dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 187
  1. #1

    Domyślnie Gaz czy Pellet ?

    Witam kolegów mam dom ok 280 m 2 ogrzewane piwnice i garaże posiadam posiadam 7 podłogówek i 15 kaloryferów plus 3 drabinki w łazienkach . W tej chwili palę węglem spalam ok 4 ton . Budynek docieplony 12 grafitem wymienione okna na 0.6 rama z wkładami 3 szybowymi . Ogrzewam zasobnik 400 litrów .Mam możliwość podłączenia się do instalacji gazowej ale mam mieszane uczucia czy nie lepiej pelet. Dziękuję za odpowiedzi .

  2. #2

    Domyślnie

    Witam Twój dom się powiększył ? Ale jak masz 280 m2 i po operacji jesteś to tylko gaz nic nie robisz i masz komfort w chacie.

  3. #3

    Domyślnie

    Tak dobudowałem pozdrawiam

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz244

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Szepietowo
    Kod pocztowy
    18-210
    Posty
    80

    Domyślnie

    Gazem będzie drożej , ale instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Ja mam na pellet , nie jest źle w porównaniu z piecem węglowym czy nawet na ekogroszek , no ale jednak trzeba te worki przerzucac, od czasu do czasu wyrzucic popiół , zmieniać ustawienia pieca po zakupie pelletu np. innego producenta i generalnie często zagladać do kotłowni i sprawdzac co sie dzieje z piecem. Przy piecu na gaz zapominasz o kotłowni. Gdybym miał wybór pellet czy gaz wybrałbym gaz. .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Tak jak pisali przedpiścy gaz i zapominasz co to kotłownia. Kocioł o wymiarach szafki 40 do kuchni. Koszt około 4 tys. Gaz zdrowszy dla zdrowia może nie dla konta ale to Twój wybór.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    kWh z gazu jest niewiele droższa od kWh z pelletu. Wybrałbym gaz.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz7908 Zobacz post
    Witam kolegów mam dom ok 280 m 2 ogrzewane piwnice i garaże posiadam posiadam 7 podłogówek i 15 kaloryferów plus 3 drabinki w łazienkach . W tej chwili palę węglem spalam ok 4 ton . Budynek docieplony 12 grafitem wymienione okna na 0.6 rama z wkładami 3 szybowymi . Ogrzewam zasobnik 400 litrów .Mam możliwość podłączenia się do instalacji gazowej ale mam mieszane uczucia czy nie lepiej pelet. Dziękuję za odpowiedzi .
    Podaj koszt węgla, jaki kocioł go spala i czy właściwie.
    Podaj, czy masz gaz w domu, to jest ważne do oszacowania kosztów.
    Podaj koszt zakupu kotła na pellet, jak i koszt pelletu i jego wartości opałowej.
    Za mało danych.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Tak jak pisali przedpiścy gaz i zapominasz co to kotłownia. Kocioł o wymiarach szafki 40 do kuchni. Koszt około 4 tys. Gaz zdrowszy dla zdrowia może nie dla konta ale to Twój wybór.
    Witam co Ty mu proponujesz
    kocioł dla" ludu" deweloperów?
    kup porządny kocioł gazowy choćby w cenie tego jak kolega wyżej pisał na pellet.
    a 280 m2 to nie chatka to już .....................
    Ostatnio edytowane przez kaju ; 04-12-2017 o 23:18

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    A co nie tak w kotle gazowym za 4 tyś ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cena, jak kupi za 10 tys. to jest zadowolony, że ma kocioł nie dla "ludu".

  11. #11

    Domyślnie

    ja bym wybrał pellet. Kupuje wtedy kiedy chce a nie co miesiąc bule kase, poza tym jaki piec na gaz bys nie kupił, to mając
    posiadam 7 podłogówek i 15 kaloryferów plus 3 drabinki w łazienkach
    i tak będziesz grzał do wysokich temperatur a im wyższa temperatura zasilania tym rachunki rosną w postępie geometrycznym.
    kolejna sprawa, gaz czy używasz czy nie płacisz abonament, który wcale nie jest mały( u mnie 80zł/m-c)
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 05-12-2017 o 16:20


  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Wszystko zależy jak wykonana jest instalacja. Można pogodzić podłogówkę i kalafiory bez wysokich temperatur wody w obiegu CO. Ja posiadam tylko grzejniki i przy -20*na zewnątrz temperatura na grzejnikach nie przekracza +50*. A postępu geometrycznego w zużyciu gazu przy spadku temperatury nie obserwuję.
    Ponadto kotły na paliwo stałe wymagają kumatej obsługi.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 05-12-2017 o 17:40

  13. #13

    Domyślnie

    Ponadto kotły na paliwo stałe wymagają kumatej obsługi.
    te na węgiel na pewno, ale te na pelet juz nie.

    a co do reszty, wszystko mozna, ale tez potrzeba kumatego co to zaprojektuje i wykona


  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Czyli nic się nie czyści, nie ma popiołu choć troszeczkę, nie trzeba paliwa dokładać, no super.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.774

    Domyślnie

    Jak masz gaz z sieci to tyko ogrzewanie gazowe a nie pellet.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Czyli nic się nie czyści, nie ma popiołu choć troszeczkę, nie trzeba paliwa dokładać, no super.
    i czyści się i jest popiół(ten akurat może służyć jako nawóz) i paliwo trzeba dokładać, ale.... mamy pełna kontrole nad zużywanym paliwem, kupujemy wtedy kiedy mamy kasę i wtedy jak jest tańszy, a nie wtedy kiedy kaze gazownia i nie siedzimy przed licznikiem gazu przyglądając się jak wskazówka licznika zapitala w kółko, nie mamy opłat miesięcznych za "samo manie" i wiele innych wad.

    Owszem, przy gazie od strony obsługi nic nie robimy, oprócz czyszczenia pieca co jakiś czas i piec jest tańszy, ale ja mimo wszystko wybrałbym pellet. U mnie zakładają gaz, jestem z tych co gazu nie chcą, sąsiad ma piec na pellet i zakłada gaz, pytam go: po cholerę teraz piec kupiłeś, ja zaraz będziesz miał gaz, będziesz gazem ogrzewał? a on: gaz zakładam aby mieć(kto bogatemu zabroni) a ogrzewać będę piecem na pellet tym co kupiłem. Gaz to tylko aby w lato grzać cwu. No cóż, ja tego nie rozumiem i nie staram sie zrozumieć, bo każdy ma jakieś swoje preferencje.


  17. #17

    Domyślnie

    Moze ktoś pokusi się o zestawienie/porównanie kosztów... bo jak narazie jest kto co woli...

    .

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał m&m0123 Zobacz post
    Moze ktoś pokusi się o zestawienie/porównanie kosztów... bo jak narazie jest kto co woli...

    .
    nie da sie zestawić/porównać kosztów jesli chodzi o eksploatację, jedynie można porównać koszt samej instalacji.
    Komin- koszt podobny
    piec - pellet droższy, ale przy gazie trzeba wykonać przyłącze na posesji i zapłacić za projekt, geodetę, mapki, wykonanie i gazowni zapłacić za możliwość podłączenia się. Sumarycznie pellet tańszy
    pomieszczenie - z reguły i tak je budujemy, kwestia tego co ma w nim być

    Eksploatację mozna by ocenić montując oba systemy w tym samym domu i uzywać po kilka lat. oczywiscie ocena tez nie bedzie miarodajna, bo warunki atmosferyczne nie beda identyczne


  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    kupujemy wtedy kiedy mamy kasę i wtedy jak jest tańszy,
    Za pellet płacisz z góry, zamrażając gotówkę i musisz przechowywać tony paliwa.

    nie mamy opłat miesięcznych za "samo manie" i wiele innych wad.
    Płacąc wyższy abonament masz niższą opłatę dystrybucyjną zmienną. Czasami na tym parę groszy lepiej wyjdziesz, a czasami gorzej.

    Ale najważniejsze: nic nie przechowujesz, nic nie ładujesz, nic nie wynosisz i tuż obok kotła możesz suszyć pranie w miejscu gdzie trzymałeś worki.

  20. #20

    Domyślnie

    tak płace z góry i wtedy kiedy mam kase która odkładam co miesiąc i w takiej ilości jak mi pasuje, a nie że z zaskoczenia gazownia przysyła mi rachunek i musze wywalic na juz duzo kasy, a akurat wtedy mam inne wydatki, albo wydałem ja juz na co innego i nie mam kasy.

    Ale najważniejsze: nic nie przechowujesz, nic nie ładujesz, nic nie wynosisz i tuż obok kotła możesz suszyć pranie w miejscu gdzie trzymałeś worki.
    dla mnie żaden problem. Miejsce mam i to takie co nie będzie nikomu przeszkadzać; nic nie wnoszę, peleciakiem prosto z samochodu przewożę w docelowe miejsce, a pranie wieszam w pralni, nie w kotłowni, kotłownie mam obok garażu a pralnie na pietrze, wiec dla mnie byłoby głupie nosic pranie do kotłowni. Poza tym w pomieszczeniu gospodarczym, gdzie trzymam wszelakie narzędzia ogrodnicze, kosiarki, taczki, nawozy i wiele innych narzędzi gospodarczych i na dodatek nieogrzewanego nie suszyłbym prania.

    Tak, ładuję jak i czyszczę i popiół wyrzucam. Ale wole to, niż płacic za gaz co miesiąc , nie wiadomo ile.
    Poza tym im większy dom, tym ogrzewanie gazowe jest coraz bardziej nieekonomiczne. Tak jak autor, ma 280m2 i utrzymaj tam temperaturę 22-24st w całym domu?
    Nie, nie 19st, tylko 22-24st. Oczywiście są tacy co im i 15st wystarczy, ale z reguły to są Ci co ogrzewają gazem.


    I proszę nie myśleć, ze uważam, ze gaz jest be, ma swoje zalety, ale mnie one nie przekonują. Kazdy sam musi ocenić co chce.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 06-12-2017 o 09:08


Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony