dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 14
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 274
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie Pompa ciepła - chłodzenie

    Dzień dobry,

    Staram się ogarnąć temat chłodzenia za pomocą pompy ciepła. Trochę o tym czytam, i mam spory mętlik w głowie. Mam nadzieję, że ktoś, kto tego używa, będzie mógł się wypowiedzieć i rozwiać moje wątpliwości.

    Z tego co wyczytałem, do chłodzenia lepiej jest zastosować klimakonwektory, a nie podłogówkę. Martwi mnie trochę większy koszt, gdyż sam klimakonwektor kosztuje jakieś 2k PLN, a planuję kupić 4. No ale za komfort się płaci. Zastanawia mnie natomiast jedno. Jeśli na poddaszu w sypialniach miałbym zamontowane klimakonwektory, a na parterze podłogówkę, to jak zapobiec wychłodzeniu podłogi na dole w momencie, gdy pompa będzie pracowała w cyklu passive/active cooling? Podobnie rzecz się ma z łazienką na górze, gdyż tam raczej będzie podłogówka i chciałbym jej nie chłodzić. Jak to najlepiej rozwiązać?

    Chciałbym się również upewnić, bufor CO w przypadku klimakonwektorów jest niezbędny prawda?

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Dzień dobry,

    Staram się ogarnąć temat chłodzenia za pomocą pompy ciepła. Trochę o tym czytam, i mam spory mętlik w głowie. Mam nadzieję, że ktoś, kto tego używa, będzie mógł się wypowiedzieć i rozwiać moje wątpliwości.

    Z tego co wyczytałem, do chłodzenia lepiej jest zastosować klimakonwektory, a nie podłogówkę. Martwi mnie trochę większy koszt, gdyż sam klimakonwektor kosztuje jakieś 2k PLN, a planuję kupić 4. No ale za komfort się płaci. Zastanawia mnie natomiast jedno. Jeśli na poddaszu w sypialniach miałbym zamontowane klimakonwektory, a na parterze podłogówkę, to jak zapobiec wychłodzeniu podłogi na dole w momencie, gdy pompa będzie pracowała w cyklu passive/active cooling? Podobnie rzecz się ma z łazienką na górze, gdyż tam raczej będzie podłogówka i chciałbym jej nie chłodzić. Jak to najlepiej rozwiązać?

    Chciałbym się również upewnić, bufor CO w przypadku klimakonwektorów jest niezbędny prawda?

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Witam ,
    jak nie odezwie się Map78 -to poczytaj jego posty w tym temacie (ma podłogówkę na dole i klimakonwektory u góry , bez bufora)
    pzdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 23-10-2017 o 13:30 Powód: uzupełnienie
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #3

    Domyślnie

    Za pomocą zaworu 3 D termostatycznego następuje podział na dwa obiegi ;
    1/ podłogówki z łazienkami ,
    2/ klimakonwektorów ,
    Ponieważ w Panasonicach dT = 5 st, to o taką różnicę temperatur można różnicować te dwa obiegi tak w wersji chłodzenia jak i grzania
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jeśli masz gruntówkę z pionowym DZ i wentylację mechaniczną to pomyśl o GGWC. U mnie jeden klimakonwektory w połączeniu z WM spokojnie, latem schładza pomieszczenia.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Jeśli masz gruntówkę z pionowym DZ i wentylację mechaniczną to pomyśl o GGWC. U mnie jeden klimakonwektory w połączeniu z WM spokojnie, latem schładza pomieszczenia.
    Interesująca koncepcja. Jeśli dobrze rozumiem jak to działa, to pozwolli mi to na znaczne oszczędność:
    - brak konieczności montowania klimakonwektorów
    - brak konieczności kupowania droższej pompy z modułem chłodzenia
    Nawet biorąc pod uwagę koszt GGWC, wydaje mi się, że nieźle się to kalkuluje.

    Prosiłbym Cię jednak o odpowiedź na kilka pytań?
    1) Jak połączony jest GGWC z pompą ciepła? Lub inaczej, jak wykorzystać te same rurki do przesłania glikolu zarówno do GGWC jak i do pompy?
    2) Jakie są opcje "sterowania" temperaturą? Rozumiem, że mogę to wyregulować tylko przez określenie z jaką mocą WM ma pracować?
    3) Czy w takim GGWC jest jakiś bypass? Chodzi mi o to, że w pewnym momencie stwierdzam, że przesadziłem z chłodzeniem i się w domu zrobiło za zimno. Trzeba by wtedy wpuścić powietrze zewnętrzne z pominięciem GGWC.
    4) Do czego Ci potrzebny klimakonwektor? Czy on ma jakieś konkretne zadanie w instalacji z GGWC czy po prostu zamontowałeś go jako grzejnik?
    5) Jakdługo użytkujesz taką instalację i czy widzisz w niej jakieś wady?

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    1) Nie chciałbym namieszać, błednie wytłumaczyć kwestię techniczną więc z tym pytaniem najlepiej zwrócić się do instalatora Jaśka
    2 )Nie mam możliwości modulacji mocy pompy- mam on/off-a.
    Ustawiam na sterowniku klimakonwektora temp. przy której załącza się pompka obiegowa DZ. pcha glikol do klimakonwektora. W tym samym czasie siłownik otwiera przepustnicę powietrza z reku, wędruje po przez filtr do jednostki klimakonwektora. Po schłodzeniu i ominięciu jesnoatki rekuperatora poprzez trójnik, tłoczy chłodne powietrze nawiewem bezpośrednio do pokoi. Z DZ udało mi się wyciągnąć 13.9oC

    Załącznik 399350

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170620_135338.jpg
Wyświetleń:	500
Rozmiar:	93,2 KB
ID:	399351

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170620_135514.jpg
Wyświetleń:	332
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	399352

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171023_190049_resized(1).jpg
Wyświetleń:	330
Rozmiar:	91,2 KB
ID:	399353

    3) Sterownik załatwi sprawę. Podaje temp. powietrza zasysanego z zew. i już schłodzone.
    Możesz ustawić temperaturę przy której klimakonwektor się wyłączy.
    4) Klimakonwektor, przynajmniej u mnie tylko schładza powietrze.
    5) Uruchomiony został 20 Czerwac br. Wady, hm, narazie ich nie widzę.
    Jak coś namieszałem to Janusz na pewno sprostuje.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 23-10-2017 o 18:16 Powód: Doatkowe zdjęcie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Dzień dobry,

    Staram się ogarnąć temat chłodzenia za pomocą pompy ciepła. Trochę o tym czytam, i mam spory mętlik w głowie. Mam nadzieję, że ktoś, kto tego używa, będzie mógł się wypowiedzieć i rozwiać moje wątpliwości.

    Z tego co wyczytałem, do chłodzenia lepiej jest zastosować klimakonwektory, a nie podłogówkę. Martwi mnie trochę większy koszt, gdyż sam klimakonwektor kosztuje jakieś 2k PLN, a planuję kupić 4. No ale za komfort się płaci. Zastanawia mnie natomiast jedno. Jeśli na poddaszu w sypialniach miałbym zamontowane klimakonwektory, a na parterze podłogówkę, to jak zapobiec wychłodzeniu podłogi na dole w momencie, gdy pompa będzie pracowała w cyklu passive/active cooling? Podobnie rzecz się ma z łazienką na górze, gdyż tam raczej będzie podłogówka i chciałbym jej nie chłodzić. Jak to najlepiej rozwiązać?

    Chciałbym się również upewnić, bufor CO w przypadku klimakonwektorów jest niezbędny prawda?

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Posiadam tokowy system i jeśli miałbym doradzić to wybrałbym 100% podłogówki. Ja nie miałem już wyboru, gdyż przerabiałem system zastany. Chłodzenie w stosunku do grzania jest w naszym klimacie marginalne i nie należy IMHO od niego uzależniać kształtu całego systemu grzewczego. Jeśli jednak się uprzesz to służę pomocą. Już Ci Andrzej napisał jak można różnicować temp w obiegach, dodam, że można jeszcze w ogóle zakręcić podłogówkę i wtedy potrzebny będzie bufor zapewniający właściwy zład wody w systemie, gdyż pojemność wodna KK jest znikoma.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #8

    Domyślnie

    Jak cie przerażają koszty to montuj jeden klimakonwektor kanałowy z rozprowadzeniem powietrza po poddaszu + bufor (na potrzeby chłodu) zapewniający minimalny zład.

    Dom grzejesz w 100% podłogami.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Ustawiam na sterowniku klimakonwektora temp. przy której załącza się pompka obiegowa DZ. pcha glikol do klimakonwektora. W tym samym czasie siłownik otwiera przepustnicę powietrza z reku, wędruje po przez filtr do jednostki klimakonwektora. Po schłodzeniu i ominięciu jesnoatki rekuperatora poprzez trójnik, tłoczy chłodne powietrze nawiewem bezpośrednio do pokoi. Z DZ udało mi się wyciągnąć 13.9oC
    Trochę to zagmatwane i nie wiem, czy dobrze rozumiem jak to działa. Powietrze z rekuperatora jest wdmuchiwane do klimakonwektora (rozumiem, że to jest kk kanałowy), i następnie z kk, (po schłodzeniu) jest tłoczone do instalacji wm? Czyli kk jest zamontowany między rekuperatorem a skrzynką rozdzielczą wentylacji?

    Przydałby się schemat

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Posiadam tokowy system i jeśli miałbym doradzić to wybrałbym 100% podłogówki. Ja nie miałem już wyboru, gdyż przerabiałem system zastany. Chłodzenie w stosunku do grzania jest w naszym klimacie marginalne i nie należy IMHO od niego uzależniać kształtu całego systemu grzewczego. Jeśli jednak się uprzesz to służę pomocą. Już Ci Andrzej napisał jak można różnicować temp w obiegach, dodam, że można jeszcze w ogóle zakręcić podłogówkę i wtedy potrzebny będzie bufor zapewniający właściwy zład wody w systemie, gdyż pojemność wodna KK jest znikoma.
    Zdaję sobie sprawę, że chłodzenia może być góra kilkanaście dni w roku. Jednak jak już mam zamiar wydać kupę kasy na pompę ciepła, to dobrze będzie skorzystać z wszystkich jej dobrodziejstw

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Jak cie przerażają koszty to montuj jeden klimakonwektor kanałowy z rozprowadzeniem powietrza po poddaszu + bufor (na potrzeby chłodu) zapewniający minimalny zład.

    Dom grzejesz w 100% podłogami.
    Czy to ma być bufor połączony z generatorem wody lodowej, czy chłodzenie pasywne/aktywne pompy? Gdzie się montuje wtedy bufor?

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Łączenie klimatyzatora czy klimakonwektora z wentylacją jest zazwyczaj odradzane. Problemem jest duża różnica w zapotrzebowaniu na przepływ powietrza.
    Tutaj masz artykuł jak rozwiązać ten problem.

    Tak czy inaczej klimakonwektory to taki koszt, że nie(wiele) to taniej wychodzi niż klimatyzatory. Chłodzenie podłogówką to walka z prawami fizyki (jak zmusić chłód, żeby poszedł do góry) i wygodą (fajnie jest jak w nogi ciepło, a powietrze chłodne).

    Jak masz gruntową PC to IMO najlepsze rozwiązanie (żeby nie powiedzieć jedyne słuszne) zaproponował Tomaszs131 - chłodnica do rekuperatora. Nie osiągnie takich mocy, jak klimakonwektor, ale jak masz przyzwoicie zaizolowany dom to powinno z zapasem wystarczyć przez ciągłą pracę. Problemem może być, że tak samo schłodzi parter jak poddasze, a pewnie zapotrzebowanie na chłód jest dużo większe na poddaszu.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Trochę to zagmatwane i nie wiem, czy dobrze rozumiem jak to działa. Powietrze z rekuperatora jest wdmuchiwane do klimakonwektora (rozumiem, że to jest kk kanałowy), i następnie z kk, (po schłodzeniu) jest tłoczone do instalacji wm? Czyli kk jest zamontowany między rekuperatorem a skrzynką rozdzielczą wentylacji?

    Przydałby się schemat
    Przy wysokiej temperaturze na zew. sterownik poprzez klapkę z siłownikiem zamyka doprowadzenie powietrza z czerpni do rekuperatora. Powietrze dalej zasysane jest przez wentylator umieszczony w skrzyni z klimakonwektorem, tam jest schłodzone.
    Następnie po ominięciu reku, kanał z klimakonwektora poprzez trójnik wpięty jest bezpośrednio do kanału nawiewnego. Wentylator w skrzyni GGWC dostarcza schłodzone powietrze do pomieszczeń.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171024_113858_resized.jpg
Wyświetleń:	282
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	399389

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171024_111958_resized.jpg
Wyświetleń:	238
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	399388
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 24-10-2017 o 10:43 Powód: Dodałem zdjęcie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Przy wysokiej temperaturze na zew. sterownik poprzez klapkę z siłownikiem zamyka doprowadzenie powietrza z czerpni do rekuperatora. Powietrze dalej zasysane jest przez wentylator umieszczony w skrzyni z klimakonwektorem, tam jest schłodzone.
    Następnie po ominięciu reku, kanał z klimakonwektora poprzez trójnik wpięty jest bezpośrednio do kanału nawiewnego. Wentylator w skrzyni GGWC dostarcza schłodzone powietrze do pomieszczeń.
    Ok, już rozumiem. Ciekawe rozwiązanie, na pewno wezmę je pod uwagę jeśli zdecyduje się na pompę gruntową. Problemem może być tylko znalezienie kogoś w mojej okolicy kto będzie potrafił takie coś zmontować...

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz gruntową PC to IMO najlepsze rozwiązanie (żeby nie powiedzieć jedyne słuszne) zaproponował Tomaszs131 - chłodnica do rekuperatora. Nie osiągnie takich mocy, jak klimakonwektor, ale jak masz przyzwoicie zaizolowany dom to powinno z zapasem wystarczyć przez ciągłą pracę. Problemem może być, że tak samo schłodzi parter jak poddasze, a pewnie zapotrzebowanie na chłód jest dużo większe na poddaszu.
    Czy ja wiem. Na poddaszu się raczej przebywa wieczorami i w nocy, gdy temperatury są i tak niższe.

    Udało mi się znaleźć artykuł objaśniający jak podłaczony jest GGWC. Dla chętnych: http://wentylacje-lublin.pl/klimatyzacja-pasywna/.

    Wydaje mi się to najsensowniejszą opcją. Rozumiem, że DZ trzeba trochę przewymiarować, by glikolu starczyło i dla GGWC i dla pompy? Mimo wszystko, brak konieczności montowania klimakonwektorów, brak konieczności montowania modułu chłodzenia w pompie, dodatkowa regeneracja DZ w lecie. Praktycznie same plusy. Zastanawiam się gdzie są minusy

    Pozdrawiam,

    Wojciech
    Ostatnio edytowane przez wrozansk ; 24-10-2017 o 15:03 Powód: Cytat

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czemu chcesz przewymiarowywać, skoro PC do CWU potrzebuje ciepła, a dom chcesz schładzać? Te moce się nie sumują, a kompensują.
    Gruntowa PC w dobrze ocieplonym domu się nie opłaca. Już lepiej wychodzi PC do CWU, z której darmowy chłód możesz skierować do domu (albo jak kto woli darmowe ciepło ze schładzania domu wpakować do CWU).
    Gruntowa PC ma podstawową wadę - koszt nabycia. Ale jak już wybierzesz, to wielu producentów rekuperatorów ma rozwiązania proste i sprawdzone - np. coolbox thesslagreen.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu chcesz przewymiarowywać, skoro PC do CWU potrzebuje ciepła, a dom chcesz schładzać? Te moce się nie sumują, a kompensują.
    Gruntowa PC w dobrze ocieplonym domu się nie opłaca. Już lepiej wychodzi PC do CWU, z której darmowy chłód możesz skierować do domu (albo jak kto woli darmowe ciepło ze schładzania domu wpakować do CWU).
    Gruntowa PC ma podstawową wadę - koszt nabycia. Ale jak już wybierzesz, to wielu producentów rekuperatorów ma rozwiązania proste i sprawdzone - np. coolbox thesslagreen.
    Ale do tego Coolbox'a, i innych cłodnic kanałowych, potrzebowałbym generatora wody lodowej, a to dodakowy koszt.

    Jeszcze nie podjąłem decyzji czy pójdę w pompę powietrzną czy gruntową. Narazie badam wszystkie opcje Dom będzie stał w 5 strefie klimatycznej, więc gruntowa może nie być takim złym pomysłem. Wszystko zależy od tego jaki oferty dostanę.

    Przy pompie powietrznej chłodzenie za pomocą GWC odpada, więc tutaj i tak musiałbym zainwestować w klimakonwektory. Lub przynajmniej jeden kanałowy i rozprowadzać powietrze.

    Reasumując, pompa gruntowa + GGWC może wcale nie wyjść dużo drożej niż dobrej klasy pompa powietrzna + moduł AC + klimakonwektor(y), a wydaje mi się, że będzie bardziej ekonomiczna w codziennym użytkowaniu.

    Do CWU myślałem o kolektorach słonecznych.

    A moja teza odnośnie przewymiarowania odnosi się do sezonu grzewczego, gdzie GGWC miałby służyć do wstępnego ogrzewania powietrza.

    Pozdrawiam,

    Wojcoiech

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Piąta strefa klimatyczna, gdzie mieszkasz?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Ale do tego Coolbox'a, i innych cłodnic kanałowych, potrzebowałbym generatora wody lodowej, a to dodakowy koszt.
    A czemu nie chcesz puścić glikolu z gruntu?

    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Przy pompie powietrznej chłodzenie za pomocą GWC odpada, więc tutaj i tak musiałbym zainwestować w klimakonwektory.
    Przy powietrznej tak. Albo zamontować zwykłą klimę.


    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Reasumując, pompa gruntowa + GGWC
    Po co GGWC? Masz na myśli wykorzystanie DZ w roli GGWC, czy faktycznie chcesz budować osobny GGWC?


    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    Do CWU myślałem o kolektorach słonecznych.
    Żeby CWU ogrzewać po 2 zamiast 8gr/kWh? To kiedy to się zwróci? Jak tak tanio ogrzewasz wodę, jak PC w taniej strefie G12 to nie ma sensu kolektor.


    Cytat Napisał wrozansk Zobacz post
    A moja teza odnośnie przewymiarowania odnosi się do sezonu grzewczego, gdzie GGWC miałby służyć do wstępnego ogrzewania powietrza.
    Tak czy inaczej mocy dom będzie potrzebował tyle samo - ogrzejesz powietrze przed reku, to mniej ciepła będzie potrzebowała wyprodukować PC. Więc nie ma sensu IMO przewymiarowywanie.

    Jako zabezpieczenie przeciwoblodzeniowe reku może i ma to sens. Tylko ile czasu to potrzebuje działać w sezonie?
    Jako faktyczne ogrzewanie - IMO bez sensu. Gdyby ciepło kosztowało tyle samo, to wolałbym mieć cieplejszą podłogę, niż jeszcze cieplejsze powietrze.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wrozansk

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Radziuszki
    Kod pocztowy
    16-500
    Posty
    124

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Piąta strefa klimatyczna, gdzie mieszkasz?
    Suwalszczyzna

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A czemu nie chcesz puścić glikolu z gruntu?
    Te chłodnice działają na glikol? Jeśli tak, to ok, kolejna opcja do rozważenia

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy powietrznej tak. Albo zamontować zwykłą klimę.
    Inwestycja w pompe i dodatkowo jeszcze montaż klimy za kilka tysięcy (plus przeglądy, odgrzybianie etc.) według mnie mija się z celem. Lepiej wykorzystać moliwości chłodnicze pompy.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Po co GGWC? Masz na myśli wykorzystanie DZ w roli GGWC, czy faktycznie chcesz budować osobny GGWC?
    Zakładając, że faktycznie pójdziemy w pompę gruntową, to tak, chcę glikol z dolnego źródła wykorzystać jako paliwo do GGWC.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żeby CWU ogrzewać po 2 zamiast 8gr/kWh? To kiedy to się zwróci? Jak tak tanio ogrzewasz wodę, jak PC w taniej strefie G12 to nie ma sensu kolektor.
    I tak i nie. Faktycznie sens ekonomiczny jest dyskusyjny. Ale gdybym wykorzystał kolektory zamiast PC, to wspomogłoby to regenerację dolnego źródła.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak czy inaczej mocy dom będzie potrzebował tyle samo - ogrzejesz powietrze przed reku, to mniej ciepła będzie potrzebowała wyprodukować PC. Więc nie ma sensu IMO przewymiarowywanie.

    Jako zabezpieczenie przeciwoblodzeniowe reku może i ma to sens. Tylko ile czasu to potrzebuje działać w sezonie?
    Jako faktyczne ogrzewanie - IMO bez sensu. Gdyby ciepło kosztowało tyle samo, to wolałbym mieć cieplejszą podłogę, niż jeszcze cieplejsze powietrze.
    Ok, rozumiem tok myślenia i zgadzam sięz nim. Tylko cały czas rozpatrujemy użycie GGWC i do wstępnego ochłodzenia powietrza, i do wstępnego ogrzania. Nawet nie planowałem montażu GWC, jednak jak już się dowiedziałem, że może służyć jako urządzenie chłodznicze, to ta kwestia jest do rozpatrzenia. Fakt faktem, że wydajność chłodnicza takiego rozwiązania nie będzie tak efektywna jak wykorzystanie modułu chłodzenia PC lub dedykowanej klimy, ale zawsze będzie to coś. Nawet te kilka stopni mniej w lecie poprawi komfort.

    Pozdrawiam,

    Wojciech

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Przy wysokiej temperaturze na zew. sterownik poprzez klapkę z siłownikiem zamyka doprowadzenie powietrza z czerpni do rekuperatora. Powietrze dalej zasysane jest przez wentylator umieszczony w skrzyni z klimakonwektorem, tam jest schłodzone.
    Następnie po ominięciu reku, kanał z klimakonwektora poprzez trójnik wpięty jest bezpośrednio do kanału nawiewnego. Wentylator w skrzyni GGWC dostarcza schłodzone powietrze do pomieszczeń.
    TO rozwiązanie jest idiotyczne i ktoś, kto ci to wykonał raczej nie miał pojęcia co robi.
    Po co ten klimakonwektor ciągnie świeże gorące powietrze z zewnątrz?

    Twój klimakonwektor jest zasilany glikolem z wymiennika gruntowego przez co ma małą moc chłodniczą.(temperatura 13 - 14 stC)
    I teraz, zamiast schładzać powietrze wewnątrz domu (obieg zamknięty - wyciągamy w holu, nawiewamy w pokoje) praktycznie całą swoją niewielką moc chłodniczą zużywa na obniżenie temperatury powietrza zewnętrznego (nierzadko, do zbicia ma 30 st.C)

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    TO rozwiązanie jest idiotyczne i ktoś, kto ci to wykonał raczej nie miał pojęcia co robi.
    Po co ten klimakonwektor ciągnie świeże gorące powietrze z zewnątrz?

    Twój klimakonwektor jest zasilany glikolem z wymiennika gruntowego przez co ma małą moc chłodniczą.(temperatura 13 - 14 stC)
    I teraz, zamiast schładzać powietrze wewnątrz domu (obieg zamknięty - wyciągamy w holu, nawiewamy w pokoje) praktycznie całą swoją niewielką moc chłodniczą zużywa na obniżenie temperatury powietrza zewnętrznego (nierzadko, do zbicia ma 30 st.C)
    Tak się składa że ja zrobiłem to ustrojstwo , wiem jak i dlaczego tak a nie inaczej jest rozwiązane...
    Proponuję najpierw pomacać takie rozwiązanie a dopiero potem się wypowiadać....

    Jakie to typowo Polaczkowe jeździć po czymś czego nawet się nie widziało...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 1 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony