dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Zakup kotła do nowego domu

    Witam serdecznie,

    Od dłuższego czasu wiele mówi się o szkodliwości wynikającej z palenia w tzw. "śmieciuchach". Temat jest o tyle poważny, że wiele gmin/powiatów/województw prowadzi rożne akcje dofinansowania wymiany starego kotła. Jednak wszystkie te akcje prowadzone są tylko pod wymianę starego na nowy. Z tego co doczytałem, w przypadku wybudowania nowego domu, nie ma już możliwości zamontowania starego pieca, właśnie "śmieciucha" - w grę wchodzą tylko nowoczesne rozwiązania ( gaz, piece klasy 4-5, kotły na pellet) kilkakrotnie droższe ale tu również nie ma mowy o żadnym dofinansowaniu. Jednym zdaniem - radź sobie sam.
    Teraz pytanie do osób, które siedzą w temacie. Jak to właśnie wygląda w przypadku wybudowania nowego domu? Czy faktycznie nie ma szans na żadne dofinansowanie ? Osobiście jestem posiadaczem nieużytkowanej nieruchomości w której posiadam stary kocioł - typowy śmieciuch zasypowy . Co w przypadku jeśli zgłoszę go do wymiany a nowy piec np. na pellet zainstaluje w nowym domu ? Jest to w ogóle legalne ? Czy te piece będą w jakikolwiek sposób rejestrowane? Proszę o pomoc.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał bl00w Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Z tego co doczytałem, w przypadku wybudowania nowego domu, nie ma już możliwości zamontowania starego pieca, właśnie "śmieciucha" - w grę wchodzą tylko nowoczesne rozwiązania ( gaz, piece klasy 4-5, kotły na pellet) kilkakrotnie droższe ale tu również nie ma mowy o żadnym dofinansowaniu.
    Witaj, a myślałeś może np. o pompie ciepła? Można na nie pozyskać dofinansowanie w ramach drugiej tury programu Prosument! Słyszałeś o tym programie?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witaj, a myślałeś może np. o pompie ciepła? Można na nie pozyskać dofinansowanie w ramach drugiej tury programu Prosument! Słyszałeś o tym programie?
    Słyszałem ale się nigdy jakoś szczerze nie interesowałem. Z tego co wiem to koszt jest duży i nie wiem jak to wygląda u mnie w gminie. Będę na pewno się też dopytywał.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał bl00w Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Od dłuższego czasu wiele mówi się o szkodliwości wynikającej z p
    Ja Ci dofinansuję 50 tys w tej chwili.
    Zrezygnuj z komina i kotłowni. Oszczędzasz 50 tys.
    Ogrzewaj pompą ciepła powietrze powietrze.
    Zaoszczędzone pieniądze wydaj na izolację termiczną i PV.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    ...
    Ogrzewaj pompą ciepła powietrze powietrze.
    Zaoszczędzone pieniądze wydaj na izolację termiczną i PV.
    Prąd w Polsce jest głównie z węgla, więc można wysnuć tezę, że ogrzewanie prądem (pompą ciepła) powoduje zwiększoną umieralność i zachorowania ludzi.
    Izolacja jak najbardziej.
    PV dyskusyjne - dlaczego żadna fabryka PV nie zasila się sam z PV??? PV nie powoduje oszczędności energii (uogólniam, z 10% zużyjemy na własne potrzeby - statystycznie) tylko obniża rachunek za prąd. W przeciwieństwie do PV, dobre kolektory słoneczne powodują oszczędność energii z paliw kopalnych, wydłużają żywotność innego źródła ciepła, uzyski energii są 3-4 razy większe z tej samej powierzchni dachu.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #6
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Wszystko już było przerabiane kilkakrotnie a to gaz a to węgiel a to znów olej opałowy ale zawsze był powrót do węgla i znów kilka propozycji na 3-4 lata a potem znów węgiel i tak w kółeczko , jak nie ma planu na dziesięciolecia zagwarantowane to zawsze będzie cyrk BO przyjdzie baran i dowali większą akcyzę a to do gazu to chop siup w prąd to ten baran dowali akcyzę do prądu ale nie odrazu on odczeka 2 lata i znów dowali , jedna wielka zgadywanka i ciuciubabka

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał bl00w Zobacz post
    Słyszałem ale się nigdy jakoś szczerze nie interesowałem. Z tego co wiem to koszt jest duży i nie wiem jak to wygląda u mnie w gminie. Będę na pewno się też dopytywał.
    Witam ponownie, jeśli chodzi o program PROSUMENT to nie musisz pytać w gminie, tylko indywidualnie załatwiasz.... Zobacz na stronach Banku Ochrony Środowiska.

    Jeśli chodzi o gminę to mogą mieć jakieś programy parasolowe, więc również warto dopytać
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał bl00w Zobacz post
    Witam serdecznie,

    Osobiście jestem posiadaczem nieużytkowanej nieruchomości w której posiadam stary kocioł - typowy śmieciuch zasypowy . Co w przypadku jeśli zgłoszę go do wymiany a nowy piec np. na pellet zainstaluje w nowym domu ? Jest to w ogóle legalne ? Czy te piece będą w jakikolwiek sposób rejestrowane? Proszę o pomoc.
    W naszym mieście, ale też w ramach WFOŚiGW Poznań trzeba m.in.
    - przedstawić kwit ze złomowania starego
    - robi się foto starego
    - po wymianie z papierami zgłaszamy do danego urzędu, następnie przyjeżdża komisja i robi fotki nowego, zainstalowanego w zgłaszanym do dotacji miejscu
    - tego kotła nie możesz z tego miejsca bodajże przez kolejnych 5lat wywalić czy wymienić
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Prąd w Polsce jest głównie z węgla, więc można wysnuć tezę, że ogrzewanie prądem (pompą ciepła) powoduje zwiększoną umieralność i zachorowania ludzi.
    Izolacja jak najbardziej.
    PV dyskusyjne - dlaczego żadna fabryka PV nie zasila się sam z PV??? PV nie powoduje oszczędności energii (uogólniam, z 10% zużyjemy na własne potrzeby - statystycznie) tylko obniża rachunek za prąd. W przeciwieństwie do PV, dobre kolektory słoneczne powodują oszczędność energii z paliw kopalnych, wydłużają żywotność innego źródła ciepła, uzyski energii są 3-4 razy większe z tej samej powierzchni dachu.
    Zwiększona umieralność nie jest skutkiem zużycia energii a jej produkcji. Akurat ja swoją energię produkuję niemal całkowicie z PV więc przyczyniam się do poprawy jakości środowiska. Społeczeństwo powinno wybrać polityków wykształconych, którzy zbudują energetykę w oparciu o czyste źródła: elektrownie atomowe jako czyste i stabilne źródło energii oraz OZE jako dodatek.

    Z tego co wiem to już coraz więcej fabryk powstaje w oparciu o PV lub używa go do zmniejszenia zakupów energii. Np. Tesla czy Apple.
    Kolektory słoneczne są dla instytucji o dużym zużyciu, dużych rodzin którzy lubią się kąpać w wannie i przede wszystkim ludzi ograniczonych intelektualnie. Przy zużyciu energii na CWU u mnie na poziomie 1,3MWh rocznie kolektory nie mają najmniejszego sensu ekonomicznego.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  10. #10

    Domyślnie

    Zużywasz na CWU 1,3MWh ?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dariusz Nowak
    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-143
    Posty
    150

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Wszystko już było przerabiane kilkakrotnie a to gaz a to węgiel a to znów olej opałowy ale zawsze był powrót do węgla i znów kilka propozycji na 3-4 lata a potem znów węgiel i tak w kółeczko , jak nie ma planu na dziesięciolecia zagwarantowane to zawsze będzie cyrk BO przyjdzie baran i dowali większą akcyzę a to do gazu to chop siup w prąd to ten baran dowali akcyzę do prądu ale nie odrazu on odczeka 2 lata i znów dowali , jedna wielka zgadywanka i ciuciubabka
    Od ponad 100 lat wiadomo że najtaniej jest ogrzewać grzałką w taryfie nocnej.
    Tu przykład obliczeń:
    http://www.forumbudowlane.pl/instala...echniki-t31346
    Ostatnio edytowane przez Dariusz Nowak ; 21-11-2017 o 11:43 Powód: błąd
    Postęp dzięki nowym technologiom.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Zużywasz na CWU 1,3MWh ?
    Tyle idzie rocznie na CWU. Terma 80l w łazience na prysznic i łazienkę. Nie ma w tym ciepłej wody w kuchni, bo ma osobny bojler i ostatnio z powodu przeróbki instalacji i braku zapotrzebowania jej nie podgrzewamy. Muszę dołożyć podlicznik na kuchnię.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Nowak Zobacz post
    Od ponad 100 lat wiadomo że najtaniej jest ogrzewać grzałką w taryfie
    Jeśli chodzi o CWU przy niskim zużyciu to prawda. PC ani żaden kocioł gazowy czy węglowy się nie zwrócą. Przy wyższym zużyciu może zacząć się opłacać PC albo kolektory słoneczne.
    Jeśli chodzi o ogrzewanie domu to inna sytuacja - tutaj PC wygrywa.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Zwiększona umieralność nie jest skutkiem zużycia energii a jej produkcji. Akurat ja swoją energię produkuję niemal całkowicie z PV więc przyczyniam się do poprawy jakości środowiska. Społeczeństwo powinno wybrać polityków wykształconych, którzy zbudują energetykę w oparciu o czyste źródła: elektrownie atomowe jako czyste i stabilne źródło energii oraz OZE jako dodatek.

    Z tego co wiem to już coraz więcej fabryk powstaje w oparciu o PV lub używa go do zmniejszenia zakupów energii. Np. Tesla czy Apple.
    Kolektory słoneczne są dla instytucji o dużym zużyciu, dużych rodzin którzy lubią się kąpać w wannie i przede wszystkim ludzi ograniczonych intelektualnie. Przy zużyciu energii na CWU u mnie na poziomie 1,3MWh rocznie kolektory nie mają najmniejszego sensu ekonomicznego.
    Masz dom autonomiczny?
    Jaką masz instalację PV?
    Kiedy odda ona energię zużytą do jej wyprodukowania???

    Jak długo trwa budowa elektrowni atomowej i jak zwiększają się jej koszty w czasie budowy?
    Skąd wziąć paliwo do rozszczepiania gdy ukończy się jej budowę???

    Dom o pokryciu energią słoneczną (cieplną) ponad 50% https://blog.paradigma.de/projekt-de...iequelle-sein/
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    1Masz dom autonomiczny?
    2Jaką masz instalację PV?
    3Kiedy odda ona energię zużytą do jej wyprodukowania???

    4Jak długo trwa budowa elektrowni atomowej i jak zwiększają się jej koszty w czasie budowy?
    5Skąd wziąć paliwo do rozszczepiania gdy ukończy się jej budowę???
    1 Jeszcze nie.
    2 10kW w kiepskim miejscu. Wydajność 70% możliwej.
    3. Nie interesuje mnie to.
    4. Długo. Zwiększają się nieoczekiwanie. Bez znaczenia.
    5. Kupić.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    1 Jeszcze nie.
    2 10kW w kiepskim miejscu. Wydajność 70% możliwej.
    3. Nie interesuje mnie to.
    4. Długo. Zwiększają się nieoczekiwanie. Bez znaczenia.
    5. Kupić.
    Szczerze trzymam kciuki za dom autonomiczny. Masz z 7MWh rocznie z generatora PV?

    Dobry kolektor oddaje energię poniżej 2 lat. Nie mogę teraz znaleźć źródła, ale o ile dobrze pamiętam, to w przypadku PV trwa to ponad 20 lat.
    http://globenergia.pl/wplyw-technolo...na-srodowisko/

    Świetnym, z mojej perspektywy, przykładem elektrowni atomowej jest Olkiluoto 3 ( http://biznesalert.pl/olkiluoto-czar...lisko-finiszu/ ).
    Co do paliwa i jego zasobów http://ziemianarozdrozu.pl/artykul/9...arczy-uranu-27
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Szczerze trzymam kciuki za dom autonomiczny. Masz z 7MWh rocznie z generatora PV?

    Dobry kolektor oddaje energię poniżej 2 lat. Nie mogę teraz znaleźć źródła, ale o ile dobrze pamiętam, to w przypadku PV trwa to ponad 20 lat.
    Tak wychodzi na podstawie interpolacji dotychczasowej wydajności. Ostatnio panele dokładałem w tym roku a jeszcze czeka ich przeniesienie na dach wiaty i zyski z lepszego kąta.
    Moje panele nie oddają mi żadnej energii którą wcześniej włożyłem, bo nie włożyłem żadnej. One mi oddają energię za pieniądze które kosztowały. Włożyłem kasę i swój czas. Myślę że jest szansa na dom zeroenergetyczny z lat '70.

    Nie ma obecnie bardziej ekologicznego, czystego, dającego się w pełni kontrolować, taniego i bezpiecznego źródła energii elektrycznej niż elektrownie atomowe.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Jak długo trwa budowa elektrowni atomowej i jak zwiększają się jej koszty w czasie budowy?
    Skąd wziąć paliwo do rozszczepiania gdy ukończy się jej budowę???

    Dom o pokryciu energią słoneczną (cieplną) ponad 50% https://blog.paradigma.de/projekt-des-monats-1-sonne-soll-hauptenergiequelle-sein/
    Do atomowej dodam jeszcze jeden "szczegół"

    - ile kosztuje demontaż i utylizacja odpadów oraz samej elektrowni ?


    Do tego budowa takiej w naszym pięknym kraju póki co znacznie przebiłą budowę pewnego "Misia" z filmu Barei

    http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/kowalc...na,590237.html
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  19. #19

    Domyślnie

    Witam,

    W sprawie dofinansowania na zakup i montaż ekologicznego źródła ciepła jak kocioł gazowy, pompa ciepła lub kocioł na ekogroszek polecam zwrócić się do samorządu gminy lub powiatu, w którym znajduje się budynek. Dofinansowanie można również uzyskać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Wspierają one wszystkie działania proekologiczne, takie jak wymiana źródła ciepła lub termomodernizacja budynku zgodnie z kryteriami ustalonymi przez zarząd danego województwa.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    _______________________________
    Konsultant marki Junkers

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Panie konsultancie zdaje się, że wygasła Wasza prenumerata PP.
    W związku z tym prosimy o wykupienie jej na kolejny rok.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony