dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    GMRS

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    4

    Domyślnie Vaillant VCW 296/5-5 + sterownik VCR 720f - optymalne ustawienie

    Witam Serdecznie,

    Uprzejma prośba o poradę dotyczą optymalnego ustawienie parametrów pieca i sterownika Vaillant VCW 296/5-5 + sterownik VCR 720f.

    Z grubsza opiszę sytuacje:
    - dom 20 letni po remoncie, ocieplony ściany 3 warstwowe z 15cm, strych strop 15cm wata, okna wymienione 4 lata temu są OK, nie jest to dom pasywny ; ), ale naprawdę nie jest źle.
    - piec Vaillant VCW 296/5-5 + sterownik VCR 720 + pogodówka
    - dom 150m, na dole podłogówka + w salonie duży kaloryfer, na piętrze kaloryfery, wszystkie przewymiarowane pod niską temperaturę
    - niestety jeden obieg

    Przy śr dobowej temp. na zewnątrz w okolicach 4-6 st.C, Temp. zadanej w domu 20,5, KG 0,6, Wł.temp.pok. - AKTYWNY, wszystkie kaloryfery full, bierze 4 m3 - i dla mnie to jest do przyjęcia.
    Problem pojawił się obecnie gdy temp. spadła do śr. dobowej -2-1 st.C, zapotrzebowanie to ok 12-13m3, przy tych samych parametrach.

    Piecyk de facto delikatnie, ale cały czas chodzi, utrzymując temp.zadana zasilania na poziomie wyznaczonym przez KG, na godz. bierze 0,5 m3, osiągając w domu ok 21,5 st.C czyli więcej niż zadano.

    Chciałbym grzać nisko temperaturowo bo teoretycznie niższa temp. w instalacji niższe spalanie, dlatego wymieniłem kaloryfery na większe.

    Pytanie jak ustawić KG bo przy pomiarach bez termostatu i gdy nie mieszkałem wyszło, że 0,6-0,7 jest ok, tylko dla podłogówki to trochę za dużo, więc na głowicach podłogówki przykręcam, dla kaloryferów zostawiam full.

    Prośba o sugestie, jak ewentualnie ustawić KG i jaki test zrobić, lub być może to problem z automatyką pieca, bo po co cały czas grzeje, jeśli temperatura faktyczna w pokoju jest wyższa niż zadana, a funkcja Wł.pok.temp.-AKTYWNY... ? Niestety tego nie rozumiem.

    Z góry dziękuje za pomoc
    Pozdrawiam

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Skąd są dane dotyczące spalania?
    z licznika gazu czy regulatora?

    Podać wszystkie ustawienia z
    MENU → REGULACJA
    oraz z
    MENU → USTAWIENIA → Menu dla instalatora → Konfiguracja instalacji.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    GMRS

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Skąd są dane dotyczące spalania?
    z licznika gazu czy regulatora?

    Podać wszystkie ustawienia z
    MENU → REGULACJA
    oraz z
    MENU → USTAWIENIA → Menu dla instalatora → Konfiguracja instalacji.
    Witam,

    Spalanie jest z licznika gazu.
    Współczynnik konwersji mam 11 kWh.
    Spalanie na liczniku za ostatnia dobę 12 m2
    Z innych danych z ostatniej doby to D.080 Godziny pracy tryb ogrzewania -> 19h, wychodzi że śr. kocioł pracował z mocą 7kWh, przy śr. temp. dobowej w mojej miejscowości -2*C.
    Przy poniższych parametrach i zadanej temp. w domu 20,5*C utrzymuje 21,5*C, czyli więcej niż trzeba.
    Zapomniałem dodać, że piecyk bez zasobnika wody.

    Ustawienia:
    MENU → REGULACJA -> DOM-> Ogrzew.
    -> Tryb. Ster.czas.
    -> Planowanie tygodniowe -> wszystkie dni i cała doba ustawiona tak samo 20,5*C
    -> Temperatura obniżona: 20*C (ale przy powyższym ustawieniu jest "nieaktywna")
    MENU → REGULACJA -> DOM-> Nieobecność
    nieużywam
    MENU → REGULACJA -> DOM-> Ciepła woda
    Tryb: ręczny
    Temp. ciepłej wody: 45*C

    MENU → USTAWIENIA → Menu dla instalatora → Konfiguracja instalacji.->Instalacja
    -> Ciśnienie wody: 1,9 bar
    ->komponent eBUS
    ->Adap.KG -> nieaktywna
    ->Aktual.wilgotności w pom. 42%wzgl.
    ->Aktualny punkt rosy:12,5*C
    ->Maks. czas wstęp. nagrz.: wył.
    ->Temp. zewn. ciągłego grz.: wył.
    MENU → USTAWIENIA → Menu dla instalatora → Konfiguracja instalacji.->Urządzenie grzewcze
    ->Stan:Ogrzew.
    -> Akt. temp. zasilania: 34*C
    MENU → USTAWIENIA → Menu dla instalatora → Konfiguracja instalacji.->Obieg
    ->Rodzaj obiegu: ogrzew.
    -> Stan:Ogrzew.
    ->Temp. zadana zasilania: 32*C
    -> Granica wył. temp. zewnętrzne: 18*C
    ->Krzywa grzewcza: 0,6
    -> Min.temp.zadana zasilania:20*C
    -> Max. temp. zadana zasilnia 60*C
    -> Tryb obniżenia: Normalny
    -> Wł.temp. pokojowej: Akt.
    ->Stan pompy:załącz.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    MENU → REGULACJA -> DOM-> Ogrzew.
    -> Tryb. Ster.czas.
    -> Planowanie tygodniowe

    przestawić na :

    MENU → REGULACJA -> DOM-> Ogrzew.
    -> Tryb. Ręczny.
    -> Temperatura zadana *C

    Po przestawieniu regulator powinien zacząć utrzymywać zadaną temperaturę 20,5*C

    Po odczekaniu 1 doby spisać licznik gazu a następnie spisać po następnej dobie i podać wskazanie.

    Proszę opisać dom, jego ocieplenie najlepiej wszystko .
    Ściany 3 warstwowe i 15 cm czego..... przerwy powietrznej czy styropianu czy jedno i drugie
    .
    Strop 15 cm..... trochę mało
    Strych 15 cm mało

    Typ stropu
    Balkony na poddaszu?.

    Podłoga ?

    Najlepiej fotka domu... może być na priv.
    To da większe pojęcie czego się spodziewać.

    Cytat Napisał GMRS Zobacz post
    ..... dla podłogówki to trochę za dużo, więc na głowicach podłogówki przykręcam, dla kaloryferów zostawiam full.
    przykręcasz co....rotametry, zawory, czy mieszacz na zaworze trójdrogowym.

    Gdzie znajduje się regulator VRC 720?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 21-11-2022 o 21:14
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    GMRS

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam,

    Dziękuje za odpowiedź.

    Zmieniłem zgodnie z sugestią, a wyniki w tabelce:
    W dobie 5 wykonano zmianę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pomiar.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	76,0 KB
ID:	462397


    • Regulator znajduje się w salonie.
    • Przykręcam zawory termostatyczne w skrzynce z rozdzielaczami podłogówki (na wyjściu).
    • Typ stropu - beton
    • Na pietrze jeden balkon
    • Podłoga - na dole w salonie 27m2 pow. parkiet (duży kaloryfer), resztę płytki (podłogówka) ; góra - parkiet.
    • Ściany z 15 cm styropian, nie wiem czy przerwa powietrzna.
    • Zdjęcie podeślę na priv.


    Z tych pomiarów nie wynika aby doszło do diametralnej zmiany, utrzymuje temp. 0,5-0,7 niższą bliższą zadanej 20,5.
    Na zewnątrz troszkę cieplej może dlatego zużycie ciut mniejsze.

    Czy nie warto rozważyć rezygnacji z pogodówki na rzecz termostatu pokojowego ?

    Pozdrawiam

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.298

    Domyślnie

    Termostat pokojowy masz uruchomiony bo przestawiłeś Tryb na ręczny. oraz ustawiłeś temperaturę zadaną.
    Pogodówka jedynie zmienia temperaturę zasilania.w funkcji temperatury zewnętrznej.
    Temperatura jest utrzymywana a skoro nastawione 20,5*C to 0,5*C musi przekroczyć aby kocioł się wyłączył.dlatego możesz ustawić 20*C i będzie pomiędzy 20 - 20,5*C
    Przykręcasz zawory termostatyczne w skrzynce na powrocie....ile ich jest skoro piszesz w liczbie mnogiej ?
    Odnośnie ocieplenia to interesowało by mnie raczej grubość ocieplenia podłogi na parterze.
    Piszesz o ścianach trójwarstwowych z 15 cm styropianu. Skąd to wiesz ? Mur to jedna warstwa i styropian to druga warstwa...... jaka jest trzecia.?

    Proszę o dokładną odpowiedź na pytania, i o ustawienie 20*C zadanej oraz o porejestrowanie wskazań jeszcze 3 doby.

    Według Twoich wpisów Kaloryfery odkręcone na full natomiast na podłogówce skręcasz..... czy temperatura na parterze gdzie jest regulator i na poddaszu gdzie grzejniki jest zadowalająca ?
    Czy nie ma zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy parterem a poddaszem.....pytam czy jest OK czy np na poddaszu wyczuwalny jest chłód.?

    Jeśli jest OK to ze względu na to że na 24g kocioł pracuje ok 17h. chciałbym zobaczyć jaka jest reakcja domu więc pokusił bym się o obniżenie po owych 3 dobach krzywej grzewczej do poziomu 0,5 - 0,45.
    Po obniżeniu odczekajmy 1 dobę a następnie zarejestrujmy spalanie i pracę przez 3 kolejne doby
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 25-11-2022 o 15:30
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    GMRS

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Tarnów
    Kod pocztowy
    33-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Termostat pokojowy masz uruchomiony bo przestawiłeś Tryb na ręczny. oraz ustawiłeś temperaturę zadaną.
    Pogodówka jedynie zmienia temperaturę zasilania.w funkcji temperatury zewnętrznej.
    Temperatura jest utrzymywana a skoro nastawione 20,5*C to 0,5*C musi przekroczyć aby kocioł się wyłączył.dlatego możesz ustawić 20*C i będzie pomiędzy 20 - 20,5*C
    Przykręcasz zawory termostatyczne w skrzynce na powrocie....ile ich jest skoro piszesz w liczbie mnogiej ?
    Odnośnie ocieplenia to interesowało by mnie raczej grubość ocieplenia podłogi na parterze.
    Piszesz o ścianach trójwarstwowych z 15 cm styropianu. Skąd to wiesz ? Mur to jedna warstwa i styropian to druga warstwa...... jaka jest trzecia.?

    Proszę o dokładną odpowiedź na pytania, i o ustawienie 20*C zadanej oraz o porejestrowanie wskazań jeszcze 3 doby.

    Według Twoich wpisów Kaloryfery odkręcone na full natomiast na podłogówce skręcasz..... czy temperatura na parterze gdzie jest regulator i na poddaszu gdzie grzejniki jest zadowalająca ?
    Czy nie ma zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy parterem a poddaszem.....pytam czy jest OK czy np na poddaszu wyczuwalny jest chłód.?

    Jeśli jest OK to ze względu na to że na 24g kocioł pracuje ok 17h. chciałbym zobaczyć jaka jest reakcja domu więc pokusił bym się o obniżenie po owych 3 dobach krzywej grzewczej do poziomu 0,5 - 0,45.
    Po obniżeniu odczekajmy 1 dobę a następnie zarejestrujmy spalanie i pracę przez 3 kolejne doby
    Witam,

    Odn. ilości zaworów termostatycznych, mam ich trzy (bo trzy kręgi podłogówki), kuchnia, otwarty hol z klatka schodową i wiatrołap, oprócz tego duży salon z dużym kaloryferem i b.mała łazienka z drabinką.
    Generalnie przykręcam podłogówkę, bo 1. otwarty hol powoduje że ciepło promieniuje na cały dom również górę + 2. przy jednym obiegu razem z kaloryferami, KG 0,6, i mrozie w nocy ~-3*C algorytm zadaje temperaturę zasilania ~40*C przy moich ustawach - wtedy podłoga jest gorąca i się gotuję ; )

    Niestety nie wiem jakie jest ocieplenie podłogi, poprzedni właściciel mota się w zeznaniach mówi o 5cm styropianu, ale kuł nie będę aby zweryfikować.
    Odnośnie ścian trójwarstwowych, wiem na 100% bo na strychu widać jak mur "się kończy" i z czego się składa. Zrobię zdjęcie - wyślę.

    W dobie 8 zrobiłem zmianę temperatury na 20*C.
    Temperatura realna spadała do oczekiwanych 20,5*C na parterze, ale niestety w dwóch pokojach daje ~19,5-20*C przy full kaloryferach w nocy (w dzień ok), co dla nas jest za mało.
    Zużycie spadło i czas pracy kotła, ale równolegle na zewnątrz było kilka stopni cieplej, wiec to może tłumaczy.

    W dobie 14 tj wczoraj rano zmieniłem ustawienia na 20,5*C + obniżyłem KG do 0,55. Po pierwszej dobie wziął 11,9 m3, ale zakładam, ze dlatego że musiał dogrzać.
    Komfort w pokojach na górze powrócił i w dobie 14 było 20,2-20,8*C.

    Mierzę dalej - dam znać za kilka dni jak się ustabilizowało, natomiast dochodzę do wniosku, ze każdy dom jest inny (wcale nie odkrywczy ten wniosek i cudów raczej nie uzyskam..

    No chyba, że np. można "pobawić się" czasem który blokuje palnik od poprzedniego włączenia, ale tutaj nie mam zielonego pojęcia co można, jak zmienić i czy warto ?



    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aa.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	462554


    Pzdr

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony