dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 137
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie Jak sądzicie, czy w Polsce ceny I i II taryfy energii elektr. wyrównają się ??

    Na elektrodzie ciekawie rozwija się wątek Nowa ustawa o OZE stan prac oraz co dalej?

    Poniżej zacytuje wypowiedź @gaz4 , która może mocno dotknąć wszystkie osoby ogrzewające z cop1 w II taryfie.
    Wypowiedź dotyczy Francji, która kiedyś miała najtańszy prąd z elektrowni atomowych.
    Odpowiednikiem typowego G11 jest 6kVA gdzie kWh kosztuje 0.1466 (62 gr po obecnym kursie) + 100 euro (>420 zł) rocznego abonamentu. Ale odpowiednik taryfy G12 to totalna porażka - 0.1593 w I-szej i 0.1252 w II-giej taryfie. Czyli za prąd w nocy płacą równowartość 53 groszy, jeszcze kilka lat temu podobnie jak my płacili równowartość 30 groszy. Najpierw przyzwyczaili ich do używania ogrzewania elektrycznego, a następnie walnęli taryfy niewiele niższe od calodobowej! Pomysleć, że narzekam tu na zbyt drogi prad w II-giej taryfie co zniechęca do wykorzystania kilku GW nocnego dołka

    Nie mogę znaleźć aktualnych stawek energii elektr. we Francji w odpowiedniku taryfy G12, a el nie sądzę że to jest niedokładność w wypowiedzi.
    W Polsce już to zrobili z osobami ogrzewającymi olejem opałowym, czy to samo spotka osoby ogrzewające energią elektryczną ?
    Warto tak wykonać instalację aby mieć możliwość wyboru źródła ciepłą, a więc pytanie. Czy kable stają się ryzykowną inwestycją?
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    W Polsce obecnie jest wszystko możliwe, więc nie zdziwiłbym się gdyby i w naszym kraju ceny prądu uległy zmianie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    Za mało szczegółów i konkretów żeby się do tego odnieść. Gościu o nicku gaz napisał, że kiedyś prądem było taniej, a teraz jest drożej...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Warto tak wykonać instalację aby mieć możliwość wyboru źródła ciepłą, a więc pytanie. Czy kable stają się ryzykowną inwestycją?
    Wodna podłogówka ma same wady w stosunku do kabli. W tym koszt instalacji sporo wyższy.

    Jakim kotłem chciałbyś ewentualnie zastąpić kocioł elektryczny? Pompą ciepła? Nawet, jakby kosztowała z 15K zł z montażem to taka zmiana zwraca się w dziesiątym roku używania przy COP 3,5 i cenie prądu 50gr/kWh. Więc nawet wtedy taka zmiana nie bardzo się opłaca nawet, jak ktoś już teraz wyda sporo więcej kasy na instalację wodną (czyli łącznie wyjdzie w okolicach 15 lat czas zwrotu). Oczywiście zakładam dom zużywający niewiele, w okolicach 5MWh rocznie na CO i CWU bo w gorszym pod tym względem nikt liczący koszty nie montuje ogrzewania elektrycznego.

    Pamiętajmy też, że mamy inną sytuację i inne priorytety. Po wsiach gdzie niedawno ludzie uzyskali dostęp do gazu i zamontowali kotły gazowe jeszcze z dopłatą jak zobaczyli rachunki, to przestali się zachwycać bezobsługowością i odpalili stare śmieciuchy.
    Nieczystość powietrza jest u nas istotnym problemem. I to jest IMO bardziej prawdopodobne - Nowa taryfa dla ogrzewających się prądem - może wejdzie w życie

    A co do Francji, to nie znamy całego systemu i ich preferencji. Może być tak, że za to dostają jakieś zwroty czy ulgi albo mowa o zwykłej "G12" a grzejący prądem mają specjalną taryfę?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-11-2017 o 08:45

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Za mało szczegółów i konkretów żeby się do tego odnieść. Gościu o nicku gaz napisał, że kiedyś prądem było taniej, a teraz jest drożej...
    Więcej można poczytać w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/to...5130-2550.html
    A tutaj jest aktualny cennik https://www.french-property.com/guid...ricity/tariff/
    Niestety historycznych cen nie znam.
    Ostatnio wątek dotyczy braku możliwości absorpcji energii z wiatru, bez nadmiernych szkód dla systemu oraz małego wydobycia uranu, ale nie o to chodzi.
    Ja tylko zastanawiam się czy w Polsce wspierającej węgiel będą chcieli wyrównać ceny w taryfach G11 i G12
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Więcej można poczytać w tym wątku https://www.elektroda.pl/rtvforum/to...5130-2550.html
    A tutaj jest aktualny cennik https://www.french-property.com/guid...ricity/tariff/
    Niestety historycznych cen nie znam.
    Ostatnio wątek dotyczy braku możliwości absorpcji energii z wiatru, bez nadmiernych szkód dla systemu oraz małego wydobycia uranu, ale nie o to chodzi.
    Ja tylko zastanawiam się czy w Polsce wspierającej węgiel będą chcieli wyrównać ceny w taryfach G11 i G12
    Ok, mamy ceny obecne u jednego dostawcy, ale czy wiemy jak się zmieniały na przestrzeni lat i co było faktyczną tego przyczyną? W UK operatorzy przymierzają się do częściowo darmowych weekendów. Czy na tej podstawie możemy powiedzieć, że u nas weekendy też będzie za darmo?

  7. #7

    Domyślnie

    Dlaczego na przykładzie jednego kraju wyciągasz aż tak daleko idące wnioski? Nie znasz uwarunkowań takich jak jakaś ustawa, wymagania dotyczące czegoś czy też po prostu inwestycje czekajace francuski system.
    Dwie strefy są po to, żeby maksymalnie ograniczyć moc szczytową. Wyrównanie cen spowoduje, że ludzie i firmy stracą motywację do zużycia nocnego. Czy polskie sieci są na to przygotowane? Obawiam się, że raczej czeka je zapaść i dlatego nie ma co straszyć.
    Co do cen nośników energii to nigdy nie wiqdomo, co się wydarzy w przyszłości. W latach 80 na topie był gaz. Potem inne źródła.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Dlaczego na przykładzie jednego kraju wyciągasz aż tak daleko idące wnioski? Nie znasz uwarunkowań takich jak jakaś ustawa, wymagania dotyczące czegoś czy też po prostu inwestycje czekajace francuski system.
    Dwie strefy są po to, żeby maksymalnie ograniczyć moc szczytową. Wyrównanie cen spowoduje, że ludzie i firmy stracą motywację do zużycia nocnego. Czy polskie sieci są na to przygotowane? Obawiam się, że raczej czeka je zapaść i dlatego nie ma co straszyć.
    Co do cen nośników energii to nigdy nie wiqdomo, co się wydarzy w przyszłości. W latach 80 na topie był gaz. Potem inne źródła.
    Każdy kraj ma swoją specyfikę,
    Polska idzie ostro w węgiel.
    Francja -energia atomowa, aktualnie ujemne ceny dla producentów jak mocnej powieje wiatr.
    Podobnie Niemcy z tym, że bez atomu.
    Belgia kiedyś miała najtańszą energię elektr. w Europie, teraz ma najdroższą.

    W latach 90-tych miałem ogrzewanie gazowe i stary nieekonomiczny kocioł gazowy, wszyscy wiedzą jak podrożał gaz.
    Dobrze, że nie miałem ogrzewania na olej opałowy, bo bym miał komplet chybionych inwestycji .
    Teraz przestawiłem wszystko na ogrzewanie na prąd, gdzie mam czas okres zwrotu inwestycji - przy założeniu, że nie będzie zmian ustaw i cen nośników - na poziomie 7-8 lat.
    Już teraz stawki za II taryfę są mocno zróżnicowane za 1 kWh (Tauron około 0,24zł, Enea 0,27zł , Innogy chyba 0,33zł ) .
    Jak tak dalej będzie drożał węgiel to cena II taryfy również poszybuje i nie oszukujmy się ale jak będzie na poziomie 0,4zł to osoby które aktualnie wykorzystują prąd do ogrzewania nie zrezygnują na rzecz innego nośnika energii.
    Jeszcze cen nie podwyższą, muszą poczekać, żeby uzależnić od prądu więcej osób - takie jest moje zdanie.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  9. #9

    Domyślnie

    dlatego najlepszym rozwiązaniem jest mocno energooszczędny dom grzany z COP=1 + wodna podłogówka. u siebie zużywam na CO i CWU około 5000 kWh rocznie i kosztuje mnie to w sumie 1250 zł. jak kWh poszybuje do 1 zł, to mogę wstawić PC i mieć przy COP 3,5 rachunek niewiele wyższy, a uwzględniając wzrost zarobków, to nawet niższy. do tego jeszcze można dorzuć PV, w końcu kiedyś akumulatory będą na tyle pojemne i dostępne, że latem będziemy samowystarczalni, a zimą obskoczymy pewnie prąd bytowy. dzisiaj PV się raczej nie opłaca (głównie przez tani koszt prąd w taniej taryfie).

    ale nie zanosi się na wzrosty. ostatnio przecież rozdają prąd za darmo poza szczytem (jeśli ktoś wcześniej miał G11).

    raczej spodziewałbym się dodatkowych opłat stałych (albo półstałych) od mocy przyłączeniowej.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    dlatego najlepszym rozwiązaniem jest mocno energooszczędny dom grzany z COP=1 + wodna podłogówka.
    W tym miejscu zgadzam się z Tobą w 100%. Na etapie inwestycji należy zadbać o ocieplenie i przygotować system cwu i ogrzewania max. niskotemperaturowego do ewentualnej zmiany nośników energii. Sytuacja już tak ciekawie nie wygląda w starszych domach, gdzie kompleksowa modernizacja to są koszty nawet ponad 100 tys. zł, a i tak małe szanse aby się zbliżyć do standardu 50kWh/m2 rocznie. Ja mam tylko nadzieję, że zużycie energii elektr. w Polsce w najbliższych 10-20 latach będzie charakteryzowało się dołkiem w nocnych godzinach w okresie zimowym.
    Szkoda tylko że ostatnio wykańczają oze z wiatru, bo to on statystycznie powoduje największą nadprodukcję energii elektr. w okresie zimowym w godzinach nocnych, a poprzez to pogłębia dołek zużycia.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Już teraz stawki za II taryfę są mocno zróżnicowane za 1 kWh (Tauron około 0,24zł, Enea 0,27zł , Innogy chyba 0,33zł ) .
    Jak tak dalej będzie drożał węgiel to cena II taryfy również poszybuje i nie oszukujmy się ale jak będzie na poziomie 0,4zł to osoby które aktualnie wykorzystują prąd do ogrzewania nie zrezygnują na rzecz innego nośnika energii.
    Jeszcze cen nie podwyższą, muszą poczekać, żeby uzależnić od prądu więcej osób - takie jest moje zdanie.
    proponuję zapoznać się z historią cen w taniej taryfie u nas w kraju

    jak ja zacząłem korzystac na większa skalę z G12 (g12w wtedy była niedostępna) - to straszyli mnie, co będzie jak prąd pójdzie do góry
    wtedy - prąd w 2T kosztował około 0,30zł. To było 10 lat temu. Głosy - co będzie jak podrożeje prąd w taniej taryfie - słyszę cały czas nieprzerwanie od tamtego czasu. Tymczasem...w międzyczasie była oferta duonu (wiem że to się już nie powtórzy), prąd w 2T mam za około 0,19zł, ale w tym samym czasie zmieniły się relacje cenowe droga/tania i......po wprowadzeniu taryfy weekendowej prąd w 2T kosztuje u lokalnego dostawcy około 0,25zł. No podrożało jak jasna cholera przez te 10 lat.....
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    proponuję zapoznać się z historią cen w taniej taryfie u nas w kraju

    .w międzyczasie była oferta duonu (wiem że to się już nie powtórzy), prąd w 2T mam za około 0,19zł,
    Skorzystałem z oferty Duonu w 2015, więc znam to, ale wtedy był dołek z cenami węgla. nadal w okresie zimowym 1MWh energii elektr. w porze nocnej kosztuje na giełdzie około 80zł.
    Historyczne ceny w Polsce nie determinują przyszłych cen ( patrz np. kurs franka i wiele innych notowań ). Natomiast zmniejszone wydobycie węgla w Polsce, zwiększana corocznie konsumpcja prądu oraz drożejący miał węglowy dla energetyki ( aktualnie około 85USD/tonę), a szczególnie drożejący węgiel dla Kowalskiego może spowodować gwałtowne zwiększenie zużycia prądu w okresach zimowych i wprowadzenie nowych taryf dla Kowalskiego ( np. wprowadzą 3 taryfy w G12, II taryfa niezbyt tanio w zimie i III taryfa tanio w lecie, albo taryfy dynamiczne ). Chociaż w taryfy dynamiczne nie wierzę, bo to przerasta technologicznie nasze molochy.
    Przy tych cenach węgla powoli przestaje opłacać się ogrzewać nim mieszkania w małosprawnych kotła na węgiel, taniej wyjdzie włączyć grzejnik olejowy, a to spowoduje ruchy cen w II taryfie.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jack3030 Zobacz post
    Natomiast zmniejszone wydobycie węgla w Polsce, zwiększana corocznie konsumpcja prądu oraz drożejący miał węglowy dla energetyki ( aktualnie około 85USD/tonę), a szczególnie drożejący węgiel dla Kowalskiego może spowodować gwałtowne zwiększenie zużycia prądu w okresach zimowych i wprowadzenie nowych taryf dla Kowalskiego ( np. wprowadzą 3 taryfy w G12, II taryfa niezbyt tanio w zimie i III taryfa tanio w lecie, albo taryfy dynamiczne ). Chociaż w taryfy dynamiczne nie wierzę, bo to przerasta technologicznie nasze molochy.
    Przy tych cenach węgla powoli przestaje opłacać się ogrzewać nim mieszkania w małosprawnych kotła na węgiel, taniej wyjdzie włączyć grzejnik olejowy, a to spowoduje ruchy cen w II taryfie.
    W 2017 roku w Polsce gwałtowne zwiększenie zużycia prądu w okresach zimowych kosztem węgla? Wolne żarty Więcej ludzi się przerzuci na śmieci, mokre drewno, opony, itp niż na prąd.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Posty nie związane z tematem wątku postanowiłem przenieść do nowego TUTAJ.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Dziś na tok FM w wiadomościach porannych wspomniano o złożeniu przez ZE wniosków do URE o zmianę cen energii w przyszłym roku... Nie dosłyszałem więcej. Ale zapewne na niższe przecież zawsze obniżają

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuuube Zobacz post
    Dziś na tok FM w wiadomościach porannych wspomniano o złożeniu przez ZE wniosków do URE o zmianę cen energii w przyszłym roku... Nie dosłyszałem więcej. Ale zapewne na niższe przecież zawsze obniżają
    Jak co roku skladają wnioski. Po uwzględnieniu inflacji cena pradu od wielu lat praktycznie się nie zmienia.
    To czytałeś?
    https://www.pb.pl/ministerstwo-energ...-pradem-849492

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Panowie po raz kolejny prosimy o trzymanie się tematu wątku.
    Wasze rozważania na temat ogrzewania przeniosłem TUTAJ
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Tomaszu dlaczego usunąłeś mój wpis?
    Był tylko odpowiedzią/komentarzem do wypowiedzi Kaizena.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Wojtku tak jak już wyżej napisałem, trzymajmy się tematu wątku. Twoja odpowiedź, zupełnie niepotrzebnie pociągnęłaby za sobą kolejne puste posty zbaczające znacznie od tematu.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 14-11-2017 o 10:38 Powód: Uzupełnienie.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Jack3030

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Poznań
    Posty
    174

    Domyślnie

    Warto poczytać i zastanowić się, w którą stronę podążą ceny energii elektrycznej w Polsce po 2020 roku.

    dot. malejącego wydobycia:
    http://wysokienapiecie.pl/energetyka...-w-sprawie-co2
    http://wysokienapiecie.pl/energetyka...szek-mial.html

    dot. kosztów CO2
    http://wysokienapiecie.pl/energetyka...-w-sprawie-co2

    a tutaj http://biznesalert.pl/wisniewski-zap...anej-brukseli/
    artykuł jest trochę stronniczy, ale czytając go można przewidywać co będzie po 2020 roku.

    Ktoś wcześniej pisał o pomysłach rządu na walkę ze smogiem, poprzez tani prąd do ogrzewania.
    Czytając powyższe artykuły, nasuwa się wniosek, że ten pomysł walki ze smogiem rząd zacznie realizować może po 2050 roku albo wprowadzi następny super program energia +, tylko komu zabierze aby innym dodać?

    Myślę, że w najbliższych latach czeka nas gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej ( podobnie jak to odbyło się w Belgii ), a czy to będzie poprzez np. wyrównanie taryf w G12, czy wszystkie składniki pójdą w górę, to dla ogrzewających prądem jest obojętne.
    Dom A.D. 1990 bliźniak, pow.~300m2, ogrzewana ~210m2 + wewnętrzne schody o kubaturze 66m3. tylko grzejniki żeliwne, rocznie zapotrz. ~30MWh. Od marca 2015 PC P/W 14kW on/off + szczyt. źródło kocioł DS.
    cwu : zbiornik: 350L z PC do 49 st. C, 300L dogrzewa grzałka do 80 st.C, termostat miesza do 54 st. C
    Od 01-01-2017 prąd rozliczany półrocznie tzw. opusty.
    PV i zużycie Dom bez PC http://pvmonitor.pl/user.php?idinst=100024
    Zużycie PC http://pvmonitor.pl/user_pc.php?r=2&idinst=100024

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony