dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Tymczasowy blaszak przekształcony w domek ogrodowy

    Witam. Rozpocznę budowę domu od nowego roku, czekam za projektem i pozwoleniem na budowę, które będzie w nowym roku, tymczasem wpadłem na pomysł żeby postawić blaszak ok 15m2, zrobić instalację elektryczną i uzyskać w ten sposób skrzynkę docelową. Oczywiście blaszak miałby być tylko na czas budowy, a później przekształcony (zlikwidowany) w estetyczny domek drewniany. No i tu zaczyna się problem bo taki blaszak trzeba zgłosić. Więc wiąże się to z oznaczeniem go na mapce. Byłem w starostwie i tam powiedziano mi że do postawienia takiego blaszaka wymagane są tylko WZ i do 35m2 mogę postawić go na zgłoszenie a we wniosku muszę podać szkic i napisać z czego jest zrobiony. No i tu zaczyna się problem bo mi chodzi tylko o tymczasowy blaszak, który będzie usunięty i w jego miejsce (na utwardzonym podłożu z kostki brukowej) po zakończeniu budowy domu z pozostałych materiałów chciałem postawić drewniany domek ok 30m2. No ale panie w starostwie powiedziały że same nie wiedza jak się z to zabrać bo blaszak będzie naniesiony na mapkę a później jak będę chciał go zlikwidować i postawić drewniany to trzeba by pewnie wniosek o rozbiórkę i ponowne zgłoszenie na postawienie drewniaka i znowu korekta mapek. Prościej by było postawić blaszak tymczasowy na 180 dni (albo 18 miesięcy już nie pamiętam) tylko że na taki tymczasowy domek nie dostanę przecież skrzynki. Pytam się czy w takim razie ktoś to sprawdzi że z blaszaka nagle zrobi się drewniak - odpowiadają że teoretycznie geodeta może to sprawdzić podczas budowy. Więc może dogadać się z geodetą i złożyć od razu wniosek na drewniany domek 30m2 a postawić blaszak 15m2 i po budowie go usunąć tak żeby geodeta się nie czepiał.

    Spytacie pewnie czemu więc od razu nie postawię drewnianego? Z 2 powodów:
    * brak prądu na działce utrudni mi wykonanie domku drewnianego - blaszak poza tym że będzie przechowywał materiały to ma posłużyć do złożenia wniosku o skrzynkę docelową.
    * koszt takiego drewniaka wyniesie ok 10 tyś więc wolałbym go zrobić już po wszystkim z materiałów jakie mi pozostały po budowie.

    Co poradzicie?
    Ostatnio edytowane przez dedert ; 25-10-2017 o 21:09 Powód: blaszak, domek drewniany, zgłoszenie

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli nie ma trwałego połączenia z gruntem i nie ma utwardzonego w sensie fundamentu lub wylewki to nic nie musisz zgłaszać. Często jest tak że WZ lub MPZP określa budynki tymczasowe na czas budowy budynku docelowego i takie blaszaki mogą stać spełniając podstawowe wymagania tj odległości od granic itd, lub nawet ich nie spełniając pod warunkiem że sąsiad nie ma nic przeciwko. Czasem jest tak że taki tymczasowy budynek należy przestawić w inne miejsce po określonym czasie żeby mógł nadal stać. Ja tak mam w MPZP ... mam blaszak i buduje dom, blaszak stoi jako tymczas i może tak stać bodajże rok a później muszę zmienić jego lokalizację na działce (zgodnie z wymaganiami) i znów może stać rok. Na dobrą sprawę jeśli nikt z sąsiadów uprzejmie nie doniesie to może stać wieki.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    W starostwie o fundamentach i trwałym połączeniu nie mówili, tylko by nie przekroczyć tych 35 m2, powyżej których już trzeba projektu i pozwolenia. Na zgłoszenie moge zrobić nawet wylewkę. Ale jeśli mówisz że nie musi być trwałe połączenie to czy kotwy zalewane betonem w gruncie do których przykręcę słupy domku to połączenie trwałe czy nietrwałe? Kolejna sprawa chce postawić blaszak po to by dostać skrzynkę docelową. Jeśli blaszak będzie usunięty to pewnie nie będę mógł założyć skrzynki?

  4. #4

    Domyślnie

    Niestety nie jest tak łatwo ze zgłoszeniem szopki bądź blaszaka na działce gdzie jeszcze nie ma nic, po to by podłączyć skrzynkę. Pani w starostwie powiedziała że skoro nie ma nic na działce to będzie decyzja odmowna, dopiero jak jej powiedziałem że działka ma już warunki zabudowy i że jest w warunkach zapisana możliwość postawienia w ostrej granicy budynku gospodarczego o pow. do 45m2 to wtedy powiedziała że zaakceptują domek drewniany ale... no właśnie jest "ale". Nie pamiętam już jak to wyjaśniała ale powiedziała mi że w takim razie musi stać w odległości 3m od granicy z sąsiadem chociaż w WB jest zapisana ostra granica. Zapomniałem tylko jak to wytłumaczyła.

    Ponadto do wniosku muszę dołączyć rysunek budynku, oraz zaznaczyć go na jednej z moich 4 mapek do celów projektowych i im przekazać. Także zostaną mi już tylko 3 mapki do celów budowlanych. Powiedziała też że powinienem dość wiernie naszkicować szopke czyli jaki kształt dachu i wymiary itp itd. Odpowiedziałem że mam już pogląd na to jak ma wyglądać ale że moja koncepcja może się jeszcze zmienić. No ale mimo wszystko muszę go wiernie narysować. Wie ktoś może czy będzie ktoś go oglądać i sprawdzać? Pewnie geodeta?

  5. #5

    Domyślnie

    Kolejna wizyta w starostwie i kolejne dziwne kruczki w przepisach. Pomimo tego że mam zapisane w WZ możliwość postawienia budynku gospodarczego do 45m2 w OSTREJ granicy to niestety na "zgłoszenie" już ta odległość nie jest wiążąca i muszę zachować 3m od sąsiadów. To po co te warunki?

  6. #6

    Domyślnie

    Chwilowo wstrzymuje się z domkiem na działce z uwagi na brak prądu, nie będę też starał się o prąd do domku ani też blaszaka bo tak mi doradzono w energetyce oraz mój projektant, który będzie też prowadził nadzór. Nie spotkał się w swojej karierze z podłączaniem prądu pod garaż gdyż nie będzie później możliwości przenieść to na dom. Trzeba by nowe przyłącze na dom zrobić więc lepiej dogadać się z sąsiadem na podlicznik.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Agregat lub podlicznik z sąsiadem to najpewniejsze i najszybsze oraz najtańsze wyjście pod kątem pozyskania prądu na czas budowy. A wracając do poprzednich Twoich wpisów to trzeba zrobić ksero mapki i na niej sam nanosisz prowizorycznie miejsce usytuowania obiektu zgłoszeniowego . Blaszaka jako magazynku na materiały na czas budowy nie musisz wcale zgłaszać. Nikt nie będzie Ci kontrolować placu budowy dopóki nikt inny uprzejmie aczkolwiek ze wstrętem nie doniesie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony