dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Question Zbrojenie otworów w stropach moolitycznych

    Czy przy dozbrajaniu otworów w stropach monolitycznych ma znaczenie czy pręty dozbrajające leża pod czy nad zbrojeniem głównym?
    W rogu pomieszczenia mam wejście na strych i tak jak jest ten otwór to zbrojenie nie będzie podparte na wieńcu bo nie ma takiej możliwości, więc będą szły pręty po skosie, ale czy to ma znaczenie czy one są nad czy pod zbrojeniem glównym?

    Czerwone to otwór w stropie, pytanie czy żółte pręty mają być nad niebieskiemi czy pod i czy ma to wogóle znaczenie Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop.jpg
Wyświetleń:	414
Rozmiar:	49,4 KB
ID:	399868

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Ma znaczenie, pręty te dodatkowe "trzymają" zbrojenie główne czyli powinny być "pod nimi". Takie dozbrojenie robi sie deko inaczej zagęszcza się długię pręty obok otworu (te idące tuż obok poniżej dziury) i równolegle do drugiego boku robi się prostopadle do tych zagęszczonych pręty (oparte na zagęszczonych) na tych prętach opierasz te krótkie do otworu. Te zagęszczone i te wzdłuż dziury dobrze jest wykonać w formie belek ze strzemionami. Schowanymi lub nie w stropie.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak jak pisze jajmar.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    ok, dzieki, otwór ma 100cm x 70cm, rozpiętość stropu 4,5m, ile byście dali tych skośnych prętów? to dodatkowy otwór nie mam w projekcie

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    ok, dzieki, otwór ma 100cm x 70cm, rozpiętość stropu 4,5m, ile byście dali tych skośnych prętów? to dodatkowy otwór nie mam w projekcie
    A co ile masz pręty główne? Jak masz co 10-12 do bym dwa dołożył, czyli tak minimum 4 co 5-6cm , te poprzeczne też ze 4 #12.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    ale z drugiej strony czy to nie jest tak, że jak są to pręty żebrowane to po zalaniu betonem tworzą one zwartą siatkę, nie mają możliwości przesunięcia, więc kolejność kładzenia nie ma aż takiego znaczenia?

  7. #7

    Domyślnie

    Po rozszalowaniu stropu pojawiają się naprężenia w stali. Jeżeli pręt jest przecięty i nie dochodzi do ściany to naprężenia tam gdzie powinny być to ich tam nie ma (pojawiają się w twoim wypadku w prawo od otworu) ale nie w środku płyty , gdzie powinny i taki pręt działa w zasadzie jak kowadło zatopione w betonie czyli daje tylko dodatkowy ciężar.
    Jak położysz odwrotnie to strop się nie zawali ale jak jeszcze hydraulik wytnie kilka otworów to może być trochę dziwnie.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    ale z drugiej strony czy to nie jest tak, że jak są to pręty żebrowane to po zalaniu betonem tworzą one zwartą siatkę, nie mają możliwości przesunięcia, więc kolejność kładzenia nie ma aż takiego znaczenia?
    Ułożenie prętów we właściwej kolejności zajmuje tyle samo czasu co w złej, więc poco robić źle?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    dzieki, ale te żółte pręty dawać tylko dołem czy może wstawić tam belkę ze strzemionami 4x12

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    A co ile masz pręty główne? Jak masz co 10-12 do bym dwa dołożył, czyli tak minimum 4 co 5-6cm , te poprzeczne też ze 4 #12.
    pręty główne mam co 13cm, grubość 14mm

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    dzieki, ale te żółte pręty dawać tylko dołem czy może wstawić tam belkę ze strzemionami 4x12
    Widzę ze nie zrozumielaś mojego opisu

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	302
Rozmiar:	74,6 KB
ID:	399906

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    dzieki, a takie coś tez jest ok? żółte (skośne) pręty na samym dole

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wzmocnienie.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	78,0 KB
ID:	399909

  13. #13

    Domyślnie

    Czyli zasada jest taka że główne pręty zagęszczamy na całej długości, a jeśli mamy mały otworek np 60x25cm to też?
    Mam w swoim stropie wyjście na poddasze ok 250x300 cm. Standardowo jak w mojej sytuacji nie ma opisu jak to zbroić w projekcie, Kierbud uważa żeby dać tylko zagęszczenie, majster twierdzi że lepiej belkę. Obecnie jest tak:



    Czy można zrobić z tego jeszcze belkę dodając prętów górą, jakieś strzemiona, czy lepiej rozebrać dolne pręty? I ile wysokości musiała by mieć taka belka gdzie pokój ma 400 cm szerokości. W miejscu gdzie zagęszczenia krzyżują się bedzie stał słup dachu.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post

    Czy można zrobić z tego jeszcze belkę dodając prętów górą, jakieś strzemiona, czy lepiej rozebrać dolne pręty? I ile wysokości musiała by mieć taka belka gdzie pokój ma 400 cm szerokości. W miejscu gdzie zagęszczenia krzyżują się bedzie stał słup dachu.
    To się projektuje czyli liczy się potrzebną ilośc zbrojenia , wysokość belki , nie zgaduje się, nie strzela. To nie jest dziurka 60x60 gdzie zagęszczasz pręty z boku i jazda a jeszcze wspominasz o słupie z dachu.
    Ten Twój kierownik i projektant za ta partaninę powinni stracić uprawnienia.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Czyli zasada jest taka że główne pręty zagęszczamy na całej długości, a jeśli mamy mały otworek np 60x25cm to też?
    Mam w swoim stropie wyjście na poddasze ok 250x300 cm. Standardowo jak w mojej sytuacji nie ma opisu jak to zbroić w projekcie, Kierbud uważa żeby dać tylko zagęszczenie, majster twierdzi że lepiej belkę. Obecnie jest tak:



    Czy można zrobić z tego jeszcze belkę dodając prętów górą, jakieś strzemiona, czy lepiej rozebrać dolne pręty? I ile wysokości musiała by mieć taka belka gdzie pokój ma 400 cm szerokości. W miejscu gdzie zagęszczenia krzyżują się bedzie stał słup dachu.
    To powinno być opisane i narysowane.
    Masz słaby projekt wykonany przez słabego / leniwego / słabo opłaconego (do wyboru) projektanta.
    A może to KB wraz z Inwestorem wprowadza zmiany w projekcie i projektant nie jest winny?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  16. #16

    Domyślnie

    KB jest projektantem tego słabego projektu więc jego porady są takie jak widać. Czy słabo opłacony? Raczej w standardach lokalnych. Projekt 3500 zł, nadzór podobnie

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Projekt konstrukcji za 3.500 zł zwykłego domku ton nie jest źle (netto czy z VAT czy "inaczej").
    Chyba że 3.500 zł za A+K. To wtedy bardzo słabe wynagrodzenie.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #18

    Domyślnie

    Nie wiem co to znaczy A+K ale kierownik dostanie prawie drugie tyle na koniec budowy.
    Dla świętego spokoju chciałbym jednak zrobić tą belkę. Inny konstruktor podpowiada mi że taka belka powinna mieć minimum 30 cm wysokości, zbrojona 5x12 dołem, 2x12 górą. Więc będzie wystawać 14 cm ponad strop i w ociepleniu się nie schowa. Mógłbym ją puścić z 10 cm dołem ale trzeba by ciąć szalunki więc chyba bez sensu. Jak w takim wypadku powinny być zakończone górne pręty skoro będą wyżej stropu i wieńca wewnętrznego? Mają wchodzić zagiętymi hakami w wieniec czy za wieniec?


  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.778

    Domyślnie

    Cytat Napisał dedert Zobacz post
    Nie wiem co to znaczy A+K ale kierownik dostanie prawie drugie tyle na koniec budowy.
    Dla świętego spokoju chciałbym jednak zrobić tą belkę. Inny konstruktor podpowiada mi że taka belka powinna mieć minimum 30 cm wysokości, zbrojona 5x12 dołem, 2x12 górą.
    A + K = projekt obejmujący architekturę i konstrukcję
    KB dostanie 3.500 zł na koniec budowy, to jego wynagrodzenie za prowadzenie budowy? bo za projekt konstrukcji (bez architektury) dostał też 3.500 zł?

    Taką belkę liczy się a nie podpowiada.

    Podawałeś gdzieś wymiary tego stropu i obciążenia?
    "To" można w miarę łatwo policzyć?
    Co ile cm lecą te pręty proste i odgięte góra?
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 29-07-2020 o 17:38
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  20. #20

    Domyślnie

    Jest to ten pokój zaznaczony na czerwono:






    Umiejscowienie tej belki w tym miejscu, ale nie jestem pewien czy aby nie wypadnie na nadprożach łazienki lub korytarza. Czy to przeszkodzi?




    Skoro już o belkach mowa, w 2 oknach 90 cm szerokosci kazałem nie dawać nadproża strunobetonowego, tylko zrobić wylewane szersze bo żona zastanawia się nad ich lokalizacją i szerokością (raczej na pewno będą zwężone niż poszerzane). Myślałem że majster zrobi dłuższe strzemiona i opuści 4 pręty w tych miejscach, ale zobaczyłem że dozbroił tylko wieniec 2 dodatkowymi prętami bo chyba już mu się nie chciało kuć bloczka (czyli pod 4 prętami nadproża będzie 12 cm samego betonu). Rozumiem że takie dozbrajanie wieńca przy oknach też jest ok? Bo ja chciałbym to rozszerzyć i zdjąć te krótkie pręty i dozbroić całość długimi 5 m prętami na zakres obydwu okien, a w środku wypadną drzwi nad którymi jest już strunobeton. Jakby żona chciała jednak drzwi 130 cm szerokie to wtedy mógłbym zdjąć strunobeton i wstawić szerszy lub wypełnić lukę a za nadproże odpowiadał by dozbrojony wieniec? Filarki z gazobetonu pomiędzy otworami mają min 90 cm szerokosci.

    Dozbrojenie wieńca wyglądało by tak jak na zielono poniżej:

    Ostatnio edytowane przez dedert ; 30-07-2020 o 09:51

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony