dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 190
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie Prosty po krakowsku

    Witam, zakładam dziennik budowy, w którym mam zamiar opisywać swoje i żony zmagania z budową naszego wymarzonego domu. Będziemy budować dom według projektu Prosty 2 http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/prosty-2 biura Domy z Wizją. Działka na południu Krakowa. Zachęcam do śledzenia i komentowania.

    Jesteśmy około 30 latkami z ambicjami budowy domu bez specjalnej wiedzy o budowlance. Będziemy budować różnymi ekipami, na etapie wykończenia postaramy się sami wykonać chociaż małą część pracy.

    Budowa startuje dopiero wiosną ale już teraz zakładam dziennik aby móc uporządkować sobie ogrom spraw, które wiąże się z budową.
    Nasza historia zaczyna się pod koniec 2015 roku, kiedy to zaczęliśmy się rozglądać za mieszkaniem w Krakowie. Po roku poszukiwań odpowiedniego mieszkania stwierdziliśmy że nic ciekawego nie ma jeżeli jest to w cenie powyżej 7 tyś za m2. To było impulsem to podjęcia decyzji o kupnie działki i samodzielnej próbie budowy. Dodatkowo od zawsze mieliśmy z tyłu głowy marzenie o własny domu, jednak planowaliśmy najpierw zakup mieszkania a budowę zacząć za kilka/kilkanaście lat.

    Poszukiwania działki rozpoczęliśmy pod koniec 2016. Poszukiwania działki zawęziliśmy po południowych obrzeży Krakowa. Uznaliśmy że te tereny miasta podobają nam się najbardziej. Szybko okazało się jednak że musimy zrewidować swój pogląd na temat swoich marzeń a wziąć pod uwagę rzeczywistość. Ceny i jakość oferowanych działek nas rozczarowały. Rozszerzyliśmy zakres poszukiwań biorąc pod uwagą również tereny podmiejskie. Grudzień i styczeń to nienajlepszy czas na poszukiwanie działek, ale uznaliśmy że jeśli działka spodoba nam się w zimie to i w lecie będzie się nam podobać. Po oglądnięciu większości oferowanych działek, które były drogie i słabe, przypadkowo zobaczyliśmy jedną, która wzbudziła nasze zainteresowanie. Okolica działki niezabudowana oprócz dwóch domów w budowie, piękny widok z działki, lekko oddalona od drogi głównej a jednocześnie blisko do komunikacji, sklepu i szkoły. Prąd, woda i gaz na działce sąsiedniej. Minusem się brak kanalizacji i droga dojazdowa, która jest tylko lekko utwardzona. Mimo tych niedogodności decydujemy się na zakup. Dzień przed dowiadujemy się o nadzorze archeologicznym nad działką, bierzemy to ryzyko na siebie. Działkę kupiliśmy w marcu 2017. Od razu znaleźliśmy architekta i zaczęliśmy starać się o PNB. Mapę projektową dostaliśmy początkiem maja. Również w maju zrobiliśmy badania geologiczne pod fundament (wymóg w naszych okolicach) oraz pod POŚ.

    Przygotowanie dokumentów PNB zajęło architektowi trochę więcej czasu niż zakładaliśmy i ostatecznie wniosek został złożony końcem sierpnia. W między czasie szukaliśmy wykonawców na SSO. Jedną z lepszych ofert dostaliśmy od ekipy „górali”, którzy zbudowali dwa sąsiednie domy. Wybór był więc prosty. Miejscowemu wydziałowi architektury zajęło 3 miesiące przestudiowanie naszego wniosku ale początkiem listopada dostaliśmy pozwolenie czym wprawili nas w wielką radość. Niestety było już za późno żeby zacząć budowę w tym roku. Startujemy na wiosnę, a do tego czasu prace koncepcyjne, organizacyjne oraz zbieranie wycen na materiały oraz poszerzanie wiedzy na forum




    Rzuty:


    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prosty2_FRONT_1200.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	401779  
    Ostatnio edytowane przez janosik86 ; 26-11-2017 o 10:25 Powód: dodaje obrazek

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Zmiany w stosunku do orgialnego projektu. Trochę tego jest i całkiem niemało za nie zapłaciłem:
    1) Okna
    a. zmniejszenie ilości okien połaciowych w małych pokojach - ta zmiana była zła i jednak będą po dwa okna
    b. zmiana okna w kuchni na okno zamiast drzwi
    c. usunięcie dzwi w garderobie
    d. dodanie niskiego okna na tylnej ściane garażu
    e. usunięcie okna w pralni
    f. usunięcie dzwi z gabinetu, zmiana na okno
    h. zmiana okna dachowego nad klatką schodową na wąskie poziome
    i. zmniejszenie okna HST w salonie do 3,0 m - tutaj jeszcze nie wiem jakiej wielkości będzie HST
    2) Usunięcie kominka i kominu
    3) Garaż
    a. Powiększenie na szerokość do 3,75
    b. Wydłużenie garażu do filarka
    4) Beton komórkowy zamiast silikatów
    5) Zmiana materiału elewacji – tynk zamiast płyt włóknowo-cementowych


    Parter:





    Pietro:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	20,2 KB
ID:	402452  
    Ostatnio edytowane przez janosik86 ; 06-12-2017 o 17:59
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  3. #3

    Domyślnie

    Witam,
    Sporo zmian, chyba nie wszystko musi być uwzględnione w dokumentacji. Z ciekawości, ile te zmiany Cię kosztowały razem z planem zagospodarowania terenu?
    I czemu chcesz zmniejszyć HS? Wiele nie zaoszczędzisz, a dom straci jedną ze swoich zalet.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez szymek008 ; 06-12-2017 o 18:59

  4. #4

    Domyślnie

    Wysokość pomieszczeń 2,50 to dla mnie strasznie, strasznie mało. Ale wiem, że niektórym wystarcza

    W jaki sposób kanaliza schodzi w dół z poddasza?
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Witam,
    Sporo zmian, chyba nie wszystko musi być uwzględnione w dokumentacji. Z ciekawości, ile te zmiany Cię kosztowały razem z planem zagospodarowania terenu?
    I czemu chcesz zmniejszyć HS? Wiele nie zaoszczędzisz, a dom straci jedną ze swoich zalet.
    Pozdrawiam
    Hej, nie wszystkie zmiany są istotne ale chciałem je mieć na papierze, łatwiej będzie się rozmawiało z wykonawcami.
    Za same zmiany zapłaciłem 2tys, za cała adaptacje plus wszystkie papiery i uzgodnienia do PNB 3,5 tyś.

    Apropo HSa, chciałem ograniczać koszta, ale tak jak pisałem jeszcze się waham. W projekcie jest 4,2m, ja wymysliłem sobie 3m ale obstawiam że finalnie skończy się na szerokości 3,6-38m.

    Mamy wyceny HS na 10 tys przy szerokości 3m. Przy szerokości w okolicach 4m obstawiam koszt w okolicach 15 tyś. Nie wiem tak strzelam.
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Wysokość pomieszczeń 2,50 to dla mnie strasznie, strasznie mało. Ale wiem, że niektórym wystarcza

    W jaki sposób kanaliza schodzi w dół z poddasza?
    2,50 to dla mnie też mało, w Prostym jest zdecydowanie wyżej. Na parterze 2,60 - 2,76 cm na piętrze 2,65 cm, ściana kolankowa 114cm, dodatkowo całkiem wysoki strych. Wrzucam przekrój.



    Kanaliza schodzi po ścianie między łazienką a garderoba.
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  7. #7

    Domyślnie

    Ja tam widzę 2,55... Chyba, że nie planujesz sufitu podwieszanego?

    Cytat Napisał janosik86 Zobacz post
    Kanaliza schodzi po ścianie między łazienką a garderoba.
    A gdzie ląduje na parterze? W sensie, jak idzie rura z góry na dół? Którędy? Bo po rzutach prosto w dół oznacza zdaje się przy drzwiach wejściowych do łazienki na parterze... Stąd moje pytanie.
    Ostatnio edytowane przez Iscra ; 06-12-2017 o 20:48
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Sufit podwieszany jest w korytarzu plus ewentualnie w kuchni. Nie jestem zwolennikiem regipsów więc będę chciał ograniczyć jego powierzchnie. Na tyle mały suift żeby dało się ukryć rurę nawiewu plus oświetlenie. W salonie i reszcie pomieszczeń nie planuję sufitu podwieszanego.


    Na dole kanaliza schodzi do łazkienki oraz kotłowni.
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał janosik86 Zobacz post
    Hej, nie wszystkie zmiany są istotne ale chciałem je mieć na papierze, łatwiej będzie się rozmawiało z wykonawcami.
    Za same zmiany zapłaciłem 2tys, za cała adaptacje plus wszystkie papiery i uzgodnienia do PNB 3,5 tyś.
    Hmm, więc łącznie za projekt zapłaciłeś prawie 7 tysięcy... Spora sumka. Ale projekt bez wątpienia tego warty, też go rozważaliśmy z małżonką od samego początku. Skończyło się na indywidualnym i niewiele więcej zapłaciliśmy.

    Cytat Napisał janosik86 Zobacz post
    Apropo HSa, chciałem ograniczać koszta, ale tak jak pisałem jeszcze się waham. W projekcie jest 4,2m, ja wymysliłem sobie 3m ale obstawiam że finalnie skończy się na szerokości 3,6-38m.

    Mamy wyceny HS na 10 tys przy szerokości 3m. Przy szerokości w okolicach 4m obstawiam koszt w okolicach 15 tyś. Nie wiem tak strzelam.
    My za HS'a 6,5 m x 2,5 dostajemy wyceny od 15 tysięcy (Krispol) do 18 tysięcy (Oknoplast). Co ciekawe Alu na profilach Aluprof MB-77HS ST wychodzi taniej niż Oknoplast. Nie sądzę żebyście dobili do 15 tysięcy. Nawet jeżeli to rozważałbym jeszcze większe okna

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    2 + 3,5 + 3 tyś za projekt gotowy to w sumie 8,5 tys Ale jak rozmawiałem z architektami z mojego miasta to cena za projekt indywidualny zaczynała się od 12tyś, a Prosty mi sie bardzo podoba. Moje zmiany to w grunie rzeczy kosmetyka, no może poza porzeszeniem garażu.


    Apropo HS to tak jak pisałem wcześniej pewnie skończy się na szerokości 3,6-3,8 metra, może nawet tak jak w orginalnym projekcie
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  11. #11

    Domyślnie

    Co do elewacji, na samym początku też chcieliśmy użyć włókno cement ale cena zrobiła swoje. Koniec końców decydujemy się na ciemny tynk + listwy do boniowania. Na wizualizacji wygląda nieźle. Rozważ sobie coś takiego

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Co do elewacji, na samym początku też chcieliśmy użyć włókno cement ale cena zrobiła swoje. Koniec końców decydujemy się na ciemny tynk + listwy do boniowania. Na wizualizacji wygląda nieźle. Rozważ sobie coś takiego

    Hej dokładnie taki mam plan Koszt kilkukrotnie mniejszy a moim zdaniem efekt całkiem okej.

    Rozmawialem kiedyś z osoba, która robila coś takiego w prostym 1 i wygląda to bardzo fajnie.

    Tutaj link gdzie można oglądnąc efekty:

    https://www.instagram.com/p/BXfYdddHzDb/?taken-by=a.w.d

    https://www.instagram.com/a.w.d/
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Mam zamiar dokumentować w swim dzienniku realne koszty poniesione na budowę. Zaczynam od kosztów wstępnych. Tyle wydałem przed wbiceniem


    pośrednik nieruchomości 5000
    pcc od zakupu działki 5000
    notariusz 1900
    projekt 2800
    adaptaja i PNB 3500
    zmiany w projekcie 2000
    geologia 900
    projekt oczszczalni 400
    przyłącz elektryczny tauron 1050
    prowizoryczna skrzynka eleketryczna 750
    mapa do celów projektowych 1200
    utwardzenie drogi dojazdowej 1600
    wypisy i wyrysy z rejestów gruntów itp 100
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  14. #14

    Domyślnie

    A działka?

    Ech, koszty papierkologii są straszne.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Nie bezpośrednio, ale przecież podałem koszty działki Podatek od zakupu działki w wysokości 5000 zł to 2% wartości całej działki
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  16. #16

    Domyślnie

    Dzięki za linki! Rzeczywiście świetnie to wygląda.
    Czym planujecie grzać?

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Dom będziemy ogrzewać gazem, kocioł kondensacyjny, 100% domu w podłogówce.
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Zdjęcia działki. Droga lekko utwardzona, po budowie będziemy musieli pomyśleć z sąsiadami co dalej.



















    Ostatnio edytowane przez janosik86 ; 13-12-2017 o 07:37
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  19. #19

    Domyślnie

    Hej!

    Jako, że my budujemy indywidualny oparty na prostym 2A, będę bacznie śledził twój dziennik.
    Zyczę powodzenia i wytrwałości
    Faktycznie fajna sprawa z tym tynkiem na elewacji, musimy to wziąć pod uwagę

    Pozdro
    Indywidualny 179,3m2/172m2 p.u. bez garazu;
    ściany porotherm+20cm grafit 0,033; podłoga 20cm EPS100 0,036, strop gestożebrowy porotherm-27cm, dach wełna ursa 035 15+15cm, creaton domino grafit; okna: KN3 85mm-3szyby; reku Aeris 350; 100% podłogówka, PC Panasonic Aquarea H T-CAP 9kW

    Dziennik

  20. #20

    Domyślnie

    Również witam się w dzienniku.
    Wracając do HS - to oczywiście sprawa indywidualna. My u nas powiększyliśmy go maksymalnie ile mogliśmy do 5,65m. Gdyby było miejsca na więcej, nie wahałbym się. Nawet kosztem tych 2-3 tysięcy więcej - część odrobisz na tynkach, malowaniu Wolę wydać mniejsze pieniądze na podłogę, czy inne wykończenie, a nie rezygnować z naturalnego światła.
    Dziennik budowy:
    Dom w malinówkach 6 - dziennik budowy

    Dom w malinówkach 6, powierzchnia 121 m2. Ściany Ytong + 20 cm grafit 0,032. Dach wełna Rockwool 28 cm (18+10cm) 0,035, podłoga EPS 17 cm 0,036, fundament 15 cm XPS. Okna (montaż 3-warstwowy) na profilu Schuco SI 82, pakiet szklenia SunEnergy+, HS ALU Aliplast Ultraglide, rekuperacja Aeris 350, pompa ciepła Panasonic TCap 9 kW seria H, 100% podłogówka, dachówka Meyer Holsen piano kolor platynowo - szary.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony