Witam Serdecznie.
Zwracam się z prośbą o pomoc i wyjaśnienia. Otóż mam dom ok. 100 m2 powierzchni użytkowej - wysoki parter, podpiwniczony w połowie, nadbudowany o kolejne 90 m2 użytkowej w stanie surowym zamkniętym - są zamontowane i obrobione okna, całość docieplona styropianem 10 cm, poddasze wełną mineralną 2 x 15 cm. W chwili obecnej na nadbudowę doprowadzone są przewody grzewcze, jednak nie są jeszcze zamontowane grzejniki. Ogrzewam obecnie wspomniany wysoki parter - na nadbudowę prowadzi klatka schodowa z pojedynczymi drzwiami na parterze. Kocioł znajdujący się w pomieszczeniu piwnicznym to Eko kotek Kotstala 25 KW. Całością steruje sterownik Tigra. Na chwilę obecną pracuje on na następujących nastawach :
T. zad. - 49 st.
Korekta nocna - 0 st.
Korekta ekonom. - 0 st.
Czas podawania - 12 sek.
Czas między podawaniem - 75 sek.
Krotność podawania - wyłączona.
Czas przedmuchu - 23 sek.
Czas pomiędzy przedmuchami - 2 minuty.
Obroty dmuchawy - 20 %.
Obroty w stanie nadzoru - 50 %.

Kombinując z temperaturą - ustawiając niższą piec po kilku godzinach pracy się wygasza, podobnie wprowadzając korektę nocną czy ekonomiczną. W chwili obecnej używam ekogroszku 24 MJ z Dragona zakupowanego w Bricomarche, a także 22 MJ zakupowanego w Tesco. Obecne zużycie to około 20-25 KG na dobę - CO i CWU. Przy powyższych ustawieniach popiół jest zazwyczaj sproszkowany, zdarza się niekiedy kilka spieków, żużlu. Piec się nie zawiesza, pracuje prawidłowo, nie ma problemów.

Jednak nurtuje mnie stosunek jakości paliwa do zużycia. Rozmawiając ze znajomym, który twierdził, iż przy obecnych temperaturach nie warto zasypywać ekogroszkiem bardziej kalorycznym 27-28 MJ wydaje mi się, że być może jest on w błędzie. Po prostu gdybym zasypał podajnik bardziej kalorycznym ekogroszkiem wystarczyłby on na dłużej. Jak to właściwie jest ? Musiałbym zmieniać ustawienia sterownika ? Myślę, że sekret może kryć się w czasie utrzymania pieca w stanie nadzoru - im lepszy ekogroszek tym dłużej jest w stanie nadzoru, temperatura się utrzymuje, więc zużycie się zmniejsza. Im gorszej jakości ekogroszek tym częściej załącza się podajnik- co jest mniej ekonomiczne. Tak więc prosiłbym o wyjaśnienie tej kwestii oraz co ważniejsze ocenę czy w moim przypadku zużycie 20-25 KG tego słabego kalorycznie ekogroszku mieści się w granicach normy czy jest za duże ? Proszę również o podpowiedzi co do ustawień sterownika, aby było dobrze i ekonomicznie, bo może gdzieś tam są błędy i przez to zużycie jest większe. Serdecznie dziękuję za pomoc i pozdrawiam.