dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    Guest

    Domyślnie plan przestrzenny, czy prawo budowlane?

    dylemacik jest taki
    w planie przestrzennym stoi " zachowac istniejaca linie zabudowy"
    problem w tym ze wynosi ona 1,6 metra od granicy dzialki do ktorej przylega droga

    pytanie jest takie czy pierwszenstwo ma linia zabudowy z planu przstrzennego czy zasada, ze trzeba sie oddalic ze sciana z oknem o 4 metry od granicy?

  2. #2
    Guest

    Domyślnie

    dzisiaj sie dowiem, bo zona odwiedzila dzisiaj starostwo
    ale tak pytam was aby potem porownac wasze zdanie z realem i dam wam oczywiscei jutro odpowiedz jak to jest na moim terenie

  3. #3

    Domyślnie

    witaj, wydaje mi sią, że pomieszałeś....
    linia zabudowy - czyli odległość obiektu budowlanego od drogi publicznej.
    odległość ściany z oknem 4 m od granicy dotyczy sąsiedztwa, czyli ściana twojego domu z oknem 4 metry od granicy działki z sąsiadem, który też (jeśli ma okno) musi zachowac 4 m.

    tak więc są to dwie odrębne sprawy, na ktore trzeba zwrócić uwage podczas projektowania

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    dzieki aneska
    czyli wedlug ciebie od drogi powinienem w kazdym przypadku zachowac te 1,6 metra?

    druga rzecz czy te 4 metry z oknem i 3 bez okna sa konieczne
    czy np jesli sasiad mi pozwoli to moge smialo robic blizej?

  5. #5

    Domyślnie

    myślę, że możesz. tylko wystarałabym się o pisemną zgodę sąsiada, którą możesz dołączyć do uzgodnień projektowych. sąsiad powinien być świadomy jak blisko chcesz się przysunąć i ile okien (i jakiej wielkości) ma być - najlepiej jakby wyraził zgode na kopii projektu elewacji. reszta zależy od urzędu wydającego decyzję o pozwoleniu na budowę.

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    a myslisz ze starostwo moze nie zgodzic sie na odstep domu od drogi 4 metry skoro linia zabudowy jest 1,6 metra?
    bo ja usytuowalem dom wlasnie 4 metry od drogi kierujac sie wlasna wiedza, a kierownik budowy ( i projektant w jednej osobie) utwierdzil mnie w tym przekonaniu
    teraz papiery sa w urzedzie a ja zdaje sobie powoli sprawe, ze nie bralem pod uwage tego ze pozostale domy przy tej ulicy sa oddalone 1,6 metra

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneska
    myślę, że możesz. tylko wystarałabym się o pisemną zgodę sąsiada, którą możesz dołączyć do uzgodnień projektowych. sąsiad powinien być świadomy jak blisko chcesz się przysunąć i ile okien (i jakiej wielkości) ma być - najlepiej jakby wyraził zgode na kopii projektu elewacji. reszta zależy od urzędu wydającego decyzję o pozwoleniu na budowę.

    Nie można, a zgoda sąsiada jest nic niewartym papierkiem. Jest to poważne odstepstwo od warunków technicznych i tylko można spróbować to zmienić w Ministerstwie.

  8. #8

    Domyślnie

    A mnie pani architekt poradzila, zebym taka wlasnie zgode uzyskala od sasiada. Na przysuniecie garazu do samej granicy.

    Czy faktycznie tak kategorycznie nie mozna?

  9. #9

    Domyślnie

    sorki, janaro. te przepisy (mam na mysli plan zag. przestrz.) nie są dla mnie aż takie oczywiste, i za dobrze ich nie znam. pamiętam jednak przypadek z własnego podwórka - rozbudowa domu rodziców i budowa klatki schodowej od strony sąsiada (zbliżenie sie do granicy na 2 metry). sąsiad wyraził zgodę, projekt został zatwierdzony, dobudowa wykonana i wszystko jest ok. co prawda to było w 1997 roku....więc pewnie moje wiadomości są przeterminowane

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewak39
    A mnie pani architekt poradzila, zebym taka wlasnie zgode uzyskala od sasiada. Na przysuniecie garazu do samej granicy.

    Czy faktycznie tak kategorycznie nie mozna?
    A co zrobisz jak zmieni się sąsiad i ten nowy będzie na prawie?
    Jeżeli jest uchwalony plan zagospodarowania to dowiedz się co jest w nim napisane, jeżeli nie to;
    § 12. 1.Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
    1)4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
    2)3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
    2.Odległość od granicy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się w poziomie od najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego ściany lub w połaci dachowej budynku zwróconej w stronę tej granicy lub od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego w dachu.
    3.Sytuowanie ściany budynku w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, dopuszcza się w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli:
    1)wynika to z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo
    2)nie jest możliwe zachowanie odległości, o której mowa w ust. 1 pkt 2, ze względu na rozmiary działki.
    4.Jeżeli na sąsiedniej działce:
    1)w odległości od 1,5 m do 3 m od granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w takiej samej odległości od tej granicy, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej,
    2)bezpośrednio przy granicy istnieje budynek ze ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych albo wydano decyzję o pozwoleniu na budowę tak usytuowanego budynku, dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy tej granicy, przylegającej do istniejącej ściany, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej.

  11. #11

    Domyślnie

    Wg tego, co ja się dowiedzialem:
    - można budować bliżej niż 3m od granicy jeżeli sąsiad wyrazi zgodę
    - NIE MOŻNA mieć okien bliżej niż 4m od granicy, nawet jeżeli sąsiad wyrazi zgodę

    Kojarzę jeden pretekst dla wyjatku od tych reguł: jeżeli u sąsiada w odległości metra od granicy jest budynek z oknem to my możemy zrobić tak samo.
    adrian

  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    ok zadam to pytanie jeszcze raz
    tylko inaczej sformulowane
    czy urzad moze mi narzucic odleglosc 1,6 metra
    jesli ja chce np 4 metra miec?

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał janaro
    Cytat Napisał aneska
    myślę, że możesz. tylko wystarałabym się o pisemną zgodę sąsiada, którą możesz dołączyć do uzgodnień projektowych.

    Nie można, a zgoda sąsiada jest nic niewartym papierkiem. Jest to poważne odstepstwo od warunków technicznych i tylko można spróbować to zmienić w Ministerstwie.
    POTWIERDZAM, ZGODA JEST WARTA TYLE CO............. Przy składaniu wniosku do Minsterstwa należy jednak dołączyć tą zgodę Sąsiada. Na zgodę Ministerstwa można czekać długo.....
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Wwiola
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.123
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    223

    Domyślnie

    Może narzucic Ci te 1,6m i jak znam zycie zrobi to na pewno. Ważne jeszcze co jest napisane w WZ. Te 1,6 m to nieprzekraczalna czy ustalona linia zabudowy - to sformuowanie jest bardzo ważne.

  15. #15

    Domyślnie

    Chyba jest tak jak piszą mdzalewscy.
    Przepisowa odległość 3 i 4 metry od granicy działki, przypuszczalnie (bo nikt tego nigdzie nie napisał), podyktowana zastała względami przeciwpożarowymi.
    Aby skutecznie izolować pożar (czyli aby nie przeszedł na sąsiedni budynek) powinny być zachowane dostateczne odległości.
    Okno sprzyja rozprzestrzenianiu się pożaru, zatem 1 metr dalej.

  16. #16

    Domyślnie

    Leonie, Plan Zagospodarowania Przestrzennego chroni ŁAD przestrzenny. Ustalenia Planu są ważniejsze niż ogólne ustalenia Prawa Budowlanego.
    Próba przesuwania lini zabudowy twojego domu poza istniejącą linię jest "zawracaniem gitary". Nikt się na to nie zgodzi, tylko nerwy stracisz.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał leon_z_katowic
    czy urzad moze mi narzucic odleglosc 1,6 metra jesli ja chce np 4 metra miec?
    Może, bo mamy demokrację. Jeśli Twoi sąsiedzi chcą, żebyś miał dom na 1,6m to będziesz taki miał. To właśnie jest demokracja. Mało tego, my mamy nawet wyższy stopień demokracji - nikt już nie pyta Twoich sąsiadów czy chcą. To Urząd sam wymyśla czego mają chcieć Twoi sąsiedzi i ich zdanie się już nawet nie liczy.

    W razie problemów pogadaj z architektem o dołożeniu jakiegoś elementu z przodu budynku - tarasik o szer. 2,4m albo jakaś wiata na drewno do kominka. Coś co potem łatwo będzie zburzyć lub wręcz zrezygnować z budowy tego elementu występując w trakcie budowy o zmianę pozwolenia na budowę.
    Slaw

  18. #18
    Guest

    Domyślnie

    dzieki wszystkim bardzo mi sie przydaje te wypowiedzi

  19. #19
    Guest

    Domyślnie

    LEŁON NO I NA CZYM STANEŁO ?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar MarzannaPG
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    1.967
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    37

    Domyślnie

    Leon, nie odpowiedziałeś na dość istotną kwestię, która została poruszona przez Wwiolę: czy te twoje 1,6 m to nieprzekraczalna linia zabudowy czy obowiązująca. Jeżeli obowiązująca to 'pozamiatane', musi być 1,6 i tyle. Jak nieprzekraczalna to możesz sobie stawiać od 1,6 i dalej, czyli te twoje 4 metry pasują jak najbardziej. Pozdrawiam.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony