dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22

Temat: Vitodens 100 - pomoc w optymalnym ustawieniu

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100 - pomoc w optymalnym ustawieniu

    Witam,
    Jako że na mój poprzedni wątek http://forum.muratordom.pl/showthrea...n-Vitodens-100 nikt nie odpowiedział...to poproszę tutaj na forum eksperckim Viessmann'a o pomoc.

    Ogólnie wszystko to co pod linkiem jest nadal aktualne z tym że prosiłbym fachowców od Viessmanna o pomoc w doborze jak najbardziej optymalnych parametrów pracy tego pieca. Chodzi o jak najmniejsze zużycie gazu (banał) przy jak najlepszej wydajności.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    ciężko mi cokolwiek doradzić, Skoro kocioł pracuje z temperatura na zasilaniu 35C tzn że pracuje w pełnej kondensacji czyli są to najbardziej ekonomiczne ustawienia. 7-8m3 na dobę oznacza że kocioł nawet nie pracował cały czas na mocy minimalnej. Czy to jest dużo czy mało bez audytu energetycznego nie da się określić. Zakładając, że budynek jest wysuszony (2-3 rok eksploatacji) i jego zapotrzebowanie na moc wynosi ok 7-8kW to przy -20 będzie zużywał ok 16-20m3 na dobę. Przyjmując zależność liniową przy około 0C mamy 8-10m3/dobe, czyli mniej wiecej takie ilości jak podałeś.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli mam rozumieć że te podane parametry ustawienia są prawidłowe? Dwa dni temu podniosłem temp. pieca na 36*C i na regulatorze ustawiłem temp. podłogówki na 20*C. Zużycie znacząco nie zwiększyło sie...oscyluje w granicach 7m3/doba. Zastanawia mnie jednak kolejna rzecz z podłogówką. Po osiągnięciu zadanej temp. na regulatorze pokojowym piec wyłącza ogrzewanie podłogi do momentu ochłodzenia (podłoga staje sie wychłodzona). Dopiero w momencie osiągnięcia 19.5*C wznawia pracę na podłogówce i grzeje ją dość długo zanim osiągnie znów tą zadaną temp. Czy może to być powód tego zużycia gazu? Ewentualnie istnieje jakaś opcja ustawienia tej podłogówki inaczej? Może odłączyć ten regulator żeby nie było tych skoków temperatury?

    Aha dom jest nowy to pierwszy sezon grzania. Wcześniej było tylko wygrzewanie podłóg/ścian.
    Pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Niestety stosowanie przy ogrzewaniu podłogowym regulatorów w pomieszczeniu działających na zasadzie 0/1 będzie się własnie objawiać takim efektem jak opisujesz. Sterownik pokojowy ma pewną histerezę. zakładając że będzie to plus/minus 0,5K to będzie oznaczało że jak ustawisz wymagana temperaturę w pomieszczeniu 20C to sterownik będzie wyłączał kocioł przy 20,5C w pomieszczeniu i będzie czekał aż temperatura spadnie do 19,5C. Póki podłoga jest ciepła temperatura w pomieszczeniu będzie się utrzymywała na stałym poziomie, dopiero jak podłoga wystygnie zacznie spadać temperatura. Jak kocioł się załączy to musi sporo czasu upłynąć aż temperatura podłogi znowu się podniesie (duża bezwładność cieplna). Podłoga nie "zjada" ciepła tylko je magazynuje więc kocioł długo rozgrzewa podłogę ale potem ona długo stygnie.
    Aby uniknąć takiego efektu jak wyżej opisany należy stosować regulatory pogodowe, które cały czas utrzymują temperaturę na podłodze. Wyższą jak na zewnątrz jest chłodniej (by przekazać więcej ciepła) lub niższą gdy wymagamy mniej ciepła bo jest ciepło na zewnątrz. W twoim przypadku ty będziesz musiał robić za taki regulator pogodowy.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Albo po prostu sterować ręcznie pracą kotła...i ustawiać na "sztywno" temperaturę. Niestety taki czujnik pokojowy zaproponował mi właśnie montażysta Viessmanna więc myślałem że będzie dobry. Teraz żałuję bo nie jestem zadowolony z takiego trybu grzania...głównie chodzi o jego pracę. Wychładza się podłoga i później trzeba zbyt długo czekać na podgrzanie. Czy mógłbyś mi doradzić jaki czujnik pogodowy dobrać do mojego pieca...konkretnie model. I ewentualnie jaki jest jego koszt?
    Pozdrawiam

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W przypadku Vitodensa 100-W aby aktywować automatykę pogodową należy dołożyć czujnik temperatury zewnętrznej za 344 zł katalog netto. Niestety w Twoim przypadku nie do końca się to sprawdzi, gdyż kociol ten ma tylko jedną krzywą grzewczą (1.4) dedykowaną do ogrzewania grzejnikowego.
    W przypadku gdybyś chciał mieć automatykę pogodową z pełnym zakresem krzywych grzewczych należy dokupić zestaw składający się z:
    - czujnika temp zewnętrznej - 344 zł katalog netto
    - zestawu uzupełniającego - 1789 zł katalog netto
    - czujnik temperatury zasilania - 344 zł katalog netto
    plus do tego sprzęgło hydrauliczne, zawór 3drogowy i dodatkowa pompę dla obiegu podłogowego no i oczywiście przerobić instalację.

    W Twoim przypadku ewidentnie powinien być Vitodens 200-W wtedy nic z tego nie było by potrzebne. Mimo, że na szkoleniach powtarzam, że proszę pytać klienta o jego oczekiwania to w 90% przypadków słyszę że musi być najtaniej.... W tym przypadku jednak Vitodens 200-W wyszedłby taniej.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    W moim przypadku zaproponowano mi ten model ponieważ stwierdził że jet najprostszy w obsłudze, najmniej awaryjny ze względu na prostą budowe, idealny do wielkości domu itp. Ciężko mi było polemizować z przedstawicielem gdyż wiedzy za dużej w tym temacie nie miałem i całkowicie zdałem sie na niego. Akurat cena nie była tutaj głównym wyznacznikiem. Z Twoich wyliczeń to jak dla mnie zakładanie pogodówki jest raczej nie opłacalne w tym momencie. Pozostaje mi tylko tak wyregulować piec aby działał w miarę sprawnie i jak najbardziej ekonomicznie. Czy mógłbym zatem prosić o jakieś podpowiedzi co do jego ustawienia? Czy lepszym rozwiązaniem byłoby zlikwidowanie programatora pokojowego i ustawienie na sztywno temperatury podłogówki? Przynajmniej zlikwidowałbym te "skoki" temperatury.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    po pierwsze usunąłbym sterownik w pomieszczeniu, a po drugie jeśli masz mało pętli to można się pokusić o zainstalowani na nich głowic z wyniesionym czujnikiem (ważne tylko by regulacja była płynna a nie 0/1)
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    W takim razie co jest lepsze jak piec się włącza częściej i dogrzewa podłogę? (bez termostatu pokojowego) czy lepiej jak się włącza rzadziej i pracuje dłużej? (z termostatem pokojowym)

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    w przypadku ogrzewania podłogowego sterownik pracujący na zasadzie wł/wył powoduje tylko i wyłącznie dyskomfort cieplny, praktycznie nie wpływając na taktowanie kotła.
    Gdy zostanie osiągnięta temperatura pomieszczenia i sterownik "zatrzyma" kocioł podłoga jest na tyle ciepła że temperatura w pomieszczeniu nadal się podnosi. Po pewnym czasie zacznie oczywiście spadać, sterownik ponownie załączy kocioł ale zanim podłogo się rozgrzeje to pomieszczenie będzie już przechłodzone.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Strobek

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-612
    Posty
    3

    Domyślnie

    Mam w takim razie pytanie do Konsultanta bo u mnie dokładnie taka sam sytuacja.
    Jak będzie działał piec Vitodens 100 (z dwoma pokrętłami) z podłogówką jak odepnę pogodówkę i sterownik pokojowy Vitotrol.
    Co będzie sterowało piecem i skąd będzie wiedział jak długo ma grzać? Czy będzie mierzył temp. na zasianiu i powrocie?
    Co da odpięcie pogodówki i sterownika w aspekcie dyskomfortu cieplnego?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Kocioł Vitodens 100 ma zamontowany regulator stałotemperaturowy. Oznacza to, że niezależnie od tego co się dzieje w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku kocioł tak moduluje mocą by utrzymać wymaganą temperaturę na zasilaniu.

    Aby zapewnić komfort cieplny należy podłączyć dodatkowy sterownik. Może to być najprostszy system sterowania czyli regulator wł/wył. Najprostsze sterowania, najłatwiejsze dla instalatora w wytłumaczeniu klientowi zasady działania. Przy tym sterowaniu na kotle ustawia się taką temperaturę jaka powinna być nieprzerwanie na grzejnikach przy -20C na zewnątrz. Oczywiście im cieplej na zewnątrz tym niej energii potrzeba zatem zaczynamy przerywać pracę kotła. Im cieplej tym krótsze czasy pracy. To tak jakbyśmy mieli samochód który potrafi jechać tylko 100km/h ani szybciej ani wolniej. Zatem jeśli mamy uzyskać średnią prędkość 50km/h to np 5 minut jedziemy 1000km/h a potem robimy 5 minut postoju potem jazda i znowu postój... i tak aż osiągniemy cel. Dojechać dojedziemy ale bardzo nie ekonomicznie.

    Przy podłączeniu czujnika temperatury zewnętrznej w kotle zostanie aktywowana automatyka pogodowa. Ona będzie zmniejszała temperaturę wymaganą na zasilaniu wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej. Analogia jak poprzednio teraz też mamy dojechać ze średnią prędkością 50km/h ale tym razem jednak samochód potrafi płynnie zmieniać prędkość w pełnym zakresie. Zatem rozpędzamy się do 50 km/h i tak bez przystanków, bez zwalniania i przyspieszania pokonujemy cała trasę. Zastosowanie sterownika w pomieszczeniu to taka kochająca żona siedząca obok i mówiąca "zwolnij bo jedziemy za szybko i średnia będzie za wysoka" albo "przyśpiesz bo będzie za niska". Nie pada zatem stwierdzenie skoro przekroczyłeś średnią prędkość to musisz stanąć...
    Które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne chyba tłumaczyć nie trzeba...

    Jeżeli zaś chodzi o komfort cieplny, to tu automatyka pogodowa jest bez porównania lepsza. Przy sterowaniu stałotemperaturowym mamy zimne grzejniki i nagle sterownik mówi do kotła grzej i grzejniki momentalnie się rozgrzewają. Po osiągnięci wymaganej temperatury pomieszczenia sterownik wyłącza kocioł i grzejniki szybko stygną. Siedzący blisko będą odczuwali dyskomfort cieplny, wyraźnie czuć takie zmiany temperatury. W przypadku automatyki pogodowej zmiany temperatury na grzejnikach sa bardzo powolne (proporcjonalne do zmian temperatury zewnętrznej).

    W przypadku ogrzewania podłogowego sterownie powinno być tylko i wyłącznie sterowanie pogodowe, bez sterownika z pomieszczenia, gdyż bezwładność ogrzewania podłogowego jest tak duża, że zanim podłoga "odpowie" to "zakłócenie" dawno już zniknie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Strobek

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-612
    Posty
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Kocioł Vitodens 100 ma zamontowany regulator stałotemperaturowy. Oznacza to, że niezależnie od tego co się dzieje w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku kocioł tak moduluje mocą by utrzymać wymaganą temperaturę na zasilaniu.

    Aby zapewnić komfort cieplny należy podłączyć dodatkowy sterownik. Może to być najprostszy system sterowania czyli regulator wł/wył. Najprostsze sterowania, najłatwiejsze dla instalatora w wytłumaczeniu klientowi zasady działania. Przy tym sterowaniu na kotle ustawia się taką temperaturę jaka powinna być nieprzerwanie na grzejnikach przy -20C na zewnątrz. Oczywiście im cieplej na zewnątrz tym niej energii potrzeba zatem zaczynamy przerywać pracę kotła. Im cieplej tym krótsze czasy pracy. To tak jakbyśmy mieli samochód który potrafi jechać tylko 100km/h ani szybciej ani wolniej. Zatem jeśli mamy uzyskać średnią prędkość 50km/h to np 5 minut jedziemy 1000km/h a potem robimy 5 minut postoju potem jazda i znowu postój... i tak aż osiągniemy cel. Dojechać dojedziemy ale bardzo nie ekonomicznie.

    Przy podłączeniu czujnika temperatury zewnętrznej w kotle zostanie aktywowana automatyka pogodowa. Ona będzie zmniejszała temperaturę wymaganą na zasilaniu wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej. Analogia jak poprzednio teraz też mamy dojechać ze średnią prędkością 50km/h ale tym razem jednak samochód potrafi płynnie zmieniać prędkość w pełnym zakresie. Zatem rozpędzamy się do 50 km/h i tak bez przystanków, bez zwalniania i przyspieszania pokonujemy cała trasę. Zastosowanie sterownika w pomieszczeniu to taka kochająca żona siedząca obok i mówiąca "zwolnij bo jedziemy za szybko i średnia będzie za wysoka" albo "przyśpiesz bo będzie za niska". Nie pada zatem stwierdzenie skoro przekroczyłeś średnią prędkość to musisz stanąć...
    Które rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne chyba tłumaczyć nie trzeba...

    Jeżeli zaś chodzi o komfort cieplny, to tu automatyka pogodowa jest bez porównania lepsza. Przy sterowaniu stałotemperaturowym mamy zimne grzejniki i nagle sterownik mówi do kotła grzej i grzejniki momentalnie się rozgrzewają. Po osiągnięci wymaganej temperatury pomieszczenia sterownik wyłącza kocioł i grzejniki szybko stygną. Siedzący blisko będą odczuwali dyskomfort cieplny, wyraźnie czuć takie zmiany temperatury. W przypadku automatyki pogodowej zmiany temperatury na grzejnikach sa bardzo powolne (proporcjonalne do zmian temperatury zewnętrznej).

    W przypadku ogrzewania podłogowego sterownie powinno być tylko i wyłącznie sterowanie pogodowe, bez sterownika z pomieszczenia, gdyż bezwładność ogrzewania podłogowego jest tak duża, że zanim podłoga "odpowie" to "zakłócenie" dawno już zniknie.

    Witam
    Podsumowując powyższą odpowiedź i odpowieź prywatną konsultanta w moim przypadku domu 130m2 całość ogrzewanie podłogowe:
    *piec Vitodens 100 sie nie nadaje do ogrzewania podłogowego
    * sterowanie powinno być przy użyciu sterownika i czujnika pogodowego ale z innym piecem który ma inne krzywe grzewcze
    *mam czujnik pogodowy ale mnie denerwowało ciągłe zmienianie pokrętła żebydostosować krywą do temp . zewnętrznej
    *przy podpięciu czujnika temperatury zewnętrznej aktywowana jest automatyka pogodowa z krzywą 1.4 (czyli 75C na zasilaniu przy -20C na zewnątrz)
    *potrzebny byłby mieszacz
    *ogrzewanie podłogowe aby zapewniało najwyższy komfort powinno być zbudowane w oparciu o sterowanie pogodowe, które w tym piecu z podłogówką sie nie sprawdza
    *sterownik Vitotrol 100 działający z Vitodens 100 w cyklu wył -zał czyli 0 i 1 też jest złym rozwiązaniem

    Podsumowując bez wymiany pieca lub rozbudowy układu na razie średnio to wygląda.

    Moje aktualne rozwiązanie to rozpoznaniu tematu na forum to:

    *wypiąłem czujnik temperatury zewnętrznej
    *wypiąłem sterownik Vitotrol (on głównie powodował dyskomfort cieplny pomimo nastawienia na 22C)
    *ustawiłem pokrętło grzania w pozycji około 1,25 czyli trochę ponad cyferkę 1
    *uruchomiłem elektrozawory na rozdzielaczach które są na wszystkich pętlach wraz ze sterownikami w każdym pokoju

    Efekt po dwóch dniach jest taki, że piec chodzi cały czas w przedziale temperatur 25-37C grzeje chwilę potem sie wyłancza a pompa chodzi dalej.
    Co jakiś czas piec włącza się dogrzeje podłogę i się wyłącza. Podłoga w końcu przez całą dobę ma stałą temperaturę .
    Temperaturą w pokojach jest regulowana przez sterowniki w nich zabudowanych oraz elektro zawory.
    NAJWIĘKSZĄ ZALETĄ jest zaś, że gdy zapalę w kominku i mam na dole 26C to przy poprzednim rozwiązaniu piec się wyłączał a teraz dale grzeje ale tylko np górną łazienkę i sypialnie a na dole nie bo tam i tak jest gorąco

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Strobek

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-612
    Posty
    3

    Domyślnie

    Moje aktualne rozwiązanie to rozpoznaniu tematu na forum to:

    *wypiąłem czujnik temperatury zewnętrznej
    *wypiąłem sterownik Vitotrol (on głównie powodował dyskomfort cieplny pomimo nastawienia na 22C)
    *ustawiłem pokrętło grzania w pozycji około 1,25 czyli trochę ponad cyferkę 1
    *uruchomiłem elektrozawory na rozdzielaczach które są na wszystkich pętlach wraz ze sterownikami w każdym pokoju

    Efekt po dwóch dniach jest taki, że piec chodzi cały czas w przedziale temperatur 25-37C grzeje chwilę potem sie wyłancza a pompa chodzi dalej.
    Co jakiś czas piec włącza się dogrzeje podłogę i się wyłącza. Podłoga w końcu przez całą dobę ma stałą temperaturę .
    Temperaturą w pokojach jest regulowana przez sterowniki w nich zabudowanych oraz elektro zawory.
    NAJWIĘKSZĄ ZALETĄ jest zaś, że gdy zapalę w kominku i mam na dole 26C to przy poprzednim rozwiązaniu piec się wyłączał a teraz dale grzeje ale tylko np górną łazienkę i sypialnie a na dole nie bo tam i tak jest gorąco [/QUOTE]

    Po czterech dniach obserwacji jest dużo lepiej niz było
    Zużycie gazu spadło z 7-8 do około 5-6m3 przy około -2 stopni
    Komfort cieplny super. Podłoga lekko ciepła cały czas.
    Stała temperatura bez wachań.

  15. #15

    Domyślnie

    Stronek proszę o kontakt na PW

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Strobek Zobacz post
    Witam
    Podsumowując powyższą odpowiedź i odpowieź prywatną konsultanta w moim przypadku domu 130m2 całość ogrzewanie podłogowe:
    *piec Vitodens 100 sie nie nadaje do ogrzewania podłogowego
    * sterowanie powinno być przy użyciu sterownika i czujnika pogodowego ale z innym piecem który ma inne krzywe grzewcze
    *mam czujnik pogodowy ale mnie denerwowało ciągłe zmienianie pokrętła żebydostosować krywą do temp . zewnętrznej
    *przy podpięciu czujnika temperatury zewnętrznej aktywowana jest automatyka pogodowa z krzywą 1.4 (czyli 75C na zasilaniu przy -20C na zewnątrz)
    *potrzebny byłby mieszacz
    *ogrzewanie podłogowe aby zapewniało najwyższy komfort powinno być zbudowane w oparciu o sterowanie pogodowe, które w tym piecu z podłogówką sie nie sprawdza
    *sterownik Vitotrol 100 działający z Vitodens 100 w cyklu wył -zał czyli 0 i 1 też jest złym rozwiązaniem

    Podsumowując bez wymiany pieca lub rozbudowy układu na razie średnio to wygląda.

    Moje aktualne rozwiązanie to rozpoznaniu tematu na forum to:

    *wypiąłem czujnik temperatury zewnętrznej
    *wypiąłem sterownik Vitotrol (on głównie powodował dyskomfort cieplny pomimo nastawienia na 22C)
    *ustawiłem pokrętło grzania w pozycji około 1,25 czyli trochę ponad cyferkę 1
    *uruchomiłem elektrozawory na rozdzielaczach które są na wszystkich pętlach wraz ze sterownikami w każdym pokoju

    Efekt po dwóch dniach jest taki, że piec chodzi cały czas w przedziale temperatur 25-37C grzeje chwilę potem sie wyłancza a pompa chodzi dalej.
    Co jakiś czas piec włącza się dogrzeje podłogę i się wyłącza. Podłoga w końcu przez całą dobę ma stałą temperaturę .
    Temperaturą w pokojach jest regulowana przez sterowniki w nich zabudowanych oraz elektro zawory.
    NAJWIĘKSZĄ ZALETĄ jest zaś, że gdy zapalę w kominku i mam na dole 26C to przy poprzednim rozwiązaniu piec się wyłączał a teraz dale grzeje ale tylko np górną łazienkę i sypialnie a na dole nie bo tam i tak jest gorąco
    kocioł Vitodens 1xx bardzo dobrze współpracuje z ogrzewaniem pogodowym, problemy przez Pana opisane wyraźnie wynikają z błędów instalacji i przykro mi, że nie chce Pan tego zrozumieć zrzucając winę na urządzenie. Proszę pamiętać, że kocioł jest tylko jednym z elementów instalacji zatem aby wszystko pracowało prawidłowo to każdy element tejże instalacji musi być dobrany prawidłowo.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  17. #17

    Domyślnie

    Witam, mam podobna sytuację jak kolega, kocioł zbyt często traktuje, podgrzewa wodę przez kilka sekund po czym wyłącza palnik i przez kilka minut temp. Na kotle spada a po osiągnięciu około 30 st. Znowu się załącza, czasem kocioł pracuje płynnie tj. Podgrzewa wodę na stałym poziomie przez kilkanaście minut. Nie mam czujnika temp. Zew. Czy jego założenie może zmniejszyć taktowanie kotła?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chemik21 Zobacz post
    Witam, mam podobna sytuację jak kolega, kocioł zbyt często traktuje, podgrzewa wodę przez kilka sekund po czym wyłącza palnik i przez kilka minut temp. Na kotle spada a po osiągnięciu około 30 st. Znowu się załącza, czasem kocioł pracuje płynnie tj. Podgrzewa wodę na stałym poziomie przez kilkanaście minut. Nie mam czujnika temp. Zew. Czy jego założenie może zmniejszyć taktowanie kotła?
    tu jest opisana przyczyna https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7767684
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    mlodyclim

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Skąd
    cieszyn
    Kod pocztowy
    43-400
    Posty
    1

    Domyślnie

    chemik czy rozwiązałes problem - mam ten co Ty u siebie czy możesz mi pomóc ? z góry dziękuję za odp.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Rozwiązanie jest proste, należy zastosować sprzęgło hydrauliczne. Kocioł ustawić na pracę z temperaturą min 40*C, po stronie instalacji dobieramy przepływ większy niż po stronie kotła co spowoduje, że część wody z powrotu z instalacji zostanie w sprzęgle podmieszana i na wyjści na instalację będzie tempratura np 30*. Zachowanie stałego pomieszania spowoduje, że jak w zwizku z większymi mrozami będzie potrzeba podnieść temperaturą zasilania instalacji to wystarczy proporcjonalnie podnieść temeraturę na kotle.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony