dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie Dom 35m +35m2 ganku

    Witam mam pytanie jak to będzie wygladało od strony prawnej chcialbym postawić dom na zgłoszenie chciałbym przedstawić im mój projekt domu 35m i 35m ganku czy wgl coś takiego przejdzie? I czy np bym mogl w tym ganku zrobić 2 pokoje.

  2. #2

    Domyślnie

    do powierzchni liczy sie wszystko, poza tym teraz na zgłoszenie możesz i 200m2 postawić


  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana0606
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Hlubcice
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    601

    Domyślnie

    Witam. Racja, że na zgłoszenie da się ile się chce normalnego domu, ale potem może być problem. Wszyscy raczej normalnie na pozwolenie budują. Nie wiem jak wyglądałoby budowanie na zgłoszenie i normalny meldunek i zamieszkanie i zgłoszenie ukończonego domu do gminy aby normalny podatek płacić.

  4. #4

    Domyślnie

    tak samo jak z pozwoleniem na budowę, potrzebujesz i tak wszystko to samo czy na zgłoszenie czy na pozwolenie.


  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    Czyli teoretycznie moge sobie wybudowac dom na zgloszenie taki 70-80m2 tylko jezeli juz postawie i bede mieszkal to niechcial bym aby mi ktos zazucil samowole budowlana i nakaz rozbiurki. Chcialby aby bylo to zgodne z prawem. Na zgloszenie jest moim zdaniem lepsze poniewaz jest mniej formalnosc i niższe koszty.

  6. #6

    Domyślnie

    wbrew pozorom na zgłoszenie budowanie domu jest mniej opłacalne dlatego, pomimo ze jest taka możliwość, ludzie i tak występują o pozwolenie.
    Ogólnie róznica jest taka, ze na pozwolenie w cała papierologię bawisz sie przed budową i o ile jesli masz cos nie tak, to wszystko wyprostujesz przed budową, , a na zgłoszenie po i tu mogą zacząć się schody.

    ogólnie na zgłoszenie to warto wszelaką architekture ogrodową, jakies budynki gospodarcze, garaże, wiaty itp. natomiast budynek mieszkalny na pozwolenie.

    Niech bardziej biegli w tym sie wypowiedzą.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 29-10-2017 o 06:41


  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Teoretycznie na zgłoszenie można postawić dom tylko że jego oddziaływanie na otoczenie musi się mieścić w granicach działki. Przykładowo, szambo musi być w takim miejscu aby sąsiedzi mogli swoje postawić w dowolnym miejscu czy coś takiego. Przeważnie ludzie mają małe działki temu ciężko jest spełnić dane warunki i na pozwolenie jest łatwiej.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    Najbardziej nurtuje mnie to czy jeżeli postawie przykladowo te 70m2 czy nikt za pare lat sie mnie nie doczepi że nie zgodne z prawem, jeżeli bd to na zgloszenie i bd dom +ganek . lub np powie że tak nie może być że jest oznaczone jako ganek a tam znajduje sie pokój lub kuchnia. Oczywiście zapoznam sie ze wszystkimi wytycznymi czy moge zrobic szambo w danym miejscu ile metrów np od drogi ma się znajdowac budynek itp.

  9. #9

    Domyślnie

    jesli w ganku zrobisz kuchnie i pokój, to zmieniasz przeznaczenie pomieszczenia i musisz to zgłosic. oczywiscie jak tego nie zrobisz, to nic sie nie stanie, ale wystarczy "życzliwy" sasiad co zada pytanie w PINB i masz kontrole i wtedy wszystko wyłazi. A nie lepiej od razu zrobic to tak jak trzeba? po co kombinować?


  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kocbeat

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-217
    Posty
    96

    Domyślnie

    Do 35m powierzchni po obrysie i 5m wysokości przy dachu stromym to jest tak jakby legalna samowola budowlana bez projektu i całej papierologii, czyli taka altanka jak na ogródkach działkowych. Takiej budowli nie trzeba zgłaszać. Powyżej tych wymiarów musisz wystąpić o pnp albo dokonać zgłoszenia. Zgłoszenie ma krótszy czas oczekiwania w urzędzie.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    No ja mialem właśnie taki pomysł 35m domu do tego "ganek" 35 wysokość 5m byłby taki w miare domek do zamieszkania później bym zgłosił docieplenie budynku.

  12. #12

    Domyślnie

    musisz liczyc całość a nie kawałkami. Domek 35, ganek 35 razem jest 70 a nie 35

    przeczytaj dokładnie art 29 i 30 prawa budowlanego tu masz tekst jednolity najnowszy http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/do...20171332Lj.pdf
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 29-10-2017 o 08:27


  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    tak tylko do domu 35m można dobudować kolejne 35 ja oczywiscie zgłosił bym to wszystko odrazu co by czyniło 70m2 domku na zgłoszenie

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Ja robiąc garaż 35m2, chciałem od razu połączyć go z 2 garażem (żeby mieć więcej miejsca w środku) - to nie przejdzie. Muszą być oddzielone od siebie np 10cm i nie mieć wspólnych elementów konstrukcyjnych. Na moje oko stawiaj domek 35m2, ganek odsuń o 10cm (w to miejsce styropian) też 35m2, na wszystko oddzielne zgłoszenie i już.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    Nie wiem do końca jak to jest ale chyba nie trzeba robic przerw i raczej można ganek dobudować ale zaznaczam że tylko "chyba'
    Wymysliłem że najlepiej bd zrobić 2 zgloszenia i poźniej zgłosić zmiane przeznaczenia pomieszczenia że zamiast ganku bd pokoj i kuchnia.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana0606
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Hlubcice
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    601

    Domyślnie

    Oba budynki nie mogą miec współnie połączonych części nawet jednego dachu, wszystko oddzielnie. Wiem bo też kiedyś zgłaszałm taki budynek i wiatę za nim i u mnie są oddzielone od siebie i dach osobny. Po co kombinowac tak. Jak będziesz miał dwa budynki zamkniete to tez musisz miec je osobno i jeszcze do tego wielkośc działki musi się zgadzać aby takie dwa można było postawić. Nie kombinuj, że to wiata apotem będzie coś innego, ponieważ do sąsiadów wysyłają informację o tym co Ty chcesz postawić, a potem oni zobaczą, że to coś innego i masz przechlapane.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    JA wszystko rozumie dlatego własnie pytam jak to zrobic żeby miało to ręce i nogi niechce zabardzo kombinowac ale właśnie koszty zgloszenia a normalnego budynku w sensie projektu i pozwoleń troche mnie zmuszają do kombinacji że tak powiem.

  18. #18

    Domyślnie

    Na zgłoszenie potrzebujesz dokładnie to samo co na pozwolenie. Różnica jest w czasie oczekiwania na decyzje

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    golfmk1

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Żary
    Kod pocztowy
    68-200
    Posty
    53

    Domyślnie

    Tak normalnie to trzeba projekt który kosztuje powiedzmy 2500zł itp. mi osobiscie wystarczy dom 70 lub 80m2 wieksze domy sa fajne owszem ale jak pomysle że na strosc z żona zostane sam w takim domu bo watpie zeby dzieci chciały znami zostac. to do mnie przemawia dom 70 m2. taka samowola budowlana na zgloszenie pozwala zaoszczędzic troche czasu i pieniedzy.

  20. #20

    Domyślnie

    Czy dom 500m2 czy 70 i tak potrzebny projekt i zagospodarowanie terenu. Chyba, że budujesz komórkę zwaną budynkiem gospodarczym.
    Kombinujesz jak koń po górkę. Chciałbyś zjeść ciastko i mieć ciastko.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony