dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 38
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 754
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Czas na papiery. Architekt rozpoczęła pracę nad projektem.
    Konstrukcja i instalacje:
    - Płyta fundamentowa na 90% - Woda w marcu była na ok. 0,8-1,1m, na przemian piach i glina. My sami nie robiliśmy badań geotechnicznych, bo robiła je gmina pod budowę drogi, m.in. akurat z dwóch stron działki. Jak architekt z konstruktorem stwierdzą, że to mało - to wtedy zrobimy dodatkowe na własnej działce.
    - Ściany nośne z Izodomu, działowe z silikatów.
    - Wiązary dachowe z ociepleniem nakrokwiowym.
    - Ogrzewanie kablami grzewczymi + późniejszy montaż paneli PV.
    - Wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

    Czemu nakrokwiowo chcemy ocieplić mimo parterówki? Bo po pierwsze w części dziennej najprawdopodobniej wiązary będą odkryte, a po drugie odpadnie nam pierniczenie się z:
    a) ociepleniem kanałów wentylacji mechanicznej,
    b) układaniem wełny.

    Zobaczymy jeszcze jak to wyjdzie, bo z projektem otrzymamy kosztorys.
    Zróbcie mimo wszystko sami te badania geotechniczne, żebyście się nie zdziwili jak my, że zamiast 310ton piasku, w "dziurze" zmieściło się 730ton.
    Jeśli nie będziecie ocieplać wełną, to w czym ukryjecie kanały reku? Myśleliście ewentualnie nad schowaniem ich w płycie? Ktoś na forum tak zrobił (nie pamiętam teraz, ale mogę poszukać), na pewno jeden z samorobów.
    Czemu akurat izodom? Co za tym przemawia - pytam niezłośliwie, normalnie z ciekawości.

    Przy okazji witam się w dzienniku, życzę powodzenia i podłączam się pod subskrypcję.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Zobaczysz w domu , szczególnie zimą, jak inaczej będziesz myślała o ciepłej wodzie. My nie staramy się szczególnie oszczędzać, bo płacimy tylko za dostarczaną wodę, ale też nie szalejemy. Praca w ogrodzie teżniesprzyja oszczędzaniu. Bywa, że w gorące lato wskakuję pod prysznic 3-4 razy w ciagu dnia. Różnica taka, że są to szybkie i raczej niezbyt gorące kąpiele. Za to sporo wody połyka ogród.
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Zróbcie mimo wszystko sami te badania geotechniczne, żebyście się nie zdziwili jak my, że zamiast 310ton piasku, w "dziurze" zmieściło się 730ton.
    Jeśli nie będziecie ocieplać wełną, to w czym ukryjecie kanały reku? Myśleliście ewentualnie nad schowaniem ich w płycie? Ktoś na forum tak zrobił (nie pamiętam teraz, ale mogę poszukać), na pewno jeden z samorobów.
    Czemu akurat izodom? Co za tym przemawia - pytam niezłośliwie, normalnie z ciekawości.

    Przy okazji witam się w dzienniku, życzę powodzenia i podłączam się pod subskrypcję.
    Poczekam na opinię architekt i konstruktora Gdybyśmy nie mieli żadnych - to nie byłoby wątpliwości i na pewno byśmy zrobili. A tutaj mamy zaraz za granicą działki 2 odwierty i oba pokazują zbliżone parametry - tylko w jednym więcej piachu, a w drugim gliny, ale przekrojowo po kolei te same warstwy.

    Tak, kojarzę też kanały w płycie i też nie pamiętam u kogo... Chyba Anonima? W większości domu wiązary będą schowane za płytami gk, więc będzie gdzie puścić kanały. Po stropie, tylko nieocieplone, bo nie będzie potrzeby A w części dziennej - o tym będziemy rozmawiać z architekt. Na razie jedyne rozwiązanie, które mi, laikowi, przychodzi do głowy, to częściowa zabudowa gk, aby te kanały ukryć. Ale to zobaczymy.

    Czemu izodom?
    - lekki - więc można samemu postawić bez obaw o kręgosłup
    - szybko się buduje - więc wystarczy zwykły urlop, bez potrzeby kombinacji z pracą
    - od razu mam ocieplenie ścian zewnętrznych - odpada koszt robocizny lub czas, jaki trzeba na to poświęcić samodzielnie. No i materiał. Chociaż tutaj zastanawiamy się, czy nie wziąć bloczka King Blok z Izodomu (zamiast najgrubszego Super King) i dodatkowo go nie docieplić 10 cm grafitu - dla lepszej szczelności.
    - ponieważ można łatwo samemu postawić, bez konieczności urywania się z pracy, to odpada koszt robocizny ekipy
    - bruzdowanie pod elektrykę to sama przyjemność!

    Cenowo wyjdzie albo nieco drożej albo porównywalnie (alternatywą jest silikat 18/24 cm stawiany przez ekipę + ocieplenie 20-25 cm grafitu, więc dochodzi robocizna, która ostatnio drożeje).


    Pestko, teraz jest zima. I myję ręce w zimnej wodzie To kwestia przyzwyczajenia. No i baterie termostatyczne też pomagają w ograniczeniu zużycia ciepłej wody.
    Tak jeszcze napomknę, że zużycie, które podałam, dotyczyło okresu lipiec - wrzesień I było najwyższe jak do tej pory Fakt, że przy ogrodzie zużycie będzie większe, to normalne. Dzieciaki też podrosną, też więcej zużyją. Więc jeśli teraz wychodzi nam 48 litrów na 4 osoby na dzień, to nawet jak policzę 48 litrów na 1 osobę na dzień (czyli 4x więcej niż obecnie!) to dalej mi wychodzi, że bojler 200l styknie
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Witam i kibicuję...
    Technologia klocków styropianowych i ogrzewanie kablami jest bliskie mojemu sercu ...
    A z fotowoltaiką na razie walczę...

    Tak swoją drogą to nie wiem czy jak dzisiaj miałbym się budować z wiedzą i doświadczeniem jakie posiadam nie zrobiłbym ogrzewania podłogowego wodnego ze zbiornikiem buforowym z grzałkami lub bezpośrednio pompą ciepła...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar pestka56
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    27.839

    Domyślnie

    Iscra, znasz może wątek Pusia&Ksawery? Dom styropianowy na płycie fundamentowej. Cieplutki jak termosik
    INSPIRACJE KOMINKOWE

    Uważam, że telewizja jest bardzo pouczająca. Za każdym razem,
    kiedy ktoś włącza telewizor, wychodzę do innego pokoju i czytam dobrą książkę

    (Groucho Marx)

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Witam i kibicuję...
    Witamy i my

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak swoją drogą to nie wiem czy jak dzisiaj miałbym się budować z wiedzą i doświadczeniem jakie posiadam nie zrobiłbym ogrzewania podłogowego wodnego ze zbiornikiem buforowym z grzałkami lub bezpośrednio pompą ciepła...
    O? Skąd taka zmiana koncepcji?

    Cytat Napisał pestka56 Zobacz post
    Iscra, znasz może wątek Pusia&Ksawery? Dom styropianowy na płycie fundamentowej. Cieplutki jak termosik
    Znamy znamy

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Witam i kibicuję...
    Technologia klocków styropianowych i ogrzewanie kablami jest bliskie mojemu sercu ...
    A z fotowoltaiką na razie walczę...

    Tak swoją drogą to nie wiem czy jak dzisiaj miałbym się budować z wiedzą i doświadczeniem jakie posiadam nie zrobiłbym ogrzewania podłogowego wodnego ze zbiornikiem buforowym z grzałkami lub bezpośrednio pompą ciepła...
    Miło Cię widzieć! Czemu walczysz z foto, co się stało? Opowiadaj No i przybliż nam koniecznie, skąd zmiana koncepcji.


    Pestko, znam, lubię, udzielałam się tam wielokrotnie Żałuję bardzo, że wątek już nieaktywny
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  8. #28

    Domyślnie

    Brawo, gratuluję budowy domu. Co prawda szkoda, że nie dworek (z mojego punktu widzenia ), ale decyzja słuszna. Dworek z założenia jest droższy w budowie a do tego co sami wiecie wymaga odpowiedniej działki i otoczenia. Choć technologia i styl nie mój i tak będę podglądać . Trzymam za Was kciuki. Powodzenia.
    Pozdrawiam
    Katka

  9. #29

    Domyślnie

    Pozostaje dalej marzenie o dworku... Może na emeryturę?

    Wiecie, ta woda nie daje mi spokoju. Zużywamy obecnie średnio 185 litrów dziennie, W TYM 48 litrów ciepłej wody. Na 4 osoby. To są dane za okres lipiec-wrzesień, gdzie zużycie było przecież wyższe... A ja jestem uczulona na punkcie higieny rąk i po każdym powrocie do domu, po każdym skorzystaniu z toalety cała rodzina ręce myje.

    Jak my to robimy?
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Pozostaje dalej marzenie o dworku... Może na emeryturę?

    Wiecie, ta woda nie daje mi spokoju. Zużywamy obecnie średnio 185 litrów dziennie, W TYM 48 litrów ciepłej wody. Na 4 osoby. To są dane za okres lipiec-wrzesień, gdzie zużycie było przecież wyższe... A ja jestem uczulona na punkcie higieny rąk i po każdym powrocie do domu, po każdym skorzystaniu z toalety cała rodzina ręce myje.

    Jak my to robimy?
    U nas jest bardzo podobne zużycie wody i jakoś nie robimy z tego powodu problemu...
    Po prostu w większości czasu mieszkamy tylko na noc bo jak inaczej to nazwać skoro rano wszyscy opuszczają dom a wracają późnym wieczorem...

    Co do fotowoltaiki i ogólnie zmiany koncepcji ogrzewania...
    Fotowoltaikę na razie intensywnie obserwuję co może i co nie może...
    Ogrzewanie podłogowe wodne jest znacznie bardziej elastyczne pod względem samoregulacji a jak jeszcze dodamy zbiornik buforowy to mamy perfekcyjnie dawkowanie energii poprzez układ pogodynki i jednocześnie maksymalnie wykorzystamy tanią energię...
    Ten sam zbiornik buforowy posiada wężownicę do przepływowego grzania CWU więc jest uniwersalny...
    Dodatkowo jeżeli posiada wężownicę do dodatkowego źródła energii można dołączyć cieczowe kolektory słoneczne które są bez porównania skuteczniejsze od fotowoltaiki...
    Zaraz ktoś napisze że przecież fotowoltaika nawet w zimie daje prąd...
    Odpowiem tak...
    "Z pustego to i Salomon nie naleje"...
    Robić dużą instalację fotowoltaiczną po to aby potem tą energię wykorzystać w większości na grzanie ciepłej wody i ogrzewania domu to jest naprawdę przerost formy nad treścią...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W pochmurne dni fotowoltaika nie pozwoli nawet zarobić na odsetki od kredytu. Mąż pracuje przy rozliczaniu prosumentów - wielu, którzy wzięli kredyt pluje sobie w brodę.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    U nas jest bardzo podobne zużycie wody i jakoś nie robimy z tego powodu problemu...
    Po prostu w większości czasu mieszkamy tylko na noc bo jak inaczej to nazwać skoro rano wszyscy opuszczają dom a wracają późnym wieczorem...
    Już mąż mi mówił, że to nie my mało zużywamy, tylko inni za dużo Z tym, że ja bardzo często pracuję z domu, a dzieciaki są tutaj z nianią

    Bufor z wężownicą do CWU, wodna podłogówka to system, który chcieliśmy zastosować w dworze. Więc dobrze widzę jego sens
    Co na razie z Twoich obserwacji fotowoltaiki wynika? Czy system off-grid ma jakiś sens czy tylko on-grid?

    Elfir, panele PV planujemy po zakończeniu budowy, jak zobaczymy nasze faktyczne zużycie i potrzeby. Bo jeśli się okaże, że zupełnie się nie opłacają - to zrezygnujemy. Na spokojnie obserwujemy też, czy nie pojawią się jakieś dobre dotacje typu 80%.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    ooo gratuluję mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie i bezproblemowo

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Gratulujemy zakupu działki !! Trzymamy kciuki za ciekawy projekt i fajnie że jednak parterówka Będę zaglądał !
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  15. #35
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Gratuluję i trzymam kciuki! Żeby to był ten wymarzony domek

  16. #36

    Domyślnie

    Liliputku, MAG, Bepo - dziękujemy Kibicujcie

    Przy okazji świątecznych spotkań tu i tam przekazaliśmy nowinę o działce i planach budowy. Efekt:
    "To ja wam gładzie i glazurę położę, więc jak coś to się odzywajcie!"

    No to w sumie mamy ludzi do stawiania ścian, pokrycia dachu, elektryki, zabudowy GK, gładzi, malowania i paneli. Myślę, że wśród tego wszystkiego to i hydraulikę się ogarnie...

    Jeszcze trochę i się okaże, że ten dziennik to powinien w samorobach być
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  17. #37

    Domyślnie

    Gdzie mi tam do samorobów? Rodzinna ekipa to dalej ekipa

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar marimag
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Polska
    Posty
    13.957

    Domyślnie

    Nie chce studzic Twojego optymizmu kochana, ale czego to mi nie obiecywano. ..
    Po zakupie jakoś wszystkich pewien Niemiec dorwal. ..
    Miejmy jednak nadzieję, że twoja rodzina mniej podatna na choroby; )

  19. #39

    Domyślnie

    Och, ależ oczywiście. Dlatego nie ma ciśnienia na rodzinę i ogarnięte ekipy również mamy na oku.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  20. #40
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iscra Zobacz post
    Jeszcze trochę i się okaże, że ten dziennik to powinien w samorobach być
    Z racji zasiedzenia u samorobów - ZAPRASZAM

Strona 2 z 38

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony