dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 186

Temat: Ustawienia dla Vitodens 222-F z Vitotronic200

  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Post Ustawienia dla Vitodens 222-F z Vitotronic200

    Witam. Chciałbym się dowiedzieć z posiadaczy takiego modelu jakie macie ustawione krzywe grzewcze? Krzywa na podłogówkę a jaka krzywa na kaloryfery...Interesuje mnie także jak macie ustawiony terminarz tygodniowy

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie jest parametr 0,6, temperatura zadana 22 C. Grzanie od 5-22.
    Dom wolnostojacy 160 mkw
    -Porotherm 30 +15 cm styropian dalmatynczyk.
    - Poddasze 25 cm wełna
    -podloga 10 cm styropian
    -piec Viessman Vitodens 200, dół podłogówka, góra kaloryfery

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    to góra i dół masz krzywą 0,6? a ochronę przed zamarzaniem masz aktywną?

  4. #4

    Domyślnie

    Nie rozumiem, mam ustawiona temperature 22 C, po co ochrona przed zamarzaniem?
    Dom wolnostojacy 160 mkw
    -Porotherm 30 +15 cm styropian dalmatynczyk.
    - Poddasze 25 cm wełna
    -podloga 10 cm styropian
    -piec Viessman Vitodens 200, dół podłogówka, góra kaloryfery

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Tak się pytam bo z Infolini mi powiedzieli ze niby musi być ale wyłacza się na swoją odpowiedzialność. Mozna wyłaczyć ale moze być ryzyko zamarzniecia jakiejsc rury...I niby mozna stracić gwarancje jesli kociołek jest na gwarancji. A jak ci wychodzi spalanie na dobe?

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Qbunjo

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Stare Babice
    Kod pocztowy
    05-082
    Posty
    7

    Domyślnie

    Też mam vitodensa 222-f. Obecnie 1.2 +2K, ale mam instalację z kaloryferami i częściowo podłogówkę (łazienki, kuchnia, hol). Ustawienia mam na czujnik pogodowy, w instalacji jest sprzęgło hydrauliczne. Grzeję 5.00-7.00 i 15.00-23.00. Temperatura dzienna 21,5, nocna 20,5.
    Dodatkowo jest bufor 300l podłączony do kominka z płaszczem, ale zasilanie z bufora uruchamia tylko jak bufor się rozgrzeje do 55C (reguluję to sobie dodatkowym sterownikiem pompy), więc jest pomijalny na codzień, kiedy nie palę w kominku.
    Pompa na podłogówkę jest sterowana z czujnika na sprzęgle (załącza się przy temperaturze 30C, chodzi praktycznie 24h). Temperaturą podłogówki steruje zawór trójdrożny, który trzyma 30-32C.
    Pompa na kaloryfery kiedyś sterowana była z kotła, ale nie było to dobre rozwiązanie, bo gdy zaczynałem palić w kominku, kocioł wykrywał ciepło na powrocie i wyłączał pompy. Tym sposobem miałem 300 litrów gorącej wody, której nie mogłem wpompować w kaloryfery. Dlatego teraz pompą kaloryferów steruje tybox. Kiedy temperatura na górze zacznie spadać, pompy się włączają.
    Obecnie próbuję dobrać optymalne parametry żeby kocioł grzał jak najdłużej, nie wyłączał się za często - chyba pompa kaloryferów też powinna chodzić cały czas, wtedy kocioł będzie mógł zoptymalizować parametry pracy (?).
    Zasadniczo drugi rok próbuję ustawić optymalne parametry, ale jest ciężko. Raz jest zbyt gorąco i kocioł taktuje, drugi raz zbyt zimno. Może pan ekspert coś mi podpowie?

    Zauważyłem też, że kiedy pompa kaloryferów działa, kocioł zaczyna grzać, ale nie jakby nie moduluje mocy, tylko się wyłącza i za jakiś czas włącza znowu. Dlaczego tak się dzieje?

    Dodam jeszcze że dom jest chyba nieźle ocieplony, na ścianach z porothermu 20cm styropian grafitowy, na podłodze 10cm biały. Dach 30 cm wełny, rekuperacja.

    A tutaj moja temperatura grzania na wejściu do sprzęgła, na żywo :
    https://thingspeak.com/channels/3051...=120&type=line
    Ostatnio edytowane przez Qbunjo ; 05-12-2017 o 10:36

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Czyli mam rozumieć że masz ustawiony parametr B0:0? i pogodówka Ci ustawia grzanie pieca dzień jak i w nocy. Cały czas Ci palnik chodzi? Jaki metraż domu masz i ile na dobe Ci wychodzi? No to krzywą masz nawet wysoko 1,2 +2k. przy dzisiejszej temp. z zewnątrz mam dół ustawiony 0,6+4k /podłogówka + 2 kaloryfery/ natomiast góra 1,0+0k /4 kaloryfery + podłogówka łazienka + hol/. Temperatura na kotle około 50 stopni. Mam kominek ale nie pale. Mi podłogówką steruje zawór 3-drożny + zestaw uzupełniający. MI tez jest cieżko coś ustawić. Kaloryfery góra ładnie grzeje a na dole cieżko jest mi ustawić żeby były ciepłe 2 szt. grzejników na dole. Ale to rzecz jasna bo grzejniki na dole mam niby zapasowe ale temp. dają taką jak na podłogówkę bo steruje zawór otwiera przepływ na maksa jesli się wyziębi pobieszczenie a powoli przycina jesli dochodzi do odpowiedniej tem. pomieszczenia jaka chcemy miec. To chyba tak działa. Jedynie moge przyciąć podłogówkę na dole na RTL wtedy może bede miał cieplejsze ciut grzejniki na dole.

    Dom mam około 127m podłoga na dole styropian grafitowy 4+5 na zakładkę TEROMOORGANIKA, góra 5cm biały, wełna poddasze URSA 0,32 - grubosć 25cm, ściany pustak szary + 12 cm styropian grafit - frezowany

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Qbunjo

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Stare Babice
    Kod pocztowy
    05-082
    Posty
    7

    Domyślnie

    Tak, mam B0:0, wszystkim steruje pogodówka. Palnik nie chodzi cały czas, właśnie odpala się czasem częściej, czasem rzadziej. Dom ma 150m. Kaloryfery dobrane są wszystkie zgodnie z projektem, za wyjątkiem pokoju nad garażem, gdzie instalator dał specjalnie przewymiarowany kaloryfer wiedząc, że tam będzie zimniej. Ten grzejnik się przymyka termostatem, jak tylko robi się za ciepło, ale zazwyczaj kocioł nie pracuje na tyle intensywnie, żeby ten pokój miał stabilną temperaturę, więc się waha 19-21C.
    Zużycia dobowego nie mierzyłem, ale staram się zejść z ilością startów kotła. W linku, który podałem wyżej, jest na żywo wykres temperatury zasilania. Gdyby kocioł pracował stabilnie i zapodawał stałą temperaturę, to na pewno w pokoju z przewymiarowanym grzejnikiem też by się ustabilizowało. Teraz niestety trochę "skacze", niedawno ustawiłem nawet krzywą 1.1, zaczynał grzać, doszedł do 48C na zasilaniu i się wyłączył. Po wychłodzeniu odpalił się znowu. Nie wiem dlaczego tak robi. Powinien sobie zmodulować pracę i trzymać niższą temperaturę.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Czyli Vitotroli 200 nie masz na ścianie? Ten link nie działa ...Musze ewentualnie spróbować na B0:0 ale wtedy chyba mi chodził piec caly czas i przegrzewał pomieszczenie. Nie wiem czy Vitotrol 200 nie gryzł się z pogodówka...Jesli Ci doszło do 48 stopni i sie wyłączył to się zachowuje prawidłowo. To w zależności jak masz ustawiony parametr B5? ja mam B5:5 czyli RTrzecz. > RTwym. + 1 K RTrzecz. < RTwym stosuje się do temp. wewnętrznej jak i zewnetrzej oraz do krzywej jaką masz

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Qbunjo

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Stare Babice
    Kod pocztowy
    05-082
    Posty
    7

    Domyślnie

    Vitotrola mam jednego, na dole w holu. Ale piec nie bierze go pod uwagę, bo w holu jest zawsze ciepło - jest podłogówka (vitotrol pokazuje 24C gdy w reszcie domu jest 21).
    Teraz link powinien już działać.
    Czyli co, dalej mam opuszczać krzywą? Chodzi mi o to, żeby się nie odpalał co chwilę tylko żeby chodził dłużej ale z niższą temperaturą.
    Ostatnio edytowane przez Qbunjo ; 05-12-2017 o 12:11

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    a skąd taki wykres z pieca Vitodensa 222-F? U mnie takiego czegoś nie ma...Kurcze to tak się nie da ustawić jak mówisz żeby chodził cały czas ale z niższą temperaturą wody w kotle....Musiało by się troszkę cieplej zrobić wtedy automatycznie jest niższa temp. wody w kotle. A jak podniesiesz krzywą to piec będzie dłuzej grzał ale wyzsza temp. wtedy na kotle...hmm może coś Konsultant Viessmanna by cos podpowiedział

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Qbunjo

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Stare Babice
    Kod pocztowy
    05-082
    Posty
    7

    Domyślnie

    Hm, to nie jest wykres z pieca, to wykres z ESP8266 z czujnikiem DS18B20. To taka malutka płytka chodząca na 3,3V, a czujnik wygląda jak mały tranzystorek. Generalnie koszt 20pln, a łączy się z domowym wifi i wysyła dane sam do internetu
    Walczę z tym ogrzewaniem od roku i dlatego staram się monitorować te dane, żeby widzieć co kocioł robi. Mierzę też temperaturę zewnętrzną i w pomieszczeniu, żeby wyliczać sobie na bieżąco krzywą, ale mam wrażenie że te dane są warte funta kłaków, zwłaszcza temperatura pomieszczenia, bo to ten nieszczęsny pokój który się wychładza. Wyliczenie krzywej masz tutaj:
    https://thingspeak.com/channels/3035...wcza&type=line

    No właśnie podobno ekonomika pracy powinna polegac na tym, że kocioł pracuje długo, ale z niższą temperaturą.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    oki rozumiem. A może trzeba ustawić na standardowe ustawienia pieca....B0:0, B5:0 A5:5?

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Qbunjo

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Stare Babice
    Kod pocztowy
    05-082
    Posty
    7

    Domyślnie

    Obawiam się, że ja takie chyba mam. Nie pamiętam w tej chwili, bo rzadko zaglądam w parametry, ale sam ich raczej nie ruszałem. Zobaczę dziś w domu.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    witam wszystkich....Mam pytanko do Konsultanta Viesmann oraz dla pozostałych gości...

    Dzis mój piec pracuje na takich ustawieniach:

    1. Krzywa grzewcza 0,3k11 dół i góra
    2. terminarz od 6-11 oraz od 14-19 temperatura grzewcza w tych godzinach 20 stopni /słonko/ dla pomieszceń
    3. temperatura zredkowana 19 stopni /księżyc/ pozostałe godziny
    4. parametry A5:5 i B5:0 oraz B0:0 czyli działa pogodowo

    Teraz moje pytanie. Czemu w godzinach pozostałych /praca zredukowana/ piec nadal chodzi? skoro w pomieszczeniach jest około 22,5 stopnia ? Jak ma zadaną temperatre pokmieszczeń zredukowaną 19 stopni?

    Jeśli tylko zmienie parametr z B5:0 na B5:5 piec wyłacza palnik ale wtedy jak powinien grzac od 6 rano to nie grzeje?

    Więc ta pogodówka to trochę ma dziwne działanie. Dlatego zostawiłem że piec steruje temperatura z pomieszczeń w dzień jak i w nocy.
    Wtedy jak temp. spadnie poniżej 20 stopni piec się załącza i grzeje do 21,5 i się wyłącza a w nocy się nie włącza bo temp. trzyma przez cała noc do dnia nastepnego. Działa mi na parametrze B0:3 oraz B5:5 - wtedy utrzymuje temperature pomieszczen i piec dziala na zasadzie załacz/wyłacz
    Dom 160m3, Viessmann Vitodens 222-f Vitotronic 200, szary pustak 25cm, okna 3 szybowe OKNOPLAST EVOLUTION2, ocieplenie poddasza 25cm wełna Ursa 0,32, ocieplenie z zewnatrz styropian 12 frezowany grafit Termoorganika 0,31, podłoga na dole 9cm grafit + góra 5cm

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Zanim konsultant V... się odezwie, doczytaj może w instrukcji (nie wiem za co odpowiadają podane parametry), czy nie jest tak, że ustawiłeś wpływ termostatu pokojowego na 0, czyli sterowanie czysto pogodowe - kocioł po prostu działa wg krzywej i tak dobiera moc, aby utrzymać obniżoną temperaturę (pogodówka tak działa - kocioł pracuje jak najdłużej/ciągle z mocą optymalną dla uzyskania określonej temperatury - wg wybranej krzywej). Przy zmianie trybu z "dzień" na "noc" obniża tylko parametry (moc) i dalej działa.
    Temperatura nie spada, bo akumulacja budynku działa - natomiast kocioł o tym nie wie, bo nie ma (nie uwzględnia) odczytu z czujnika wewnętrznego - uwzględnia tylko temp zewnętrzną i do niej dobiera Temp zasilania wg ustawionej krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temperaturę pomieszczeń.
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 16-12-2017 o 19:46
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał przemo1 Zobacz post
    Zanim konsultant V... się odezwie, doczytaj może w instrukcji (nie wiem za co odpowiadają podane parametry), czy nie jest tak, że ustawiłeś wpływ termostatu pokojowego na 0, czyli sterowanie czysto pogodowe - kocioł po prostu działa wg krzywej i tak dobiera moc, aby utrzymać obniżoną temperaturę (pogodówka tak działa - kocioł pracuje jak najdłużej/ciągle z mocą optymalną dla uzyskania określonej temperatury - wg wybranej krzywej). Przy zmianie trybu z "dzień" na "noc" obniża tylko parametry (moc) i dalej działa.
    Temperatura nie spada, bo akumulacja budynku działa - natomiast kocioł o tym nie wie, bo nie ma (nie uwzględnia) odczytu z czujnika wewnętrznego - uwzględnia tylko temp zewnętrzną i do niej dobiera Temp zasilania wg ustawionej krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temperaturę pomieszczeń.
    Kolego dzieki za wyjaśnienie...

    Patrzyłem te parametry w instrukcji ale moze ktoś ma takzawna ściągawke w ustawieniach i pomoze

    Czyli jednak pogodowka żeby działała to odpowiada parametr B0:0 /nie steruje temperaturą z pomieszczeń/ i parametr B5:0 /czysta pogodowka zasada - wpływ ekonomiczny na pomieszczenie/

    Mam rozumieć że kocioł na pogodówce chodzi codzienie 24h tylko moduluje sobie moc co do temp. zewnętrznej jak i pomieszczenia z Vitotrol 200A ktory wisi w salonie i sobie koryguje krzywą...Palnik chodzi cały czas czy wyłacza się jak nagrzeje?

    Tak jak piszesz ze kocioł dobiera temp.zasilania wg krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temp. pomieszczeń - do jakiej temp. on grzeje? czy utzrymuje tą temperature?
    Dom 160m3, Viessmann Vitodens 222-f Vitotronic 200, szary pustak 25cm, okna 3 szybowe OKNOPLAST EVOLUTION2, ocieplenie poddasza 25cm wełna Ursa 0,32, ocieplenie z zewnatrz styropian 12 frezowany grafit Termoorganika 0,31, podłoga na dole 9cm grafit + góra 5cm

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    To, czy palnik działa cały czas czy z przerwami przy pogodówce zależy od temperatury zewnętrznej - jeśli moc minimalna kotła pozwala na ciągłą pracę, to pracuje, jeśli nie (na dworze ciepło) to będzie się wyłączał.
    Jeśli dobrze rozumiem działanie wg krzywej (jeśli nie, to zaraz mnie ktoś poprawi), to w skrócie wygląda to tak:
    - wybierasz daną krzywą (i ew jej pochylenie) wg projektu instalacji + zapotrzebowania budynku na energię, lub dobierasz ją doświadczalnie
    - "krzywa" to nic innego jak algorytm mówiący kotłowi, jaka Tz w układzie jest potrzebna przy danej T zewnętrznej aby utrzymać zadaną T pomieszczeń. Przy pogodówce bez termostatu pokojowego lub z ustawionym na "0" parametrem określającym jego wpływ kocioł nie zna/nie uwzględnia rzeczywistej T pomieszczeń - to Ty mu "powiedziałeś" właśnie na etapie doboru krzywej i jej ew korekty, czy dobrze grzeje. Potem już tylko trzyma się swojego algorytmu.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert22m Zobacz post
    Kolego dzieki za wyjaśnienie...

    Patrzyłem te parametry w instrukcji ale moze ktoś ma takzawna ściągawke w ustawieniach i pomoze

    Czyli jednak pogodowka żeby działała to odpowiada parametr B0:0 /nie steruje temperaturą z pomieszczeń/ i parametr B5:0 /czysta pogodowka zasada - wpływ ekonomiczny na pomieszczenie/

    Mam rozumieć że kocioł na pogodówce chodzi codzienie 24h tylko moduluje sobie moc co do temp. zewnętrznej jak i pomieszczenia z Vitotrol 200A ktory wisi w salonie i sobie koryguje krzywą...Palnik chodzi cały czas czy wyłacza się jak nagrzeje?

    Tak jak piszesz ze kocioł dobiera temp.zasilania wg krzywej, tak aby uzyskać oczekiwaną temp. pomieszczeń - do jakiej temp. on grzeje? czy utzrymuje tą temperature?
    Automatyka na podstawie temperatury zewnętrznej wylicza jaka ma być temperatura zasilania i kocioł stara się utrzymać tą temperaturę (oczywiście w miarę zakresu modulacji) oraz uwzględniając histerezę. Proszę pamiętać, że w przypadku kotłów Vitodens serii 200 histereza jest wyliczana dynamicznie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    robert22m

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Kozienice
    Kod pocztowy
    26-900
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Automatyka na podstawie temperatury zewnętrznej wylicza jaka ma być temperatura zasilania i kocioł stara się utrzymać tą temperaturę (oczywiście w miarę zakresu modulacji) oraz uwzględniając histerezę. Proszę pamiętać, że w przypadku kotłów Vitodens serii 200 histereza jest wyliczana dynamicznie.
    Witam.

    Chciałbym się podpytać jedną rzecz. Jak powinien być ustawiony parametr B5 jesli korzystam z pogodówki? Na pogodówce mam ustawione parametry A5:5 i B0:0....Dzis cały dzień grzał na pogodówce i ani razu się palnik nie wyłaczył na piecu była zadana 20stopni a w pomiesczeniu prawie 24stopnie....Da się co zrobić żeby tak nie przegrzewał o 4 stopnie?
    Dom 160m3, Viessmann Vitodens 222-f Vitotronic 200, szary pustak 25cm, okna 3 szybowe OKNOPLAST EVOLUTION2, ocieplenie poddasza 25cm wełna Ursa 0,32, ocieplenie z zewnatrz styropian 12 frezowany grafit Termoorganika 0,31, podłoga na dole 9cm grafit + góra 5cm

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony