dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cozmo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-080
    Posty
    116

    Domyślnie temperatura spalin za płaszczem wodnym

    Zastanawia mnie jaki jest optymaly zakres temperatur spalin za płaszczem wodnym . W moim romotop heat 2w w zależności od fazy spalania oraz ilości włożonego opału 170-280C .A jak wygląda to u Was ?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Określ precyzyjniej miejsce pomiaru. Bo takie temperatury powinny być nie za, a nad...Chyba, że ten Twój Romotop nie ma wody na plecach...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    Zastanawia mnie jaki jest optymaly zakres temperatur spalin za płaszczem wodnym .
    Spalanie w kominku powinno zachodzić w sposób optymalny czyli w nadmiarze powietrza, a temp. za płaszczem będzie zależna od ilości paliwa którą dasz do kominka - nie ma jednaj optymalnej.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cozmo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-080
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Określ precyzyjniej miejsce pomiaru. Bo takie temperatury powinny być nie za, a nad...Chyba, że ten Twój Romotop nie ma wody na plecach...
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1213.jpg
Wyświetleń:	254
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	402843 Jest woda na plecach i po bokach
    Termopara jest zaznaczona na żółto

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Spalanie w kominku powinno zachodzić w sposób optymalny czyli w nadmiarze powietrza, a temp. za płaszczem będzie zależna od ilości paliwa którą dasz do kominka - nie ma jednaj optymalnej.
    Jednej optymalnej nie ma ,ale wydaje mi się że jakiś zakres można uznać za optymalny przy zalożeniu że np. zawsze wkładam ok 10kg drewna o podobnym rozdrobnieniu . Jeśli ktoś nie zna teori to po prostu niech wpisze jaka jest u niego temperatura oraz czy szyba pozostaje czysta w każdej fazie palenia .

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    Zastanawia mnie jaki jest optymaly zakres temperatur spalin za płaszczem wodnym . W moim romotop heat 2w w zależności od fazy spalania oraz ilości włożonego opału 170-280C .A jak wygląda to u Was ?
    Ten poziom temperatury, który podajesz wydaje się być dobry.
    Nie da się jednak, znając samą temperaturę, odpowiedzieć na pytanie czy wszystko przebiega optymalnie.

    To tak, jakby zapytać, znając prędkość samochodu, o długość odcinka, który przejechał. Za mało danych.

    Ale, jak napisałem, ta temperatura przynajmniej wydaje się być OK.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cozmo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-080
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post
    Ten poziom temperatury, który podajesz wydaje się być dobry.
    Nie da się jednak, znając samą temperaturę, odpowiedzieć na pytanie czy wszystko przebiega optymalnie.

    To tak, jakby zapytać, znając prędkość samochodu, o długość odcinka, który przejechał. Za mało danych.

    Ale, jak napisałem, ta temperatura przynajmniej wydaje się być OK.
    W takim razie wprowadzam troche więcej danych :
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1254.JPG
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	31,0 KB
ID:	402896
    temperatura żaru ok 800C ,średnia temperatura szamotu ok 500C (pomiary z pirometru )
    temperatura szyby 300-420C zależy jak drewno ułożę
    czas spalenia 8-9kg drewna o wilgotności 15-16% to ok 1,5h
    szyba czysta przez cały proces palenia ,szamot robi się czarny i po ok 15-20 minutach jest cały biały.
    z komina wylatuje biały dymek przez pierwsze 15-20 minut ,raczej mało go widać . po tym czasie widać już tylko falujące powietrze .
    najchętniej bym termo parę umieścił pod płaszczem ,ale bez przewiercania kominka to się nie uda , a nie chcę tracić gwarancji.
    Celem moim jest ustalenie czy wydajnie/czysto spalam drewno .

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Kompletnie nie załapałem pytania. Myślałem, że chodzi o temperaturę w obudowie...

    Wartości które podałeś są ok. Tak z grubsza...Ciąg kominowy potrzebuje średnio 200. Przy 280 stopniach masz wyraźny sygnał, że płaszcz wodny (pompy) nie nadąża odebrać energii palonego drewna. Możesz to więc kontrolować.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cozmo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-080
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kompletnie nie załapałem pytania. Myślałem, że chodzi o temperaturę w obudowie...

    Wartości które podałeś są ok. Tak z grubsza...Ciąg kominowy potrzebuje średnio 200. Przy 280 stopniach masz wyraźny sygnał, że płaszcz wodny (pompy) nie nadąża odebrać energii palonego drewna. Możesz to więc kontrolować.
    Na Piotra Baturę zawsze można liczyć .dziękuję. zmienię ustawienia pompy z trybu 1 na 2 , lub zmienię parametry wyłączenia/włączenia pompy .

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    W takim razie wprowadzam troche więcej danych :
    Witam.

    To wszystko wygląda naprawdę bardzo dobrze i świadczy o tym, że masz dobry wkład i, przede wszystkim, dobrze go użytkujesz.
    Danych, o które mi chodziło, raczej nie będziesz miał.
    Żeby określić czystość i wydajność spalania musiałbyś w miejsce termopary wetknąć analizator spalin. O dobrym spalaniu świadczy ilość zanieczyszczeń lotnych i pyłów, a o wydajności ilość tlenu w spalinach. Bez tej ostatniej "danej" niczego nie da się właściwie określić.

    Widać, że robisz wszytko, co z poziomu użytkownika zrobić można dla siebie i środowiska.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    czas spalenia 8-9kg drewna o wilgotności 15-16% to ok 1,5h
    .....
    Celem moim jest ustalenie czy wydajnie/czysto spalam drewno .
    Czysto.

    Ale takie wyniki w normalnej eksploatacji są trudne do utrzymania bez bufora czy innej akumulacji.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    cozmo

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    05-080
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał muchenz Zobacz post
    Czysto.

    Ale takie wyniki w normalnej eksploatacji są trudne do utrzymania bez bufora czy innej akumulacji.
    oczywiście mam podbięty bufor i to spory bo 1000L ,ale narazie jestem na etapie wygrzewania domu i wiecej jak 20% pojemności bufora się nie nagrzewa. Dopiero dzisiaj dobiłem temperaturą w domu do 19C . zaczynałem od 7C prawie 2tyg temu i nie było łatwe kominkiem nagrzać dom 220m w którym się nie mieszka (ponad 30m3 żel betonu+ tynki+porotherm itp.)
    Cytat Napisał Wojtek_796 Zobacz post

    Żeby określić czystość i wydajność spalania musiałbyś w miejsce termopary wetknąć analizator spalin.
    Z chęcią wetknę taki analizator jeśli to ma sens w kominku , jak wyglada takie urządzenie ?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Cytat Napisał cozmo Zobacz post
    [...] Z chęcią wetknę taki analizator jeśli to ma sens w kominku , jak wyglada takie urządzenie ?
    Nie wiem czy to ma sens ze względu na to, że jest to dość kosztowne urządzenie. Jak masz ochotę, możesz szukać po prostu pod hasłem "analizator spalin". To impreza rzędu od kilku tys. zł. do kilkudziesięciu - zależy czy są to małe przenośne przyrządy, czy stacjonarne laboratoryjne.
    Sprawa posiadania analizatora to działka producenta i certyfikowanego instytutu badawczego, który go obsługuje. Na podstawie badań wkład ma być dobrze skonstruowany, dobrze ma być napisana instrukcja i dobrze przeszkolony instalator i użytkownik.
    Oczywiście, jeżeli masz taki kaprys, możesz sobie analizator kupić, ewentualnie poprosić jakiegoś speca, co go posiada.
    Analizator pokaże ilość zanieczyszczeń i sprawność układu.

  13. #13

    Domyślnie

    A czy nie można tej temp komina jeszcze dodatkowo odzyskać montując np. kratki wywiewne w pomieszczeniach przy kominie? Oczywiście komin musiałby być nieizolowany. Czy to jest gra warta świeczki? Piotr pisze że ciąg potrzebuje 200 st a montując kratki możemy obniżyć temp i tym samym ciąg? Czy ciąg nie jest też zależny od wysokości komina? U mnie byłby wysoki na 11-12 m bo kominek w piwnicy.
    Mam taki dylemat właśnie bo mam zostawiony otwór w ścianie pod komin kominka idący przez stropy o wymiarach 42x81.Chciałbym zamontować komin nierdzewny 1mm, wkład kominkowy z płaszczem. Z tym że jeśli temp spalin będzie rzędu 200 st to musiałbym komin czymś zabudować i to nie keramzytowymi pustakami. Więc np. cegłą ale cegła się nie zmieści (szerokości 12cm):



    Mógłbym to zabudować jakimiś płytami niepalnymi klasy A1 jak Silca 250KM:



    Pytanie tylko czy montując kratki wywiewne nie będzie mi się kurzyć w pokojach? Czy nie grozi to wtłoczeniem czadu w przypadku nieszczelności wkładu nierdzewnego?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony