dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 68

Temat: FLIRtuję

  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Exclamation FLIRtuję

    Patrzenie na świat przez FLIRa zmienia perspektywę.
    Tym razem klimatyzator (ale to samo dotyczy pomp ciepła P-W).

    Gdzieś po godzinie ogrzewania domu z niezaizolowanym stropem i PnG sytuacja wyglądała tak:



    Wewnątrz budynku kolejno od lewej arot z nieobciążonym kable elektrycznym, arot z rurą miedzianą z fabryczną otuliną z zasilaniem klimy, arot z powrotem klimy.

    Tu akurat problem od początku zamierzałem rozwiązać dosyć łatwo - umieścić rury oddalone od siebie po środku warstwy styropianu pod wylewką.

    Na zewnątrz budynku instalator klimy puścił obydwie rury miedziane w fabrycznej otulinie w jednym arocie. Ponieważ i tak posadowienie jednostki zewnętrznej jest tymczasowe i na wiosnę zostanie zmienione (albo i wcześniej) to chcę to usprawnić.


    A tu podłączenie rur do jednostki zewnętrznej.


    Chyba instalatorzy za mało starannie podchodzą do izolacji przewodów. Może i latem, gdy chcemy w pomieszczeniu mieć kilka stopni mniej, niż na zewnątrz nie ma to takiego znaczenia i standardowa otulina wystarcza. Ale do grzania, gdy w domu przy -20* chcemy mieć +20* to chyba znacząca ilość ciepła ulotni się z przewodów jeszcze na zewnątrz. A okolice zaworów (zupełnie nie ocieplone) trochę są tu przekłamane. Kamerka słabo sobie radzi z metalami - temperatura jest znacznie wyższa, niż na fotce. Ręki nie byłem w stanie utrzymać na tej rurce.
    Czego użyć, do zaizolowania złączek jednostki zewnętrznej? Pomyślałem o wydłubaniu wypełnienia ze EPS czy XPS. Ale czy on wytrzyma, jak tam będzie ponad 50*?
    Czym doizolować fabryczną białą otulinę? Otulina hydrauluiczna sprawdzi się?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir101.jpg
Wyświetleń:	11920
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	400632   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir103.jpg
Wyświetleń:	6005
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	400634   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir104.jpg
Wyświetleń:	11045
Rozmiar:	93,6 KB
ID:	400635   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir105.jpg
Wyświetleń:	11073
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	400636  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak to zinterpretować w NIEogrzewanym domu?


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir201.jpg
Wyświetleń:	2710
Rozmiar:	48,0 KB
ID:	400678   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Flir202.jpg
Wyświetleń:	2991
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	400679  

  3. #3

    Domyślnie

    Rury mojego klimatyzatora ostatnio poprawiałem po instalatorach. UV po ośmiu latach zniszczyło oryginalną izolację i w niektórych miejscach była goła miedź. Dałem ocieplenie z pianki, trytytki i jak mi skończą elewację, jeszcze to chyba zawinę taśmą alumiową, bo żadna pianka nie wytrzyma światła słonecznego. Pozostałą część rur dałem w warstwie ocieplenia. Tak więc rury najpierw mają oryginalną izolację z białej pianki, na to rozcięta pianka do ocieplania rur CWU, na to piana i styropian grafit z elewacji.
    Chciałem też puścić kondensat z jednostki zewnętrznej wewnątrz styropianu, do kanalizacji wewnątrz domu, ale zrezygnowałem z obawy przed zamarzaniem. Niby można stosować kable, ale chyba zostanę przy puszczeniu tego na zewnątrz.

    Też niedawno kupiłem Flir One do iPhone. Fajna zabawa ale jeszcze jest za ciepło. Czekam na mrozy. Twój to chyba wersja Pro czy dedykowane urządzenie?

    Z ciekawych zastosowań: sprawdzenie rozdzielnic elektrycznych - które aparaty się grzeją?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    nie tylko same aparaty - najfajniej że wychodzą niedokręcone śrubki.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  5. #5

    Domyślnie

    Że przy ziemi jest cieplej? Grunt przez lato zakumulował ciepło. Normalna sytuacja jesienią. Na wiosnę będzie odwrotnie.

  6. #6

    Domyślnie

    Z jakiego flira to zdjęcia flir one 80-60 czy wersja pro z lepszą rozdzielczościa 160-120 bo zastanawiam się na flir one pro cena w porównaniu do innych kamerek o tych parametrach nie ma konkurencji 2100 czy dla hydraulika-serwisanta sie nadaje?

  7. #7

    Domyślnie

    Kupiłem Flir one i daje radę. Mi by było szkoda kasy na droższy. Wolę za parę lat kupić nowy model.
    Do używania w pracy kupiłbym pro.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dobroslaw0 Zobacz post
    Z jakiego flira to zdjęcia flir one 80-60 czy wersja pro z lepszą rozdzielczościa 160-120 bo zastanawiam się na flir one pro cena w porównaniu do innych kamerek o tych parametrach nie ma konkurencji 2100 czy dla hydraulika-serwisanta sie nadaje?
    One Pro 3gen
    Chciałem 2 gen, ale już nigdzie nie znalazłem. W zasadzie to nie było wyboru - tylko One Pro 3 gen jest w sklepach. W Conradzie dzisiaj rabat 10% od 2091zł.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krakers70 Zobacz post
    Że przy ziemi jest cieplej? Grunt przez lato zakumulował ciepło. Normalna sytuacja jesienią. Na wiosnę będzie odwrotnie.
    To jasne. Chodziło mi o to, że chudziak w środku 10,9 a cokół 8* czyli 2,9* różnicy. Czy to jakoś świadczy o izolacji ściany fundamentowej?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Wiecie może gdzie mogę taniej kupić wersję na Androida, na razie koszt nowej to około 1000 zł ? Nie koniecznie musi być nowa. Sprawdzam OLX, Allegro, Amazon, conrad.pl, czy o czymś jeszcze zapomniałem ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Rolety zewnętrzne są energooszczędne... Podobno - choć bilans trochę psują skrzynki zabierające izolację.

    Tak wygląda porównanie okna zasłoniętego roletą wewnętrzną (gruby materiał półzaciemniający, bez warstwy alu i bez gumowania). Okna stare PVC. Za oknem -12*.
    Drugie zdjęcie to tuż po podniesieniu rolety.







    Takie niby nic, a utrudnia ruch powietrza.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	roleta1.jpg
Wyświetleń:	2497
Rozmiar:	64,0 KB
ID:	408089   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Roleta2.jpg
Wyświetleń:	2482
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	408090  

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rolety zewnętrzne są energooszczędne... Podobno - choć bilans trochę psują skrzynki zabierające izolację.
    U mnie rolety zewnętrze mają za zadanie zabezpieczyć dom przed przegrzaniem i w tej roli świetnie się sprawdzają, nawet teraz gdy mamy mrozy i dużo słońca.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    romano78

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Sędziszów młp
    Posty
    2.063

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    U mnie rolety zewnętrze mają za zadanie zabezpieczyć dom przed przegrzaniem i w tej roli świetnie się sprawdzają, nawet teraz gdy mamy mrozy i dużo słońca.
    Czyli rozumiem ze teraz jak jest słońce to spuszczasz rolety?

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał romano78 Zobacz post
    Czyli rozumiem ze teraz jak jest słońce to spuszczasz rolety?
    Tak, teraz rolety w niektórych pomieszczeniach są opuszczone do połowy. Rano miałem w domu 21,5 ( grzałem 0d 22 do 4 i od 4 do 6 grzało mi wodę, na zewnątrz -10 ) teraz mam 23,4. Latem odwrotnie, rano się opuszcza rolety, aby nie dopuścić do przegrzania, klimatyzacji nie mam.

    Z jednej strony chcę złapać darmową energię słoneczną, a z drugiej strony w domu robi się za ciepło. Normalnie nie było by problemu, ale teraz żona jest na zwolnieniu i cały czas jest w domu.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dzisiejsze fotki. Było gorąco i słonecznie - ale nie specjalnie rekordowo. Akurat od kilku dni rekuperacja nie chodziła, strop jeszcze nie ocieplony (na pierwszej fotce widać wełnę czekającą na położenie) z wyjątkiem obrobienia murłaty, która jest obrobiona styropianem (jeszcze do dopieszczenia, ale na fotkach to różnicy nie robi).



    Żelbetowy słup i podciąg. Słup jest z jednej strony obudowany jeszcze BK, bo potrzebowałem tam obsadzić puszki elektryczne. Ciekawe, że żelbet jest zimniejszy - i to pomimo grzania od góry nieocieplonym stropem i poddaszem dosyć rozgrzanym. Zaciąganie chłodu z gruntu jest logiczne. Ale dlaczego podciąg też jest chłodniejszy od BK?



    Łazienka i pokój - widać, że ściany zarówno działowe jak i zewnętrzne ciągną trochę chłodu z gruntu.





    Drzwi tarasowe otwarte chwilę wcześniej. Widać, ile ciepła okna odbijają i podłoga wewnątrz jest znacznie chłodniejsza, niż na zewnątrz.



    Ciekawostka dla mnie. Najzimniejszy jest styk południowej ściany ze stropem.

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	F1.jpg
Wyświetleń:	2808
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	415816   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	F2.jpg
Wyświetleń:	2800
Rozmiar:	79,7 KB
ID:	415817   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	F3.jpg
Wyświetleń:	2983
Rozmiar:	95,0 KB
ID:	415818   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	F5.jpg
Wyświetleń:	2390
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	415819  

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Dla twierdzących, że lambda materiału na ścianę nie ma znaczenia, bo przecież i tak dajemy styropian na ścianę

    Zdjęcie przedstawia korytarz wewnątrz domu (żadna ściana nie jest zewnętrzną, fundament izolowany 15cm XPS). Prawa ściana to BK 24cm, lewa 12cm + tynk. Widać piękny mostek do gruntu. A jak to musi wyglądać przy materiałach o gorszej od BK lambdzie.
    Zdjęcie wykonane latem, w upały. Podłogówka wyłączona.


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	flir_20180812T190539_1.jpg
Wyświetleń:	6763
Rozmiar:	100,3 KB
ID:	417414  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-11-2018 o 11:58

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dla twierdzących, że lambda materiału na ścianę nie ma znaczenia, bo przecież i tak dajemy styropian na ścianę

    Zdjęcie przedstawia korytarz wewnątrz domu (żadna ściana nie jest zewnętrzną, fundament izolowany 15cm XPS). Lewa sciana to BK 24cm, prawa 12cm. Widać piękny mostek do gruntu. A jak to musi wyglądać przy materiałach o gorszej od BK lambdzie.
    Zdjęcie wykonane latem, w upały. Podłogówka wyłączona.

    Ameryki nie odkryłeś

    Po to się właśnie robi płytę fundamentową aby te mostki wyeliminować ...
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 13-08-2018 o 06:17
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  18. #18

    Domyślnie

    Tylko że te owe mostki cieplne to emisja promieniowania odbitego, najczęściej jest to światło padające z rożnych stron. Tam gdzie cień będzie różnica w emisyjności.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kemotxb Zobacz post
    Tylko że te owe mostki cieplne to emisja promieniowania odbitego, najczęściej jest to światło padające z rożnych stron. Tam gdzie cień będzie różnica w emisyjności.
    Etam ...

    Ściany przez zwykłym fundamencie znajdują się na warstwie betonu a po tym betonem jest od razu piasek ..
    Nie ma tam żadnej izolacji cieplnej ani ciągłości izolacji więc i jest mostek ...

    Każda ściana przy zwykłym fundamencie jest mostkiem. Te zewnętrze ten mostek mają ograniczony , bo chociaż z jednej strony jest ocieplenie , choć z drugiej strony co to za ocieplenie jak nie jest ciągłe ???

    Po to jest płyta aby zapenić ciągłość ocieplenia i wtedy żadna ściana nie jest mostkiem ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Po to jest płyta aby zapenić ciągłość ocieplenia i wtedy żadna ściana nie jest mostkiem ...
    Jak masz całe ocieplenie pod płytą, ciągłe to owszem. Ale większość daje jeszcze izolację na płytę i sytuacja wyglada bardzo podobnie.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony