dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 70
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    warto dołożyć do 16mm2. Do szybkiego ładowania samochodu elektrycznego w przyszłości może wystarczy.
    Możesz to ekonomicznie uzasadnić.

    Przewód 10 mm 2 wytrzyma obciążenie 22 kW
    Przewód 16 mm2 wytrzyma obciążenie 30 kW.

    Obecnie podstawowa instalacja domu jednorodzinnego to moc przyłączeniowa na poziomie 17,25 kVA (3x 230 V zabezp. 25 A).
    Większość ładowarek zewnętrznych do szybkiego ładowania samochodowych ( tych tańszych -Mitsubishi i-MiEV, Nissan Leaf, Ford Focus Electric itp) , użytku domowego to 10 kw i pewnie to się zmieni i za 10 lat będzie to 18 kw. Czyli jest to maksymalna wartość ( z zapasem) jaką możemy obciążyć podstawową instalacje przyłączeniową łącznie z kablem 5x10 mm2, ładując samochód w taniej taryfie nocnej i jednocześnie nie używając innych odbiorników.

    Oczywiście są już ładowarki do super szybkiego ładowania CHAdeMO od 30 kW ale to już ogromny koszt całej instalacji . Można zamontować w domu, jak ktoś jest bardzo zamożny , kocha środowisko i nie szuka raczej oszczędności Wiązałoby się to z przebudową przyłącza, zwiększeniem zabezpieczenia, zakupem samej ładowarki (około 30 tys. zł) zwiększeniem opłat stałych, zakupem tesli s ( auta za 500 tyś zł) bo chyba jedyny posiada super nowoczesne akumulatory, które potrafią przyjąć 50 A .

    Oczywiście, jeżeli zdecydujemy się na to wszystko i dochodząc do sedna sprawy-możemy w końcu kupić ten kabel na ponad 25 KW 5x16mm 2 ))

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dancos Zobacz post
    Możesz to ekonomicznie uzasadnić.

    Przewód 10 mm 2 wytrzyma obciążenie 22 kW
    Przewód 16 mm2 wytrzyma obciążenie 30 kW.

    Obecnie podstawowa instalacja domu jednorodzinnego to moc przyłączeniowa na poziomie 17,25 kVA (3x 230 V zabezp. 25 A).
    W tabelach, które znalazłem 10mm w gruncie to 52A. Czyli nie 22, a 12kW. Niby czy na trzech fazach mogę mieć 36kW czy 66kW to OBECNIE abstrakcja i żadna różnica w domu jednorodzinnym.

    Ale nie wiem też czemu kable WLZ mają wszystkie przewody tej samej grubości (szukałem z grubszym PEN, ale nie znalazłem). To jak mam na trzech fazach L po te 52A, to ile idzie na PEN? Wszystkie urządzenia jednofazowe przyjmuję. Czy wtedy nim płynie 3x52A? Dyskusje na ten temat czytałem, jednoznacznej odpowiedzi sobie nie wyrobiłem. Więc wolę przyjąć bezpieczniejszą wersję - bo jak na trzech fazach mogę mieć łącznie 52A, to nędznie to wygląda.

    Ale najważniejsze jest to, że przyjmujesz to, co teraz. A ja nie chcę rozwalać sobie kostki i ogrodu, jak za 5 czy 10 lat będzie można inaczej (a im szybciej bym naładował samochód, tym lepiej). Już teraz mogę mieć indukcję 10kW + 10kW w ogrzewaniu posadzki + bojler z 2kW + normalne odbiorniki. Wolałbym nie płakać, jak po dwudniowym padzie zasilania wszystko włączy się na pełnej mocy jednocześnie.

  3. #43

    Domyślnie

    W tabelach, które znalazłem 10mm w gruncie to 52A. Czyli nie 22, a 12kW.

    Mylisz się. Ani 22 kW, ani 12 kW.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Fajnie się to czyta Jeden z drugim nie za bardzo wiedzą o czym piszą ale mądrzą się niesamowicie

    W tabelach, które znalazłem 10mm w gruncie to 52A. Czyli nie 22, a 12kW.
    Potem tworzą się taki oto rodzynki

    o jak mam na trzech fazach L po te 52A, to ile idzie na PEN? Wszystkie urządzenia jednofazowe przyjmuję. Czy wtedy nim płynie 3x52A?
    To też dobre. Kup sobie podstawy elektrotechniki, poczytaj internet a najlepiej się tym w ogóle nie interesuj
    Powiem Ci tylko, że akurat w tym przypadku (jak na 3 fazach masz po 52A ) w przewodzie N nie popłynie żaden prąd.
    Ostatnio edytowane przez marcin225 ; 04-12-2017 o 07:50

  5. #45

    Domyślnie

    Kolego marcin225, taa podana wartość 52 A nawet się zgadza, zgodnie z PN-IEC 60364-5-523 (tabela 52-C3, sposób ułożenia D), jedynie nie pasuje obciążenie dla niej. Ktoś liczyć mocy nie potrafi według wzoru.

    PS. PN-IEC 60364-5-523 - norma wycofana pół roku temu, bez zastąpienia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #46
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    To jak odnieść się do zasady :
    Na mm2 max 8A
    Zakładając 10mm to będzie 80 A
    Więc wychodzi na to, że przewód 5x10 teoretycznie wytrzyma 90kW

    90kW to 90000W/400 = 250A :3= ~ 75A na L

    ???

  7. #47

    Domyślnie

    Nie odnosić się.
    To są szacunkowe "obliczenia", nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.
    Ważniejszy jest iloczyn prądu i napięcia.
    Dochodzą dodatkowe czynniki zmniejszające jak
    - sposób ułożenia
    - ilość ułożenia we wiązce
    - wpływ harmonicznych
    - temperatura zewnętrzna itd.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Fajnie się to czyta Jeden z drugim nie za bardzo wiedzą o czym piszą ale mądrzą się niesamowicie
    No a kto ma się wypowiadać, jak elektrycy zamiast podać konkret to tylko krytykują inne wypowiedzi?

    W przepisach takich rzeczy, jak dopuszczalna obciążalność nie ma. Za normę trzeba zapłacić a w necie dostępne różne tabele - z różnych norm i mądrych książek.

    Ja akurat bazowałem na tym:


    Źle coś odczytałem, czy tabela niewłaściwa?

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Powiem Ci tylko, że akurat w tym przypadku (jak na 3 fazach masz po 52A ) w przewodzie N nie popłynie żaden prąd.
    Gwarantujesz?
    Właśnie się oczytałem jak dziki i wychodzi na to, że jesteś w błędzie.
    Np taka dyskusja na ISE
    Podobnych tematów na różnych forach sporo i raczej podejście, że przy dzisiejszych (a co dopiero jutrzejszych) urządzeniach jak Twoje jest raczej wyszydzane. No, ale to o niczym nie świadczy, bo brać elektryczna jest szydercza nad wyraz.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-12-2017 o 09:06

  9. #49

    Domyślnie

    Może odpiszę.
    W dyskusji na ise brałem również udział, jakby się ktoś pytał.

    Natomiast pomijając wszelkie inne czynniki, przy równomiernym/identycznym obciążeniu faz w czasie, prądy "przesunięte" znoszą się w przewodzie N/PEN
    Ale to na dzień dzisiejszy pozostało teorią.

    Kiedyś przekrój żyły przewodu/kabla miał połowę przekroju przewodów fazowych.
    Na dzień dzisiejszy jest to zabronione.

    Polecam link - http://www.elektropomiar.com.pl/plik...czne/3_5_1.pdf
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 04-12-2017 o 09:22
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Kolego marcin225, taa podana wartość 52 A nawet się zgadza, zgodnie z PN-IEC 60364-5-523 (tabela 52-C3, sposób ułożenia D), jedynie nie pasuje obciążenie dla niej. Ktoś liczyć mocy nie potrafi według wzoru.
    Nie odnosiłem się konkretnie do wartości 52 A tylko do tej mocy z niej obliczonej która jest po prostu bzdurna.

    No a kto ma się wypowiadać, jak elektrycy zamiast podać konkret to tylko krytykują inne wypowiedzi?
    Padły odpowiedzi zaraz na początku tego wątku. Natomiast Ty ewidentnie tu ludziom doradzasz i jeszcze podpierasz swoje założenia bzdurami. Nie powinieneś tego robić nie posiadając elementarnej wiedzy w tej dziedzinie. Myślisz , że jak poczytasz parę tematów z for internetowych to już jesteś alfą i omegą ale niestety tak to nie wygląda bo jeszcze należałoby zrozumieć co się czyta a akurat w elektryce nie jest to takie łatwe.

    Gwarantujesz?
    Właśnie się oczytałem jak dziki i wychodzi na to, że jesteś w błędzie.
    Np taka dyskusja na ISE
    no i widzisz. Znowu coś znalazłeś ale nie zrozumiałeś o co dokładnie chodzi. Chociaż już na wstępie powinno Cię zastanowić czy to dotyczy domków jednorodzinnych jak gość pisze o kilkuset komputerach Zresztą nieważne bo ja na pewno nie mam zamiaru tego tłumaczyć.
    Gwarantuje Ci, że w domku jednorodzinnym nie ma to żadnego znaczenia. Co innego w biurowcach itp. gdzie może być mnóstwo odbiorów nieliniowych.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin225 Zobacz post
    Gwarantuje Ci, że w domku jednorodzinnym nie ma to żadnego znaczenia. Co innego w biurowcach itp. gdzie może być mnóstwo odbiorów nieliniowych.
    A skąd wiesz, co będzie wyczyniała ładowarka samochodu za 5 czy 10 lat?

  12. #52

    Domyślnie

    Co by nie wyczyniała, prąd w przewodzie N / PEN nie będzie większy, niż w przewodach fazowych.
    A tego pilnuje odpowiedni dobór zabezpieczeń.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Czytając forum można uczyć się na nowo elektrotechniki a raczej nowej kreatywnej elektrotechniki
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #54
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Co by nie wyczyniała, prąd w przewodzie N / PEN nie będzie większy, niż w przewodach fazowych.
    A kto mu zabroni? W praktyce spotkałem się z prądem w przewodzie neutralnym o wartościach rzędu prądu fazowego, ale teoretycznie może być nawet 3 razy większy.
    Oczywiście jestem pewien, że żadna firma nie wypuści urządzenia do zastosowań w budownictwie, które sieje harmonicznymi jak sowiecka stacja zagłuszania radia Wolna Europa, ale teoretycznie taki przypadek może zaistnieć.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 05-12-2017 o 10:51
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel
    W praktyce spotkałem się z prądem w przewodzie neutralnym o wartościach rzędu prądu fazowego, ale teoretycznie może być nawet 3 razy większy.
    Proszę o bliższe informacje na temat tej teorii.
    Chętnie poczytam.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzcel Zobacz post
    W praktyce spotkałem się z prądem w przewodzie neutralnym o wartościach rzędu prądu fazowego, ale teoretycznie może być nawet 3 razy większy..
    A sprawdzałeś czy rzeczywiście są to trzy różnoimienne fazy przesunięte o 120 stopni?
    Jeśli zasilasz odbiornik trzema przewodami w tej samej fazie, to nie ma cudów i w N rzeczywiście będzie trzykrotność prądu fazowego.
    A harmoniczne nie mają tu nic do gadania...

  17. #57
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    Jeśli zasilasz odbiornik trzema przewodami w tej samej fazie, to nie ma cudów i w N rzeczywiście będzie trzykrotność prądu fazowego.
    Trzecia harmoniczna ( i jej wyższe koleżanki) zachowuje się właśnie tak, jakbyś miał na tej samej fazie. Narysuj sobie sinusoidy na wspólnym wykresie i od razu zauważysz dlaczego tak się dzieje.

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Proszę o bliższe informacje na temat tej teorii.
    Chętnie poczytam.
    Jest to dyskusja akademicka, raczej nie spotkamy się w praktyce ale teoria obwodów dopuszcza taką sytuację. To przypadek, gdy odbiornik pracuje tylko na wielokrotnościach nieparzystych trzeciej harmonicznej prądu - i już mamy In=3If. Do tego dochodzi zmniejszenie czynnego przekroju kabla na skutek efektu naskórkowości. Głębokość wnikania dla 50, 150 i 450 Hz to odpowiednio 9,5,3 milimetry, czyli przekrój 240mm2 "staje się" przekrojem 120mm2 dla 450 Hz.


    W budownictwie mieszkaniowym, nie należy się tymi zjawiskami jakoś znacząco przejmować. Po prostu trzeba o nich pamiętać dla wybranych sytuacji, jak np. kabel pomiędzy silnikiem a falownikiem w basenowej centrali wentylacyjnej. A przemysłówce w zasadzie też się tym nie przejmuję - projektant bierze kasę za zasilanie technologii - niech liczy przekroje.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 06-12-2017 o 08:46
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  18. #58

    Domyślnie

    Pewnie, że akademicka z teorią krzcelową.
    Jak odniesiesz się do stwierdzenia na str. 2, 3 i 4 podanego wcześnie opracowania : http://www.elektropomiar.com.pl/plik...czne/3_5_1.pdf
    Masz lepsze informacje lub opracowanie własne z załączonymi pomiarami ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #59
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    krzcel

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    śląsk górny/małopolska
    Posty
    517

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Jak odniesiesz się do stwierdzenia na str. 2, 3 i 4 podanego wcześnie opracowania : http://www.elektropomiar.com.pl/plik...czne/3_5_1.pdf?
    Przytoczone opracowanie nie koliduje (moim zdaniem) z tym co napisałem. Nawet podali przykład obliczeniowy, że dla 50% trzeciej harmonicznej bez uwzględniania innych harmonicznych należało przyjąć przekrój przewodu neutralnego wyższy niż fazowego.
    Ewentualne proszę o dokładniejsze wskazanie gdzie jest jakaś sprzeczność, to spróbuję wyjaśnić.
    Ostatnio edytowane przez krzcel ; 07-12-2017 o 11:11
    trolla nie należy karmić – czyli że nie należy z nim w ogóle wchodzić w jakąkolwiek polemikę.

  20. #60
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    dancos

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-830
    Posty
    48

    Domyślnie

    Nie odnosić się.
    To są szacunkowe "obliczenia", nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.
    Ważniejszy jest iloczyn prądu i napięcia

    moc i jakość wzorowa


    sposób ułożenia
    - ilość ułożenia we wiązce
    optymalny

    - wpływ harmonicznych
    w normie , nie w domu nie miga itp

    - temperatura zewnętrzna itd.
    -10 do + 36

    Czy ktoś w końcu jest w stanie napisać czy kabel 5x10 mm2 wystarczy aby w przyszłości ładować samochód super szybką ładowarką CHAdeMO 30 kW
    Ostatnio edytowane przez dancos ; 07-12-2017 o 11:44

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony