dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tenduts

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-384
    Posty
    4

    Domyślnie Przełączenie okien w tryb zimowy

    Witam wszystkich,

    mam pytanie dotyczące "przełączenia" okien w tryb zimowy. Oglądałem sporo poradników jak wykonać takie doszczelnienie okna na zimę, niestety odnoszę wrażenie że okucie moich okien nie umożliwia mi takiej funkcji. Znalazłem w kilku poradnikach informację że należy przekręcić w okuciu jeden element tak aby docisk okna był większy. Niestety w moim przypadku elementy ościeżnicy nie dają się przekręcić.

    Bardzo proszę o informację jak przełączyć okna w tryb zimowy ( w załączeniu zdjęcia okucia okna)

    Z wyrazami serdeczności
    Tenduts


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171109_163155_resized.jpg
Wyświetleń:	4061
Rozmiar:	79,4 KB
ID:	400524
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171109_163203_resized.jpg
Wyświetleń:	2473
Rozmiar:	90,3 KB
ID:	400523
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171109_163204_resized.jpg
Wyświetleń:	2012
Rozmiar:	84,7 KB
ID:	400525
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171109_163232_resized.jpg
Wyświetleń:	2344
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	400526
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171109_163152_resized.jpg
Wyświetleń:	682
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	400522  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Twoje okna już są "przełączone w tryb zimowy". Te jajkowate zaczepy są przekręcone juz tak, by mocniej dociskały.
    Tak w ogóle - wg mnie tryb lato/zima to ściema marketingowa. To są zaczepy które pozwalają na regulację docisku gdy uszczelki będą coraz słabiej spełniały swoją funkcję.
    Lepiej powiedz w czym masz problem, może uda się coś podpowiedzieć np. w ramach regulacji.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Twoje okna już są "przełączone w tryb zimowy". Te jajkowate zaczepy są przekręcone juz tak, by mocniej dociskały.
    nie wszystkie, na drugim zdjęciu(chyba od góry) jest w trybie "lato" o ile tak można to nazwać


  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    nie wszystkie, na drugim zdjęciu(chyba od góry) jest w trybie "lato" o ile tak można to nazwać
    Wg mnie 2i3 zdjęcie to okno od góry i widoczny zaczep mikrowentylacji. On celowo ma taką konstrukcję, by odpychał skrzydło od ramy.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tenduts

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-384
    Posty
    4

    Domyślnie

    Problem zauważyłem w momencie silnego wiatru z zewnątrz. Odnoszę wrażenie że miedzy parapetem a dolną ramą okna zwyczajnie wieje. W zimę miałem mróz na parapecie, więc w tym roku wymontowałem parapet. Pod oknem była zamontowana taka trzy komorowa listwa przykręcona na wkręty montażowe (dowiedziałem się że to listwa montażowa/transportowa), usunąłem tę listwę zamontowałem twardy styropian plus szczelna pianka i ponowny montaż parapetu. Myślałem że to wyeliminuje problem "wiania i mrozu". Niestety ostatnio przy silnym wietrze odniosłem wrażenie wiania między parapetem a oknem (zastanawiam się czy nie będzie ponownie mrozu na parapecie)

    z wyrazami serdeczności
    Tenduts

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Zamienił stryjek siekierkę na kijek.. Jeśli uzupełniłeś pianę idealnie, to może się i udało.. ale moim zdaniem takie zabiegi są na tyle trudne w wykonaniu by dały efekt lepszy niż listwa.
    Musisz sprawdzić - czy wieje między parapetem a ramą czy ramą a skrzydłem.
    Na ostatnim zdjęciu widać że to okno ma ok 1mb szerokości i żadnych zaczepów na dole. To może być przyczyna - tanie wykonanie i brak okuć które mogłyby docisnąć okno w tym miejscu. Zrób test kartką. Zerknij czy na dolnej ramie pod klamką jest grzybek i w jakiej pozycji. Pewnie będzie konieczne dołożenie okucia.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tenduts

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-384
    Posty
    4

    Domyślnie

    Zgadzam się że okna może nie są z najwyższej półki, niestety na chwilę obecną nie mam możliwości wymiany okucia lub okna/okien (prawdopodobnie trzeba by wymienić w całym budynku kilkanaście sztuk - koszty nie do przyjęcia). Czy możliwe jest dokupienie i zamontowanie jakiegoś elementu który poprawi docisk okna/uszczelki do ramy ?

    Tenduts

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Pewnie się da. Poczekaj - może pojawi się to IVO to może zdradzi co i gdzie dokupić.
    A jak nie to pytaj u sprzedawcy (on powinien mieć dostęp do okuć od Producenta) lub ludzi zajmujących się serwisem - masz okucia Maco.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Wg mnie 2i3 zdjęcie to okno od góry i widoczny zaczep mikrowentylacji. On celowo ma taką konstrukcję, by odpychał skrzydło od ramy.
    hmmmm, dla mnie bez sensu, ale skoro tak twierdzisz, to pewnie tak jest


  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    rozstaw okuc nie wiecej jak 70 cm - skrzydlo 1 m szerokosci MUSI byc zaczep w srodku szerokosci. Wez suwmiarke i zmierz ile ci skrzydlo odstaje od ramy. Odejmij grubosc ramy. Szerokosc szczeliny uszczelki powinna nie byc wieksza jak 3 mm. Pewno masz wygiete dolne ramy okien [skrzydel]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    hmmmm, dla mnie bez sensu, ale skoro tak twierdzisz, to pewnie tak jest
    Ten element nie dociska. On tylko odpycha gdy ustawiasz klamkę na 3/4. czyli okucie wejdzie w zaczep mikrowentylacji.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli faktycznie skrzydło jest szerokie to musi mieć ryglowanie gdzieś na środku na poziomie, stare instrukcje przewidywały je powyżej 84 cm szerokości skrzydła, teraz w erze profili gnących się na potęgę niektórzy systemodawcy zmniejszają ją o 10cm a życie pokazuje że trzeba czasem dokuwać skrzydła poniżej 60 cm.
    Jeśli nie ma ryglowania na srodku i jest na dolnym poziomie tylko jeden zaczep RU (taki szeroki) to w skrzydle siedzi takie coś;
    https://okucia24.com/maco-naroznik-d...75,id2723.html
    a powinno być coś z tego dobrane do szerokości skrzydła;
    https://okucia24.com/maco-naroznik-d...erny,id25.html

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał finlandia Zobacz post
    Ten element nie dociska. On tylko odpycha gdy ustawiasz klamkę na 3/4. czyli okucie wejdzie w zaczep mikrowentylacji.
    ok, w porządku, nie neguje, nawet nie wiedziałem, ze takie rozwiązania tez są.


  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tenduts

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    00-384
    Posty
    4

    Domyślnie

    Poniżej zamieszczam zdjęcia spodu okna/okien. Niestety nie zauważyłem niczego podobnego do wskazanych uchwytów w linkach.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171110_202444_resized (1).jpg
Wyświetleń:	621
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	400642
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20171110_202444_resized.jpg
Wyświetleń:	234
Rozmiar:	111,4 KB
ID:	400643

    Mając na uwadze merytoryczne uwagi, wydaje mi się że przyczyną może być brak uchwytu, który dociskałby skrzydło okna z uszczelką do ramy.
    Pytanie pozostaje czy jest to do skorygowania i czy istnieje możliwość zamontowania takiego "dociągu" na dole.

    Tenduts

  15. #15

    Domyślnie

    Masz dość rzadko spotykany (najtańszy) wariant okucia z zaczepem RU na pionie. Należy od dołu skrzydła zamontować (spinając z zasuwnicą) dobrany do szerokości skrzydła element który linkowałem w poprzednim poście (drugi link) i współpracujący z nim zaczep na ramie.

  16. #16

    Domyślnie

    Okropne kłamstwo osób wcześniej piszących, że już te okna na zdjęciach są w „trybie zimowym”. W tego rodzaju ramie przełącza się je za pomocą klucza „francuskiego” lub klucza „9” jak na obrazku po prawej. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2652F084-EDCB-4103-A895-F11A98B3896F.jpg
Wyświetleń:	335
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	452135 @tenduts miał/a ustawione w pozycji fabrycznej „średniej”.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony