dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 90
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rider99

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Kraków->Myślenice->Podhale
    Kod pocztowy
    31-546
    Posty
    24

    Domyślnie

    Witam.

    Są tu użytkownicy SZTOKERA + 12kw?

    Chciałbym usłyszeć różnego rodzaju opinie na temat tego kotła.

    Można liczyć na pomoc?

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał rider99 Zobacz post
    Witam.
    (...)

    Chciałbym usłyszeć różnego rodzaju opinie na temat tego kotła.
    Ja to bym wolał słyszeć same dobre (w sensie, że nie ma złych)
    Mam ten piec od tygodnia, tylko, że jest w miejscu, gdzie jeszcze na stałe nie mieszkam, więc widzę się z nim dorywczo. Piec ogrzewa mieszkanie 95 mk, które stało puste i nieogrzewane osiem lat. Pierwsze, co mi się rzuca w oczy "na minus", to mała szufladka na popiół, która jest jeszcze ustawiona tak, że w połowie jest nie wykorzystana - popiół z palnika wypada tylko do przodu i bardzo szybko robi się przed nim górka.

    Palę na tę chwilę ekogroszkiem z Juliusza (w kolejce czeka Bartex Gold). Wychodzi mi tego na razie +/- 25 kg na dobę. Z ustawieniami idę tak: podawanie 10 sek. przerwa 60 sek. Temp. na piecu 60 stopni. Wentylator 40% max. 25% min.

    I teraz ja mam pytania w którą stronę kombinować z ustawieniami, żeby było "taniej", a w którą, żeby było "cieplej".

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał rider99 Zobacz post
    Witam.

    Są tu użytkownicy SZTOKERA + 12kw?

    Chciałbym usłyszeć różnego rodzaju opinie na temat tego kotła.

    Można liczyć na pomoc?
    Kobra jest z okolic Krakowa i ma ten kociołek podłączony i odpalony u siebie w Bilczycach, podjedź do niego, to na żywo zobaczysz
    W ostatnim tygodniu ktos z jego okolic też miał podłączyć, możliwe, że już śmiga, zapytaj najlepiej Kobry, nie wiem ile sztuk w jego okolicach śmiga
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  4. #44

    Domyślnie

    Ja bym prosił o wyjaśnienie mi paru kwestii związanych może bardziej ze sterownikiem i ogólną mechaniką spalania w tego typu piecach. Sztokerem steruje sterownik Cobra z PID i teraz czy:

    1. Sterownik steruje automatycznie tylko wentylatorem, pompami i zaworem 4D, a podajnik chodzi jedynie tak jak mu ustawiliśmy czas podawania i pauzę? Jeżeli tak, to trochę kicha, bo właściwie sterownik nie reguluje ilości spalonego paliwa. Po prostu albo spali to co mu podajnik podsunął, albo nie spali tyko podajnik wywali niedopalone.

    2. Na sterowniku można sobie ustalić profile temperatury kotła. Fajnie, tylko że dla mnie najbardziej istotna jest temperatura ZA zaworem 4D, bo to idzie na grzejniki. Więc co mi z tego, że ustawię sobie przykładowo 65 stopni od 8.00 do 20.00 a 60 stopni od 21.00 do 7.00 jak i tak w mieszkaniu na kaloryferach będę miał cały czas 45 stopni, bo tyle ustawiłem na zaworze (chyba, że się mylę i jest jakaś możliwość zmiany tej temperatury automatycznie)

    To na razie tyle. Będę bardzo wdzięczny za wyjaśnienie powyższych kwestii.

  5. #45

    Domyślnie

    Co zrobić w przypadku niedopalania węgla przez piec: zmniejszyć czas podawania, czy zwiększyć przerwę pomiędzy podawaniem?

  6. #46

    Domyślnie

    Mam podobne zdanie, tj irytuje mnie,że nie ma stref za zaworem.
    Przy wcześniejszej Cobrze po dołożeniu modułu zaworu zmiana temp. była możliwa po dołączeniu termostatu na układ za zaworem, wówczas zyskiwało się komfort
    Rozmawiałem o tym z właścicielem ostatnio i jak dokończy pewne inne sprawy obiecał to przemyśleć. Ze swojej strony oczekuje stref za zaworem oraz wyboru po podłączeniu firmowego panelu czy chce zmieniać nastawę kotła czy nastawę za zaworem w przypadku cobry-II

    Co do korekty:
    1. albo skracasz czas podawania
    2. albo wydłużasz przerwę

    rzadko bywa tak,że przy danej instalacji czy konkretnym węglu lepsze efekty uzyskuje się po wyłączeniu automatu i dobraniu nastaw ręcznych
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rider99

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Kraków->Myślenice->Podhale
    Kod pocztowy
    31-546
    Posty
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wawrzyniec Wiór Zobacz post
    Co zrobić w przypadku niedopalania węgla przez piec: zmniejszyć czas podawania, czy zwiększyć przerwę pomiędzy podawaniem?
    Wydaje mi się że warto również spróbować podnieść lekko nadmuch jeśli niedopala.

  8. #48
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Jak się dogrzewa bez problemu do zadanej i w miarę równo trzyma temperaturę pracując na stosunkowo niewielkim procencie, to lepiej jest rozciągać przerwę. Skracanie podawania jest znacznie bardziej odczuwalne - jak ujmiesz sekundę z 10 to zmiana ma 10 procent. A jak dodasz 2 sekundy do 60 to zmiana ma 3%. Łatwiej wysterować małymi kroczkami niż dużymi skokami.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  9. #49

    Domyślnie

    W cobrze poniżej 10sekund czasu podawania zmiany odbywają się co 0,1
    Zatem nie ma tak,że skaczemy co 1sekundę.... możemy dac czas podawania 9,9sek czy 9,8sek....
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #50

    Domyślnie

    Kobra64 mam pytanie do Ciebie: otwory w ruszcie paleniskowym powinny być bliżej podajnika, czy drzwiczek kotła ??

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi Ci o otwory nadmuchowe palnika, te co podają powietrze do spalania - to są zaraz za końcem ślimaka. Czyli patrząc od podajnika na samym początku palnika.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  12. #52

    Domyślnie

    Dzięki, dokładnie o to mi chodziło Dzisiaj pierwszy raz miałem wygaszony kocioł do czyszczenia i zastanawiałem się, czy nie jest to założone odwrotnie, bo ostatnio dość mocno grzał mi się podajnik a na przodzie paleniska miałem sporą górkę popiołu.

    Inna kwestia: wcześniej Jarecki pisał:
    (...) irytuje mnie,że nie ma stref za zaworem. (...) Rozmawiałem o tym z właścicielem ostatnio i jak dokończy pewne inne sprawy obiecał to przemyśleć. Ze swojej strony oczekuje stref za zaworem oraz wyboru po podłączeniu firmowego panelu czy chce zmieniać nastawę kotła czy nastawę za zaworem w przypadku cobry-II
    Coś może wiadomo więcej w tym temacie ?

    Dodano:
    I jeszcze jedna wada kotła: komora powietrzna pod paleniskiem jest bardzo niewygodna w czyszczeniu.
    Ostatnio edytowane przez Wawrzyniec Wiór ; 13-04-2018 o 17:47

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    No z tym czyszczeniem komory to przesadziłeś trochę. Ja ją czyszczę nie gasząc kotła. Gracka z wyposażenia idealnie pasuje, przód palnika nie jest gorący. Wyłączam sterownik na parę minut, odkręcam te 2 nakrętki z czoła palnika, zdejmuję zaślepkę, skrobię silikon, kilka ruchów gracką pod rusztem - wszystko leci na dno kotła. Wygarniam z dna do szuflady, nakładam silikon ( czerwony, ten do 350 stopni bo nigdy tam więcej nie będzie ), zakładam zaślepkę, zakręcam nakrętki i włączam sterownik. razem jakieś 10 minut. Ta górka popiołu na końcu palnika jest pożyteczna ( o ile oczywiście wypalona prawidłowo ), jak nie musisz to jej nie usuwaj. A z siłownikiem zaworu to rzeczywiście jest słabo. Tak podejrzewam że to było pomyślane wyłącznie do ochrony powrotu.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  14. #54

    Domyślnie

    Czuję się jakbym czytał o innym piecu U mnie gracka z wyposażenia w ogóle nie mieści się w komorze. Sama komora ma rant na brzegu, który bardzo utrudnia wygarnięcie stamtąd popiołu (poradziłem sobie z tym tak, że włączyłem wentylator i wydmuchałem co się dało).

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    No z tym czyszczeniem komory to przesadziłeś trochę. Ja ją czyszczę nie gasząc kotła. Gracka z wyposażenia idealnie pasuje, przód palnika nie jest gorący. Wyłączam sterownik na parę minut, odkręcam te 2 nakrętki z czoła palnika, zdejmuję zaślepkę, skrobię silikon, kilka ruchów gracką pod rusztem - wszystko leci na dno kotła. Wygarniam z dna do szuflady, nakładam silikon ( czerwony, ten do 350 stopni bo nigdy tam więcej nie będzie ), zakładam zaślepkę, zakręcam nakrętki i włączam sterownik. razem jakieś 10 minut.
    Ale pieprzysz, chyba że masz paluchy z azbestu
    Ile to jest te kilka minut gdzie wszystko wystygnie na tyle żeby odkręcić te śrubki?
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wawrzyniec Wiór Zobacz post
    Co zrobić w przypadku niedopalania węgla przez piec: zmniejszyć czas podawania, czy zwiększyć przerwę pomiędzy podawaniem?
    Albo to albo tamto.
    Żar musisz trzymać nieco dalej od zasobnika żeby podajnik się nie grzał.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    Ale pieprzysz, chyba że masz paluchy z azbestu
    Ile to jest te kilka minut gdzie wszystko wystygnie na tyle żeby odkręcić te śrubki?
    Próbowałeś kiedy czy tak tylko sobie palcami po stole?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wawrzyniec Wiór Zobacz post
    Czuję się jakbym czytał o innym piecu U mnie gracka z wyposażenia w ogóle nie mieści się w komorze. Sama komora ma rant na brzegu, który bardzo utrudnia wygarnięcie stamtąd popiołu (poradziłem sobie z tym tak, że włączyłem wentylator i wydmuchałem co się dało).
    Za dokładny jesteś. Jak zostanie tyle co ten rant zatrzyma, to się nic nie stanie.Najważniejsze żeby z tyłu palnika było pusto, pod otworami nawiewu. A gracka jak się nie mieści - fleksa weź, przytnij i z bańki.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 13-04-2018 o 23:02
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    Próbowałeś kiedy czy tak tylko sobie palcami po stole?
    Kobra ja sprzedaję Sztokery 7-my rok, jak myślisz próbowałem?
    Ty dopiero zaczniesz wszystkiego próbować z czasem
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    W max 5 minut po wyłączeniu sterownika otwieram puszkę powietrzną palnika i ją czyszczę bez nikakich. Gdyby się mi naprawdę spieszyło, zrobię to natychmiast po wyłączeniu sterownika. Przyjedź, pokażę Ci. To naprawdę nic wielkiego.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony