dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie Mniej gniazdek i długi wąż w praktyce?

    Witam i dziękuję, że zaglądneliście

    Przygotowuję się do wykonania podłogówki na wiosnę i zaczynam planowanie m. in. instalacji OC. Waham się czy iść w więcej gniazdek czy w dłuższe węże? Mam 2 kondygnacje po ok 115m2, a jednostka będzie umieszczona prawie centralnie.

    Moje pytanie brzmi czy lepiej dać więcej gniazdek i krótsze węże czy dać na każdej kondygnacji po jednym mnie więcej na jej środku i np 12m wąż? Są duże spadki ciśnienia na takich długościach? Jakby nie patrzeć to na gładkiej rurze a na karbowanym wężu spadki byłyby dużo mniejsze.

  2. #2

    Domyślnie

    MOim zdaniem wygodniej będzie zrobić więcej gniazdek, z prostego powodu ten wąż też gdzieś musisz przechowywać.
    Łatwiej wygospodarować miejsce na mniejszy kłąb węża.

    Co do spadku ciśnienia. Przecież zawsze będziesz używał tylko jednego gniazdka a nie kilku jednocześnie.
    Domek Piętrowy po podłodze 162mkw. Ocieplenie styro Fasada Gold 15cm, podłoga 10cm EPS100, poddasze 30cm+10cm wełna. Ogrzewanie 100% podłogówka + 2x Drabinka, Panasonic T-Cap 9kw 1F + Elektromet 300L PC Duo,Wentylacja mechaniczna Zehnder ComfoAir 350Luxe + Inteligentne Sterowanie DOMOTICZ. Okna Drutex Iglo5, dachowe Fakro. Okazyjnie kominek RobiRen AirTerm Corner Akubet 15KW. Klimatyzacja: Klimatyzator podsufitowy Rotenso Jato 5KW. Instalacja PV Z dofinansowania gminnego instalacja 3,3KW.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Chyba faktycznie zrobię po 2 na kondygnację i szufelkę w kuchni.

  4. #4

    Domyślnie

    Długim wężem trudniej się operuje, jest cięższy, będzie się zawijał o różne rzeczy, zwłaszcza o kanty ścian i je rysował i obijał. Trudniej go schować, zwinąć. Ja bym zrobił więcej gniazd.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ggdh Zobacz post
    Przygotowuję się do wykonania podłogówki na wiosnę i zaczynam planowanie m. in. instalacji OC. Waham się czy iść w więcej gniazdek czy w dłuższe węże? Mam 2 kondygnacje po ok 115m2, a jednostka będzie umieszczona prawie centralnie.
    9m wężem obskoczysz całą kondygnację z jednego punktu? To IMO nie warto więcej gniazdek. Do tego w kuchni Vroom.

  6. #6

    Domyślnie

    Krótszy wąż daje większą wygodę. Na pewno łatwiej będzie odkurzać np. dzieciom, kiedy odkurzanie dojdzie do ich obowiązków domowych. Warto myśleć taktycznie.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    9m wężem obskoczysz całą kondygnację z jednego punktu? To IMO nie warto więcej gniazdek. Do tego w kuchni Vroom.
    No właśnie nie za bardzo - nastawiałem się na 12m, ale skoro piszecie, że to jest problematyczne to dam więcej gniazdek.

  8. #8

    Domyślnie

    Z tego wątku: http://forum.muratordom.pl/showthrea...za-centralnego parę komentarzy:

    Cytat Napisał gourmand Zobacz post
    Witam,
    Zdecydowanie 7m. Twierdzę tak na podstawie moich doświadczeń (duży dom o trzech kondygnacjach i rura dł. 9m.). Weź pod uwagę to, że trzeba mieć miejsce na przechowanie, a to jak wąż boa, rozwija albo zwija się często nie w tym momencie kiedy chcemy. Jest dosyć uciążliwym, przenoszenie tego kramu np. na piętro. Do tego jeszcze należy zabrać ze sobą resztę osprzętu. Uważam, że lepiej dodać jedno dwa gniazdka niż mocować się z "długą rurą". Koszt prawie żaden a wygoda niewspółmierna.
    Powodzenia.
    Cytat Napisał Nikoru Zobacz post
    Ja mam wąż 9-metrowy i czasami złoszczę się, że za długi. Potrafi się niesamowicie poplątać (jak ogrodowy). Z 12-metrowym bym sobie chyba nie poradziła...
    No i jeszcze, pierwszy z brzegu wąż https://www.centralneodkurzacze.eu/k...ide-a-hose/484 12m waży 5kg.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Dobra, ustalone, że idę w gniazdka, a nie w węże

    Kolejna kwestia: jak ważna jest wyrzutnia? Tzn. nie ma absolutnie sensu wyrzucać do pomieszczenia gospodarczego, w którym wisi OC?

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Na to pytanie już musisz sam sobie odpowiedzieć. Gdzie chcesz mieć zapach oraz roztocza z odkurzania, czyli wszystko to czego nie wyłapią filtry, w pomieszczeniu gospodarczym czy poza budynkiem.

  11. #11

    Domyślnie

    Najlepiej dac wiecej gniazdek i kupic dluzszy waz. W ten sposob wyprobujesz obie opcje

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    A może wąż chowany w rurach nie będziesz targał go po całym mieszkaniu, tylko gniazda są nieco droższe
    . Poszukaj w wątkach o odkurzaczach któryś z forumowiczów ma wyrzut do garażu i sobie chwali.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tadeo210570

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-761
    Posty
    16

    Domyślnie

    Chyba idea centralnego odkurzacza jest taka by ta rura była jak najmniej wymagająca ja mam tak by w każdym większym pomieszeniu używać 2 gniazd i 1 w mniejszych. Nie wiem jak się sprawdzi bo jeszcze nie używałem.

  14. #14

    Domyślnie

    A z innej beczki, jaką jednostkę centralną wybrałeś?

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Chopie, ja nawet jeszcze nie kupiłem zestawu rur/kolanek/podejść

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Tomek@gmail
    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Orzesze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Też właśnie się zastanawiam jak to ugryźć.
    Mi się wydaje, że najwygodniej byłoby mieć po 1 gnieździe na kondygnację ale z opcją chowania w ścianie + Vrom do kuchni.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ggdh
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    854

    Domyślnie

    Ano właśnie. Zależy jaki masz/będziesz miał dom. U mnie rura 12m by nie starczyła na całą kondygnację.

    Ostatecznie kupiłem zestaw 6+2, z czego 4 gniazdka na dole i 2 na górze.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Ja mam domek 9x13m i zrobiłem tylko 4 gniazdka w miejscach skąd obskocze prawie wszystko rurką 7m.
    A jaką centralke z wężem wybrać do 3tyś/zł.
    Dom 180m2 podłóg,. Fundamenty zalewane pustaki + XPS 10cm+bąbelkowa, podłoga styropian 10cm , ściany porotherm Dryfix 25cm + 15 styro - Grafi. Austrotherm 0,31, poddasze 15 i 10cm wełny SuperMata + sam stryszek 15cm. Piętro podloga 3cm styro. 150m2 podłogówka + kaloryfer w gażu. Piec SaunierDuval 18KW + 140l Kospel Termo Top . Kominek + DGP grawitacyjne 4 wyjścia ......................... Dziennik Budowy

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Beam / Cyclovac / Duovac / Husky. Przede wszystkim sprawdzony producent i długa gwarancja.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    szczecina

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Pleszew
    Kod pocztowy
    63-300
    Posty
    3

    Domyślnie

    Odkurzacz centralny super sprawa, ja na metraż 170m na parterze posiadam 3 gniazdka i rure 9m o ile dobrze pamiętam. Z 2 gniazdkami też dałbym rade, wiec 2-3 na pietro to tak optymalnie bo przy 1 byłboy męczenie się z rurą.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony