dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 187
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał m&m0123 Zobacz post
    Moze ktoś pokusi się o zestawienie/porównanie kosztów... bo jak narazie jest kto co woli...

    .
    Pellet - 19 MJ/kg ca 0,90 zł/kg
    1MJ = 4,73 grosza x sprawność kotła 85% = 5,56 grosza

    Gaz ziemny - 41,8 MJ/m3 ca 2,30 zł/m3 /ciepło spalania/
    1MJ = 5,5 grosza x sprawność kotła 95% = 5,79 grosza

    Na temat jakości kupowanego pelletu odsyłam do wątków na ten temat

  2. #22

    Domyślnie

    Na temat jakości kupowanego pelletu odsyłam do wątków na ten temat
    niestety na temat jakości gazu nie ma specjalnie wątków, bo nie ma jak ocenić w domowych warunkach tego co podaje gazownia, ale nie raz sie słyszy, ze gazownia przesyła nam nie to co podaje.


  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    i czyści się i jest popiół(ten akurat może służyć jako nawóz) i paliwo trzeba dokładać, ale.... mamy pełna kontrole nad zużywanym paliwem, kupujemy wtedy kiedy mamy kasę i wtedy jak jest tańszy, a nie wtedy kiedy kaze gazownia i nie siedzimy przed licznikiem gazu przyglądając się jak wskazówka licznika zapitala w kółko, nie mamy opłat miesięcznych za "samo manie" i wiele innych wad.
    Paliwo kupuje się jak jest potrzebne, a nie kiedy mamy kasę. Jak się nie ma kasy to się buduje 80m2, a nie 280m2 i siedzi na dworze przed licznikiem zamiast w ciepłym domu.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Paliwo kupuje się jak jest potrzebne, a nie kiedy mamy kasę. Jak się nie ma kasy to się buduje 80m2, a nie 280m2 i siedzi na dworze przed licznikiem zamiast w ciepłym domu.
    jasne, nikt Ci nie broni, ja wole kupić wtedy kiedy jest tanie, które i tak zużyję, a nie przepłacać wtedy kiedy jest potrzebne i kupować na urrraaaaa.

    ps. to nie ja mam dom 280m2, tylko autor, ja buduje trochę mniejszy dom.


  5. #25

    Domyślnie

    Ale gaz jest w mniej-więcej stałej cenie. Takiej a nie innej. Nie ma taniej/przepłacania.

    Na miejscu autora, ja bym wybrał gaz.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    tak płace z góry i wtedy kiedy mam kase która odkładam co miesiąc i w takiej ilości jak mi pasuje, a nie że z zaskoczenia gazownia przysyła mi rachunek i musze wywalic na juz duzo kasy, a akurat wtedy mam inne wydatki, albo wydałem ja juz na co innego i nie mam kasy.


    Tak, ładuję jak i czyszczę i popiół wyrzucam. Ale wole to, niż płacic za gaz co miesiąc , nie wiadomo ile.
    Poza tym im większy dom, tym ogrzewanie gazowe jest coraz bardziej nieekonomiczne. Tak jak autor, ma 280m2 i utrzymaj tam temperaturę 22-24st w całym domu?
    Nie, nie 19st, tylko 22-24st. Oczywiście są tacy co im i 15st wystarczy, ale z reguły to są Ci co ogrzewają gazem.


    I proszę nie myśleć, ze uważam, ze gaz jest be, ma swoje zalety, ale mnie one nie przekonują. Kazdy sam musi ocenić co chce.
    Z jakiego zaskoczenia? Przeciez po pierwszym roku mozna rozbic robie koszt roczny na 12 miesiecy i placilc okreslona kwote, pod koniec drugiego roku sprawdzic zużycie i przygotowaz sie na doplate/zwrot
    Gaz przez ostatnie 5 lat stanial jakies 5%.
    A latanie z workami pelletu.... Fajne, jak sie ma zdrowie i sily.
    Ale jak przyjdzie starość to nie takie OK...
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 06-12-2017 o 11:08
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    niestety na temat jakości gazu nie ma specjalnie wątków, bo nie ma jak ocenić w domowych warunkach tego co podaje gazownia, ale nie raz sie słyszy, ze gazownia przesyła nam nie to co podaje.
    A jak sprawdzasz to, co masz w worku ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ale gaz jest w mniej-więcej stałej cenie. Takiej a nie innej. Nie ma taniej/przepłacania.
    przy gazie nie chodzi o koszt samego paliwa, tylko płacąc co miesiąc masz rózne zuzycie gazu w zależności od pory roku, co za tym idzie różnej wysokości rachunek

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Z jakiego zaskoczenia? 1.Przeciez po pierwszym roku mozna rozbic robie koszt roczny na 12 miesiecy i placilc okreslona kwote, pod koniec drugiego roku sprawdzic zużycie i przygotowaz sie na doplate/zwrot
    Gaz przez ostatnie 5 lat stanial jakies 5%.
    2. A latanie z workami pelletu.... Fajne, jak sie ma zdrowie i sily.
    Ale jwk przyjdzie strosc to nie takie OK...
    1.to jest jakieś rozwiązanie
    2. to prawda, ale ......

    A ja nie napiszę, co ma wybrać autor, sam musi zdecydować, ja tylko pisze co ja wybrałem i dlaczego.


  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Moi rodzice stali przed tym wyborem latem, maja dom 200m2, z lat 70, ocieplony 12cm grafitowego styro.
    Wybrali gaz, rachunek za listopad 350zł.
    Symulacja gaz/pellat pikazywala jakes 800zl oszczednosci wzgl gazu.
    Byl taki tydzien, kiedy ojca znogla grypa, mnie nie bylo w PL i jak mowil dziękował, ze nie wybral pelletu, bo nie wybraza sobue,, jak trzeba by bylo cos wyczyscic, czy opal wsypac.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #30
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Fajnie dyskusja o dwóch najgorszym możliwych źródłach ogrzewania
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Wybór pellet - gaz.
    Pellet
    Konieczna kotłownia, kilka m2, czyli kilka m2 x ca 3 tys zł, niezbędne suche miejsce do składowania paliwa, komin min. 1 000 zł droższy, kocioł o kilka tys. zł, porządny pellet Lawa min. 900 zł/tona i więcej. Instalacja wymaga obsługi.

    Gaz
    Kotłownia 6,5 m3, a w zasadzie zbędna. Kocioł można instalować w kuchni, łazience, wiatrołapie, pod schodami, ... . Kocioł z zasobnikiem można kupić za 5,5 tys., komin w najtańszej wersji przez ścianę - góra kilkaset zł. Koszt podłączenia do sieci - 3 - 4 000 zł. Instalacja całkowicie bezobsługowa i czysta w eksploatacji.

    Z wyliczanki w #21, jak na razie nie kwestionowanej, wynika 5% różnicy w koszcie eksploatacji na korzyść pelletu.
    Przy rocznym koszcie co i cwu np. 3 000 zł to 150 zł/rok, a przy 6 000 zł (!) - 300 zł/rok taniej.

    Pytanie. Kiedy zwrócą się nakłady i czy za takie pieniądze, nawet 2x większe, warto się babrać z kotłem na paliwo stałe.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    przy gazie nie chodzi o koszt samego paliwa, tylko płacąc co miesiąc masz rózne zuzycie gazu w zależności od pory roku, co za tym idzie różnej wysokości rachunek
    Stara śpiewka, ale nie do końca prawdziwa Jak się na PC napaliłem, to też nawet w nią uwierzyłem. Bo z jednej strony jest to prawda - płacisz abonament nawet jak nie używasz (choć pewnie do CWU będziesz używać cały rok). Z drugiej jednak strony, to, co Cię naprawdę interesuje to średni koszt kWh/rok lub sezon - w przypadku gaz obliczony z uwzględnieniem wszystkich opłat. Bo to możesz porównać do kWh z peletu, prądu, węgla, itp - pod względem ekonomicznym.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    kolejna sprawa, gaz czy używasz czy nie płacisz abonament, który wcale nie jest mały( u mnie 80zł/m-c)
    Jeżeli Bramki w mazowieckim to (6,28 + 40,6) * 1,23 = 57zł brutto w taryfie W-3.6

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Wybór pellet - gaz.
    Pellet
    Konieczna kotłownia, kilka m2, czyli kilka m2 x ca 3 tys zł, niezbędne suche miejsce do składowania paliwa, komin min. 1 000 zł droższy, kocioł o kilka tys. zł, porządny pellet Lawa min. 900 zł/tona i więcej. Instalacja wymaga obsługi.

    Gaz
    Kotłownia 6,5 m3, a w zasadzie zbędna.1. Kocioł można instalować w kuchni, łazience, wiatrołapie, pod schodami, ... . Kocioł z zasobnikiem można kupić za 5,5 tys., komin w najtańszej wersji przez ścianę - góra kilkaset zł. 2.Koszt podłączenia do sieci - 3 - 4 000 zł. 3. Instalacja całkowicie bezobsługowa i czysta w eksploatacji.

    Z wyliczanki w #21, jak na razie nie kwestionowanej, wynika 5% różnicy w koszcie eksploatacji na korzyść pelletu.
    Przy rocznym koszcie co i cwu np. 3 000 zł to 150 zł/rok, a przy 6 000 zł (!) - 300 zł/rok taniej.

    Pytanie. Kiedy zwrócą się nakłady i czy za takie pieniądze, nawet 2x większe, warto się babrać z kotłem na paliwo stałe.
    1. jasne najlepiej w salonie. Mam gaz gdzie mieszkam i nigdy, ale to przenigdy nie zgodziłbym sie na posiadanie gazu w części mieszkalnej!
    2.no, sam koszt podłączenia, a koszt projektu przyłącza, a koszt wykonania tego przyłącza, a koszt mapek do celów projektowych, a koszt inwentaryzacji powykonawczej ?
    3. jasne, bezobsługowa )))

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Jeżeli Bramki w mazowieckim to (6,28 + 40,6) * 1,23 = 57zł brutto w taryfie W-3.6
    nie ma innych w całej Polsce
    Opieram się na danych sąsiadów, bo ja gazu nie mam i nie chce. Nie wiem jaką maja taryfę, piszę co mówią co płacą.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 06-12-2017 o 13:49


  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    nie ma innych w całej Polsce
    Opieram się na danych sąsiadów, bo ja gazu nie mam i nie chce. Nie wiem jaką maja taryfę, piszę co mówią co płacą.
    A ja opieram się na Taryfie PGNiG, bo jak widać ludzie różne rzeczy mówią... I w ten sposób wprowadza się innych w błąd.

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    3. jasne, bezobsługowa )))
    A co jest obsługowego w gazie, poza przeglądami?

  16. #36

    Domyślnie

    nie wiem, nie sprawdzałem, ale prawie 80(zaokrągliłem, bo podawali cos pod ta kwotę) a 57zł no to niech będzie 20zł mniej, ale dalej to prawie 60zł za samo manie. dobra niech będzie dokładnie 57zł.
    A co jest obsługowego w gazie, poza przeglądami?
    no właśnie przeglądy coroczne pieca i całej instalacji gazowej.

    Ja już wszystko powiedziałem, co sadze różnicy gaz-pellet,
    więcej nie piszę, bo juz nie mam co pisać, a nie będę polemizował ze zwolennikami gazu, bo to nie ma sensu w poscie #34 podałem 3 pkt, to jakos tylko pkt 3 zainteresował, a pkt 1 i 2 ?. Pytanie retoryczne.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 06-12-2017 o 14:32


  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.568
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Najważniejszy jest koszt 1 kWh ok 0,22-0.25 liczony z wszystkim
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Podaję koszt za 2016
    Zużyłem 2624 m3
    Zapłaciłem 5323 zł
    Z 1m3 liczę 9kWh że wyduszę na czysto po sprawnościach.
    Wychodzi 1kWh około 0,225 zł
    Za 1MJ około 0,063 zł
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 06-12-2017 o 14:52

  19. #39

    Domyślnie

    @Slawko123

    IMO przeglądy powinno się robić każdego urządzenia grzewczego. Niezależnie czy wymaga tego prawo czy nie. To nie śmieciuch. Ile taki piec na pelet pociągnie jak nie będzie serwisowany?

    Co do pytań 1 i 2. Nie jestem wcale zwolennikiem gazu, Jestem zwolennikiem bezobsługowych źródła ciepła. W tym konkretnym przypadku pellet vs. gaz jest to gaz. Przede wszystkich dlatego, że 20 lat mieszkałem w domu ze źródłem, które obsługi wymagało.

    1. Nie wiem jak odpowiedzieć. Dla mnie naturalne jest, że w domu jest pomieszczenie gdzie kocioł gazowy można zamontować, jeżeli nie chce się go mieć w pomieszczeniach mieszkalnych. Moja siostra ma w kuchni i nigdy bym się o tym nie dowiedział gdyby mi nie pokazała.

    2. Tu po prostu nie powinien się wypowiadać. Jakiś czas temu miałem ofertę "na gębę" ~7000zł A-Z, czyli ze wszystkim. Z tym, że chciałem żeby mi rurę z działki zabrali, zrobili w innym miejscu nowe wcięcie w ulicy i doprowadzili >25m do budynku. Ale ponieważ z nikim umowy nie podpisałem i nie wykonałem tego ostatecznie, nie mogę na temat ceny się wypowiedzieć. Tym bardziej, że nie wiem czy pytający ma 5 czy 50m przyłącza do wykonania.

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    niestety na temat jakości gazu nie ma specjalnie wątków, bo nie ma jak ocenić w domowych warunkach tego co podaje gazownia, ale nie raz sie słyszy, ze gazownia przesyła nam nie to co podaje.
    Kilkanaście lat temu właśnie w warunkach domowych sprawdzałem ile wyciągnę z jednego m3 gazu i wyszło mi, że około 8,5kWh.
    A jak to robiłem a no, wodomierz dwa termometry na zasilaniu i powrocie i pomiar w warunkach ustalonych czyli rozgrzaniu instalacji i ustabilizowania się temperatur. Sprawdzałem kocioł mojej konstrukcji. Był dobry sprawny ale po ociepleniu domu stał się za duży i nieekonomiczny w warunkach przejściowych. Stosunkowo duże straty postojowe.
    Obecnie mam od roku kondensujący i jestem zadowolony. Nie wiem jak z zużyciem będzie bo zwiększyłem powierzchnię ogrzewaną (adaptacja poddasza).
    Ale jestem dobrej myśli, pomiary przy około 0* na zewnątrz wychodzą podobne około 11-12m3 na dobę więc się nie zwiększyły mimo większej powierzchni ogrzewanej.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 06-12-2017 o 15:09

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony