dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Witam,
    Mam pytania do osób, które już przeszły przez procedurę udzielenia kredytu z Kasy Mieszkaniowej Pekao SA. Nam kończy się okres oszczędzania w lutym 2003 i już teraz chcemy się dowiedzieć jakie są nasze możliwości:
    1. czy rzeczywiście całkowicie nierealne jest wnioskowanie o kredyt 150%?
    2. Jak oni obliczają zdolność kredytową (jakieś specjalne reguły, inne niż przy zwykłych kredytach mieszkaniowych)?
    3. czy jest sens występować o promesę kredytu (wolałabym już teraz wiedzieć, na co mnie stać i ewentualnie uwzględnić to w projekcie domu),
    4. czy są jakiej specjalne reguły co do sposobu wydatkowania pieniędzy z kredytu (na jakiej podstawie wypłacają, czy w transzach czy jednorazowo)?
    Będę bardzo wdzięczna za wszelkie uwagi i doświadczenia, bo z dotychczasowej lektury Muratora i tutejszego forum zorientowałam się, że to nie jest prosta sprawa - kredyt z KM. Ze swej strony obiecuję, że po rozmowach w banku podzielę się swoim doświadczeniem.
    Pozdrowienia,
    Gaga2

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Gaga2 - po pierwsze idź w styczniu do banku i zacznij przygotowania. Pan(i) powinnien(-na) Ci wyjaśnić na co Cię będzie stać i jakie zabezpieczenia będą zaakceptowane najszybciej. Pisałem już o tym dużo, więc nie będę się powtarzał. Pamiętaj, że KM sprawdzi, czy wydałaś kredyt w pół roku.
    Ja w 2000r dostałem kredyt ok.120%. Limitem była kwota raty - 2000zł przy średnich dochodach (uznanych) ok.5500 przy 2 dorosłych pracujących osobach.
    Powodzenia

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Frankai,
    dziękuję za odpowiedź, to mi daje do myślenia. Chyba do banku wybiorę się już teraz. Przejrzałam też Twoje stare posty i mam już jakieś wyobrażenie o podejściu KM.
    Pozdrowienia,
    Gaga2

  4. #4

    Domyślnie

    Frankai, czy ożesz podac konkretny przepis, który mówi o tym, że masz wydać kredyt z Kasy mieszkaniowej w ciągu pół roku. Ale nie przepis bankowy, tylko w prawie (np. o Kasach mieszkaniowych). Z tego co wiem, oszczędności zgromadzone na rachunku muszą być wydane do końca roku podatkowego (czyli ktoś kończąc oszczędzanie w KM w grudniu ma przechlapane), nie ma natomiast niczego na temat kredytu, który np. można przeznaczyć na zakup samochodu.
    B.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Bary - nic takiego nie ma. Te pół roku to tylko wymóg KM. A czy Ty możesz podać przepis "do końca roku podatkowego". Wszyscy o tym mówią, a ja widziałem tylko czytałem w "Rz" o interpretacji MF. Pisałem już tu, że czytałem oceny ekspertów i wg nich ustawę można interpretować w ten sposób, że co najgorzej masz wydać do momentu rozliczenia się za rok kiedy wziąłeś kasę.

  6. #6

    Domyślnie

    Tu jest cos na ten temat, ale nie wiem, czy od 99 roku coś sie przypadkiem nie pozmieniało:
    http://arch.rp.pl/a/rz/1999/10/19991...99091420021014

    Aha jakie jest oprocentowanie Twojego kredytu z KM?
    Pzdr,
    B.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Bary - oprocentowanie zgodnie z ustawą o KM i pazernością banków. Ustawa mówi nie więcej niż 1/2 stopy redyskonta weksli, czyli obecnie 4,25%. To co tam piszą, to interpretacja MF, a nie ustawa. W razie czego będzie sprawa może trafić do sądu. Jeżeli jeszcze są jakieś szczątki państwa prawa, to sąd przyzna rację, że trudno wydać kasę, jeżeli ktoś ją dostał 31.XII i interpretacja MF to próba naginania prawa. Przpominam, że w ustawie nie ma dokładnych zapisów - a przecież za to obywatel nie odpowiada. Co się tyczy interpretacji, to to nie jest prawo i nie musisz tego znać. W kwestii tematu samego artykułu, to rozumiem, że jak ktoś dokonał wpłaty zaliczki (oszczędności), a umowa została sfinalizowana jak wypłacono mu kredyt, to jest "kryty".

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    gaga2

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.377
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Zgodnie z obietnicą dzielę się informacjami po rozmowie w banku.
    1. Koszty kredytu: prowizja 2% potrącana z góry z kwoty kredytu, opłata od weksla in blanco 0.1%, wycena nieruchomości (do negocjacji z rzeczoznawcą z lity prowadzonej przez bank), koszty innych zabezpieczeń (jak co komu wyjdzie)
    2. Zdolność kredytowa: podobno mają wprowadzić zupełnie nowe zasady -na przełomie roku. Zdolność ma zależeć nie tylko od dochodów i bieżących kosztów utrzymania, ale także: od wieku, wykształcenia, "czynnika demograficznego" (), decyzję ma podejmować komputer po wprowadzeniu danych, a odmowa kredytu będzie bez uzasadnienia!!!! Pani w banku też była nieco przerażona nowym systemem i nic więcej nie chciała powiedzieć.
    3.Nie ma żadnych promes kredytu, a informacja o możliwycyh kredytach (expres, max) to tylko taka sobie informacja.
    4. Podobno środki zgromadzone w kasie wypłacają szybko, o ile zainteresowany zgłosi telefoniczną interwencję.
    5. wydatkowanie środków: Pani dała do zrozumienia, że te same rachunki można przedstawić w Urzędzie Skarbowym (że ulga jest należycie wydatkowana) i w banku (pieniądze z kredytu idą na umowny cel). Ciekawe co na to urząd skarbowy ().
    Zobaczymy, jak życie zweryfikuje te dane.
    Pozdrawiam wszytskich starających się o kredyt z KM.
    Gaga2

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Gaga2 -
    ad.2 Do tej pory też nic nie wyjaśniali. Nie było tylko tylu czynników. Co ma wiek do tego jak spłacasz raptem w 3 lata? No chyba to, że młody szybciej znajdzie pracę gdyby ją stracił. Oczywiście jest to statystyczne i teoretyczne.
    ad.3 Obecnie promesa na 100% (czyli Expres) dotyczy tych, którzy mają ratę niższą niż jakaś kwota (powiedzmy średnia krajowa). Pozostałych i tak sprawdzają.
    5. Przyjrzyj się konstrukcji PIT. Otóż w dużej tabelce wpisujesz wydatki (wszystkie), a potem 2-krotnie Cię zabezpieczają, żebyś nie odliczyła za dużo. Raz ograniczają Ci limit, a potem na drugiej stronie każą pomniejszać odliczenie. Poczytaj moje wypowiedzi o błędach w PIT związanych z KM. Nie pamiętam tytułu ("Kasa Mieszkaniowa - dobra wiadomość" a może tam była zła), więc użyj Szukaj. Pani więc miała rację.

  10. #10

    Domyślnie

    W banku powiedziano mi jeszcze o jednej sprawie o której tu nie mówiono. Ponoć muszę się wykazać środkami na całą inwestycję niejako z góry, aby zabezpieczeniem mogła być właśnie ta budowa. Przewidywałem budowę rozłożyć na dwa lata a z KM wybudować tylko stan surowy zamknięty. Pozostałą część finansować z bieżących dochodów.Wartość działki i stanu surowego domu znacznie przekracza wartość kredytu z KM. O co chodzi KM? Czy tak jest w istocie?
    Pozdrawiam

  11. #11

    Domyślnie

    Ja także już od 4 lat oszczędzam w KM i mam pytanie, czy ktoś orientuje się jak podchodzi fiskus do wydatkowania pieniędzy uzyskanych z kredytu kontraktowego, czy także należy mieć faktury na pokrycie wydatków. Jeśli ktoś zna odpowiedź na to pyt. to b. proszę o wyjaśnienie.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Tramt - gadają głupoty. Na podstawie banku Pekao: na pierwszy rok możesz mieć zabezpieczenie tymczasowe (ja miałem brata żyranta z odpowiednimi dochodami), a do tego czasu dom mi urósł do wartości kredytu.

    Docent - US nie ma nic do kredytu, ale bank Cię na 95% sprawdzi (po 6 miesiącach), bo pozwala mu na to ustawa, a czemu nie przyłapać gościa i kazać mu wszystko zaraz zwrócić jak się nie wykaże. Dla US są to "dodatkowe środki", więc można to traktować jako własną kasę i jak ktoś się załapał to odliczać. Przypominam, że ustawa nic nie mówi, że środki wydane z kasy muszą być potwierdzone fakturą VAT; no chyba że służą odliczaniu (te z kredytu).

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Aha Docent - poszukaj po moim nicku i "kasa" & "mieszk" - brałem udział w wielu wątkach na ten temat. Możesz tam dowiedzieć się jeszcze paru rzeczy z tej czarnej magii (zwłaszcza o piśmnie MF z 09.11.2001)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony