dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 96
  1. #1

    Domyślnie AerisNext 350 - wymiana doświadczeń

    Witam

    Jestem użytkownikiem rekuperatora AerisNext 350 od około 12 miesięcy. Chciałem podzielić się moimi doświadczeniami i zadać kilka pytań do użytkowników tego urządzenia.

    Centralę zakupiłem zaraz po tym jak nowa seria pojawiła się na rynku. Zdawałem sobie sprawę, że urządzenie może mieć problemy wieku dziecięcego i prawdopodobnie będą potrzebne aktualizacje oprogramowania:

    Usterki do tej pory:
    1. Błąd EXT_PRESSURE_SUP i migająca czerwona dioda na sterowniku - problem rozwiązany przez zmianę oprogramowania
    2. Błąd EXT_PRESSURE_SHA - problem związany z zamarzaniem czerpni. Cieżko stwierdzić czy winę ponosi sama centrala czy wadliwa instalacja. Rozwiązany przez aktualizację oprogramowania i zmianę czerpni na taką z osłoną
    3. Po roku - usterka wentylatora nawiewnego. Nagle zaczął pracować na bardzo wysokich obrotach (3000+). Wymieniony w ramach gwarancji na nowy.

    Najnowszy problem - hałas. Centrala bez powodu zrobiła się wyraźnie głośniejsza. Być może przez którąś z aktualizacji oprogramowania. Próbuję znaleźć przyczynę. Czy są tutaj jacyś użytkownicy tej centrali, którzy pomogliby mi w diagnozie?
    - czy wentylator nawiewny i wywiewny pracuje u Was na podobnych obrotach? U mnie nawiewny ma 700 obrotów więcej przy przepływie 200m3 i zastanawiam się czy to normalne (jestem pewien, że wcześniej nie było takiej różnicy)

    P.S. czy do tego urządzenia można gdzieś nabyć zamienniki filtrów? Oryginalne są drogie.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez ktocipowie ; 26-11-2017 o 22:49

  2. #2

    Domyślnie

    Czyli chyba dobrze, że wybrałem starszą, sprawdzoną i tańszą jednostkę Miałem wybór za dopłatą wziąć Next.
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktocipowie Zobacz post
    Witam

    Jestem użytkownikiem rekuperatora AerisNext 350 od około 12 miesięcy. Chciałem podzielić się moimi doświadczeniami i zadać kilka pytań do użytkowników tego urządzenia.

    Centralę zakupiłem zaraz po tym jak nowa seria pojawiła się na rynku. Zdawałem sobie sprawę, że urządzenie może mieć problemy wieku dziecięcego i prawdopodobnie będą potrzebne aktualizacje oprogramowania:

    Usterki do tej pory:
    1. Błąd EXT_PRESSURE_SUP i migająca czerwona dioda na sterowniku - problem rozwiązany przez zmianę oprogramowania
    2. Błąd EXT_PRESSURE_SHA - problem związany z zamarzaniem czerpni. Cieżko stwierdzić czy winę ponosi sama centrala czy wadliwa instalacja. Rozwiązany przez aktualizację oprogramowania i zmianę czerpni na taką z osłoną
    3. Po roku - usterka wentylatora nawiewnego. Nagle zaczął pracować na bardzo wysokich obrotach (3000+). Wymieniony w ramach gwarancji na nowy.

    Najnowszy problem - hałas. Centrala bez powodu zrobiła się wyraźnie głośniejsza. Być może przez którąś z aktualizacji oprogramowania. Próbuję znaleźć przyczynę. Czy są tutaj jacyś użytkownicy tej centrali, którzy pomogliby mi w diagnozie?
    - czy wentylator nawiewny i wywiewny pracuje u Was na podobnych obrotach? U mnie nawiewny ma 700 obrotów więcej przy przepływie 200m3 i zastanawiam się czy to normalne (jestem pewien, że wcześniej nie było takiej różnicy)

    P.S. czy do tego urządzenia można gdzieś nabyć zamienniki filtrów? Oryginalne są drogie.

    Pozdrawiam
    Mam podobny problem. Zbyt głośna praca- 9 miesięcy temu, w ramach gwarancji wymieniony został wentylator nawiewny. Od dwóch dni jednostka ponownie głośno chodzi. Wentylator wyciągu „umiera” Mam Zehndera 550 Luxe. Gdzieś na FM wyczytałem, ze da się w wentylatorze wymienić łożyska. Niestety autor nie wtajemniczył nas jak się do tego zabrać.
    U Ciebie będzie podobnie- kolejny wentylator do wymiany. Masakra .
    Jeśli chodzi o filtry to na aledrogo kup sobie matę filtracyjna, poproś kogoś niech zszyje na wzór drucianej ramki, odpowiedniej wielkości filtry.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki

    Jak wygląda u Was sprawa z obrotami wentylatorów? Czy nawiewny kręci się wyraźnie szybciej od wywiewnego?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktocipowie Zobacz post
    Dzięki

    Jak wygląda u Was sprawa z obrotami wentylatorów? Czy nawiewny kręci się wyraźnie szybciej od wywiewnego?
    Miałem tą samą sytuację. Reku po trochę ponad rocznej pracy podwyższyło obroty na wentylatorze wywiewnym o 600 więcej niż na nawiewnym. Dodatkowo pojawił się błąd EXT_PRESSURE_EHA_ERROR. Wyrzutnia czysta- brak ptaszków czy innych kotków. Czekam no opinię specjalisty.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamil Rutkowski

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-056
    Posty
    7

    Domyślnie Rekuperator

    Cytat Napisał 99next Zobacz post
    Miałem tą samą sytuację. Reku po trochę ponad rocznej pracy podwyższyło obroty na wentylatorze wywiewnym o 600 więcej niż na nawiewnym. Dodatkowo pojawił się błąd EXT_PRESSURE_EHA_ERROR. Wyrzutnia czysta- brak ptaszków czy innych kotków. Czekam no opinię specjalisty.
    Witam,

    proponuję zacząć od sprawdzenia czystości filtrów.
    Zapchany filtr zmniejsza przepływ powietrza na kanale, który obsługuje. Skutkuje to tym, że rekuperator chcąc utrzymać bilans powietrza zwiększa ilość obrotów na wentylatorze, który obsługuje ten kanał. Na dłuższą metę takie zjawisko może skutkować uszkodzeniem elementów rekuperatora takich jak np. wymiennik lub któryś z wentylatorów.
    Ponadto filtry raczej nie zużywają się równomiernie. Jeden filtruje powietrze dostarczane z zewnątrz, a drugi powietrze usuwane z budynku. Z tego mogą wynikać różnice w ilości obrotów na poszczególnych wentylatorach.
    Uważam, że najbezpieczniej będzie skontaktować się z serwisem lub firmą, która sprzedała bądź montowała urządzenie. Samodzielne naprawy mogą skutkować utratą gwarancji na urządzenie tak samo jak stosowanie zamienników filtrów.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał 99next Zobacz post
    Miałem tą samą sytuację. Reku po trochę ponad rocznej pracy podwyższyło obroty na wentylatorze wywiewnym o 600 więcej niż na nawiewnym. Dodatkowo pojawił się błąd EXT_PRESSURE_EHA_ERROR. Wyrzutnia czysta- brak ptaszków czy innych kotków. Czekam no opinię specjalisty.
    To samo potrafi się zadziać w Brinku. Przedmuchaj wężyki idące do presostatów.

  8. #8

    Domyślnie

    Posiadam Zehndera qbasic z wymiennikiem entalpicznym.
    1. Mam gniazdo lan z przodu. Nie ma go w instrukcji. Co to jest i jak aktywować?
    2. Dzisiaj w przewodach pojawiły sie jakies oscylujące dźwięki. Nie zanikają nawet po odłączeniu z sieci rekuperatora. Co może być przyczyną? Jakis problem z ametostatami? Instalacja uruchomiona ok miesiąc temu.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Kamil Rutkowski

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-056
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Posiadam Zehndera qbasic z wymiennikiem entalpicznym.
    1. Mam gniazdo lan z przodu. Nie ma go w instrukcji. Co to jest i jak aktywować?
    2. Dzisiaj w przewodach pojawiły sie jakies oscylujące dźwięki. Nie zanikają nawet po odłączeniu z sieci rekuperatora. Co może być przyczyną? Jakis problem z ametostatami? Instalacja uruchomiona ok miesiąc temu.
    1/ Najprawdopodobniej gniazdo LAN jest pozostawione, aby można było podłączyć moduł internetowy pozwalający na sterowanie rekuperatorem poprzez aplikację na telefonie. W AerisNEXT, który jest produkowany przez Zender, podłącza się moduł internetowy kablem LAN do rekuperatora i do routera, następnie pozostaje już tylko ściągnąć aplikację Zender'a na telefon i powiązać z urządzeniem.
    2/ Z jakiego materiału została wykonana instalacja? Jak jest zlokalizowana, chodzi mi o to czy idzie pod sufitem, jest w jakichś zabudowach, czy może jest poprowadzona po stropie w warstwie izolacji?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamil Rutkowski Zobacz post
    1/ Najprawdopodobniej gniazdo LAN jest pozostawione, aby można było podłączyć moduł internetowy pozwalający na sterowanie rekuperatorem poprzez aplikację na telefonie. W AerisNEXT, który jest produkowany przez Zender, podłącza się moduł internetowy kablem LAN do rekuperatora i do routera, następnie pozostaje już tylko ściągnąć aplikację Zender'a na telefon i powiązać z urządzeniem.
    2/ Z jakiego materiału została wykonana instalacja? Jak jest zlokalizowana, chodzi mi o to czy idzie pod sufitem, jest w jakichś zabudowach, czy może jest poprowadzona po stropie w warstwie izolacji?
    ad 1. Jest to gniazdo serwisowe jak się dowiedziałem.
    ad 2. Rury zielone są umieszczone w wylewce , otulone styropianem oraz zalane betonem (parter) lub ułożone na stropie z płyt OSB (Pietro). Generalnie trodno mi ustalić przyczynę. Czasem wiatr ledwo wieje i jest hałas, czasem jest huragan i nic nie dzieje się...

  11. #11

    Domyślnie

    https://youtu.be/H7CNiy2_eJ0?t=27 nagranie hałasu. Prosze o opinie co jest sknocone.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zdolnyslazak

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    23

    Domyślnie

    u mnie pojawił się taki problem - też nie wiem, z czego wynika, ale centrala zaczęła pracować jak betoniarka
    https://youtu.be/TWEXeyQ0hJo

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Dla mnie wygląda to na zużyte łożyska wentylatora.
    Jeśli reku jeszcze masz na gwarancji to spoko, sam przez to przechodziłem.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zdolnyslazak

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Dla mnie wygląda to na zużyte łożyska wentylatora.
    Jeśli reku jeszcze masz na gwarancji to spoko, sam przez to przechodziłem.
    dzięki za wskazówkę, tak, na szczęście na gwarancji, czekam na instalatora

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Powodzenia.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zdolnyslazak

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Powodzenia.
    dzięki, 100% racji, łożysko, wczoraj wentylator wywiewny padł całkowicie (FAN_EXT_ERROR), był instalator i trudno było go zakręcić ręką. trochę szybko (rok i 7 mcy) jak na sprzęt tej klasy

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie dwa wentylatory zostały na gwarancji wymienione.
    Pozostaje się cieszyć, że cała ta operacja nie kopnęła nas po kieszeni a koszt jednej sztuki jest nie mały.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  18. #18

    Domyślnie

    troche to smutne powiem szczerze, jako użytkownik Zehndera

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    A jak długo już u Ciebie reku pracuje? Moją 550 szlag trafił po ponad dwóch latach od uruchomienia.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  20. #20

    Domyślnie

    Tydzień.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony