dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 193
  1. #1

    Domyślnie Czy grzać w trzech strefach czyli o G13 dyskusja

    Obok wątek na temat zalet i wad korzystania z 2 strefowej taryfy. Jak wiecie, lokalnie można korzystać z G13. Na pozór ma wiele korzyści w porównaniu z G11, jest taniej przez zdecydowaną większość dnia. Tanie godziny również są lepiej chyba skrojone w porównaniu do rodziny G12. Wada to brak tanich weekendów i horendalne ceny 3-5 godzin. Moje pytanie do praktyków to czy lepiej jednak wziąść np. G12w czy może spróbować G13 jako chyba mniej wymagającej poświęceń? O G13 w Tauronie:
    https://www.tauron.pl/dla-domu/prad/taryfa-sprzedawcy/g13wschod

  2. #2

    Domyślnie

    Jesteś pewny, że przez weekend nie masz taniej taryfy? Ja mam G13 i przez weekendy i święta jest tania (tak, jak w nocy)

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie nie. Od kogo masz prąd?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dar3k

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    131

    Domyślnie

    Ktoś wie, bo nie mogę poszukać w internecie czy godziny i strefy zależą od operatora czy dystrybutora ?
    Projekt indywidualny 125m2 dom + 45m2 garaż 100% podłogowe, ściana 0,12 (Silka 18 + 24 grafit 0,031), strop 0,09 (celuloza 38cm), podłoga 0,2 (15cm styropian + wylewka cementowa 7cm), Pompa ciepła Dimplex LAW-9IMR -> zużycie i temperatury

  5. #5

    Domyślnie

    dar3k - godziny zależą od dystrybutora

    kiedyś sam prześwietlałem te taryfę G13 osobiście i tutaj na forum - w porównaniu do G11 może być alternatywą, ale nie umywa się go G12w - niestety IMHO
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kojak77

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    okolice Krakowa
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    42

    Domyślnie

    W Tauronie są tanie wikendy (okolice Krakowa)
    Projekt indywidualny parterowa stodoła dla 5 osób: Powierzchnia ogrzewana: 160m2 w tym 30m2 garaż i kotłownia, kubatura 432 m3, podłogówka + 2 ręcznikowce w łazienkach. silikat 18 + 20 cm styropianu 0,32; strop 20-35 cm wełny 0,35.
    Pompa Daikin Altherma 8KW. WM VUT 350 PE
    Kopciuszek Arkadia 9KW (w sezonie grzewczym/przejściowym spalam 3 m3 sezonowanego buka)
    Zużycie wody - średnio 13m3

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    dar3k - godziny zależą od dystrybutora

    kiedyś sam prześwietlałem te taryfę G13 osobiście i tutaj na forum - w porównaniu do G11 może być alternatywą, ale nie umywa się go G12w - niestety IMHO
    Mozesz przypomniec te obliczenia?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    U mnie nie. Od kogo masz prąd?
    Tauron, rejon Bielsko-Biała.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Mozesz przypomniec te obliczenia?
    nie pamiętam w którym dokładnie to wątku było, chyba tutaj
    Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!!
    i chyba ty też brałeś udział w dyskusji...
    tak, to było tutaj
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7336171
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  10. #10

    Domyślnie

    czyli parząc na ceny z 11.2016
    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    7.00 - 13.00 - 0,5157 z vat (przesył i kwh)
    16.00 - 21.00 - 0,8152 z vat (przesył i kwh)
    13.00 - 16.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)
    21.00 - 7.00 - 0,2798 z vat (przesył i kwh)
    to na pierwszy rzut oka widać, że G12w wyjdzie taniej.
    Przynajmniej u mnie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kojak77

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    okolice Krakowa
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    42

    Domyślnie

    od 1 grudnia jestem w G13 więc zobaczymy
    Projekt indywidualny parterowa stodoła dla 5 osób: Powierzchnia ogrzewana: 160m2 w tym 30m2 garaż i kotłownia, kubatura 432 m3, podłogówka + 2 ręcznikowce w łazienkach. silikat 18 + 20 cm styropianu 0,32; strop 20-35 cm wełny 0,35.
    Pompa Daikin Altherma 8KW. WM VUT 350 PE
    Kopciuszek Arkadia 9KW (w sezonie grzewczym/przejściowym spalam 3 m3 sezonowanego buka)
    Zużycie wody - średnio 13m3

  12. #12

    Domyślnie

    Taryfa G13 (Tauron Kraków) z moich doświadczeń jest zdecydowanie korzystniejsza od G12w. Oczywiście są tanie weekendy i święta. Jeżeli prąd służy do ogrzewania domu i jest możliwość sterowania ogrzewaniem w większości na najtańszej taryfie (u mnie zużycie w najtańszej taryfie za poprzedni rok stanowiło ok. 80% zużycia) to cena z faktury (suma brutto wszystkich opłat podzielona przez ilośc zużytych kWh) wychodzi średnio ok. 0,35 pln brutto / kWh.
    Ostatnio edytowane przez artek ; 12-12-2017 o 11:34

  13. #13

    Domyślnie

    W regulaminie pisze o czasie wolnym: "jeżeli układy pomiarowo-rozliczeniowe na to pozwalają, dni usta wowo wolne od pracy, soboty, niedziele� �zaliczane są całodobowo do strefy „ pozostałe godziny doby"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin_5 Zobacz post
    Tauron, rejon Bielsko-Biała.
    W ofercie nie napisali o tych dniach wolnych, a to przecież dodatkowe minimum 48h. Trzeba czytać regulamin taryf. Wrrr. Jako użytkownik jak oceniasz? Bardzo się gimnastykujesz z popołudniowym szczytem?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    W ofercie nie napisali o tych dniach wolnych, a to przecież dodatkowe minimum 48h. Trzeba czytać regulamin taryf. Wrrr. Jako użytkownik jak oceniasz? Bardzo się gimnastykujesz z popołudniowym szczytem?
    Taryfę zmieniłem 2 miesiące temu, więc nawet nie mam pierwszego rachunku. Ale teoretycznie powinna być dużo lepsza od G11 i nawet od G12w. W przyszłości planuję pompę ciepła. A co do tanich weekendów i dni wolnych, to specjalnie pytałem się jeszcze montera o to, kiedy zmieniał licznik i potwierdził, że zaprogramował te dni

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wklaczynski

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-185
    Posty
    112

    Domyślnie

    Taryfa G13 jednak się nie opłaca. Jak nie masz możliwości akumulacji energii to grzanie taryfą popołudniową istny kosmos, cena sięgająca absurdu. Chociaż jak ma się do wyboru drogie taryfy z Taurona to można coś tam ugrać, ale raczej nie proponuje eksperymentować z tą taryfą G13. Najlepiej wypada taryfa G12, w PC sytuację ratują te 2 godziny w południe. W dodatku kocioł viessmann mają opcję do włączenia aby maksymalnie ładować bufor zadaną temperaturą pomijając sterownik pogodowy, oraz osobny system sterowania mieszaczem na podłogówce gdzie nadal utrzymuje się temperaturę według krzywej. Jak się dobrze zgra programy to PC będzie pobierać energię jedynie podczas II strefy. Jak się nie ma PC a chce się grzać grzałką to lepiej zapomnieć, nie ma taryfy która dogoni piec gazowy. G13 daje do południa i tak dużo drożej niż G12 w drugiej strefie, następnie 3 godzinki tańszej II strefy ale i tak drożej jak G12, a później po południu jak wrócimy do domu to lepiej powykręcać korki i siedzieć w kożuchu do nocy bo rachunki nas zeżrą. Taki sam problem jest z G12w, jest wiele droższa i nie ma w dzień 2 godzin. Jeżeli ktoś ma sprawniejsze możliwości akumulacji i przetrwa bez tych 2 godzin to może warto rozważyć to na korzyść całych weekendów.

    Co do PC, jak ktoś dał się naciągnąć na PC skrojoną pod grzanie całodobowe, dobraną idealnie do charakterystyki budynku to może zapomnieć o grzaniu w taryfach, pompa musi być 2 kronie przeszacowana aby dała radę wyrobić się podczas taniej taryfy. Może liczyć jedynie na G12w, grzać PC jedynie w weekendy a w tygodniu oziębienie domu lub hybryda grzanie gazem.

    Z moich wyliczeń wynika że płacę brutto łącznie z kosztami dystrybucji w Enea 0,62zł za dzień i 0,27zł za noc, lekko drożej niż z cennika bo nie mam żadnego programu lojalnościowego, nie wiem jak teraz jest w enea ale mam G12 od 5 lat i nic nie zmieniam. W sumie różnica 0,002zł nie opłaca się ładować w umowy 3 letnie. Co do taurona to nie wiem jak doliczyć do ich cen koszty dystrybucji bo stawki podane poniże to stawki za energię czynną, w Enea koszt dystrybucji 1 strefie netto 0,1823 a w 2 strefie 0,06zł, jakościowa i jakaś Z... 0,0127 i 0,0037. Za energię w enea netto wychodzi u mnie na fakturze 1 strefa 0,3036 i 2 strefa 0.1402 za 1KW.


    https://energiadirect.pl/cenniki/tauron-cennik

    https://www.enea.pl/pewna-cena
    Ostatnio edytowane przez wklaczynski ; 13-12-2017 o 14:50

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał wklaczynski Zobacz post
    Dawno takich chaotycznych głupot nie czytałem.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wklaczynski

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-185
    Posty
    112

    Domyślnie

    Wojtku proszę nie zachowywać się tępy troll. Jak chcesz coś powiedzieć to proszę policzyć opłacalność tej taryfy, link do stawek podałem w poście, wystarczy policzyć i porównać czy to się opłaca, a jak wyjdzie inaczej to dopiero kwestionować. Proszę nie rób z siebie złośliwego idioty, jak chcesz coś powiedzieć to proszę jasno i bez chamstwa, bo tu wystarczy jedynie trochę matematyki i chęci aby wiedzieć że jest inaczej. A jak nie masz nic do powiedzenia to po prostu nie zabierać głosu w takich sprawach o których nie masz żadnego pojęcia.
    Ostatnio edytowane przez wklaczynski ; 13-12-2017 o 15:02

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał wklaczynski Zobacz post
    Taryfa G13 jednak się nie opłaca.
    Z tyk akurat się zgodzę

    Cytat Napisał wklaczynski Zobacz post
    Co do PC, jak ktoś dał się naciągnąć na PC skrojoną pod grzanie całodobowe, dobraną idealnie do charakterystyki budynku to może zapomnieć o grzaniu w taryfach, pompa musi być 2 kronie przeszacowana aby dała radę wyrobić się podczas taniej taryfy. Może liczyć jedynie na G12w, grzać PC jedynie w weekendy a w tygodniu oziębienie domu lub hybryda grzanie gazem.
    natomiast to już piramidalne bzdury
    mam lekko przewymiarowaną PC (16%) i podczas poprzedniego roku rozliczeniowego osiągnąłem 74% w taniej taryfie praktycznie cały czas utrzymując temperaturę którą chciałem, a w cieplejsze zimy przy takich samych ustawieniach było nawet powyżej 80%
    zwróć też uwagę, że w G12w - przynajmniej u mnie jest 2h taniego okienka w dzień.
    I tak - pompa była dobierana pod G11, byłem zadeklarowanym przeciwnikiem taryf strefowych jednak po 2 tygodniach i wykonaniu w końcu przeliczeń zmieniłem na G12, a jak tylko pojawiła się w ofercie taryfa G12w to od razu na nią przeszedłem.

    I rwojtek ma rację - piszesz strasznie chaotycznie, ciężko zrozumieć o co ci chodzi.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    wklaczynski

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-185
    Posty
    112

    Domyślnie

    Aby rozwiać wątpliwości obliczymy opłacalność G13 względem Enea G12. Podaję link do dystrybucji w tauron:

    https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j...SRClRq79gZePuR

    W taryfie G13 mamy rozkład godzin w dni robocze 7 - 13 - przedpołudniowy; 13-16 - 2 stref; 16 - 21 - drogi po poł.; 21-7 - 2 strefa

    Cena przedpołudnie 0.2657+0.1248+0.0127+0.0037=0,4069 0,4069*1.23=~0,50zł
    Cena popołudnie 0.4114+0.2149+0.0127+0.0037=0,6427 0,6427*1.23=~0,79zł
    Cena poza szczytowa 0.1796+0.0236+0.0127+0.0037=0,2196 0,2196*1.23=~0,27zł

    W Enea G12 od 6-13 - szczyt; 13-15 - poza; 15-22 szczyt; 22-6 - poza

    Cena szczytowa 0.3036+0.1823+0.0127+0.0037=0,5023 0,5023*1.23=~0,62zł
    Cena poza szczytowa 0.1402+0.0600+0.0127+0.0037=0,2196 0,2166*1.23=~0,27zł

    Enea osiąga poza szczytową równą Tauron w G13. Tauron ma o 0.10 taniej rano ale rano dom może być zredukowany do południa jesteśmy w pracy. Po południu każdy kilowat kosztuje nas 0.19 zł drożej

    Po południu jesteśmy w domu, utrzymujemy temperaturę normalną lub co niektórzy mogą spokojnie funkcjonować nawet do 18, ale dobre naładowanie bufora i bezwładność podłogówki od 13-15 daje spory zapas do 22, U mnie płyta do gotowania i pralka dziennie zżerają po 16 do 19 16KW/h niestety nie do obejścia, nie ma mowy abym w tym czasie mógł funkcjonować bez prądu. Takie przepłacanie za tą energię nie m sensu, a co jeszcze jakbym miał słabą PC i musiał bym dogrzewać w tych godzinach bo marznąć nie zamierzam. Jak ktoś wraca do domu na weekendy i jada na stołówkach pierze w pralniach to nie ma problemu, ale nie ja.

    Pompa Viessmann 21KW dla 260m², i mieszacz podłogówki sterowany elektronicznie z PC regulator pogodowy. Od 15-17 doskonale wyrównuje potrzebę podłogówki przy mieszaczu na N i ładuje bufor 1m³ do temp powrotu 48C. Później przejmuje pracę sterowanie pogodowe (mieszacz) do temp normalnej a PC ustawia się w stan R do 19 i w stan wył do 22. Noc po 22 przechodzi na zredukowaną i podłogówka na zredukowaną, a o 2 rano na normalną mieszacz i PC, od 4 do 6 ładowanie pełne do 48°C. Od 6-8 PC wyłączona a mieszacz na temperaturę R. Bufor utrzymuje podłogówkę na redukowanej do 13.

    Wcześniej miałem 12KW która praktycznie w taryfach szczytowych zasuwała non stop i nie dogrzewała domu, aby dom był ogrzany prawidłowo nie było mowy aby PC nie działała w godzinach szczytu. W sumie gdzieś był nawet temat w necie profesjonalny artykuł na temat przeszacowania PC. Przeszacowana 2 kronie PC działa znakomicie jak chce się grzać jedynie w taryfach poza szczytem. Po za tym włącza się w nocy także rzadko nie katując DZ i sprężarki.

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony