dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 90

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie Nowy Sztoker+ V klasa Ecodesign

    17 listopada 2017 założyłem w zakładzie nowego Sztokera+ o mocy 12 kW. Kocioł posiada V klasę oraz Ecodesign, jest wpisany na listę niskoemisyjnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe w Małopolsce, kwalifikuje się do wszelkich dopłat i dotacji we wszelkich programach wymian śmieciuchów na kotły z podajnikiem. Można zobaczyć jego pracę oraz opis grzanego przez ten kocioł budynku pod linkiem ze stopki - sterownik numer 158 na ekotlowni to właśnie on. Po uruchomieniu pracował z własnym sterownikiem Kobra 2 i dogadywał się z nim bardzo przyzwoicie, obecnie idzie z SPP V 2 ( zależy mi na podglądzie przez neta oraz na monitorowaniu efektywności kotła za pomocą ciepłomierza, a tego sterownik Kobra nie oferuje ). Sobotę i niedzielę przepracował ze średnią mocą rzędu 2 kW ( grzanie wyłącznie części socjalno - biurowej budynku ), poradził sobie z tym fajniutko. Dzisiaj od rana kocioł ma test akcji ZIMA - pootwierałem wszystko co mam do grzania ( oprócz socjalu i biura grzana jest obecnie hala magazynowa i piętro, na zewnątrz mam 0 stopni, wiatr i od czasu do czasu śniegiem rzuca ). W szczycie ( czyli na rozruchu z tych 2 kW do potrzebnej mocy ) sięgnął 10 kW, po ustabilizowaniu idzie na około 6 kW. Zachęcam posiadaczy Sztokerów+ do wymiany doświadczeń. Jak na razie mogę stwierdzić - 2 kW kocioł jest w stanie wydać ze sprawnością przekraczającą 80%. Jednak praca z taką mocą jest powiedzmy - wymagająca dla komina. Temperatury spalin wylotowych przy pracy ciągłej na około 2 kW są rzędu 50 stopni. Przy pracy na 5 do 6 kW w trybie ciągłym spaliny utrzymują się na poziomie 80 - 100 stopni. Kocioł idzie równo, spala czysto, nie kopci, nie grzeje podajnika. Palę obecnie Jaretem ze Sobieskiego, pomimo to spieki żużlowe ( chociaż oczywiście są - bo to taki typ węgla że być muszą ) nie są wielkie i nie utrudniają pracy palnika ani zrzucania popiołu do szuflady.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  2. #2

    Domyślnie

    Ooo fajnie,że dodałeś opis, sam ostatnio myślałem, czy nie zrobic nowego wątku o Sztokerze+
    ecodesign mają już wszystkie 3moce, tj. 12kW, 18kW (tego środkowego brakowało), 24kW

    Kobra, to zapodaj jakieś fotki z podłączenia (zamontowanie w kotłowni), fotkę popiołu, fotke ze środka jak to się pali i jak wyglądają kanały dymne
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #3

    Domyślnie

    Witam ......doJarecki79.chce kupic sztokera +12 , dom z lat 60-tych. Powierznia uzytkowa 136 m2. Dom nieocieplony okna plastki 2xszyba ,drzwi takze plastikowe. Instalacja co jest cala w miedzi grzejniki paneloweSciany zew. 40 cm z bloczkow samorobek w bloczku pustak.Prosze o pilna odpowiedz czy ten sztokerek 12 kw da rade, poniwaz w kwietniu musze kupic nowy piec. Mieszkam kolo Opola gdzie zimy sa w miare lagodne a dom jest w miare cieply.Prosze o opinie wazne. Pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Fotki powinno się udać zamieścić w poniedziałek, poniedziałki bywają u mnie luźniejsze. Jak na razie takie mam obserwacje - deklarowana sprawność wydaje się być osiągalna. Nawet w takich jak obecnie okresach przejściowych udaje mi się utrzymywać na poziomie około 90%. Wadą niewątpliwą jest pojemność szufladki na popiół - starcza ledwie na 3 - 4 dni pomimo zużycia rzędu 10 kilo na dobę. No ale kocioł jest w sumie maleńki, nie ma gdzie wygospodarować więcej miejsca na szufladę popielnika.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  5. #5

    Domyślnie

    Witam slyszalem od jareckiego79 ze ma pan sztokera +12 wiec mam pytanie bo jestem przed kupnem tego kotla czy ogrzeje dom 136 m2 z lat 60-siatych nie ocieplony okna plastiki 2xszyba sciany zew.40 cm z bloczkow samorobek z otworami w srodku. Mieszkam kola opola i dom jest w miare cieply.instalacja co w miedzi 3 osoby i bojler 100 l do grzania.prosze o odpowiedz czy da rade ten sztoker. Pozdrawiam Juraszek Andrzej

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    No i tak to wygląda. Pali się obecnie mieszanka Sobieski z Silesią na połowę, więc popiół z tego piękny nie jest. Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Mój Sztoker.jpg
Wyświetleń:	1072
Rozmiar:	90,5 KB
ID:	401856 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sztoker palnik.jpg
Wyświetleń:	906
Rozmiar:	45,3 KB
ID:	401857Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sztoker półki.jpg
Wyświetleń:	824
Rozmiar:	50,3 KB
ID:	401858
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  7. #7

    Domyślnie

    Fajny ten maluch. Jest możliwość przetestowania na pellecie?

  8. #8

    Domyślnie

    Ostatnio Kobra sypał do niego nowy pelet węglowy Varmo
    Może się podzieli informacjami jak to u niego szło

    U mnie na sv-200 nowe varmo spalało sie bardzo dobrze
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    VARMO idzie jak należy. Testuję go w Sztokerku i w domowym Defro na obrotówce Ardeo. Chyba wprowadzę to do oferty, jak się powodzeniem zakończą pertraktacje z JSW Innowacje. Natomiast pelletem drzewnym nie odważyłbym się w Sztokerku palić. Zresztą to bez sensu - palnik jest węglowy, nie ma zapalarki, to nie jest kocioł do pelletu. Z nowych obserwacji - obniżenie temperatury pomieszczeń w niedzielę ( kocioł pracuje w zakładzie i bez sensu jest utrzymywać w dni wolne normalną temperaturę ) spowodowało spadek spalin w okolice 40 stopni. To chyba ta sprawność plus praca na 2 - 2,5 kW dały o sobie znać. Mam komin systemowy podwójnie docieplony, ale to i dla niego może być zbyt duże wyzwanie - więc wyjąłem ze Sztokerka zawirowywacze. Założę z powrotem dopiero jak zacznie regularnie chodzić powyżej 4 kW. Daje się zauważyć lekki spadek sprawności po ich wyjęciu, ale spaliny poszły w górę około 20 stopni. To już powinno styknąć.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Przedwczoraj VARMO w Sztokerku szło z eCoalem. Na grupowym bardzo przyzwoicie, dopalone do zera, praca w miarę równa, w kotle szaro. Na automacie eCoal kosmiczna porażka - w parę minut podwoił temperaturę spalin, przewalił zadaną o 10 stopni i zadowolony z siebie stanął pierdząc czarnym dymem z palnika. Masakra. Wczoraj około 11.oo przełączyłem Sztokerka z tym VARMO na własny sterownik Cobra 2. Po ustawieniu PID-a pracuje całkiem fajnie, ani razu nie odstawił kotła pracując na około 2,5 do 3 kW na węglu min. 27 MJ - no nieźle, nieźle. Teraz zrobię mu na Cobrze i VARMO akcję zima - otworzę wszystko co mam do grzania, w aktualnych warunkach powinno go to zmusić do pracy na jakieś 5 do 6 kW. Podgląd pracy kociołka w necie przez ekotlownia.pl - to jest ten zakładowy kocioł z mojej stopki. Zadana 60 stopni, wskazanie oddawanej energii z ciepłomierza jest prawidłowe ( no bo to przepływ razy delta - nie ma nic wspólnego ze sterowaniem spalaniem ), natomiast wskazania ze sterownika odnośnie spalania i sprawności to bzdury - bo podajnikiem steruje Cobra a nie SPP. Na potrzeby tej próby włożyłem mu z powrotem zawirowywacze. Dawkowanie dla maxa ma ustawione na 10/50 z wiatrem w zakresie 3 do 60. Jeżeli dobrze liczę, to jest jakieś max spalanie rzędu 1 kg ( przesyp dla VARMO wynosi w Sztokerku 12 kW około 1,6 grama na sekundę ) czyli powinien wydać max moc rzędu 7 kW. PS. Trochę się ślamazarzył, więc zmieniłem mu dawkowanie dla maxa z 1/5 na 1/4 i dołożyłem wiatru górą na 70. To by dawało jakieś 1,15 kg na godz pracy na 100% i około 8 kW mocy.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 09-12-2017 o 11:35
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    O 13.10 koniec akcji zima. skręciłem z powrotem 4D tak żeby utrzymać w zakładzie odpowiednią temperaturę, kocioł powinien teraz iść na jakieś 3,5 do 4 kW. Zawirowywacze wyjąłem na wszelki wypadek, spaliny powinny się trzymać w okolicach 60 stopni. Test zimowy VARMO i kotła wypadł pomyślnie, kocioł ze spalinami rzędu 100 stopni z ustawienia na około 8 kW szedł sobie w okolicach 80 do 90% i oddawał około 6,5 do 7 kWh. Hamowanie przy obniżeniu mocy o połowę wypadło też całkiem nieźle, przebił ledwie o 2,7 stopnia Przy intensywnej pracy podczas rozruchu powstało jednak kilka niewielkich spieków żużlowych, poza tym wypalone w proch. Musiałem zakończyć akcję zima, bo zbieram się do chaty a chciałbym żeby jeszcze się kocioł zdążył w miarę ustabilizować zanim go zostawię na 2 dni ( mieszkam 20 km od zakładu ). Spróbuję go zostawić na tych dość wysokich ustawieniach dawkowania i wiatru, to powinno go zmusić do szukania stabilizacji w okolicach 40 - 50 %. W przyszłym tygodniu gdyby się trafił jakiś dzień zimniejszy postaram się go przegonić do mocy nominalnej. PS. Tak teraz myślę - żeby go na nominalnej czyli 12 kW pogonić, to trzeba mu będzie na VARMO dać dawkowanie rzędu 1 do 2. Wtedy powinien spalić około 2 kilo na godzinę przy pracy na 100% i uwzględniając sprawność powinien wydać tych 12 kW. Jednak fakt że ten opał ma tak małą masę nasypową jest trochę niewygodny.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 09-12-2017 o 18:51
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  12. #12

    Domyślnie

    Jak się czyści ten kocioł? Będę u teściów wymieniał kocioł na 5 klasę, ponieważ są dotacje z gminy. Problemem jest niska kotłownia ok 140 cm i ciężko dobrać piec.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Jak się czyści ten kocioł? Będę u teściów wymieniał kocioł na 5 klasę, ponieważ są dotacje z gminy. Problemem jest niska kotłownia ok 140 cm i ciężko dobrać piec.
    wg przepisów tak jak karoka prawi
    co jednak zrobic, gdy jest jak jest...

    Sztoker+12kW ma 100cm wysokości, wyjście spalin górne fi.130mm
    Zatem na to musisz dac kolano skrętne i do tyłu czy do boku i wyjdziesz prawie pod sufit, zatem niby się zmieści
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  14. #14

    Domyślnie

    Dzięki, już dotarłem do DTR tego pieca. Czyszczenie jest tylko od przodu i piec się zmieści. Zastanawiające jest, że przy tak małych rozmiarach i braku kanałów pionowych producentowi udało się zrobić 5 klasę.
    130m2 powierzchni użytkowej, 145m2 pow. ogrzewanej, dodatkowo piwnica 70m2, ocieplenie ścian 15cm białego, ocieplenie poddasza 24cm grafitowego, 100% podłogówka + 2 grzejnik w łazienkach i 1 grzejnik w piwnicy w pralni, ogrzewanie Skam- P Plus 12kw + Iryd PID, panele słoneczne

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    W tak niskiej kotłowni nie powinien być zainstalowany żaden kocioł.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  16. #16

    Domyślnie

    To już kwestia rozwiązań paleniska, grzeje od dołu.
    Dalej kwestia zaprojektowanej rury w komorze spalania (na 3cim zdjęciu kobry) którą pierwsze spaliny przechodzą na dalszą część wymiennika i na koniec zawirowacze na półkach (kobra chyba je wyjmował)

    Jak chcesz to Ci atesty z wynikami badań puszczę, podaj na priva maila.
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 18-12-2017 o 13:33
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    To już kwestia rozwiązań paleniska, grzeje od dołu.
    Dalej kwestia zaprojektowanej rury w komorze spalania (na 3cim zdjęciu kobry) którą pierwsze spaliny przechodzą na dalszą część wymiennika i na koniec zawirowacze na półkach (kobra chyba je wyjmował)

    Jak chcesz to Ci atesty z wynikami badań puszczę, podaj na priva maila.
    Wyjmowałem zawirowywacze kiedy kocioł szedł poniżej 2 kW ( wydawał około 40 kWh na dobę ). Uznałem że temperatury spalin są niebezpiecznie niskie, wyjęcie obydwu zawirowywaczy podniosło spaliny o około 20 - 25 stopni.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Są dostępne na stronie Komizu
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  19. #19

    Domyślnie

    Mierzyliście sprawność?
    Z ciekawości pytam.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Mierzy się na bieżąco. To jest ten sterownik nr. 5/158 z mojej stopki.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony