dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 96
  1. #61
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    arturlasoj

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-935
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał arturlasoj Zobacz post
    Cześć
    Mam podobne problemy z Zehnder q350. Minęły dwa lata i są problemy. Mam mały przepływ bo maksymalnie tylko około 100m/h i mały odzysk ciepła. Kratki czyste, filtry czyste, czujniki czyste. Wymiennik też czyściłem woda. Błędy które się pojawiały to za wysokie ciśnienie ale to jak było zimno poniżej zera. Mam dostęp przez aplikację i widzę znaczną różnicę prędkości wentylatorow. Przy tej samym przepływie to wentylator nawiewu pracuje dwa razy szybciej niż wywiew.
    Aktualizacja

    Zablokowana przepustnica na wlocie powietrza w kanale dolotowym do rekuperatora.

    https://domwent.pl/pl/c/PRZEPUSTNICE-WENTYLACYJNE/15

    Dokładnie takie coś zawezilo przepływ powietrza na wlocie. Fachowiec ma to usunąć i zobaczymy co będzie.

  2. #62
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Roman Filtry
    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Stara Wieś
    Kod pocztowy
    05-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To jest od 2 lat nieaktualna norma.
    Czyli tak naprawę kupujesz kota w worku.
    Filtr płaski F7 z tkaniny syntetycznej to taki pseudo filtr.
    Całe szczęście Polacy, mają takich rekinów biznesu, którzy kupią chińską tkaninę upakują w kartonową ramkę i sprzedadzą po takiej cenie jaką oczekuje klient.
    Filtry w podrzuconym linku to akurat filtry nie do wersji Next, tylko do poprzedniej serii. I faktycznie w opisie nie ma wzmianki o ISO (to musimy dopracować!) aczkolwiek wymienione filtry F7 mają klasę ePM1 i nie jest to tania chińska tkanina Aczkolwiek z jednym się zgodzę, na rynku jest mnóstwo tanich, płaskich i kiepskich filtrów F7 wykonanych z nieodpowiedniego materiału naciągniętego na ramkę z drutu.

  3. #63
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zdolnyslazak

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktocipowie Zobacz post
    Witam

    1. Błąd EXT_PRESSURE_SUP i migająca czerwona dioda na sterowniku - problem rozwiązany przez zmianę oprogramowania
    hej, u mnie kilka dni temu pokazał się ten błąd, różnica obrotów między nawiewem a wywiewem 1500 - 500 = 1000.

    która wersja oprogramowania rozwiązuje ten problem? czy aktualizacji można dokonać samodzielnie czy potrzebny jest do tego serwis?

    pozdrowienia,
    marcin

  4. #64

    Domyślnie

    Dobry wieczór,

    Jestem użytkownikiem Nexta 350 VV i do sięgnięcia po pomoc zmusił mnie ostatni rachunek za prąd. W skrócie: 160m2 powierzchni użytkowej, ogrzewanej gazem, CWU również z gazu. Brak indukcji, od jakiegoś czasu wszystkie żarówki w domu wymienione są na ledowe. Rodzina 3+3 więc może pranie i suszenie wychodzi drożej, ale z ostatniego półrocza, średnie dzienne zużycie prądu to ok 21kWh - masakra. Wychodzi na to, że w 6 miesięcy zużyłem o połowę więcej, niż przeciętna polska rodzina zużywa w ciągu roku. Z szałem rannego jelenia zacząłem szukać odbiorników, które zużywają tyle energii - na razie jestem na początku pomiarów, ale moją uwagę zwrócił właśnie rekuperator.

    Podłączony watomierz ORNO wskazał, że dzisiejszej nocy reku zużył 7kWh w ciągu 12 godzin pomiaru. Maksymalna moc pobrana to ~950W - wychodzi na to, że nagrzewnica wstępna (temperatura powietrza w nocy spadła poniżej zera) zżerała prąd pracując średnio z mocą 530W przy niezbyt niskiej temperaturze. Zastanawia mnie taki pobór prądu. Ileż nagrzewnica mogła kotłować dziennie przy przedłużających się temperaturach ujemnych w okolicach -15*C lub przy najniższej, jaką zanotowalićmy w styczniu -23*C??? W materiałach reklamowych nagrzewnica wstępna, mimo mocy 1-2kW jest przedstawiana jako zabezpieczenie przeciwko zaszronieniu wymiennika w warunkach przedłużających się mrozów - jeśli pomiary są prawidłowe, to zdaje mi się, że nagrzewnica wstępna mogła zjeść naprawdę przerażające ilości prądu. Inna sprawa, która nie daje mi spokoju to to, czy pulsacyjna praca nagrzewnicy nie wprowadza jakiś dodatkowych naliczeń na urządzeniach pomiarowych - liczniku zainstalowanym przez dostawcę energii i watomierzu?

    Czy ktoś z Państwa mierzył pobór mocy przez nagrzewnicę? Czy zawyża ona aż tak bardzo rachunki za prąd? Przy największych mrozach 3 razy wystąpił u mnie błąd "Preheat error", który udawało się skasować - występował po kolejnych 12 godzinach - pierwszego dnia wieczorem, następnego dnia rano i tego samego dnia wieczorem, poza tym żadnych innych problemów do tej pory.

    Proszę o pomoc!

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nagrzewnica może wziąć wbrew pozorom sporo.

    Masz gdzieś informację od jakiej temperatury działa? W Thessli można ustawić zakres od -3 do 5 stopni.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #66

    Domyślnie

    Na jakiej prędkości działa reku bo od tego to zależy. U mnie na 80m#/h brała impuslowo po 125W przez 1-3 min, w różnych odstępach czasu... Generalnie od początku roku reku pochłonął 18kwh. Tak pokazuje i chyba sie zgadza, bo z rachunku zwiększonego zużycia nie zanotowałem.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 16-03-2021 o 20:02

  7. #67
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    18kWh od początku roku to średnio 9W mocy. Trochę mało. Mimo wszystko w styczniu i lutym system przeciwzamrozenoowy coś musiał wziąć
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #68

    Domyślnie

    Witam ponownie,

    W tej chwili temperatura zewnętrzna to ok 2-3 stopni, temperatura powietrza czerpanego od północnej strony wg. wskazań rekuperatora to 0,5 stopnia. Jednostka pokazywała pobór 220W przy przepływie 150m3 - poziom 1. Przy załaczeniu drugiego biegu - 320W. Sprawdzałem odczyt poboru garzewnicy w przeciągu 15-20 minut. Odłączyłem na chwilę jednostkę by przyłaczyć watomierz - temp. na czerpni 0,5 stopnia - pobór nagrzewnicy 0.00kW. Póki co nie znalazłem informacji odnośnie temperatury załączania się nagrzewnicy, wszędzie tylko marketingowy bełkot, że roczny koszt działania nagrzewnicy przy przedłużających sie mrozach to poniżej 100pln, choć u mnie wychodziłby bardziej, że to koszt tygodniowy lub gorzej (jak pisałem - 7kWh w ciągu 12 godzin przy -2 do -3 stopni to chyba sporo, podczas gdy inni piszą, że płacą 1pln przy największych mrozach).

    Zastanawiam się, czy problemem nie może być sterownik nagrzewnicy i nie jest ona odłączana na czas. Jestem świadomy, że nagrzewnica ma za zadanie ogrzać powietrze do 0*C i swoje pociągnąć musiała kiedy na zewnątrz temperatury utrzymywały się na poziomie -15*C, co jednak oznacza to "krótkotrwałe" dogrzrewanie przy lżeszych mrozach?

    Serwis na razie nie odpowiada, z resztą, jeśli mieliby mnie skasować na kilka stów za niepotrzebną wizytę, to koszty eksploatacji wzrosły by jeszcze bardziej. Nie pozostaje nic innego jak szukać odpowiedzi na własną rękę jeśli ktoś miał podobne problemy.

    Dziękuję za dalsze komentarze.

  9. #69

    Domyślnie

    Dlatego wszystkie centrale z nagrzewnicami wstępnymi to niestety ale przestarzała konstrukcja. Nie dość, ze pobierają dużo energii to jeszcze większość z tego podgrzewa wyrzutnie.

  10. #70

    Domyślnie

    Co do samej nagrzewnicy to do sprawdzenia jest płyta elektroniki czy nie jest uszkodzona.

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Dlatego wszystkie centrale z nagrzewnicami wstępnymi to niestety ale przestarzała konstrukcja. Nie dość, ze pobierają dużo energii to jeszcze większość z tego podgrzewa wyrzutnie.
    To zależy czy jest uszkodzony. A za to podaje powietrze o temp 21-22 stopnie nawet przy -15 na zewn, U mnie spalił od początku roku 19kwh

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To zależy czy jest uszkodzony. A za to podaje powietrze o temp 21-22 stopnie nawet przy -15 na zewn,
    Jakim cudem? To jakie masz temperatury wywiewu, że 22 masz na nawiewie (a trzeba 100% sprawności, żeby osiągnąć taką samą temperaturę nawiewu, jak wywiewu niezależnie od temperatury ZA nagrzewnicą wstępną).

    Ale kolega promuje "grzejnik" za wymiennikiem i otwieranie bypassu - i wyrzucanie wyrzutnią powietrza jak przy WG, o temperaturze pokojowej. Logiki w tym nie ma - ale sobie ubzdurał, że to super rozwiązanie.

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To zależy czy jest uszkodzony. A za to podaje powietrze o temp 21-22 stopnie nawet przy -15 na zewn, U mnie spalił od początku roku 19kwh
    Jak już wyżej pisałem, nie jest to możliwe.... Cała centrala musiałaby brać 9W i w ogóle nie włączać grzałek, nawet przy -20. Chyba, że bierze 1W plus reszta na grzałki...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    To zależy czy jest uszkodzony. A za to podaje powietrze o temp 21-22 stopnie nawet przy -15 na zewn, U mnie spalił od początku roku 19kwh
    Jak masz izolowana czerpnie? Gdzie jest prowadzona?

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakim cudem? To jakie masz temperatury wywiewu, że 22 masz na nawiewie (a trzeba 100% sprawności, żeby osiągnąć taką samą temperaturę nawiewu, jak wywiewu niezależnie od temperatury ZA nagrzewnicą wstępną).

    Ale kolega promuje "grzejnik" za wymiennikiem i otwieranie bypassu - i wyrzucanie wyrzutnią powietrza jak przy WG, o temperaturze pokojowej. Logiki w tym nie ma - ale sobie ubzdurał, że to super rozwiązanie.
    No lepsze to już jak u Ciebie zatrzymywanie wentylatora nawiewnego. Brak zużycia energii na potrzebę nagrzewnicy wstępnej do -12 nie uważam za stratę ale co ja tam wiem. Z reszta to nie ja tylko producent z Finlandii z 50 letnim doświadczeniem.
    Jak wykonasz u siebie poprawnie instalacje to dopiero będzie można cokolwiek porównywać.

  16. #76
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    No lepsze to już jak u Ciebie zatrzymywanie wentylatora nawiewnego.
    Przez 5 minut raz na dwa lata nic się nie stanie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    zużycia energii na potrzebę nagrzewnicy wstępnej do -12 nie uważam za stratę ale co ja tam wiem.
    Stratą jest ciepło wylatujące wyrzutnią. Im go mniej, tym większa energooszczedność.

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Z reszta to nie ja tylko producent z Finlandii z 50 letnim doświadczeniem.
    Z równie doświadczonym działem marketingu?

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przez 5 minut raz na dwa lata nic się nie stanie



    Stratą jest ciepło wylatujące wyrzutnią. Im go mniej, tym większa energooszczedność.



    Z równie doświadczonym działem marketingu?
    Jak byś poprawił instalacje np. Izolacja czerpni To podejrzewam, ze byłoby częściej. Nie wiem jak z marketingiem ale wiem to po urządzeniu które użytkuje

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gruchot Zobacz post
    Jak byś poprawił instalacje np. Izolacja czerpni
    Co nie tak niby z moją czerpnią?

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co nie tak niby z moją czerpnią?
    Sonoduct 25?

  20. #80
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tomek_iks

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    5

    Domyślnie

    Niestety też dałem się nabrać na zakup rekuperatora firmy AERIS model Next 600 VV ST. Po pół roku od kupna zaczął wyskakiwać komunikat OCHRONA HAŁAS i rzeczywiście zrobił się głośniejszy. Po jakimś czasie na zmianę z OCHRONA OPÓR. Na początku myślałem że winny jest wymiennik który nie był czyszczony przez rok (bo filtry wymieniam średnio co 5 miesięcy) choć mieszkam na wsi na północy kraju więc z powietrzem problemów jako takich nie ma) Po wyczyszczeniu wymiennika, wymianie filtrów, wyczyszczeniu czerpni i wyrzutni (kratek) problem jest dalej. Przy ponownej instalacji zbadany przepływ to: nawiew 550m3 i wywiew 110m3. Czujnik przepływu przedmuchany i nic. Wezwałem serwis, niestety płatny... mogłem od razu zgłosić awarie tylko cały czas przekonany byłem że wymiennik robi opór bo wcześniej na nawiewie był większy opór a teraz jest na odwrót. Żeby tego było mało to po roku nawet wyświetlacz w rekuperatorze padł bo obojętnie co kliknę to on żyje własnym życiem (samo się klika itp) ale to mi nie przeszkadzało bo mam aplikacje, choć wygląda na to że już wtedy był sygnał że to wadliwa jednostka...

    Czy ktoś używa z Was rekuperator innej firmy i nie ma z nim tylu problemów co z Aerisem? Czytając ten temat nie wiem czy jest sens co 2 lata wymieniać wentylatory i czujniki bo za kilka lat za te pieniądze będę miał nowy rekuperator innej firmy z którym pewnie nie będzie tyle problemów, wypuścili CHŁAM i KAŻĄ płacić, ehhh a niby najlepszy rekuperator, chyba w awariach
    Ostatnio edytowane przez tomek_iks ; 18-01-2022 o 14:18

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony