dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 48
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie zużycie propanu z butli

    Witam, na wstępie chciałbym się ze wszystkimi przywitać, jestem tu nowy

    Domek już w SSO, za kilka miesięcy będę musiał podjąć decyzje o sposobie ogrzewania. Korci mnie ogrzewanie gazowe z butli z własną instalacją. Ogrzewanie byłoby wspomagane kominkiem ale nie byłoby palone regularnie, raczej 2-3 dni w tygodniu. Kominek bez płaszcza wodnego i bez nadmuchów.
    Dom ma 115m2 powierzchni ogrzewanej, wszędzie poza trzema sypialniami ( około 40 m2) byłaby podłogówka. Co do ocieplenia, to ściana 20 cm, posadzka 10, fundament 10, strop 20 cm. Okna dobre 3 szybowe, wentylacja grawitacyjna. Moje pytanie to z jakim sezonowym zużyciem propanu muszę się liczyć? Temperatura jakiej oczekuje to 22-23 stopnie. Gazem byłaby też grzana CWU cały sezon. Jako alternatywe dla gazu biorę ekogroszek, ogrzewanie prądem i pompa ciepła odpada. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, fajnie byłoby gdyby każdy napisał na swoim przykładzie ile mu poszło np. za poprzedni sezon.

    Pozdrawiam, Artur/

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Na początek możesz się pobawić kalkulatorem na cieplowlasciwe.pl
    A na poważnie, to należy zrobić audyt energetyczny OZC i z niego czerpać dane do obliczania kosztów ogrzewania.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Na pewno tak by było najlepiej jednak najpierw napisałem na forum, bo nie wiem czy w ogóle iść w kierunku tego ogrzewania czy darować sobie i brać ekogroszek. Dlatego też bardzo cenne będą dla mnie rady i uwagi osób które mają takie ogrzewanie w domu oraz to jakie mają sezonowe zużycie. Wiem, że nie da się porównać nawet dwóch tych samych domów ale taki "wywiad" da mi obraz jakiego zużycia mogę się spodziewać.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.618

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    ...... Moje pytanie to z jakim sezonowym zużyciem propanu muszę się liczyć? Temperatura jakiej oczekuje to 22-23 stopnie. Gazem byłaby też grzana CWU cały sezon.

    Pozdrawiam, Artur/
    2 000 litrów/rok max.

  5. #5

    Domyślnie

    Wybieraj gaz .budując dom w naszym Kraju musisz wiedzieć ,że trzeba ok 7 miesięcy ogrzewać dom i to co piszą niektórzy na forum ze nie warto kupować drogich kotłów , każdy z producentów ma kotły, ja to nazywam dla ludu (deweloperów) i dla ludzi ( kotły przystosowane o konkretnego obiektu) i raczej powinno się wybierać te drugie. Jak się policzy średniej klasy kocioł na eko niby groszek to już jest kocioł dla ludzi.
    Zalety kotła gazowego nie musisz pana Władka prosić jak wyjedziesz na na narty aby doładował eko....
    Możesz mieć kontakt z twoim kotłem.
    Nie dźwigasz, energie tracisz na inne przyjemności.
    A sąsiedzi nie czuja smrodu.
    Ostatnio edytowane przez kaju ; 07-12-2017 o 22:58

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Znam wady ekogroszku bo w obecnym domu pale nim od kilku lat, w nowym chciałbym uniknąć stąd pomysł gazowego a że sieci nie ma pozostaje tylko butla. Odpowiedzi, że spale około 2000 l są bardzo pocieszające, jeśli tyle spalilbym w rzeczywistości to wybór gazu byłby strzałem w dziesiątkę

  7. #7

    Domyślnie

    Dlaczego nie prąd i PC?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o prąd chce mieć swobode korzystania z ciepła a nie ograniczać się do taryfy nocnej by jakoś to wychodziło a co do pompy ciepła koszty inwestycyjne zbyt duże na moją kieszeń, kotłownia z kominem już jest więc wybór mam tylko między ekogroszkiem, który znam i gazem którego się boję ale bardzo bym chciał. Brat w identycznym domu jak ja, ocieplenie to samo zużywa między 2,5 a 3 tony na sezon a poza sezonem grzewczym CWU ogrzewa prądem. Ciekawe jak do tego będzie się miało zużycie propanu.

  9. #9

    Domyślnie

    Pytanie a ogrzewanie podłogowe na jaką temperaturę zasilania zostało policzone (czym niższa tym lepiej -ok 39 st.było by najlepiej)
    grzejniki na 40 do 45 i będzie ok. i te 2,5 tony na rok Ci starczy .
    A z tym prądem to staje się u....we Pytają o dach a on o prądzie byle był post.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez kaju ; 08-12-2017 o 13:50 Powód: uzupełnienie

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Jeśli chodzi o prąd chce mieć swobode korzystania z ciepła a nie ograniczać się do taryfy nocnej by jakoś to wychodziło a co do pompy ciepła koszty inwestycyjne zbyt duże na moją kieszeń, kotłownia z kominem już jest więc wybór mam tylko między ekogroszkiem, który znam i gazem którego się boję ale bardzo bym chciał. Brat w identycznym domu jak ja, ocieplenie to samo zużywa między 2,5 a 3 tony na sezon a poza sezonem grzewczym CWU ogrzewa prądem. Ciekawe jak do tego będzie się miało zużycie propanu.
    Założenie splita za 2000-3000 to takie duże koszty inwestycyjne? Wolisz wciskać guziki na pilocie, czy etat palacza kotłowego?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  11. #11

    Domyślnie

    Bo prąd nie jest głupi, pod warunkiem, że masz dobrze zaizolowany dom.
    Tyle, że autor ma kiepską izolację, więc uwagi o prądzie są faktycznie nie dla niego.

    Co do splita - komfort, a raczej jego brak, dyskwalifikuje go. Miałem takie ogrzewanie w poprzedniej robocie - nikomu nie polecę...
    Ostatnio edytowane przez mistalova ; 08-12-2017 o 14:06
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Panowie nie zrozumcie mnie źle ale gdybym chciał prąd czy pompe ciepła to bym o nie spytał. Zanim się zarejestrowałem i napisałem swój pierwszy post przewertowałem dokładnie 80 stron forum w dziale ogrzewanie w poszukiwaniu zużycia propanu i w każdym wątku ktoś podtyka prąd bądź pompę ciepła choć autor o to nie pyta... Dlatego też w pierwszym pytaniu zaznaczyłem, że te rozwiązania mnie nie interesują a i tak ktoś mi to podtyka

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Bo prąd nie jest głupi, pod warunkiem, że masz dobrze zaizolowany dom.
    Tyle, że autor ma kiepską izolację, więc uwagi o prądzie są faktycznie nie dla niego.

    Co do splita - komfort, a raczej jego brak, dyskwalifikuje go. Miałem takie ogrzewanie w poprzedniej robocie - nikomu nie polecę...
    Prądem grzeję od dawna (>kilkanaście lat). Dom był nieocieplony. Wychodziło rzeczywiście drogo. Po ociepleniu jest taniej.
    Jednak kWh z prądu G12 II kosztuje przy COP1 27 groszy, a gazu ziemnego ok 19 groszy czyli tylko 1/3 taniej. Za to gaz z butli wg moich wyliczeń wychodzi drożej od prądu i zupełnie nie ma sensu.

    Splitem grzeję dziewiątą zimę. Otwarte drzwi mi się znudziły. Dlatego będzie kanałówka. I wady o których myślisz nie będą aktualne, za to zalety pozostaną.
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    Panowie nie zrozumcie mnie źle ale gdybym chciał prąd czy pompe ciepła to bym o nie spytał. każdym wątku ktoś podtyka prąd bądź pompę ciepła choć autor o to nie pyta... Dlatego też w pierwszym pytaniu zaznaczyłem, że te rozwiązania mnie nie interesują a i tak ktoś mi to podtyka
    Bo my się dziwimy dlaczego ktokolwiek chce grzać propanem kupując energię DROŻEJ niż mógłby ją mieć w II taryfie?
    O zagracaniu ogrodu baniakiem, drogiej instalacji grzewczej itp. nawet nie wspominam.
    Czy Ty w ogóle policzyłeś koszt kWh energii z propanu i z II taryfy?
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    Nie liczyłem, zużycie na poziomie 2000-2500 l na sezon jest dla mnie satysfakcjonujące. Ogrodem się nie martwie, jest duży, poza tym zbiornik mogę wkopać.Co do instalacji zgodzę się jest droga, ale jeśli ceny energii i gazu powariują co w naszym kraju nie jest rzeczą niemożliwą chce mieć możliwość bezproblemowego przejscia na zasilaniem tym, co w danym czasie wyjdzie taniej (drewno, węgiel czy inne pellety). Mając rurki w podłogach, grzejniki tam gdzie chce mogę w przeciągu 2 dni zmienić źródło ogrzewania domu bez kucia ścian, posadzek i rwania włosów z głowy.
    Ostatnio edytowane przez bronson90 ; 09-12-2017 o 15:07

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Spokojnie butlą 2700L przezyjesz cały rok.Pamietac trzeba aby latem tankowac.Tam gdzie mam kocioł gazowy mam prysznic ,pralke czyli dodatkowe pomieszczenie mi sie znalazło.Przy pelecie raczej tego Ci sie nie uda
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Wentylacja grawitacyjna, słabe ocieplenie, rzeczywiście trzeba się zastanawiać czym tu grzać. Wszystkim będzie drogo. Poszukaj dotacji np na pompy ciepła w swojej okolicy. I przemyśl sprawę wentylacji, izolacji. Dziś 2000litrow cię sadysrakcjonuje, co będzie jak cena będzie dwa razy droższa? Trzeba myśleć co może być za parę lat a nie dziś. Dodatkowo chodzi o to by nie zamykać się na inne rozwiązania. Pisałeś coś o kaloryferach? Skąd ten pomysł? Komplikujesz układ itd... Masz sso parę błędów już popełniłeś, nie popełniaj następnych...
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    w sypialniach nie chce mieć podłogówki, stąd pomysł kaloryferów + drabinki w lazienkach, w reszcie pomieszczeń podłogówka. Ocieplenia posadzki już nie zmienie, resztę jeszcze mogę więc czekam na jakieś sensowne propozycje, może coś uda się poprawić. Co do zagospodarowania kotłowni chce w niej zrobić pralnie i suszarnie. Projekt domu to słoneczna polana wariant 1. Jaka cena gazu, prądu, węgla i innych będzie za parę lat nikt tak naprawdę nie wie, dlatego chce mieć instalacje którą moge wykorzystać później do innego ogrzewania. Gaz oczywiście latem będzie tankowany.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał bronson90 Zobacz post
    w sypialniach nie chce mieć podłogówki,
    Będziesz źle się czuł przy temperaturze podłogi na poziomie 23*C?

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bronson90

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Turek
    Kod pocztowy
    62-700
    Posty
    214

    Domyślnie

    czy taka temperatura podłogi pozwoli utrzymać temperaturę w domu na poziomie 22-23 stopni i pozwoli na komfortowe odczuwanie ciepła?

    I pytanie, czy jeśli większosć podłogi zajmie łóżko i szafa to czy podłogówka ma sens w takim pomieszczeniu?
    Ostatnio edytowane przez bronson90 ; 11-12-2017 o 07:12

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony