za pomocą przekaźnika pompa zamyka obiegi podłogowe, a zmian woda około 5 stopni, jest pompowana tylko do klimakonwektorów. Chłodzenie działa bardzo skutecznie. Co ważne do każdego konwektora doprowadziłem rurką 32mm kanalizację oraz zastosowałem syfony. System ten pozwala spokojnie osiągnąć na poddaszu przy upale 36 stopnie 21 stopni, więcej nie obniżałem bo 21 przy takich upałach powoduje uczucie sporego zimna.

  16. #236

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A po co? Jak przepuszczasz przez wentylację podobną ilość powietrza, co przez klimatyzator/klimakonwektor
    Klimakonwektory mają znacznie lepsze parametry pracy niż klimatyzatory, są przy tym również cichsze - głównie z racji gabarytów.

    5K to w przypadku gdy instalacje robi kotlarz nie mający bladego pojęcia o chłodzeniu.

  17. #237

    Domyślnie

    A co powiecie na taki układ.
    Pompa P-W. Strop monolit i lany skos betonowy na poddaszu (duże masy akumulacyjne).
    Rekuperator na mój metraż potrzebowałbym max 300 ale kupie 400. Nie będe miał zabudowy GK, więc na parterze gdzie się da rurki pex zatopione w tynku na suficie, to samo na poddaszu. Aby poradzić sobie ze zbyt dużą wilgotnością powietrza, wpinam w WM chłodnice taką z 2-2,5 kw. Chłodzenie sufitowe ma o wiele lepszą skuteczność niż podłogówka. Wpuszczam w chłodnice 10-13 stopni. Wylatuje mi około 17-18. Powrót z chłodnicy jest zasileniem chłodzenia sufitowego. Chłodnica niejako wspiera chłodzenie sufitowe, ale jej główną rolą jest wykroplenie nadmiaru wilgoci.

  18. #238

    Domyślnie

    20mm tynku chcesz dawać na sufit?
    W wielu miejscach będzie grubiej, bo nierówności.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  19. #239

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    20mm tynku chcesz dawać na sufit?
    W wielu miejscach będzie grubiej, bo nierówności.
    No i w czym jest problem?

  20. #240

    Domyślnie

    Chłodzę podłogę, mam 100 podlogówkę, daje 18 stopni, dyskomfortu brak, może dlatego że jest drewno na podłodze.
    Generalnie nic to nie daje, nie wiem czy choć stopień się obniżył.
    Do chłodzenia salon z aneksem ok 45m2.
    Co to zrobić?
    1. Chłodnica do reku? Mam Komfovent i jest coś takiego w katalogu ale cena powala ok 7k.
    2. Klimakonwektor? Jaki?
    3. Klima? Czy jest opcja że postawię na poddaszu i kanałem będę dmuchal powietrze czy jednostka musi być w salonie?
    Mam wysoki sufit tylko w salonie więc mogłoby to stać tuż za ścianką i tylko przewiert zrobić, da się tak?

Strona 12 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony